TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Kısmi Süreli Iş Sözleşmeleri Hakkında Yazılmış Yazılar...

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında ATURAN tarafından paylaşıldı.

1. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ OLAN 45 SAATİN 2/3 DEĞERİ OLAN 30 SAATE KADAR OLAN ÇALIŞMALAR KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA KABUL EDİLİYOR. BU SÜRENİN ÜZERİNE ÇIKILDIĞINDA ARTIK TAM SÜRELİ ÇALIŞMA OLARAK KABUL EDİLİYOR. TAM SÜRELİ ÇALIŞMA DURUMUNA GEÇİLDİĞİNDE İSE FAZLA ÇALIŞMA SÜRESİ TOPLAMI YILLIK EN FAZLA 270 SAATTİR. BU DURUMDA ;
    270 SAAT / 12 AY = 22,5 SAAT / AY FAZLA ÇALIŞMA YAPILABİLİR

TOPLAM ÇALIŞILABİLECEK SÜRE = 180 + 22,5 = 202,5 SAAT / AY

KONUYU SGK ALO 170 DEN ARAŞTIRDIM...YUKARIDA YAZDIKLARIMI DOĞRULAYAMADIKLARI İÇİN KAYIT ALARAK 2 GÜN SÜRE VERDİLER BAKIM SONUÇ NE OLACAK ?

FARKLI İŞLETMELERLE KISMİ İŞ SÖZLEŞMESİ YAPARAK ÇALIŞMAK İSTEDİĞİMİZDE ÇALIŞAN SAYISI VE TEHLİKE SINIFINA GÖRE YAPABİLECEĞİMİZ EN FAZLA SÖZLEŞME SÜRESİ NEDİR BİLMİYORUZ...

Ekli Dosyalar:

alibey, taylantalu, babacann ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. mhatıp

mhatıp TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

Örnek kısmi İş Sözleşmesi örneği

Ekli Dosyalar:

alibey ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  3. palemo

palemo TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Gökmen TAK bu yazıya teşekkür etti.
  4. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Teşekkürler palemo...

Benim burada konu başlığı atma sebebim konuyu irdelemek ve bu sürenin nereden çıktığını, hangi formülü uyguladıklarını bulmaya çalışmak.
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa memnun olurum...

İş güvenliği uzmanı olarak ferdi çalışacak ve iş yerlerini kendimiz bularak sözleşmeler yapacaksak çalışan sayılarına göre hesaplayacağımız şirketlerdeki çalışma sürelerimizin toplamının en fazla ne kadar olması gerektiğini de bilmemiz gerekiyor...

A şirketi + B şirketi + C şirketi + D şirketi + .......... = En fazla kaç saat / Ay

Bu formüle göre toplamı tutturabilmek için sonuncuyu daha az çalışanı olan şirket olarak aramak durumunda kalabiliriz...

Daha önceki yönetmeliklerde mesela I - II - III - IV - V tehlike sınıflarına göre verilen günlük çalışma sürelerinde iş güvenliği uzmanları en fazla 10 şirket ile sözleşme yapabilir yazmaktaydı...

5. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Yeni yönetmelik taslağı ile yürürlükten kaldırılmış olan eski yönetmeliği ( 20.01.2004 ) kıyaslayabilmek için ekli dosyayı veriyorum...

Ekli Dosyalar:

6. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Bugün Alo 170 ile görüştüm ve aldığım cevap;

Aylık 217 saate kadar iş güvenliği uzmanı olarak farklı işletmeler ile kısmi sözleşme yapabileceğime dair yazının SGK dan geldiği oldu...

52 hafta x 45 saat = 2340 saat / yıl

2340 saat + 270 saat fazla çalışma = 2610 saat / yıl

2610 saat / 12 ay = 217 saat

.

7. w w w . 1 K P S S . com
    KPSS ve ÖABT Sınavlarına Hazırlık, Videolar, Günlük Kamu İş İlanları

8. mehmet42

mehmet42 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    bu bir işverenin işçisini çalıştırabilceği maksimum süreddir. bir işçinin farklı işverenlerin yanında çalışabileceği süreyi kapsamaz

Gökmen TAK bu yazıya teşekkür etti.
  9. Aydın yıldırımlar

Aydın yıldırımlar TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    Arkadaşlar merhaba benim iş yerim beni c sınıfı uzman olmam için kursa yollayacak iş sözleşmesi yapmak istiyorlar belgeyi aldıktan sonra kaçmamam için nasıl bir sözleşme yapabilirim

10. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Sana kurs ve eğitim için zaman verecekler.Eğitim ücretini de iş yerin ödeyecek.Belgeni aldıktan sonrada sana ayrıca iş güvenliği uzmanlık hizmetin için ek ücret ödemeyecekler.Zam istediğinde de ileride ,nanköre bak zaman verdik ,belgesini aldırdık,bizi bırakıp gitti diyecekler.Çunki genelde olan şeyler bunlar.Alabiliyorsan belgeni kendi cebinden öde ve al.Böylece kimseye de eyvallahın kalmaz...

Aydın yıldırımlar bu yazıya teşekkür etti.
  11. @purple

@purple TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Arkadaşlar birşey soracağım ; çalıştığım firmada şu an sorumlu müdür olarak çalışıyorum ve tam zamanlı çalışıyorum.Şimdi bir de iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi yapmak istiyor işveren.Bunun için ilk önce sorumlu müdürlük sözleşmemi kısmi süreli mi yapmam gerekiyor ?

veya çalıştığım firmada hem sorumlu müdür hem de iş güvenliği uzmanı olarak çalışabiliyor muyum ?

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. iş güvenliği uzmanı kısmi süreli saatleri 2014

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica