TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Soru Kaldırma Araçlarında Periyodik Kontrol Süresi 1 Yıla Mı Çıktı?

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında fikri tarafından paylaşıldı.

 1. eralp10
  Offline

  eralp10 TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)


  arkadaşlar !
  www.bilgit.com ' a bakmanızı tavsiye ediyorum. 4857 Sayılı İş kanuna dayandırılan İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü kaldırılan tüzükler arasında.
  Yukarıda da bir arkadaşın söylediği gibi İşyerlerinde kullanılan ekipmanlarının Kullanımında sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde EK-III Kısmında tabloda yazılı olan standartlara bakmak lazım.Eğer ki o yazılan standartlardan herhangi bir tanesinde kaldırma araçlarının periyodik kontrolü 3 ayda bir yapılır şeklinde bir cümle geçiyorsa işte o zaman eski uygulamaya devam edilmesi gerekir.Lütfen standartları araştıralım.  muhendiss ve serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 2. neslihanari
  Offline

  neslihanari TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)


  herkese merhaba üzerine çok konuşulmuş ama ben kesin olarak hiç bir yerden bilgi alamıyorum. bir kaç sorum olacak belki tanıdığınız kişiler varsa sizlerin de , sorulara çözüm bulmuş oluruz. MMO'na yaptırılacak yılda bir yapılacak periyodik kontrol haricinde firma kendi bünyesinde bulundurduğu teknik personel ( makina mühendisi) tarafından çalışılan makine için yapılacak aylık kontrol formlarının ne derece geçerliliği olur? yada firma içinde makina mühendisi yoksa kimler tarafından yapılabilir? 3. alix
  Offline

  alix TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Neslihan hanım, periyodik kontroller haricinde sizin öngöreceginiz bakım, kontrol ve gözlem periyodlarında bakımcı, kullanıcı, ve firma içerisinde ehil kişilere yaptırabilirsiniz. Mak. Müh olacak diye herhangi bir mevzuat yoktur ama bünyenizde varsa konusunda yeterli mak. mühendisin bakmayı faydalı olacaktır.

 4. çağatayözcan
  Offline

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Neslihan hanım iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvelik şartları yönetmeliği ek-3/1.2 iş ekipmanları bakımları ilgili standartlarda belirtilen şekilde,imalatçı tarafından yetkilendirilmiş servislerce veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır demiş. Yine aynı yönetmelik 1.4 belirlenen periyodik kontrol aralığının bu yönetmelikte belirlenen istisnalar dışında 1 yılı aşmaması gerekir demiş.

 5. Memet Arslan
  Offline

  Memet Arslan TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)
  Merhabalar,

  İş ekipmanlarının periyodik kontrolü için bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırılır ifadesi yer almaktadır. Bu kayıt nasıl olacaktır. Ayrıca kaldırma ekipmanı için sadece Makine müh, yüksek tekniker, tekniker olması yeterli midir? Bu kişilerin ayrıca herhangi bir eğitim alması gerekir mi?

 6. MertUstaoglu
  Offline

  MertUstaoglu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  arkadaşlar " yılda 1 kez " ibaresi minimum kontrol sayısını belirtir. yani siz ekipmanınızın çalışma şartlarına ve süresine göre daha fazla yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. bu tamamıyla firmada bulunan isg uzmanının inisiyatifine kalır.


 7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
  Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

 8. UzmanE
  Offline

  UzmanE TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  Sınavda çıkarsa bu soru iptal sebebi olur mu ?
  Meri mevzuata göre 1 yılı işaretlemek gerekiyor, yanılıyor muyum?

 9. arzu_91
  Offline

  arzu_91 TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Belirtilmedi
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  kazalar artıcak

 10. orkunözkale
  Offline

  orkunözkale TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Bekar
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  İş Ekipmanları yönetmeliğinde TS standartlarına atıf da bulunulmuş; Bu duruma göre atıf da bulunan TS standartlarının incelenmesi gerekmektedir. "Standartlarda süre belirtilmemişse" denildiğine göre emin olunması gerekir dolayısıyla bütün standartların incelenmesi gerekmektedir. Ancak standartlara internet üzerinden ulaşılamadığından ben konu hakkında pek emin olamıyorum....

  Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 11. senel
  Offline

  senel TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  TS standartlarına nasıl ulaşıcaz?

 12. ediko
  Offline

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  TSE'den satın alacaksınız...

 13. senel
  Offline

  senel TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Şimdi herkes bu standartları Tse den satın almak zorunda mı?

 14. ediko
  Offline

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Bu bahsettiğiniz de müzik veya bilgisayar programı gibi bir şey. isterseniz TSE'den legal olarak satın alırsınız, isterseniz internetten kopyasını bulur indirebilirsiniz.

 15. senel
  Offline

  senel TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Bence bu standartlarda kaldırma araçlarıyla ilgili nasıl bir bakım periyodu var açıklanmalı..

 16. zaferkul01
  Offline

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)
  ts nin standardı verilmeleydi

 17. MertUstaoglu
  Offline

  MertUstaoglu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  arkadaşlar her aracın farklı bir standardı var. bazıları aşağıda belirtilmiştir. bir bu kadar daha bu listede olmayanlardır. upload_2013-12-4_14-58-21.png upload_2013-12-4_14-58-30.png
  upload_2013-12-4_14-58-30.png

 18. senel
  Offline

  senel TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Ts standartlarıyla periyodik kontrolu yapacak olan mühendisler ilgilense daha iyi olacak :)

 19. uzmancan
  Offline

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)

  ÖNERİ-CEVAP:

  Neslihan hanım,
  Bu işi, iş yeriniz dışında, kurumsal yapısı olan bir yere(MMO )yaptırırsanız,yapılan iş daha sağlıklı oluyor.Periyodik kontrolü yapan ekip,hata yapmamak için teknik olarak tam donanımlı cihazlarla bu işleri yapıyorlar.Tanzim edilen raporlar ,BİRAZ DAHA İDARE EDER mantığından uzak ve daha ciddi oluyor.Bir İş ekipmanının karıştığı bir İŞ KAZASI vuku bulduğunda,tespit ve hukuki işlemler aşamasında birçok sıkıntı yaşanabilmektedir.Raporlarda genellikle, dip not olarak,doğrudan menfi sonuç ifade edilmemekle birlikte,çoğunlukla"....değişir ise,...onarımı yapılır ise ! ..kullanıma uygundur...türünden ifadelere rastlanmaktadır.Göz ardı edilen ve genelde basit olarak algılanan bir basınç-mesafe tahdit valfi ,eski bir hidrolik hortum v.b gibi arızası nedeni ile bir ölüm-yaralanma olur ise,asıl sıkıntı işte o zaman yaşanıyor.Kurumsallık her zaman işe ciddiyet katar.İş yeriniz hiyerarşisinde de dahildeki teknik elemanlarca yapılan işlerde,çalışmaların her kademede olumsuz etkilenmesi riski vardır.
  Periyodik muayenelerin nasıl ve kimler tarafından yapılacağı ile ilgili doküman ekte ,hatırlatma amacı ile koydum,bir göz atarsanız umarım yararlı olur.
  İyi çalışmalar.

  Ekli Dosyalar:

 20. MertUstaoglu
  Offline

  MertUstaoglu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  konuya netlik getireyim. ben bir uygunluk değerlendirme kuruluşunda çalışıyorum. siz "a tipi muayene kuruluşu" veya "periyodik muayene kuruluşu" diye duymuş olabilirsiniz. MMO'da bu tipte bir kuruluştur.
  öncelikle periyodik muayeneleri herhangi bir kuruluşa yaptırma zorunluluğu yoktur. firmada bulunan mühendisler dahi bu muayeneyi yapabilirler fakat herhangi bir kaza olması veya denetim olması durumunda iş müfettişinin ilk soracağı soru " kendi kendinizi teftiş ederken tarafsızlığı nasıl sağlıyorsunuz" olacaktır. yani kendi firmanıza ait araçlarda veya ekipmanlarda bulunan eksiklerin tarafsız olarak denetlendiğine inanmayacaklar ve sorumluluk direkt olarak muayeneyi yapan mühendise kalacaktır. ikinci sebep ise aynı personel hergün aynı aracı gördüğünde bir süre sonra iş körlüğü ile karşı karşıya gelecek ve uygun olmayan durumlar zamanla gözüne uygunmuş gibi görünecektir. bu yüzden, gerek iş güvenliği uzmanları gerekse iş müfettişleri denetimleri muayene(tercihen a tipi muayene kuruluşu) kuruluşundan yaptırmayı/yaptırılmasını tercih ederler. a tipi muayene kuruluşları denetimleri, kontrol edilecek ekipmanın imalatı ve tekniği konusunda uzman personeller ile yapmak zorundadır. (TÜRKAK A tipi muayene kuruluşlarına bu maddeyi zorunlu kılar.) ve 3. göz olarak herkesin baktığı ama görmediği noktaları irdeleyebilir. periyodik muayeneyi herhangi bir muayene kuruluşuna yaptırdığınızda sizde emniyetli bölgede kalarak kısmen kendinizi garantiye almış olabilirsiniz.

  Esin Aydoğdu, arzu5552, izmir35 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 21. Hatice Yazar
  Offline

  Hatice Yazar TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Bekar
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  Merhaba arkadaşlar geçiş yolları ile ilgili bi sorum olcaktı


Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica