Tartışma Işyeri Hekimi Çalışma Süreleri

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Yayınlanan taslak yönetmelikte

MADDE 12 – (1) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 25 dakika.
    b) Diğer işyerlerinden,
    1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 4 dakika.
    2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
    3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
    diyor.
    İş güvenliği uzmanlarıyla aralarında 2.5 kat fark var. Yorumlarınızı bekliyorum...

2. Mert Fatih Kesgin

Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

Çok az olmuş süreler. Ama bu işi yapan doktor bulmak ve maliyetini göz önüne alınca çok da karşı çıkılacak bir durum değil açıkçası.

celal bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar iş yeri hekimi ile kendinizi kıyaslayamazsınız ben iş güv. Uzmanıyım ama iş yeri hekimi ile kendimi kıyaslamam biraz abes olmaz mı. Onların çalışma zamanı ile bizimki farklı bahsettiğimiz kişi hekim çalışma süresi de, almış olduğu ücrettde farklı olobilir.

SS001 ve Naksu bu yazıya teşekkür etti.
  4. seyhan8303

seyhan8303 TÜİSAG Üyesi

Devlette doktor olan is yeri hekimligi yapabilir mi OSGB bunyesinde ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar olayı yapılacak işler olarak düşünelim. İşyeri hekimleri "ilaç yazar, gider" imajından yeni yeni kurtuluyor. Hatta hala böyle yapıp direnen doktorlarımız var. Çaışmaların içine çekmekte zorlanıyoruz. Örneğin bir işyerinde ben iş güvenliği uzmanı olarak 65 saat çalışmam gerekirken doktor 26 saat çalışıyor. Bu işin ortasını bulsak da çalışmalarda aynı çabayı göstersek fena mı olur.

6. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Yapamaz çünki devlette doktor olarak çalışan bir iş yeri hekimi tamgün yasasından dolayı başka bir yerde çalışamaz. Yasa ya devlette yada özel sektörde çalışmasına izin vermekte. ikisinde de aynı anda çalışmasına izn vermemekte

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Olayı okadar basite indergeyemessiniz. Tünel inşaatında çalışan bir işçi ile mühendis arasındaki farkı düşünün hata ikisi çalışanında mesleki riskini düşünün ve almış oldukları ücreti kaıyaslarsanız cevabı bulabilirsiniz. Bu arada sadece reçete yazıp giden iş yeri hekimi de bence görevini yapmamamktadır.Buda onun mesleki ahlakından kaynaklanmakta olduğunu düşünmekteyim.

titrettin78 bu yazıya teşekkür etti.
  8. doktornext

doktornext TÜİSAG Üyesi

devlette kurum hekimi olan hekimler ek olarak özel sektörde işyeri hekimliği yapabilir,OSGB ile anlaşabilir,tam gün yasasında da var bu ayrıcalık.

9. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Hocam bu sizin dedğiniz nerede yazmakta ben bulamadım benim bildiğim devlette çalışan hekimler diğer devlet kurumlarında görev alabilir ama özel sektöre ait bir yerde çalıştırılamaz. Aşağıdaki taslak ta bunu söylemekte.

İşyeri hekimlerinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri
    MADDE 7 – (1) İşverence işyeri hekimi olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli işyeri hekimliği belgesine sahip olmak zorundadır.
    (2) İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez. Ancak kamuya ait işyerlerinde tabip unvanıyla istihdam edilen ve tabi oldukları mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimliği yapma yetkisi olanlar için bu süre en az 50 saat olacak şekilde bölünebilir.

10. başak yıldırım

başak yıldırım TÜİSAG Üyesi

Merhabalar ;İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI nezaman yürürlüğe girecek acaba suan isyeri hekimi ile sözleşme aşamasındayız hangi yönetmelikteki süreleri dikkate almalıyız. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. saygılarımla

11. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Başak hanım yenisi çıkana kadar eskisi geçerlidir, kanun ve yasalarda Henüz yenisi resmi gazetede yayınlanmadı sadece taslak halinde görüşler alınmak üzere ilgili kurumlara gönderildi , yeni yönetmelik ne zaman çıkar bilemiyorum yenisi henüz çıkmadığı için eskisi ile sözleşme yapacaksınız fakat bana sorarsanız biraz bekleyin yeni yönetmelik yayınlnınca sözleşme yapın derim.

başak yıldırım bu yazıya teşekkür etti.
  12. doktornext

doktornext TÜİSAG Üyesi

tam gün kanunda var bu hüküm,ayrıca yukarıda tabi oldukları mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla yazıyor,yol tam gün yasasına çıkıyor.

13. Ferdi Sevir

Ferdi Sevir TÜİSAG Üyesi

İşyeri Hekimi kendi 217 saatini doldurduktan sonra başka birisine ait olan işyeri hekimliği sertifikası ile hizmet veriyor ise bu durumun kanundaki yeri nedir? Hem hekim hem işveren açısından cezai yaptırımları nelerdir?

14. drayhanuza

drayhanuza TÜİSAG Üyesi

bu durumun kanundaki yeri resmi evrakta sahtekarlık ve sahtekarlıktır. Tabipler odası bu hekime meslekten men cezası verebilir. Çalışma bakanlığı sertifikasını iptal edebilir. Adli merciler sahtekarlıktan yargılanmasına karar verir.

15. drayhanuza

drayhanuza TÜİSAG Üyesi

hizmet OSGB kanalı ile veriliyorsa çete davası açılabilir.

düseldorf bu yazıya teşekkür etti.
  16. Eralp Kuyucu

Eralp Kuyucu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar; Devlette çalışan hekimler ve aile hekimleri işyeri hekimliği yapamaz. Bunu zaten SGK da kabul etmiyor. Özelde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapabiliyor, o da aylık çalışma saati 180 saat altında ise.

17. doktornext

doktornext TÜİSAG Üyesi

kurum hekimleri yapabiliyor işyeri hekimliği benim gibi,lütfen iyi bilmediğimiz konularda kesin konuşmayalım,başkalarına yanlış yol göstermiş oluruz.

ilyas özer ve Ümit UĞURÇEKİÇ bu yazıya teşekkür etti.
  18. Eralp Kuyucu

Eralp Kuyucu TÜİSAG Üyesi

Sayın meslektaşım; Devlet hastanelerinde çalışan hekimler işyeri hekimliği yapamazlar. Devlette tabirinden kastım bu idi. Hiçkimseyi yanlış yönlendirmeye niyetim yok. Saat konusunu da Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden öğrendim.

19. doktornext

doktornext TÜİSAG Üyesi

kimseyi yanlış yönlendirme niyetiniz olduğunu söylemedim sadece iyi bilmediğimiz konularda kesin konuşmayalım.

20. Ümit UĞURÇEKİÇ

Ümit UĞURÇEKİÇ TÜİSAG Üyesi

kamuda kurum hekimi olarak çalışıyorum aynı zamanda işyeri hekimliği de yapıyorum yasal olarak

er kal ve doktornext bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. aile hekimleri işyeri hekimliği yapabilir mi

Yandex.Metrica