Haber Kadına Her Yerde Taciz Her Yerde Mobbing Var!

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Kadına her yerde taciz her yerde mobbing var!
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi'nin düzenlediği atölyede bir araya gelen kadınlar iş hayatında yaşadıkları sorunları paylaştı. Çeşitli sektörden birçok kadın çalışma hayatında tacize ve mobbinge maruz kaldığını anlattı...

365885-kadina-her-yerde-taciz-her-yerde-mobbing-var-52ee132bc8758.jpg

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi, geçen hafta DİSK Genel Merkezi'nde farklı sektörlerden kadın çalışanlarla bir araya geldi. Çağlayan'da düzenlenen atölyede, kimi emekli kimi ise halen çalışmakta olan kadınlar, işyerlerinde yaşadıkları sorunları paylaştı. Maruz kaldıkları tacizden işyeri koşullarına kadar birçok meseleyi gündeme getiren kadınların katıldığı atölyede anlatılan olaylardan bazıları şöyle:

Tekstil sektörü çalışanı: Bir keresinde parmağıma iğne battı, yara bandı istemiştim. "Yara bandı yok, git kendin al" dedi ustamız. 7 yılın sonunda yürümekte ciddi anlamda zorluk çekiyorum ve sürekli dik duramıyorum. Gözlerim tozdan kaynaklı bozuldu. Bir kadın arkadaş sürekli bayılıyordu. Bir ara kendinden geçti ve makineye parmağını kaptırdı. Hastaneden sonra tekrar çalışmaya başladı.

Topuklu ayakkabıdan savunma
    TSK'da sözleşmeli kamu işçisi: Çok bakımlı olmamızı istemiyorlar. Topuklu ayakkabı giydim diye savunma aldım. 'Yarın sayım yapacaksın ona göre kıyafet giy gel' diyorlar. Saçım çok sarıysa dikkat çekiyor, 'Biraz koyulaştıralım' diyorlar. Kadrolu kadın memurları daha rahat. İlk geldiğinde rütbeli askerler bile numara gönderiyor, 'Çayınızı içelim' diye ofise geliyorlar, sesini çıkaramıyorsun. Bir keresinde saçıma maşa yaptım, 'Düğüne mi gidiyorsunuz' diye tepkiler oluyor. Bir kızın gözleri yeşildi, sivilin çok olduğu orduevlerine gönderildiğine şahit oldum.
    Hava-İş Sendikası üyesi: Mobbing ve cinsel taciz çok yaşanıyor. Eğer senin canına direkt kasıt yoksa, 'Müşteri her zaman haklıdır' görüşü var. Elle temas yapıyorlar, dokunuyorlar. Buna hiçbir şekilde karşı gelemiyorsun. Bu şikâyet edildiği takdirde THY bedava bilet veriyor yolcuya, böylece durum meşrulaştırılıyor.

Sektör gıda, yemekler pis
    Gıda sektörü çalışanı: Gıda sektöründen çıkmamın nedeni alerjik astım bronşit olmam. Tazminatımın yarısını alabildim. Normalde 9 saat çalışıyor deniliyordu ama gece 12'ye kadar çalıştığımı biliyorum. Her gün pis yemekler geliyordu. Gıda sektörü olmasına rağmen hiç hijyenik değildi.
    Hemşire: Gittiğimiz yerlerde sözleşmede ayakkabı numarası, boyu, kilosu vb. mankenlik ajansına gidiyormuşun gibi sorular soruyorlar. Kilolu, kısa boylu bir hemşire iseniz özel sektörde çalıştırmazlar. Kesinlikle makyajsız dolaşamıyorsun. Çok fazla tacize maruz kalıyoruz, Bizim sektörde tükenmişlik sendromu çok fazla görünen bir durum. İşe gitmek istemiyorum, 200 saat çalışıyorum.

Kaynak: http://www.bursadabugun.com/haber/kadina-her-yerde-taciz-her-yerde-mobbing-var-365885.html

2. SERAP KARA

SERAP KARA TÜİSAG Üyesi

ekonomik özgürlüğü olmayan kadına evde şiddet,özgürlüğünü eline alan kadına dışarıda şiddet,yani hep şiddet , şiddet,kaçınılmaz...
    bunlarla savaşacak yeterli gücü ancak kadınlar bir arada olarak ve bunları taşınabilecek en üst mercilere taşıyarak belki kamuoyunu bu durumun kabullenilmiş bir durum olmaktan n çıkmasına yıllar sonra etki yapar diye ümit ediyorum

Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica