Tartışma Işyeri Hekimliği Eğitimi Ve Sertifikası Artık Çok Tehlikeli Işyerleri Için Geçerli

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında Ahmet Serel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ahmet Serel

Ahmet Serel TÜİSAG Üyesi

Dün TBMM Sağlık komisyonunda kabul edilen tam gün yasasıyla İşyeri hekimliği eğitimi alma ve işyeri hekimliği belgesine sahip olma şartı, sadece çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinin işyeri hekimliği için aranacak. Paylaşmak istedim.

Asli0734, MZENGİN ve jeolog005 bu yazıya teşekkür etti.
  2. putamen

putamen TÜİSAG Üyesi

OSGB de çalışan doktorun işyeri hekimi olma şartı da kaldırılmış mı oluyor? Çok tehlikeli işyerleri dışında

3. jeolog005

jeolog005 TÜİSAG Üyesi

Diğer işyerlerinde herhangi bir hekimle anlaşılabilir o halde değil mi?
    Kamuda çalışan hekimlerin dışarıya hizmet vermesi ile ilgili bir gelişme var mı acaba?

4. Ahmet Serel

Ahmet Serel TÜİSAG Üyesi

Kamuda çalışan hekimler ayda en fazla 30 saat işyeri hekimliği yapabilecek tasarıya göre.OSGB ler ile ilgili bir madde yok.Ancak bu durumda OSGB nin çok tehlikeli işyeri dışında vereceği hizmet için işyeri hekimi sertifikası olan hekimle çalışma şartıda ortadan kalkar fikrindeyim.Kanun yasalaşırsa bu maddenin nasıl uygulanacağı herhalde yönetmelik ve tüzükte daha ayrıntılı açıklanacaktır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. putamen

putamen TÜİSAG Üyesi

az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda işyeri hekimliği sertifikası olmayan bir tabiple de anlaşma yapılabilir.

kamuda çalışan doktorlar yönetici olmamak kaydıyla uzman, pratisyen ve aile hekimi doktorları en fazla 30 saat özel yada kamu kuruluşunda çalışabilirler..

6. MNG

MNG Guest

Bu durumda,az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde görev alacak iş yeri hekimlerden "iş yeri hekimi sertifikası" aranmayacak demektir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. adem bakan

adem bakan TÜİSAG Üyesi

peki isg uzmanlarıdada bu yasadan faydalanacakmı yani kamuda çalışan isg uzmanları özelde çalışabilecekmi bu yasayla bizede yani isg uzmanlarıda yararlanacakmı

8. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba;
    Komisyon raporunda işyeri hekimliği belgesine sahip olma şartı ile ilgili bir şey bulamadım. Tam olarak nerede yazıyor?
    http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss480.pdf

9. putamen

putamen TÜİSAG Üyesi

bende baktım bulamadım.. Meclise geldiğinde önerge vererek mi ilave edecekler acaba..

10. Ahmet Serel

Ahmet Serel TÜİSAG Üyesi

11. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

12. Ahmet Serel

Ahmet Serel TÜİSAG Üyesi

Umarım öyle olur ancak Sağlık Bakanında bu konudaki bir açıklaması vardı geçen hafta.Belki bir ihtimal genel kurulda önergeyle değiştirilebilir ancak Medimagazin tıp camiasında oldukça güvenilir bir kaynaktır.Bu hafta genel kurulda görüşülecek, ne olacağını hep birlikte göreceğiz.Yalnız eğitim verdiğim kursta hekim arkadaşların morali bayağı bozuldu..Haklılarda bir sürü para verip kurslara geliyorlar sonra biri çıkıp artık eğitim almanıza gerek yok diyor.Sanırım işverenlerin baskısıyla böyle bir karar alındı malum artık seçim havasına girildi.

13. Ahmet Serel

Ahmet Serel TÜİSAG Üyesi

Yukarıda alıntı yapılan Meclis Komisyon taslağı geçen yasma yılına ait.Komisyondan geçen güncel yasa taslağı http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/torba-4135.html adresinde mevcut.Fakat sanki bu şart daha ziyade kamuda çalışıp ayda 30 saat işyeri hekimliği yapabilecek olanlar için düzenlenmiş gibi.

14. mez10

mez10 TÜİSAG Üyesi

tam gün yasasından önce kamuda çalışıp ''işyeri hekimliği sertifikası olanlar'' parttime işyeri hekimliği yapabiliyordu, tamgün yasası buna izin vermiyor şu anda ve hekim yetersizliğinden dolayı bunun aşılması gerekiyordu ve gereken yapılıyor, yalnız eskisi gibi yine sertifikası olan kamu hekimleri 30 saate kadar işyeri hekimliği yapar muhtemelen çünki bu sertifika bu kanunla gelen birşey değil yasadan öncede uzun yıllar uygulanan bir sertifika hatta bazı ülkelerde ayrı bir uzmanlık dalı işyeri hekimliği ama bizde herşey sertifika ile hallediliyor :) aile hekimliği sertifikası gibi (oda ayrı bir uzmanlık dalı )

15. Ahmet Serel

Ahmet Serel TÜİSAG Üyesi

Muhtemelen sizin dediğiniz gibidir.Zaten kanun taslağında bu maddenin nasıl uygulanacağı hususu Sağlık Bakanlığına bırakılmış.

16. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN TÜİSAG Üyesi

26. sayfada 21. Madde..
    Sadece " az tehlikeli" iş yerleri için konulmuş bir madde. Az tehlikelide zorunluluk zaten 2016da başlıyor..
    Ama kamuda çalışan doktor yönetici değilse ve İşyeri hekimliği sertifikasına sahipse, 217-180 = 37 saat görev yapabilecek..

Ekli Dosyalar:

17. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN TÜİSAG Üyesi

Özür, 30 saat diye belirtilmiş.
    37 değilmiş..37yi başka yerde okudum sanırım..

18. Ahmet Serel

Ahmet Serel TÜİSAG Üyesi

Evet bunu bende paylaşmıtım ama mesajım yayımlanmadı nedense

Ahmet Turan BABACAN bu yazıya teşekkür etti.
  19. EDAYILDIZ

EDAYILDIZ TÜİSAG Üyesi

İlgili konu hakkında yayınlanmış bir habere veya yasal bir dayanağa nerden ulaşabiliriz

20. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

EDAYILDIZ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica