Kaldırma, Taşıma Işi Yapan Firmanın Tehlike Grubu Nedir

tolgahan yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
forklift, vinç aklımıza gelebilecek her türlü kaldırma aracına sahip bir firmanın tehlike grubu nedir acaba?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tehlike sınıfları tebliğine tekrar baktım ancak net bir şey bulamadım. Ancak yüksek ihtimalle "Tehlikeli" sınıfta. Aklımızdan "Çok Tehlikeli" de geçiyor ama en doğrusunu ulaşabiliyorsanız iş yeri vergi levhasının 5. sırasındaki ana faaliyet kodu ve adı sekmesinden öğrenebiliriz.

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
NACE kodundan bulmayı denednizmi :)

tolgahan yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bakındım ama bulamadım yani bu araçların satışını konusunda bilgi var ama bunları kullanan kiralayan için yok :(

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
77.32.01Bina ve bina dışı inşaatlarda kullanılan makine ve ekipmanların operatörsüz olarak kiralanması ve leasingi (vinç kamyonu, inşaat ve toprak taşımak için traktör, yol greyderi ve silindiri, buldozer, yapı iskelesi, şantiye kulübesi, vb.) (kurma/sökme hariç)Az Tehlikeli

BaranS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Operatörlü olarak kiralıyorsanız durum kiralamadan çıkıyor. Alt işveren oluyorsunuz. İş kolunuza göre tehlike sınıfınız belirleniyor. Ve ağır iş makinaları ile çalışan sektörlerin çoğu ÇOK TEHLİKELİ sınıfta.

childofheaven

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İşyerinin ana faaliyet alanının bilinmesi gerekir..

tolgahan yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ana faliyet alanı tam ne olarak geçiyor bilmiyorum ama şöyle örnek verebilirim herhangi bir inşaatın, binanın 5. katına malzeme çıkarılması gerekiyor firma kendi araçlarıyla gidip o işi yapıyor ayrıca forklift ile taşıma gibi tüm işleri yine kendi araç ve operatörleriyle gerçekleştiriyor.

tolgahan yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
firmanın sgk tehlike sınıfına baktım derece olarak 5 gösteriyor bu rakamın neolduğunu araştırdığımda sgk pirimleriyle ilgili olduğunu ve bu tehlike derecesinin 12 ye kadar sıralandığını gördüm yine ulaştığım bir bilgide '' Her tehlike sınıfı üst, normal ve alt derece olmak üzere üç tehlike derecesine ayrılır.'' böyle bir ibareye rastladım. bu bilgiler ışığında acaba tehlike sınıfını bulabilirmiyiz? giderek çok bilinmeyenli bir denkelme dönüşüyor :)

tolgahan yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kendi mesajımı düzenmele seçeneği olamadığı için mecburen flood yapıyorum yetkililer gerekli görürse mesajları birleştirebilirler. vergi levhasında yer alan nace koduna göre arama yaptım sonunda ''ekipmanların operötörlerle kiralanması'' grubuna giriyor ve az tehlikeli olarak gözüküyor.

tabi sizlerden yine bu konuda bir bilgiye gereksinim duyucam. kiralama olarak yer aldığı için risk analizini ekipmanlara mı yapmamız gerekyor yoksa adamın ofis/bürosuna mı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.