Duyuru Işyeri Hekimi .... Yönetmeliği Ve Iş Sağlığı Ve Güvenliği ... Yönetmeliği Değişti

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında trapezuslu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

18.12.2014 tarihli resmi gazetede aşağıdaki yönetmelikler değişmiştir.
    YÖNETMELİKLER

— İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

— İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2014/12/20141218.htm

gülşah can, haci mustafa ve Günkut bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanlarının gör. yet. so. ve eğ. hak yönetmelikte bu gün yarın değişecektir.

3. mestantas37

mestantas37 TÜİSAG Üyesi

(10) İşveren, sektörel düzenleme çerçevesinde maden ve yapı ile diğer sektörlerde öncelikli olarak hangi mesleki unvana sahip iş güvenliği uzmanlarının ve bunların yanında görev yapacak diğer mesleklere sahip iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar Bakanlıkça düzenlendikten sonra sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olan iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorundadır.”
    Evet buradan anladığım branşlaşma gelmiş.Yakında bununda yönetmeliği çıkar herhalde.

4. Turgay ÖZTEL

Turgay ÖZTEL TÜİSAG Üyesi

iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinin 3. maddesinde şöyle bir ifade var

(10) İşveren, sektörel düzenleme çerçevesinde maden ve yapı ile diğer sektörlerde öncelikli olarak hangi mesleki unvana sahip iş güvenliği uzmanlarının ve bunların yanında görev yapacak diğer mesleklere sahip iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar Bakanlıkça düzenlendikten sonra sektörel iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olan iş güvenliği uzmanı görevlendirmek zorundadır.”

yani yapı işlerindede artık inşaatçı İSG uzmanımı aranacak yoksa benmi yanlış anladım??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Günkut

Günkut TÜİSAG Üyesi

Yaklaşık bir buçuk yıl önce yapmaya çalışıpta içinden çıkamadıkları sektörel düzenlemeyi tekrar yapmaya çalışacaklar.

6. btepebag

btepebag TÜİSAG Üyesi

Bana göre uzmanlarında süreleri 10,15,25 dk olarak düzenlenir gibi geliyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ibrahim zeybek

ibrahim zeybek TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba;
    Yapı ve maden işlerinde görev alabilecek uzmanlar Bakanlıkça belirlenecek diyor. Hangi meslek grubunun oması gerektiği henüz belirtilmedi.
    Yani yeni bir yönetmelik çıkmasını ya da mevcut yönetmeliğimizde yapılacak değişikliği bekleyeceğiz...
    Tahminim; "Sektörlere göre iş güvenliği uzmanlarının belirlenmesine dair usul ve esaslar hakkında yönetmelik" olarak yeni bir yönetmelik çıkarılabilir.

Last edited by a moderator: 18 Aralık 2014
  8. gülistan karan buturak

gülistan karan buturak TÜİSAG Üyesi

bu yönetmelikle sanırım kamuda görevlendirme olamayacak. illaki sözleşme yapması gerek kurumun değilmi

9. Halit Çiçek

Halit Çiçek TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

ben de öyle anladım...

10. Turgay ÖZTEL

Yavaş yavaş sektörel isg uzmanlığına gidiyorlar sanki.önce maden şimdi yapı.. ama bu yapı işleri ne zaman kesinleşir ve hangi bölüm mezunları bakabilecek? Yapıda sektörel İSG olursa okadar mühendis, mimar yada teknik öğretmen nerde bulacaklar??

11. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

bakanlık duyuru yapacak önce şu şu şu iş güvenliği uzmanları bu sektörlere bakabilecek diye ...ondan sonra görevlendirilecek....mesela ben kimya mühendisiyim. OSGB de çalışıyorum. sadece inşaatlara bakıyorum... bakanlık sektörel düzenleme yaparsa belki inşaatlara bakacağım belki de bakamayacağım fabrikalara bakacağım...

12. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

hadi ben fabrikalara baktım kimya mühendisi a sınıfına mutlaka iş bulunur da fizik biyoloji meteoroloji vs. ne yapacak geniş bir düzenleme yapması gerekir.biz de bu sertifikaları almak için çok emek harcadık sonuçta...

13. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

Sihirli Kelimeleri kırmızı ile işaretledim. "Sektörel İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi" nedemek? Demedi demeyin sektörlere göre uzman yetiştirecekler. Mesele sizin anladığınız gibi değil ;)

cİSG, Egemen Mühürcüoğlu ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  14. Turgay ÖZTEL

Yapı alanında uzmanlık için İnşaat mühendisinden yada inşaat öğretmeni olan uzmandan sektörel uzmanlık belgesi istemez heralde. bence inşaat dışındaki uzmanlar için böyle bir belge isteyebilir..

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  15. ibrahim zeybek

ibrahim zeybek TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

bakalım daha ne kurslar açılacak, nerelere sertifika ücretleri ödeyeceğiz... :)

Sevgi.isg ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  16. Uzman Özlem

Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

İşyeri hekimi süreleri yine değişmiş; yeni yönetmelikte 5,10,15 olmuş. Uzmanların ki değişecek diye bekliyorduk hatta taslağı bile burada yayınlanmıştı ama ülkemizin sürprizleri :) Keşke uzmanların süre durumlarını da bir an önce değiştirseler.
    Sektörel uzmanlık konusunda ben yine daha önce söylediğimi söyleyeceğim. Bence yeni başlayacakları mesleki olarak değerlendirebilirler ama bizler için çalıştığımız sektörün ispatını isteyeceklerdir.Belli bir süre x sektöründe çalıştığını ispatlayanlar yine bu sektörler de çalışabilir diye bir düzenleme mutlaka olacaktır diye düşünüyorum.

17. FEİ

FEİ TÜİSAG Üyesi

Uzmanların saat değişiklikleri ile ilgili yönetmelik bugün yayınlansa bile hemen yürürlüğe girmeyecektir diye düşünüyorum.

alix bu yazıya teşekkür etti.
  18. cİSG

cİSG TÜİSAG Üyesi

(6) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

Örneğin ben şirkette HSE sorumlusuyum. Bununla beraber şirkette iş güv. uzmanıyım.
    Bu maddeye aykırı bir durum var mı ?
    Sadece İş güvenlik uzmanı olarak mı görev yapacağız ?

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

Saygılarımla,
    cisg

alix bu yazıya teşekkür etti.
  19. arda GÜNDÜZ

arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

20. Uzman Özlem

Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. Kendi bünyemizde işyeri hekimimiz var içe görevlendirme yani. Ama hekimimiz haftada 1 saat geliyor sadece, anlaşma o şekildeymiş. Benim işe yeni başlayan personellerin ağır ve tehlikeli işler raporunu bu hekimden aldırmam lazım ama adamın saati ile işe başlayan personelin bulunduğu saatler denk düşmüyor. Nasıl bir yol takip etmeliyim, çok kararsızım. Önerileriniz varsa çok emmnun olurum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica