Bilgilendirme Kaçak Akım Rölesi

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Hüseyin KORKMAZ

Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

Kaçak Akım Rölesi

Kaçak akım Rölesi Kaçak bir akımda yada birinin elektiriğe çarpılması hailinde atarak kişiyi korumak için takılır. Hata akımı koruma anahtarları, herhangi bir elektrik kaçağında hayatınızı kurtarır, yangın tehlikesine karşı evinizi ve tesislerinizi korur. Tek veya üç fazlı tiplerinden birini kullanarak günlük hayatınızda her an karşılaşabileceğiniz elektrik kazalarından kurtulabilirsiniz. Dış görünüş olarak otomatik sigortaya benzer. Fakat çalışma prensibi tamemen farklıdır.
    Fazın, nötr harici başka bir hat üzerinden devreyi tamamlaması sonucu devreyi açar.Yani elektrik enerjisini keser.Bu işlemi bir saniyeden az bir sürede yapar.Birçok marka ve çeşitte imal edilirler.Elektronik olmayanları daha kararlı çalışır.Fazdan devreye giden akım ile devreyi tamamlarken notr hattından dönen akım arasında bir fark tespit edilirse devreyi açar.

crazyd, Meltem Imrek, volkan seven ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Cevahirim

Cevahirim TÜİSAG Üyesi

Paylaşım için teşekkürler, şirkette her panoya uygulanmasını talep ettim yanlız elektrik personelimiz her panoda tutmayacağını söyledi konu hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz?

3. H@LUK

H@LUK TÜİSAG Üyesi

merhabalar, bende bu konuyu araştırıyodum. fabrikada bütün panolara taktırmak istiyorum ve risk analizlerinde belirtiyorum ama işverenin önüne koyabileceğim bir yasal gerekçe bulamadım. Mevzuatta bir fabrikada bütün panolara 30mA lik hayat koruma için kaçak akım rölesi taktırma zorunluluğu varmıdır?

4. Abdullah Güldoğan

Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

hayır mevzuatta topraklama var ne yazıkki

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Cevahirim

Cevahirim TÜİSAG Üyesi

Mevzuat olarak değil de uygulanabilirliğini öğrenmek istiyorum, eğer uygulanabilirliği varsa yaptırma imkanım var

6. aysezekiye

aysezekiye TÜİSAG Üyesi

Bende aynı dertten muzdaribim. Her makinanın panosuna ayrı ayrı kaçak akım rolesimi takılmalı mı? Kriterler neler? yasal dayanak nedir? Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Her makine için ayrı ayrı KAK kullanmanıza gerek yoktur. İnsan hayatını korumak için 30 mA bir adet KAK, Şebekeyi yangından korumak için ise bir adet 300 mA KAK yeterlidir.
    Ancak, 10larca makinenin içerisinde bir tanesinde kaçak akım var ise o makine yüzünden tüm elektrik kesilir. Sonrasında da acaba nereden oldu diye ararsınız. Ancak, özellikle sorun çıkarabilecek makineler için ana panoda veya tali panoda bağımsız KAK kulnmanız bu yüzden avantaj olmakla beraber zorunluluk yoktur.

ktyztkn, aysezekiye ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
  8. ÖZCAN ŞAHİN

ÖZCAN ŞAHİN TÜİSAG Üyesi

koruma rölelerinde marka önemlidir. buna da dikkat ediniz, çalışmıyor çünki sıradan markalar.

9. ktyztkn

ktyztkn TÜİSAG Üyesi

bu konu çok kişinin başini agrıtacak.Mevzuatta yok fakat her an ölümlü iş kazası olabilir.belediyenin ışıklı havuzunda KAKR rölesi olmadıgı için bir çocuk vefat etmişti.Ben diyorum iş verene yapacaksın.o diyor kanunu göester.sanırım kurul toplantı raporlarına tutanak olarak mutlaka eklemeyi unutmamamız gerekiyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica