Soru : Kaldırma Aracı

amerve

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, bu yük kaldırma aracının tam olarak adı nedir? Traktör-forklift karışımı bir şey gibi aynı, güvenlik önlemleri neler olabilir, bu araç için herhangi bir ehliyet olma zorunluluğu var mıdır? Tam olarak bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 20150721_133317.jpg
    20150721_133317.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 140

ilkeryurtseven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar, bu yük kaldırma aracının tam olarak adı nedir? Traktör-forklift karışımı bir şey gibi aynı, güvenlik önlemleri neler olabilir, bu araç için herhangi bir ehliyet olma zorunluluğu var mıdır? Tam olarak bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Merve Hanım ,
İstanbul 'undan Periyodik Kontrol firmasından Öznur hanım var. Onlara sorabilirsiniz.
İ***Adres ve Telefon bilgileri çalışma birimi tarafından silinmiştir. bu çeşit bilgilerin forumda paylaşılması forum kurallarına aykırıdır.***

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Fotoğraftan, traktörün arkasına kaldırma aparatı eklenerek forklift olarak kullanıldığı görülüyor. Traktör Arkası Forklift ( Traktörün önüne de konulabilir) olarak adlandırılabilir. Bir forklift olarak kullanılabildiği için kullanan kişinin forklift operatörü belgesi olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca traktör kullanmak için F sınıfı ehliyet, iş makinesi olarak kullanılabildiği için G sınıfı ehliyet zorunluluğu düşünülebilir.

Traktör artık bir forklifte dönüştürüldüğü için forklift için alınması gereken her türlü tedbir alınmak zorundadır. Benzer şekilde periyodik kontrolü ilgili Yönetmelik hükümlerine uygun olarak yaptırılmalıdır.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
Resmi Gazete Tarihi: 25.04.2013 Sayısı:28628
EK-III
BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR
2.2.2. Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

Merve Hanım manitou diye adlandırılan kaldırma aracına benziyor

amerve

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yeliz Hanım evet manitou aracına baktımda evet ona benziyor.. Sayın sorgulayan adamın yaptığı yorumda mantıklı geldi nasıl bir yol izlemeliyim acaba :/ İlker Bey dediğiniz firmaya ulaştığım taktirde yardımcı olurlar mı ? Çünkü ben Bartın dayım ona göre firmayı arayıp dediğiniz Öznur Hanıma ulaşmayı deneyeyim

ilkeryurtseven

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeliz Hanım evet manitou aracına baktımda evet ona benziyor.. Sayın sorgulayan adamın yaptığı yorumda mantıklı geldi nasıl bir yol izlemeliyim acaba :/ İlker Bey dediğiniz firmaya ulaştığım taktirde yardımcı olurlar mı ? Çünkü ben Bartın dayım ona göre firmayı arayıp dediğiniz Öznur Hanıma ulaşmayı deneyeyim
Merve hanım ,Çorlu İlker Yurtseven'den aldım numaranızı derseniz mutlaka yardımcı olurlar.

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Kaldırma aracı olduğu için periyodik kontrolü yapılması gerekli. Ama operatör sertifikası nasıl olur onu bilemedim. Sürücü kursları ya da mmo ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

simurgg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

MMO temsilciliği varsa onlarda yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

Bu tarz soru işaretleri olduğunda genelde onlara danışıyorum

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Ruhsatına bakın

HDEMİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merve Hanım,

Resimde gördüğüm kadarıyla araka tarafa takılan yükleyici aparatı, genelde ön kısmada taktıkları olur.

Şunları incelemenizde fayda olur;
TS EN 12525+A2: Tarım Makineleri-Ön Yükleyiciler-Güvenlik
TS 5327 : Önyükleyiciler (Tarım traktörleriyle kullanılan)
TS EN 1756-1+A1: Kuyruktan kaldırıcılar - Tekerlekli taşıtlara takılan plâtform kaldırıcılar - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Eşyaların kaldırılmasında kullanılan kuyruktan kaldırıcılar

İyi Çalışmalar

Hamza DEMİR
Makine Mühendisi
İş Ekipmanları Periyodik Kontrol Uzmanı
www.nhbelgelendirme.com

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.