Soru Kafam Karıştı ;(

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında cdm tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. cdm

    cdm TÜİSAG Üyesi



    merhaba arkadaşlar, 21 aralıkta ki sınava girdim ve sanırım B oldum. ancak bir A sınıfı uzman bey B sertifikası ile çok tehlikeli sınıfta çalışamayacağımı söyledi. ben inşaatta çalışıyorum bundan sonraki durumum ne olur acaba???



     
  2. Gamze

    Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı



    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

    GEÇİCİ MADDE 4 –(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.


    Yürürlük

    MADDE 38 –(1) Bu Kanunun;

    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;

    1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,

    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,

    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,

    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

    yürürlüğe girer.


    diye belirtilmektedir. Bu maddelere göre Kanunun yayım tarihi 30 Haziran 2012 olduğuna göre 30 Haziran 2016 tarihine kadar B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sertifikanız ile çok tehlikeli işyerlerinde uzmanlık yapabilirsiniz. (2,5 yıl daha)



     
    kaan yılmaz demir, yasemin28 ve cdm bu yazıya teşekkür etti.
  3. cdm

    cdm TÜİSAG Üyesi

    teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. A sınıfı uzman, bana bu yönetmeliğin geçici 4. maddesinin yürütülmesinin durdurulduğunu söyledi. bu nedenle kafam karışmıştı.

     
  4. Gamze

    Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

    Bu yönetmelik değil, KANUN. Böyle birşey yok.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    cdm bu yazıya teşekkür etti.
  5. nado

    nado TÜİSAG Üyesi

    Anlaşılan o A sınıfı uzman sindirmiyor bazı şeyleri...

     
  6. cdm

    cdm TÜİSAG Üyesi

    kesinlikle öyle... çok tepkililer!
    6 yıllık şantiyeciyim, sanki işe yeni başlamışım gibi ahkam kesiyor bir de bana.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. pinarodabasi

    pinarodabasi TÜİSAG Üyesi

    merhaba yaşadığım bir problem ile ilgili bilgisi olan varmı? yardımcı olabilirmi bana.sözleşme yapacağım 3 firmadan ikisi demirci ısıl işlem ve eritme yapmıyor diğeride gemi makinası tamiri yapıyor tehlike sinıfında nace kodu sgk da da tehlikeli grupta gsgb dada uyarı kısmında tehlikeli snıfta diye yazıyor ama sözleşme yapma kısmına gelince orda yetkiyi 47b -a ya veriyor sözleşme yapamıyorum c ınısı oluğum için. bu durumu nasıl çözecğim konusunda bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum. teşekkürler.

     
  8. didem27

    didem27 TÜİSAG Üyesi

    O A sınıfı arkadaş acaba o A belgesini nasıl almış nerden almış! 2015 sonuna kadar (sanırım) çok tehlikeli sınıfa bakabilirsiniz isg katip üzerinden sözleşme yapabilirsiniz. Bir sıkıntı yok.

     
    cdm bu yazıya teşekkür etti.
  9. didem27

    didem27 TÜİSAG Üyesi

    Alo 170 i arayın tehlikeli sınıfa bakabilirsiniz ben C sertifikamla bakabiliyorum çünkü.

     
  10. pinarodabasi

    pinarodabasi TÜİSAG Üyesi

    didem hanım aradım 170 i onlarda bilmiyorlar bir kayıt oluşturdum 3 iş günü sonunda arayın denildi ama onlarda bilmiyorlar.

     
  11. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    Bir başka yerde de bir arkadaş 2011 danıştayın durdurma kararını gerekçe göstererek A' ya bakılamaza getiriyor. Bunlar bilgi kirliliğinden başka bir şey değildir. Bu danıştay kararından sonra bir sürü mevzuat değişti. Bir kere artık 4857' ye değil 6331' e tabiyiz.

     
  12. wolcanos

    wolcanos Guest

    şu anda bler a yerine 4 yıl bakabilir. prime göre clerde bakabiliyodu tebliğ kaldırıldı artık bakamıyor ama bye 3 yıl bakabilir cler

     
  13. pinarodabasi

    pinarodabasi TÜİSAG Üyesi

    Evet c ler b ye bakabiliyor ondaa bir problem yok. problem demirciler yada nace kodu 25.12.06 yada 25.99.13 yada 33.12.01 olan nace kodları be değilmi ki ben bu problemi yaşıyorum.?

     
  14. Real

    Real TÜİSAG Üyesi

    B ler A ya bakabilir ama C ler bir üst sınıfa bakamaz diye biliyorum. Çünkü danıştay tmmob un açtığı davayı haklı buldu. artı isg katipte yapılan sözleşmelerin iptal edileceği duyurusu da yayınlanmıştı. Artı herkes kendi tehlikae sınıfında çalışması lazım çalışmassa kontroller esnasında - puan almanıza sebep olur ki buda bir gün belgenizin askıya alınması demektir.

     
  15. pinarodabasi

    pinarodabasi TÜİSAG Üyesi

    bahsettiğiniz 750 gün primi olanlar için iptaldir.

     
  16. Real

    Real TÜİSAG Üyesi

    bakabiliyormuş bende yanlış biliyormuşum. pardon.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica