Tartışma : İşyerinde İsg Kurallarına Uymayan Personelin Fotoğrafını Çekme

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar
aslında hepimizin yaptığı fakat yasalarca pek desteklenmeyen bir husus konusunda yardımınıza ihtiyacım olacak, yaklasık 4 senedir igu olarak çalışıyorum burada binlerce fotoğraf yüzlerce tutanak tuttum fakat basıma şöyle bir olay geldi.
Çalışan iş güvenliği kurallarına uymadığı için önce uyardım sonra da uymamakta ısrar etmesi sonrası fotoğrafını çektim tabi fotoğraf çekebilirmiyim diye sormadım (yılardır sormuyorum, soranı da görmedim, sorarsam güler zaten millet) sonrada bu çalışan izinsiz fotoğrafımı çekti diye beni fabrika müdürüne şikayet etmiş bende müdüre izah ettim bu tutanağa dayanak olarak çekilmiş bir fotoğraf kişinin(bayan) özel hakkına ya da gizliliğine yapılmış bir ihlalim yok diye fakat bunun doğru olmadığını söyledi.
Şimdi sizlere sorum şu dur.
Bu konuda yasal bir dayanak mecvutmudur?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar
aslında hepimizin yaptığı fakat yasalarca pek desteklenmeyen bir husus konusunda yardımınıza ihtiyacım olacak, yaklasık 4 senedir igu olarak çalışıyorum burada binlerce fotoğraf yüzlerce tutanak tuttum fakat basıma şöyle bir olay geldi.
Çalışan iş güvenliği kurallarına uymadığı için önce uyardım sonra da uymamakta ısrar etmesi sonrası fotoğrafını çektim tabi fotoğraf çekebilirmiyim diye sormadım (yılardır sormuyorum, soranı da görmedim, sorarsam güler zaten millet) sonrada bu çalışan izinsiz fotoğrafımı çekti diye beni fabrika müdürüne şikayet etmiş bende müdüre izah ettim bu tutanağa dayanak olarak çekilmiş bir fotoğraf kişinin(bayan) özel hakkına ya da gizliliğine yapılmış bir ihlalim yok diye fakat bunun doğru olmadığını söyledi.
Şimdi sizlere sorum şu dur.
Bu konuda yasal bir dayanak mecvutmudur?
Yasal dayanak yok bildiğim kadarıyla ama bir işçiye müeyyide uygulayabilmesi için işyerinin bir savunmaya ve dolayısıyla da isnatınızın ispata ihtiyacı olduğu da su götürmez bir gerçek. Bence bu şekilde davranan bir fabrika müdürüne - ki kendisinin işveren vekili olduğunu sayıyorum- bundan sonra yazılı verin. Eğer ispat isterse bu durumu örnek gösterin. Normalde iş güvenliği uzmanlarının ispat etmeye ihtiyacı yok. İspat, savunma işverenin işidir. Bize düşen uygunsuzluğu tespit ve bu uygunsuzluğa öneri getirmek akabinde de yapabiliyorsanız şikayet etmek (Eğer şartlar sağlanmışsa). Örneğin " Fabrikada çok tehlikeli ve yüksek hızlarda forklift kullanıldığı tespit edilmiştir. Öneri; Tüm forklift operatörlerinin savunmalarının alınması ve eğitim tekrarı vb." veya "Fabrikadaki x kişisinin veya bölümündeki çalışanların kişisel koruyucu donanımlarını düzgün kullanmadığı veya hiç kullanmadığı tespit edilmiştir" vb.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu iş iki ucu sıkıntılı değnek misalidir. Öncelikle diyeceğim '' bu işyeri 24 saat kamera sistemi ile kayıt altına alınmaktadır'' tarzı tabelalarınız olsun, bu sayede kamuya açık alanlarda (herkese açık alanlarda), kayıt yapmak serbestiniz olacaktır. kişiye özel alanlarda (örneğin odalarda) çekim yapamazsınız. Yaparsanız kabul görmeyecektir. Ancak bu durumu öncesinde oda sahibine deklare ettiyseniz, o zaman kayıt yapmak için bir dayanağınız olacaktır.
Kısaca, serbest zamanda, kamuya açık alanlarda kayıt yapmanızda hiç bir sakınca yoktur. Zaten bu alanları kameralar ile de izlemiyor musunuz. Aynı mantık, kameranın izlediği her alanı ve kişiye özel olmayan tüm detayları kaydedebilirsiniz.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu konuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. KKD kullanımı konusunda ihlal eden personeli tespit amaçlı fotoğraflayıp tutanak tutuyoruz. Bu konuda bir personel yasal olmadığı konusunda savunma yaptı. İşyerinde kamera olan kısımda var olmayan kısımda var. Bu konuda başımız ağrır mı? Sonuç olarak asıl işveren üzerinden alt işverene uygunsuzluk başına ceza kesiliyor. Asıl işverende ispat amaçlı fotoğraf istiyor. Aksi durumda itiraz oluyor.

Nevzat Öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Fotograflar objektif delil olarak degerlendirilir.Sonuçta hem İSG ve hemde İSO 45001 İSG Yön Sis.açısındanda majör bir uygunsuzlugu belirtiyorsunuz.Fotograf çeebilirsiniz.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yaşadığınız olayda Nasrettin Hoca hikayesi misali ; siz işinizi yapmak ve ispatlamak için fotoğraflamak zorunda olduğunuz, İşçi de yanılmıyorsam KVKK kapsamında yasak olduğu için (kişisel verilerin kayıt edilmesi, işlenmesi vs... Fotoğraf kişisel veri olarak değerlendiriliyor...) her ikiniz de haklısınız.... Yarın bir gün fotoğrafladığınız çalışanların hakkınızda şikayetçi olmaları durumunda siz veya işyerinizin cezayla karşılaşması bile mümkün olabilir !
Bu konuda pratik olarak yapabileceğiniz; işyerinize KVKK kapsamında çalışanlara tebliğ edilerek rızasını almak üzere İş Güvenliği çalışmalarına uyum, uygunsuzluk ve risk tespitlerinde ispat ve değerlendirilmek üzere..... gibi cümleler içeren ve iş yerinde/çalışırken fotoğraflanmasına izin veren belge imzalatılmasını aksi taktirde tebliğ edeceğiniz uygunsuzlukları sadece yazılı beyan etmek zorunda kalacağınızı, bunun Uzman olarak görevini yerine getirmek için yeterli olduğunu fakat sürecin izahı ve yönetiminde sorun olabileceğini belirtin. Rızasını alarak belge imzalatırlarsa siz de çalışmalarınıza aynı şekilde devam edersiniz.

İyi çalışmalar.

Hüsamettin Kuruçelik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba.Kişisel verilerin korunması yasası ile alakalı şirket avukatlarımızın yapmış olduğu bilgilendirme de iş sağlığı ve güvenliği kurallarına aykırı hareket eden çalışanların fotoğraflarının cep telefonu,tablet vb.ekipman kullanılarak çekilmesinin ve yine cep telefonu,tablet vb.araçlar üzerinden farklı mecralar yolu (WhatsApp,telegram,mail,instigram,facebook vb.) ile 3.şahıslarla paylaşılmasının yasak olduğu bilgisi verildi.Bu kişisel verilerin korunması hakkındaki kanuna göre bir suçtur.Fotoğrafını çektiğiniz kişinin eğer haberi yoksa ve izin almadıysanız sizi şikayet edebilir.(Bu durum sadece işyerinde değil sosyal hayatta da böyledir.Bir kişinin fotoğrafını izinsiz çekemezsiniz.Daha önemlisi fotoğrafını çektiğiniz bir bayan ise size taciz suçlaması ile dava açılabilir).Sizlere önerim,eğer çalıştığınız işletmede kamera var ise kameraların fotoğraf çekme özelliği vardır.Kamera görüntüsünün çıktısını alabilirsiniz.Bu özellikten faydalanabilirsiniz.Böyle bir imkanı olmayan arkadaşlar eğer var ise fotoğraf makinesi kullanabilirler(Sadece fotoğraf çekme özelliği olan).Fotoğraf makinelerinin resim gönderme özelliği olmadığı için avukatlar tarafından kullanılabileceği belirtildi.Siz hiç risk almak istemiyorsanız olay tespit tutanağı hazırlayın,görgü şahidi var ise tutanağın alt kısmına kendiniz ile beraber görgü şahidine (işletmede sgk'lı çalışan olmalı) imza bölümü açın ve imzalayın.Olay tespit tutanağına istinaden çalışanın savunmasını isteyin.Ancak savunma istemeden önce işveren/işveren vekilinin onayını almanız uygun olacaktır.Bu durum işletmelere göre farklılık gösterebilir.İşverenin onayını almak uygun olacaktır.İş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan uyumsuzluklarını işveren adına takip ettiğimizi unutmayalım.

ilkeer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
KVK rıza metni imzalatın baştan, kimsenin başı ağrımaz. İş yerinde kamera varsa zaten kesin imzalatmanız lazım

Nevzat Öz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
KVK rıza metni imzalatın baştan, kimsenin başı ağrımaz. İş yerinde kamera varsa zaten kesin imzalatmanız lazım
Arkadaşlar merhaba.Kişisel verilerin korunması yasası ile alakalı şirket avukatlarımızın yapmış olduğu bilgilendirme de iş sağlığı ve güvenliği kurallarına aykırı hareket eden çalışanların fotoğraflarının cep telefonu,tablet vb.ekipman kullanılarak çekilmesinin ve yine cep telefonu,tablet vb.araçlar üzerinden farklı mecralar yolu (WhatsApp,telegram,mail,instigram,facebook vb.) ile 3.şahıslarla paylaşılmasının yasak olduğu bilgisi verildi.Bu kişisel verilerin korunması hakkındaki kanuna göre bir suçtur.Fotoğrafını çektiğiniz kişinin eğer haberi yoksa ve izin almadıysanız sizi şikayet edebilir.(Bu durum sadece işyerinde değil sosyal hayatta da böyledir.Bir kişinin fotoğrafını izinsiz çekemezsiniz.Daha önemlisi fotoğrafını çektiğiniz bir bayan ise size taciz suçlaması ile dava açılabilir).Sizlere önerim,eğer çalıştığınız işletmede kamera var ise kameraların fotoğraf çekme özelliği vardır.Kamera görüntüsünün çıktısını alabilirsiniz.Bu özellikten faydalanabilirsiniz.Böyle bir imkanı olmayan arkadaşlar eğer var ise fotoğraf makinesi kullanabilirler(Sadece fotoğraf çekme özelliği olan).Fotoğraf makinelerinin resim gönderme özelliği olmadığı için avukatlar tarafından kullanılabileceği belirtildi.Siz hiç risk almak istemiyorsanız olay tespit tutanağı hazırlayın,görgü şahidi var ise tutanağın alt kısmına kendiniz ile beraber görgü şahidine (işletmede sgk'lı çalışan olmalı) imza bölümü açın ve imzalayın.Olay tespit tutanağına istinaden çalışanın savunmasını isteyin.Ancak savunma istemeden önce işveren/işveren vekilinin onayını almanız uygun olacaktır.Bu durum işletmelere göre farklılık gösterebilir.İşverenin onayını almak uygun olacaktır.İş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan uyumsuzluklarını işveren adına takip ettiğimizi unutmayalım.
Fotograflayarak kişileri degil,kişilerin isg açısından uygunsuz davranışlarını resimliyorsunuz.Bu açıdan resimler objektif delil olarak kabul edilir.Kameralar çalışanların rızası alınarak mı kuruluyor.

ilkeer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
şirket kameraları için rıza yazısı gerekir hatta apartman girişindeki kameradan alınan görüntünüz için bile kayıtların uygun saklandığının size kanıtlanması gerekir. KVK işi çok sıkıntılı bir süreç eğer kurnaz bir çalışana denk gelirseniz çok uğraşırsınız.

Halil baran

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba ben 20 gündür bir barajda taseron bir firmada calisiyorum b sinifi ısg uzmani olarak
Calisiyorum ve bu benim ilk işim isyeri hekimi hala atamasi yapilmamis ben isten cikacam hicbir evrak dokuman hazirlamadim isten ciktiktan sonra allah etmesen bi olay olursa geriyye donuk beni sorumlu tutarlarmi sonucta ilk 2 ay deneme süreli

ilkay Kıran Öztürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
KVKK gereği öncelikle rıza onayı almalısınız. Şirket avukatınız içeriği hazırlayacaktır. Rıza metni işe özel olmalıdır. Genel olamaz. Örneğin İSG kurallarına aykırı hareket edildiğinde fotoğrafımın kullanılacağına onay veriyorum.

İş kazası araştırma tutanaklarına da metin ekleyin. aksi durumda kvkk gereği fotoğraf çektiğiniz için çalışan şikayetçi olabilir

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
KVKK rıza metni örneği elinde olan var ise paylaşabilir mi , rica etsem.
Özellikle beyaz yaka çalışanlar bu konuda biz uzmanların başına dert açabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.