Soru Işyeri Binalarının Fiziki Koşulları

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. BAYRAM ŞEKER

BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar benim isg uzmanlığı yaptığım market 8 katlı tek merdiveni olan yangın merdiveni olmayan bir binada. orta katlarda yangın olması durumunda üst kattakilerin çıkması mümkün değil buna nasıl bir çare bulabilirim

2. A.Naz

A.Naz TÜİSAG Üyesi

Konu hakkında çok kesin bilgim olmamakla beraber,fikirlerimi söyleyebilirim. "Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik" te bina yüksekliklerine göre kategorilere ayrılmış olması gerekenler,bina yüksekliğini baz alarak uygulamaları belirleyip, yasal dayanağıyla ve oluşturduğu riskin açıklamasıyla varsa bina yönetimine yoksa (bina işverene aitse) işverene yazılı olarak bildirebilirsiniz. Aklıma gelen çözüm binanın dışana yapılan,acil durum çıkış kapılarından ulaşılan bir yangın merdiveni. Maliyetli olacağından yapmak istemeyebilirler.Yapmadıkları taktirde risk değerlendirmesinde belirtin,bildirimde bulunun,varsa öneri defterine kaydedin.Acil durumlarda bu gibi eksiklikler ölümcül sonuçlar doğuracağından denetimlerde de dikkat ediliyor bildiğim kadarıyla.

BAYRAM ŞEKER bu yazıya teşekkür etti.
  3. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

Bayram bey mevzuat çerçevesinde ikinci kaçış yaptırmanız gerekmekte. Bu konuda size yol gösteren olmadı mı? Yasal yönde

BAYRAM ŞEKER bu yazıya teşekkür etti.
  4. msinay

msinay TÜİSAG Üyesi

Haldun bey;

Bu konularda kimlerden yardım alınabilir. Ben de İSG uzmanlık hizmeti veriyorum. Gittiğim bazı firmaların çalışma izinleri çok eskiden alınmış durumda. Ama şu anda bakıldığında yönetmeliklerdeki ihtiyacı karşılamıyor. Hiç kimsenin de kontrole geldiği de yok. Eski yapılar için Valilik veya itfaiyenin periyodik kontrolleri oluyor mu? Merak ediyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

İtfaiye müdürlüklerine mevcut yer hakkında dilekçe ile "Yangın güvenliği yönünden incelenmesi " konusunda baş vurabilirsiniz.

6. BAYRAM ŞEKER

BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi

haldun bey fiziki olarak bu mümkün görünmüyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Haldun

Haldun TÜİSAG Üyesi

Bayram bey binaya yerinde bakmak gerekiyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica