Işverenin Çalışandan Ceza Olarak Ücret Kesme Yetkisi Var Mıdır?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında arzu_91 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. arzu_91

    arzu_91 TÜİSAG Üyesi



    şimdiden teşekkürler



     
  2. Şahin Hamarat

    Şahin Hamarat TÜİSAG Üyesi



    A)
    4857 sayılı İş Kanunu;
    Ücret kesme cezası
    MADDE 38 - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.
    İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.
    Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

    B)
    R.Gazete No. 25393
    R.G. Tarihi: 5.3.2004
    İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya ​
    Yetkili Kurulun Teşekkülü Ve Çalışma Esasları ​
    Hakkında Yönetmelik maddelerinde çalışandan kesilen ücretlerle ilgili izlenecek yol gösterilmektedir.​


    Saygılarımla...:)




     
    arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  3. arzu_91

    arzu_91 TÜİSAG Üyesi

    teşekkürler 4857 dayanağı kalmadı ama 38. madde için bu söz konusu değil sanırım

     
  4. Burak HEKİM

    Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar 4857 halen geçerli bir kanun ayrıca 6331 iş sağlığı ve güvenliği konularını düzenleye nbir yasa 4857 iş hayatında düzenleme yapan bir yasa ikisi farklı öncelikli olarak ve 4857 halen iş hayatında aktif olarak kullanıldığından bu kanuna bağlı yönetmelikler halen geçerliliğini sürdürmektedir. şimdi soruya geçelim;

    evet çalışandan ceza olarak ücret kesebilirsiniz fakat bunu insan kaynakları bazında düzenlemeniz ve tüm çalışanlara yazılı tebliğ edip iş sözleşmelerine bu maddeleride ekleyerek çalışana sunmanız gereklidir. ücretler ne olur sorusuna gelince ücretleri hiç bir şekilde kendi firmanızda kullanmanız mümkün değil bakanlık bu konuda bazı projeler geliştirmiştir ve bu paraları o projelerde kullanmak üzere bakanlığın ilgili hesabına yatırmanız gereklidir. firmanın kullanması halinde çalışan bu konuda şikayetçi olursa kesilen ücreti gösteremeyeceğinizden ciddi sıkıntı yaşatırlar.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
  5. smbpasswd

    smbpasswd Guest

    4857 nin dayanağı kalmadı derken ?

     
  6. arzu_91

    arzu_91 TÜİSAG Üyesi

    teşekkürler



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. arzu_91

    arzu_91 TÜİSAG Üyesi

    pardon yanlış yazdım ben

     
  8. arzu_91

    arzu_91 TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica