It Odalar Için Güvenlik Talimatları

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında mervea. tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mervea.

mervea. TÜİSAG Üyesi

klima - UPS - kabinet - Elektrik panosu - Cisco Switch - IBM storage server DS3000 - DELL POWEDGE R710 Server - IBM X3653 M3 Server - Isı ve nem ölçer -Patch paneller olduğu bir IT odasına ne gibi bir talimat yazılabilir

2. ahmet_1122

ahmet_1122 TÜİSAG Üyesi

bulduğun zaman bana da atarmısın bende arıyorum azda olsa bişeyler yakalayabildim.

3. Zeyni

Zeyni TÜİSAG Üyesi

takipteyim

4. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

server odalarında duman dedektörü ve otomatik yangın söndürme (co2) sistemi olmalıdır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. İsmail D

İsmail D TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Sayın Maydoğan'ın sorusunu tam anlayamamak ile beraber bilgim dahilinde IT odalarında ne gibi güvenlik önlemleri aldırmalıyız anlatmaya çalışayım.

IT odaları,sistem odası , bilgisayar sistemlerini ve iletişim, storage gibi onunla ilişkili bileşenleri barındıran birimdir.

IT odaların alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir?

Oda Zemini
    Oda zemini yükseltilmiş taban şeklinde düşünülmeli özellikle kablolama zemin altında yapılacaksa burada oluşturulacak kablo kanallarına ve soğuk hava akışına imkan verecek şekilde bir yükseklikte döşeme yapılmalıdır.

Yangın İhbar ve Söndürme Sistemi

Kontrolünüz dışında çıkabilecek yangın durumuna karşı erken algılayıp söndürme sistemidir. Söndürme işlemi, yaygın kullanılan sıvı ya da toz özellikli madde ile değil, elektronik ortamlar için kullanılan gaz ile gerçekleşmektedir. ( örnek; Argon )

Sensplorer ( İklim algılama, kontrol )
    IT Odasına kurmuş olduğunuz iklimleme ünitesinin her hangi bir durumda arıza yapması sonucu sıcaklık artacak, dolayısıyla bilgisayar sistemleri için tehlike arz edecektir.
    Sıcaklık
    Bağıl nem
    Gaz, duman ve hava içindeki partikülleri
    Su baskını
    UPS, voltaj ve frekans
    Şebeke, voltaj ve frekansları ölçümlemek, algılamak ve bilgilendirmektir.

Access kontrol

Yetkisi olmayan kişilerin girişini engellenmelidir.

Genel olarak yangın ve yetkisi olmayan personelin odaya girmesi sonucu elektrik iş kazalarının oluşmasını engellemeliyiz.

Günnur Saygın ve Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
  6. coskun888

coskun888 TÜİSAG Üyesi

FM 200 yangın söndürücü bunların manuel boşalanı değil otomatik olması gerekir.

Sıcaklık çok önemlidir. Gerekli sıcaklığın dışarıdan ototmatik ölçülmesi yangın açısından önemlidir.

Tek başına çalışma yapılmamalıdır.

Bu odalarda çıkış yerlerini gösteren acil çıkış levhalarının bulunması önemlidir.

Elektrik konusununda uyarı levhaları,

Gürültü ölçümü ağaer gürültü varsa kulak koruyucularının kullanılması gerekir bunların zorunluluğunu belirten uyarı levhaları konmalıdır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Günnur Saygın ve Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
  7. eski

eski TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu server odalarında sürekli çalışmayla ilgili radyasyona karşı tasma şeklinde bişey takılsa etkili olurmu,ve bu odalarda sürekli bulunmanın zararları nelerdir?

8. hülya ayyıldız

hülya ayyıldız TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bişey sormak istiyorum.ben,yeni bir c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak kalite yönetici olduğum ofiste risk analizi yapmaya çalışıorum.ofisimiz bir iş merkezi binasında ve ofiste ayrılan bir odada elektrik panosu mevcut.ancak bu elektrik panosunun olduğu odaya bizimkiler zamanında server koymuşlar.olmuş server odası.hem server odası hem elektrik panosu var.yorumlarınızı bekliyorum.ayrıca resimler ekte.riskleri ben bulup yazdım ama gözden kaçırdığım şeyler var mı merak ediyorum açıkçası.

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica