Soru : Kalıp Altı İskelelerin Ve Dış İskelelerin Statik Dayanım Raporu Hakkında

okka38

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar ben bu sitede yeniyim ve çok yararlı bilgiler buldum teşekkürler benim sizden isteğim eğer elinizde varsa kalıp altı iskelelerin ( mikroskobik ayarlı) ve dış iskelelerin statik dayanımı örnek olarak rapor halinde belge varsa bulmamda yardımcı olabilirmisiniz yada paylaşabilirmisiniz... teşekkürler

okka38

Üye
TÜİSAG Üyesi
evet arkadaslar abiler sizden bir bilgi bekliyorum lütfen

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İskele statik hesabını ben de çok merak ediyorum. Nasıl hesap edicez?

sameturhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
İskele statik hesabını yapmak iş güvenliği uzmanlarının işi olmadığını düşünüyorum. İskelenin kurulum yeri, standartlara uygunluğu, yönetmeliklere uygun olarak dizayn edilip kurulması bizim için önemli. Kalıp altı iskelenin hangi yükü taşıyıp taşımayacağı şantiye şefi yada o iş ile ilgili sorumlu mühendisin işidir. İş güvenliği uzmanının yapması gereken bu sorumlu mühendisten iskele dayanımı yeterlidir yazılı bir evrak hazırlayıp imzalatmaktır.

Ekteki broşürler tam olarak işinize yarar mı bilmiyorum ama sizin için faydası olacağını düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• h-tipi-yuk-iskele-1.pdf
    2.4 MB · Görüntüleme: 4,245
  • İskele_Merdiven Broşürü.pdf
    538.2 KB · Görüntüleme: 2,207
  • katalog-kalip-alti-masa-iskele.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 3,035

okka38

Üye
TÜİSAG Üyesi
teşekkürler samet bey.... bir inşaat firmasına müfettişler gelmiş ve çalışmayı durdurmuşlar 15 eksik bulmuşlar bu eksikler içerisinde en önemli olan bu iki madde idi.

MehmetZengin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende bişiyler buldum.

Ekli dosyalar

• Dizayn_Tablolari.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 2,562
  • Scafset-C_Agir_Yuk_Iskele_Sistemi.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 1,802
  • Scafset-C_Fincanli_Iskele_Sistemi.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 1,378
  • Scafset-C_Flansli_Iskele_Sistemi.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 1,425
  • Scafset-C_Kovanli_Iskele_Sistemi.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 1,166
  • Scafset-O_Cephe_Iskele_Sistemi_Fincan_Tipi.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 1,315
  • Scafset-O_Cephe_Iskele_Sistemi_Flansli_Tip.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 1,496
  • Scafset-O_Cephe_Iskele_Sistemi_H_Tipi.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 1,490

okka38

Üye
TÜİSAG Üyesi
cok cok tesekkür ediyorum ellerinize sağlık kusura bakmayın cevabım biraz geç oldu özür diliyorum ..

demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Normalde İskele Hesaplamalarını Şantiyede görevli İnşaat Mühendisleri yapabilir. Bildiğim kadarı ile bazı excel formatında hazırlanmış hazır makrolar var ama bulamadım....! bulursam bende excel formatlı hesaplama tablolarını atacağım :)

okka38

Üye
TÜİSAG Üyesi
cok sevinirim bende bugün autocad prog. çizilmiş çıktı olarak bi örnek buldum iskele demirleri tek tek çizilmiş akma dayanımları gösterilmiş bu örneğin olup olmayacağını soracağım hatta taratıp burda paylaşayım

mustafa bahar38

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
paylaşımınızı bekliyoruz :)

EMRE BEYZİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Normalde İskele Hesaplamalarını Şantiyede görevli İnşaat Mühendisleri yapabilir. Bildiğim kadarı ile bazı excel formatında hazırlanmış hazır makrolar var ama bulamadım....! bulursam bende excel formatlı hesaplama tablolarını atacağım :)
Üstadım öncelikle merhabalar. Kalıp veİskele adet hesabı muhakkakki belirli şablonlar ve manuel hesaplamalar neticesinde yapılabilir. Fakat bahsettiğimiz sistemlerin tahkikleri santiyede görevli bir mühendis tarafından yapılamaz. (Özel bilgisi yoksa.) Tahkikler tedarikçi firmanın teknik elemanları tarafından, ilgili standartlar dahilinde sonucları yetkili tarafından garanti edilerek yapılmaktadır. Aksi bir durum söz konusu değildir. Bilgilerinize sunar saygılarımı sunarım.

EMRE BEYZİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ayrıca İskele yük analizleri Tahkikat raporu ile sunulduğunda İSG uzmanı doğruluğunu tespit edememektedir. Bırakın İSG uzmanının bu raporu hazırlamasını İnşaat mühendisi dahi olsa bu uzmanımız muhtemelen alanı olmadığından hali hazır raporun sonuclarını bile
Teyid edemeyecektir. SAYGILARIMLA.

Onur GN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
evet arkadaslar abiler sizden bir bilgi bekliyorum lütfen
Sen hesaplamayacaksın. İskeleyi temin ettiğiniz firmayı arayarak statik hesap raporunu isteyeceksin mail yoluyla vs. vs.

caglagunes4141

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar bana teleskopik dikme direk sisteminde bir kalıp altı iskelesi hesabı lazım acaba daha önceden elinde bulunan bir arkadaş yardımcı olabilir mi ?

tolga2026

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İstinat perdesinde beton dikmek için kurulan ahşap kalıp platformların kurulum raporu örneğini kimse paylaşamamış konu başlığında bu soruya cevap alabileceğim bir arkadaş varmı acaba ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.