Kalıp Imalatından Bir Kare Hataları Bul

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında fatihk59 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. fatihk59

fatihk59 TÜİSAG Üyesi

Bir arkadaşımın tam zamanlı görev yaptığı şantiyeden çektiği bu fotoğrafta benim elim kolum bağlandı.Sizin önerilerinizi bekliyorum burda nasıl güvenli çalışılabilir?

Çatı döşemesi olduğundan filizler kısa yaşam halatı gerilemiyor;
    Yeni başlayan arkadaşım güvenlik ağı konusunda baskı yapmış fakat son katlar olduğu için yapılması çok muhtemel durmuyor;
    Ben hiç uygulatmadım fakat yaşam halatına düşme durdurucu sistem bağlanıp 15m uzunlukta rahatça çalışması sağlanabilir diye düşünüyorum.
    Tecrübeli uzman arkadaşların yardımlarını acil bekliyorum;

Ekli Dosyalar:

2. Onur17

Onur17 TÜİSAG Üyesi

Yüksekte çalışma var paraşüt tipi emniyet kemeri kullandırılmalı, bu emniyet kemerinin kancası sabit ve güvenli bir yere asılmalıdır. Korkuluklar yetersiz. Kişinin yüksekte çalışabilir raporu olması lazım bildiğim kadarıyla (daha ayrıntılı araştırmak lazım) .

3. Ptfndr

Ptfndr TÜİSAG Üyesi

Yakınındaki en yakın kolona veya perdeye çekme dübelle paraşüt tipi emniyet kemerle tespit exdilmesi gerakir.bunun yanında orada kulanılan kalıp sistemi güvenliği ne kadar sağlasınızda kaza olma ihtimali çok fazladır

4. fatihk59

fatihk59 TÜİSAG Üyesi

Sayın Onur17,
    Paraşüt tipi emniyet kemeri kullandırılsa bile sembolik olacak çünkü kemeri bağlayacak yer oluşturmak mümkün değil ,
    Sayın Ptfndr,
    Biraz daha açık anlatabilirmisiniz kolon ortada yok perdeye uzaklık 7.5m ve bu bölgede çalışma süresi yaklaşık 3 dakika hemen burdan bi yana g kalas atmaya gidiyor,
    10m makaralı Düşme tutucu kullanımı yapılabilir diye düşündüm ama fiiliyatta hiç kullandırmadığım için ne derece koruma gerçekleştirir bilmiyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ptfndr

Ptfndr TÜİSAG Üyesi

Fatihk59 arkadaşım önce kolay gelsin.resim sol arkada yakında kolon var yok ise en fazla 3.5 m mesafede mutlaka kolon vardır(iki kolon arası en fazla 6 m dir.saçak Yapılıyor ise en fazla 2m olur)veya yapabiliyorsun 1,5 -2 m yüksekliğinde sehpa yaptırıp üzerinde Ustaları çalıştırma bunda zor yaparlar selamlar

6. Yeliz Çelik

Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Öncelikle personele ırata belgesi olan bir eğitmenden/kuruluştan yüksekte çalışma eğitimi aldırılmalı.
    yatay ve/veya dikey yaşam hatlarını düşünebilirsiniz. çift lanyardlı paraşüt tipi emniyet kemeri de belki işlerini görebilir. bir kancayla kendini bir yere sabitleyebiliyorsa. yaşam halatı örnek fotoğrafları da ekte mevcuttur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

7. fatihk59

fatihk59 TÜİSAG Üyesi

Sayın Ptfndr ilginiz için teşekkürler kolonlar bi alt katta gözüküyor ve sehpa ile çalışmak ne kadar güvenli olsada çok mantıklı değil çünkü sürekli yerinin değiştirilmesi gerekir yine en makulu perdeye uzatma ip ile sabitleme yada tam emin olmasamda asıl sorum olan 10m çelik halatlı düşme durdurucu sistem de kullanılabilir.bu kalıp sisteminin avrupada da yasaklandığını kulaktan dolma bilgi olarak edindiğimden iş güvenliğine uydurmaya çok çalışmamak dolayısıyla bu kalıp sistemini hiç kullanmamak gerekiyor sanırım...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. kalıp üzerinde emniyet kemeri

Yandex.Metrica