Tartışma : Kısmi Zamanlı Işyeri Hekimi Ücreti

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Mühendislik hizmetlerini de Hekimden bekliyorsanız haklısınız.
Ben ne beklediğimi, neyi yapmalarını istediklerini çok iyi biliyorum... Kaç tane işyeri hekimi Personele eğitim vermiştir, kaç tanesi saha gözetimi yapmıştır, kaç tanesi risk analinizi konusunda ısrarcı olmuştur, kaç tanesi kurul toplantısına ciddi olarak katılıp görüşleriniz bildirmiştir.. Elinizi vicdanınıza koyun, işyeri hekimi reçete yazmaktan ileri gidiyor mu ? Saydıklarımı yapan % 10'u geçmez... Dürüst olalım..

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Yanlız işveren cezalarla ilgili sadece buzdağının üstünü görmüş. İş yeri hekimi veya uzmanı görevlendirmemenin cezası 5000 TL, ayrıca bu kişilerin yaptığı işleri yaptırmamanın da çalışan başı veya uygunsuzluk başı cezaları var. Örneğin işe giriş muayeneleri, risk analizi, acil durum planları, eğitimler, saha denetimleri, kurul, herbir yönetmeliğe mualefet vb.
Bunları ben de biliyorum.. Ama işveren bizim baktığımız gözle bakmıyor maalesef..

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Ben ne beklediğimi, neyi yapmalarını istediklerini çok iyi biliyorum... Kaç tane işyeri hekimi Personele eğitim vermiştir, kaç tanesi saha gözetimi yapmıştır, kaç tanesi risk analinizi konusunda ısrarcı olmuştur, kaç tanesi kurul toplantısına ciddi olarak katılıp görüşleriniz bildirmiştir.. Elinizi vicdanınıza koyun, işyeri hekimi reçete yazmaktan ileri gidiyor mu ? Saydıklarımı yapan % 10'u geçmez... Dürüst olalım..
Sizin şanssızlığınız o %10 diliminde tanımladığınız bir hekimle çalışma imkanına sahip olamamanız.
Bu durum günümüz Türkiye'sinde sadece bizim sektörle sınırlı değil maalesef.
İşini layıkıyla yapan %10 her meslek grubu için geçerli.(Bizim sektörle hekimliği kast etmedim.İş sağlığı ve güvenliği sektörünü kast ettim.)

ilker1959

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar, çalıştığım firma 12 kişi ve tehlikeli, işyeri hekimi 2 saat/ay çalışacak, sgk sı ödenmeli, prosedür nedir?
isgkatipten anlaştığınız doktorun adını seçiyorsunuz.Doktorda aynen isgkatipten onaylıyor. Bir de yazılı sözleşme yapıyorsunuz. Muhasebeye sadece ödediğiniz ücreti söylüyorsunuz. sgk ödenmiyor. Eğer işyeri hekimliği ile beraber muayene yapmasını da isterseniz 750-1000 TL arası ödersiniz. Bizdeki durumu anlattım, tek farkımız 12 değil 13 çalışan.

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Sizin şanssızlığınız o %10 diliminde tanımladığınız bir hekimle çalışma imkanına sahip olamamanız.
Bu durum günümüz Türkiye'sinde sadece bizim sektörle sınırlı değil maalesef.
İşini layıkıyla yapan %10 her meslek grubu için geçerli.(Bizim sektörle hekimliği kast etmedim.İş sağlığı ve güvenliği sektörünü kast ettim.)
Bende ondan bahsediyorum.. Siz neden üzerinize alıp savunma yapıyorsunuz ki .... Ama durum Türkiye'de bu şekilde hekim saat ile çalışır, uzman gün ile... Hekimin gözü saatindedir,uzmanın gözü makinelerde, personelde.. Hekim ay sonu maaşına bakar, Uzman ay sonu iş kazalarına... Hekim dışarda takla atar, Uzman içerde yatar.. Maalesef Türkiye gerçeği...

Ahmet Serel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
İş sağlığı ve Güvenliği ne isg uzmanının ne de işyeri hekiminin tek başına yapabileceği bir iş olmadığını hatırlatmak isterim.Her iki meslek mensubu da son derece saygıdeğer bir iş yapmakta olup kazançlarını sonuna kadar haketmektedir.Arada istisnalarda varsa bu önemli değildir.Önemli olan hep birlikte ülkemizi İş sağlığı ve Güvenliği konusunda nasıl daha ileri taşıyabiliriz ve bizden hizmet bekleyen gerek işveren gerekse çalışan kardeşlerimize nasıl bir yarar sağlayabiliriz ? Herkese mutlu yıllar dilerim.

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar gerçekten çok zor durumdayım....işyeri hekimi bulmakta zorlanıyoruz...taşeron bir firmada iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum. Hekimi yok benim işlerde havada asılı kalıyor. Eski çalıştığımız hekimle işveren anlaşma yapmıyor çok istedi diyor. izmir de tehlikeli grupta 484 kişi az tehlikeli grupta 914 kişi çalışanı var. Firma merkezi İzmir de olup işlerin bir çoğu İzmir dışında bulunmakta lütfen birkaç fiyat teklifi alayımda bu işin bedava yapılmadığını anlasınlar en azından.tabipler odasından liste istedim ama o da bir haftadır gelecek. Ocak ayında iş başlayışı yapılacak ve benim elim kolum bağlı...:(

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar gerçekten çok zor durumdayım....işyeri hekimi bulmakta zorlanıyoruz...taşeron bir firmada iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum. Hekimi yok benim işlerde havada asılı kalıyor. Eski çalıştığımız hekimle işveren anlaşma yapmıyor çok istedi diyor. izmir de tehlikeli grupta 484 kişi az tehlikeli grupta 914 kişi çalışanı var. Firma merkezi İzmir de olup işlerin bir çoğu İzmir dışında bulunmakta lütfen birkaç fiyat teklifi alayımda bu işin bedava yapılmadığını anlasınlar en azından.tabipler odasından liste istedim ama o da bir haftadır gelecek. Ocak ayında iş başlayışı yapılacak ve benim elim kolum bağlı...:(
İstanbul'da yeriniz varsa yardımcı olabilirim..

sibel ünlü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
İşverenlerin olduğu bir toplantıya katılmıştım.. Orada cezalardan bahsediyorlardı.. İşveren aylık 5000 TL ceza olduğunu öğrendi.. İşyeri hekimi çalıştırmama gerek yok dedi.. İlginç gelmişti.. Çünkü hangi işyeri hekiminin kapısınıı çalsam 8000 TL'den aşağı isteyen yok dedi... Bir yandan da haklı gelmişti... Türkiye'de durum bundan ibaret... Tüm işi yapan İş Güvenliği Uzmanı,ama parayı götüren İşyeri Hekimi... Yalan mı ?

sibel ünlü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Tüm işi yapan derken..Eğer işin tamamı iş güvenliği uzmanının yapabileceği şekilde olsa idi işyeri hekimliğine gerek olur muydu? Birkaç saat kursla ve ezberlediğimiz birkaç cevapla kendimizi hekimlerle denk görebiliyorsak ki hatta yazıdan anladığım hekimden de iyi noktada görüyorsunuz, bu nasıl bir vahamet.Tıp fakülteleri sıradan okullar değildir bir yazıda bizden 2 yıl fazla okudular denmiş. Bırakın kazanmayı tıp fakültesi girişi hediye edilse mezun olmak herkesin harcı değil . Bazı fakültelerin 4 yılı tıp fakültesinin bir yılından bile kolaydır. Eğitimli herkesin eğitimine saygı boynumuzun borcu , tavsiyem karşılaştırmalara girmeden . Karşılaştırmaya başlarsak duyacaklarımız bizi üzebilir. Her taş yerinde ağır kimse birbirinin alanına sarkmasın. Herkes bilgisi becerisi konumu ne gerektiriyorsa onları yapar karşılığının ederi neyse onu alır

Ahmet Serel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Sayın Sibel hanım
Sizi tebrik ederim.Önemli olan aynı gemide olduğumuzu unutmamak ve herkesin bu gemide bir işlevi olduğunu bilmek.

er kal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
iş kazalarında alıncak cezai müeediler düşünülürse 5000 ler çok öder işveren işin şakası yok.

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İstanbul'da yeriniz varsa yardımcı olabilirim..
Selam,

Benim İstanbulda çalışacağım frmalar var. Hekim konusunda yardımcı olabilir misiniz? Var mı çalışştığınız hekim.
İsteklerinizi özelden yazın, işyeri hekimi konusunda yardımcı olabilirim..

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
İş sağlığı (hekim) ve Güvenliği(mühendislik ) kültürünü çalışma hayatına anlatmaya çabalayan ve bunu çalışmalarıyla taçlandıran canlara selam olsun.İnsan hayatı paradan daha değerlidir...
Işık ve sevgiyle kalınız...

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
İyi hekimler de var...

sefasezai

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İşyeri Hekimi bulmak/çalıştırmak sizin sorumluluğunuz değil ki :) bu kadar endişe ediyorsunuz. İşvereninizin endişe etmesine müsade edin :)

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Tüm işi yapan derken..Eğer işin tamamı iş güvenliği uzmanının yapabileceği şekilde olsa idi işyeri hekimliğine gerek olur muydu? Birkaç saat kursla ve ezberlediğimiz birkaç cevapla kendimizi hekimlerle denk görebiliyorsak ki hatta yazıdan anladığım hekimden de iyi noktada görüyorsunuz, bu nasıl bir vahamet.Tıp fakülteleri sıradan okullar değildir bir yazıda bizden 2 yıl fazla okudular denmiş. Bırakın kazanmayı tıp fakültesi girişi hediye edilse mezun olmak herkesin harcı değil . Bazı fakültelerin 4 yılı tıp fakültesinin bir yılından bile kolaydır. Eğitimli herkesin eğitimine saygı boynumuzun borcu , tavsiyem karşılaştırmalara girmeden . Karşılaştırmaya başlarsak duyacaklarımız bizi üzebilir. Her taş yerinde ağır kimse birbirinin alanına sarkmasın. Herkes bilgisi becerisi konumu ne gerektiriyorsa onları yapar karşılığının ederi neyse onu alır
Unutmayalım bizlerde mühendisiz... 5 sene dirsek çürütmüşüz... İşyeri hekimi okulu bitirdiğinde nasıl işyeri hekimi sıfatına sahip değilse, bizlerde İş Güvenliği Uzm. sıfatına sahip değiliz... Bu işin Avrupa'da özel uzmanlık alanları var.. Tıp fakültelerinden İşyeri Hekimi olarak mezun olunuyor.. Ama burada maalesef bir eğitim ve sınavla bu iş gerçekleşiyor.. Kimse kimseden üstün değildir tabi.. Ama bazı mühendislik dalları da Tıp fakültelerinden zordur... Saygılarımla...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.