Jeoloji Mühendisleri Inşaatlarda Görev Yapabilirmi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Mutlu Sarıkaya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Mutlu Sarıkaya

Mutlu Sarıkaya TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Jeoloji Mühendisiyim. 1250 gün sigorta primim var. Sondaj ile maden arama şirketinde. C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. İnşaatlarda A sınıfı sorumluluk alabilirmiyim

2. Ali GÜLEN

Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

Sorunuzun cevabı: hala tatışılıyor ve yönetmelik beklenıyor sanırsam..

Nace2 kodlarına göre sektör,

KISIM F - İNŞAAT
    43.13
    Test sondajı ve delme
    4312*​
    .
    Forumda yazılan yorumlardan cıkardıgım sonuca sgk kayıtlarına göre hangi branşda 3 yıl 750 gun prim yatırılmışsa onda uzmanlık belgenız A sınıfı gibi 7 sene boyunca sayılacak.

işte sorunda burda başlıyor aslında.

madende acık işletmede 30 sene calışsanız dahi yeraltında teknıknezaretcı belgenız gecerlı değildir.

kullanabılmenız için yeraltında 2 sene calışma şartı isteniyor.

yani dıyeceğım bana göre sadece sondajda A sınıfı olur dığer branşlarda olmaz.

Yakıdna yonetmelik cıkar bu sorunuzun cevabını hep bırlıkde görururz zaten

kolay gelsin

Ali GÜLEN

Maden Müh.

Mutlu Sarıkaya bu yazıya teşekkür etti.
  3. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Bu iş kollarının tehlike sınıfı ne ise benzer işlerde de (örneğin nace iş koduna göre çok tehlikeli sınıfı ise) A iş güvenliği uzmanı sorumluluğunu üstlenebilirsiniz Kalın sağlıcakla.

4. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Maden, insaat, seramik doğaltas, zemin meslekle tanımlı alanlarda prime bakmaksızın çalısabilirsiniz. nihai listeyi bekleyin

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Mutlu Sarıkaya

Mutlu Sarıkaya TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bakanlığa sordum gelen cevap şöyle. Daha önceden 3 yıl mesleki tercübenizin tehlike sınıfına göre. bu tehlike sınıfına uygun, her yerde A sınıfı olarak çalışabilirsiniz dediler. sektör önemli değil dediler.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  6. Ali GÜLEN

Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

Benim kafam hala karışık bu konuda,

Tehlike sınıfına uygun ne demek?

Mesela, 1 yıl hastanede, 2 yılda inşaatda calışınca toplamda 3 yıl cok tehlikeli sınıflarda calışmış mı sayılacaz.

bunun sonucundada bu gecmışte tecrube edindiğimiz işyerlerinin bırınde A sınıfı olarak mı calışacaz.

yoksa herhangi bir sektordemı A sınıfı olarak calışacaz.

yoksa 3 yıl inşaatda calışmış bir kımya muhendisi sadece inşaatdamı A sınıfı sayılacak...

Acık söylemek gerekirse ben İSG olarak calışıp calışmamakda hala kararsızım ve kafamda karışık.

Bir süre sonra kendi mesleğimi yaparken, belki bir market, bir avukatlık bürosu, bir eczane veya muhasebe burosuyla anlaşır 3 yıl sonra B sınıfı için sınava girerim.

Gelecek için yapılacak en mantıklısı bu.

Ali GÜLEN
    Maden Müh.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Bakanlık isterse uzman lehine daha farklı bir sürpriz uygulamaya da gidebilir.Benim yorumum şu şekilde olacak:
    Her iki sektördeki deneyim süreleri çok tehlikeli sınıfa uygun olmasına karşın 3 er yılın altında kaldığı için A sınıfı hastahane veya inşaat sektörlerinde İSG uzmanı olarak çalışılma olanaksız görülüyor. Kalın sağlıcakla.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica