işyerinde mesleki eğitim

halilah

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Çalışanlarınızın Mesleki Eğitim Belgelerini işveren olarak siz almak zorunda değilsiniz. Yönetmelik gereği siz çalışanlarınızı işe alırken Meleki Eğitim Belgelerini sorgulamak durumundasınız. Yani yönetmelik derki Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yeralan işyerlerinde Mesleki Eğitim Belgesi olmayan personel çalıştırılamaz. Sonuç olarak çalışanlar mesleki eğitim belgelerini kendileri alırlar. Ancal siz işveren olarak çalışanlarıma maliyet çıkmasın diye bir isnsiyatif kullanırsanız o da ssizin personelinize yapmış olduğunuz hayır işi olmuş olur. çalışanlarınıza ben sizin belgelerinizi aldım o yüzden işten çıkamazsınız deme gibi bir şey sözkonusu değildir. Çalışanlar almış oldukları belge ile başka bir işyerinde de çalışabilirler

Benim demek istediğim herhangi bir belgesi olmayan ancak sigortada beden işçisi olarak görünen kişiler için yani normalde zaten kaynakçının, tornacının ya da elektrikçinin belgesi olmadan çalıştırılması mümkün değil o normal olan süreç ama ben resmi olarak hiç vasfı ya da belgesi olmayan çalışanlar için demek istemiştim sonuçta halen çoğu yeraltı projelerinde ya da diğer işlerde bildiğim kadarıyla bu şekilde belgesi olmayıp da çalışan insan sayısı azımsanmayacak derecede fazla ve şirketlere bu belgeler için başvuru yapıldığında ben bunu karşılarım ama adam 2 gün sonra kendi isteği ile işten çıkarsa benim karşıladığım ücret bana zarar olur düşüncesiyle de belgenin ücretini çalışana yıkmakta...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.