Soru Kaldırma Ekipmanlarının Ve Basınçlı Kapların Kontrolü

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında nesim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. nihan90

nihan90 TÜİSAG Üyesi

peki neye göre karar veriliyor bir yıl mı 3 ay mı olacagına, yasal bi karar yoksa? bizim firma 3 ayda bir yaptryodu sımdı yılda bı kereye cıktı gerek yok dıyorlar .

2. chemistanbul

chemistanbul Banned

tüzük;
    Madde 223 – Basınçlı kapların kontrol ve deneyleri, ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından, imalinin bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlanmadan önce, veya yapılan değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, en az üç ay kullanılmayıp yeniden servise girmeleri halinde ise tekrar kullanmaya başlanmadan önce ve herhalde periyodik olarak yılda bir yapılır. Kontrol ve deney sonuçları, düzenlenecek bir raporda belirtilir ve bu raporlar işyerlerinde saklanır.

3. inan.taskaya

inan.taskaya TÜİSAG Üyesi

23.04.2013 tarihli
    28628 sayılı
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ ne göre Kaldırma ve/veya iletme araçları periyodik kontrolü (Azami süre)
    Standartlarda süre belirtilmemişse
    1 yıl dır.

Burcum ve nihan90 bu yazıya teşekkür etti.
  4. nihan90

nihan90 TÜİSAG Üyesi

cok tesekkur ederim, demek nisanda girmis yururluge. Cok iyi takip etmek lazim yonetmelikleri.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Last edited by a moderator: 7 Mayıs 2014
  5. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

Bizim firma müfettişlerce denetlendi. elektrik ölçümünü elektrik mühendisimiz, kaldırma araçlarınıda makine mühendisimiz kontrol ediyor. kabul edilmediğini büyük ihtimalle makine mühendisleri odası söylemiştir. Yasalarda mesleki oda terimi geçiyormu?

müfettişlerin yorumu değişebiliyor

6. cihan_özak

cihan_özak TÜİSAG Üyesi

bu kadar net hangi yönetmeliği dayanarak cevap verdiğinizi öğrenebilirmiyim? Bende emin olmak istiyorumda
    resmi gazetede var incelerseniz yayınlandı tarihini tam hatırlamıyorum ama 15 nisan sanırım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. GÖZDE KARAGÖZ

GÖZDE KARAGÖZ TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR İYİ GÜNLER.. BENİM Bİ SORUM OLACAK. İŞ EKİPMANLARI PERİYODIK KONTROLLERİNİ MAKİNE MÜHENDİSİ KİŞİSEL OLARAK PERİYODIK TESTLERİNİ YAPIP RAPOR VEREBİLİR Mİ? BUNUN HER HANGİ Bİ SKINTISI OLABİLİR Mİ?

8. Ahmet Aktürkoglu

Ahmet Aktürkoglu TÜİSAG Üyesi

İş Güvenliği Uzmanının tanımı da aynı değilmidir ? Bağımsız çalışacak, yetkinliği olacak... Peki tam zamanlı çalışan hangi işgüvenliği uzmanı bağımsız ? Ya işletme müdürüne, Ya Genel idare Müdürne veya üretim müdürüne veya İş Güvenliği Müdürlüğüne bağlı çalışırsınız, organizasyon şemasında da aynen bu şekilde belirtilir, müfettişler de görür, maaşınızı da işverenden alırsınız ve bağımsızsınız :) Bağımsızlık neyi ifade ediyor, İfade özgürlüğünüzü mü, Onay özgürlüğünüzü mü, Denetim özgürlüğünüzü mü ? Eğer bu metindeki bağımsızlıktan anladığınız bunlarsa, işletmenin makine mühendisi veya teknikeri de periyodik kontrolleri yapabilir

İş Ekipmanlarıda Sağlık Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde 4-1-f Tanım ; Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişi: Makina ve elektrik ile ilgili branşlardan mühendis ve/veya elektrik ile ilgili konularda, sorumluluk ve yetkilerinin çerçevesi Elektrik İle İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen fen adamlarını,

9. dilekaltinok

dilekaltinok TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhabalar,
    3 ay yada daha fazla olmasını uzman belirliyor arkadaşlar, o kaldırma aracının kullanımına bakacaksınız, her gün kullanılıyor ise 3 ayda bir yaptırın, senede 1 kullanılıyorsa 6 ayda bir kimse illaki 1 sene olmalı demiyor.
    Benim çalıştığım yerde 3 ayda bir yaptırıyoruz caraskal ve vinçleri, işverene de bu şekilde izah edebilirsiniz.

10. şebnembaydar

şebnembaydar TÜİSAG Üyesi

Merhabalar, Kuruluş olarak kaldırma ekipmanlarında muayene kontrol yetkinliği almak için Bakanlıktan onay alma süreci nasıl işliyor. Direk bilgiye ulaşamıyorum.. Teşekkürler..

11. krisografi

krisografi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu yönetmelikte,
    havalandırma klima tesisat kontrolü nasıl nereye yaptırılabilir acaba?
    ayrıca yangın tesisat, motopomp.. vb kontrolleri nasıl yaptırılıyor?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica