Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben de Kamu Kurumunda görev yapıyorum ve belgemi aldıktan sonra kurumuma başvuruda bulundum geçen hafta. Henüz bir cevap gelmedi.
27.11.2010 tarihli ve 27768 sayılı resmii gazetede yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin Ek:4 de ki form kurumunuz tarafından doldurularak Çalışma Ve Sosyal Güvenlik bakanlığına bildirecek. bakanlığın onayından sonra siz kurumunuzda İSG uzmanı olarak çalışabilirsiniz.

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kamuda çalışmak için gerekli şartlar nelerdirr nasıl başvuru yapabiliyoruzzz

Öncelikle KPSS girerek kamu personeli olmalısınız. Yada 6331 sayılı yasanın 6. Maddesine göre Kamu 01.07.2014 yılında İSG Uzmanı çalıştırmak mecburiyetinde kalacak. Kamu İSG Uzmanı ihtiyacı için uzman kadrosu ve görev alacakları şemayı oluşturarak Maliye Bakanlığından onay aldıktan sonra KPSS ile İSG Uzmanı alarak ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

karabay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kamuda çalışmak için gerekli şartlar nelerdirr nasıl başvuru yapabiliyoruzzz
Bir dilekçe ekinde belgenizin fotokopisini kurumunuza veriyorsunuz. Aşagıdaki örnek dilekçe gibi, önce kendinizi tanıtın sonra da .....
Almış olduğum ..........2012 tarih ve ................ Belge numaralı İş Güvenliği Uzmanlık belgemin fotokopisi ekte sunulmaktadır.
30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ nun 8.maddesinin 7.bendinde belirtildiği şekilde, asli görevimin yanı sıra İş Güvenliği Uzmanı olarak ta görevlendirilmem konusunda gereğini saygılarımla arz ederim.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
İş güvenliği uzmanı zorunluluğu 2014'te

'Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor.

Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor
İş güvenliği uzmanı olan memurlar fazladan 1.200 lira ek ödeme alacak.
'Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Dolayısıyla bu tarih itibariyle ilave ücret almaya başlanacak'
http://www.f5haber.com/guncel-ekonomi/is-guvenligi-uzmani-zorunlulugu-2014-te-haberi-3259317/

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanı zorunluluğu 2014'te

'Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor.

Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor
İş güvenliği uzmanı olan memurlar fazladan 1.200 lira ek ödeme alacak.
'Kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Dolayısıyla bu tarih itibariyle ilave ücret almaya başlanacak'
http://www.f5haber.com/guncel-ekonomi/is-guvenligi-uzmani-zorunlulugu-2014-te-haberi-3259317/
Sayın medyatörüm. Kamuda İSG Uzmanlığını asli görev olarak yapanların bu ücreti alabileceğine ihtimal veremiyorum. Çünki 6331 sayılı kanunun 8. maddesi yuvarlak ifadelerle dolu, kanunu hazırlayanlarla görüştüm. Olumsuz , yetersiz bilgiler aldım. Çıkacak yönetmeliklerde net ifadeler olursa belki düzelir.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Haklısınız yuvarlak ifadeler mevcut ücret konusunda herhangi bir şey diyemem kanunu çıkaran da devlet uygulama alanına girende umarım hepsi bizim için hayırlı olur.

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Haklısınız yuvarlak ifadeler mevcut ücret konusunda herhangi bir şey diyemem kanunu çıkaran da devlet uygulama alanına girende umarım hepsi bizim için hayırlı olur.

Ben Karayolları Gen Müd. İş Güv. Şefi olarak çalışıyorum. Ancak kurumların çoğunda bizde dahil uzman kadrosu bulunmamakta. İSG Uzmanı için Kamuda uzmanlık kadrosu oluşturulabilirse ekonomik açıdan iyileştirme olur. Bu iş cazip hale gelir. Başka türlü eleman bulma mümkün gözükmemekte. Forum sayfanızda bu konulara değinirseniz yeni yönetmelikler çıkmadan baskı unsuru olabilir diye düşünüyorum.

raşit keskin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bende merak ediyorum kamu ya İSG Uzmanı alımı nasıl oluyor ?
özellikle mahalli idareler bünyesinde çalışan c belgesi almaya yetkili teknik personellerini kursa göndermek kaydıyla isg uzmanı açığını kapatıyorlar. Boş olan yerede sözleşmeli personel alımıyla dolduruyor.

tekmas

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba. Ben İst. Valiliğinde Memurum (MÜH. DİPLOMAM VAR) Kamuda nasıl ve kim tarafından görevlendirilebiliyoruz. Şimdi kursa gidip belgemi alsam .......... görevlendirilmeme ihtimalim olurmu? Başka kurumdan da hizmet alımı şeklinde oluyormuş sanırım...

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben mahalli idarede çalışan bir c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ancak isg uzmanlığı değil mühendislik yapıyorum.Çalıştığımız kurumların hangi sınıfta isg uzmanı çalıştırılması gerektiği ile ilgili henüz bir yönetmelik yayınlanmadı buna istinaen kurumun A,B,C hangi sınıfa girdiği belli değil.Benim sorum acaba bu yönetmelik ne zaman çıkar ve kurumum B olsa dahi kanun gereği 3 sene C belgemle çalışabilirmiyim.Ayrıca kurum beni hemen görevim harici isg uzmanı olarak görevlendirse ek maaş almaya başlamam gerekmezmi?:düşünceli:

• Like
Tepkiler: k50

necdethaykir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben mahalli idarede çalışan bir c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ancak isg uzmanlığı değil mühendislik yapıyorum.Çalıştığımız kurumların hangi sınıfta isg uzmanı çalıştırılması gerektiği ile ilgili henüz bir yönetmelik yayınlanmadı buna istinaen kurumun A,B,C hangi sınıfa girdiği belli değil.Benim sorum acaba bu yönetmelik ne zaman çıkar ve kurumum B olsa dahi kanun gereği 3 sene C belgemle çalışabilirmiyim.Ayrıca kurum beni hemen görevim harici isg uzmanı olarak görevlendirse ek maaş almaya başlamam gerekmezmi?:düşünceli:
Kardeş mahalli idarelerden kastın nedir.? Belediyemi ? Yoksa mahalli idareler genel müdürlüğümü? Bunu netleştirerek sorsan daha iyi olur. Eğer belediye ise bende belediyede çalışan bir c sınıfı uzmanım. Görevlendirme yazısı ile görevlendirildim ve bu durum çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bildirildi. Yanlız belediye işlerini değerlendirdiğimiz zaman çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfına giren işlerde oldğu için biz bir a sınıfı uzmandanda destek alıyoruz. Bunuda belirtmek isterim.
Sadece mahalli idareler müdürlüğünde çalışıyorsan orası az tehlikeli guruba girer bu nedenle c sınıfı yeterlidir. Ancak kanun haziran 2014 uygulamaya girecek diyor kamuda. Bunuda dikkate alın derim.

fatihöztürk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mahalli idareden kasıt il özel idaresi.Eğer görevlendirilebiliyorsa iyi olur tabi.

necdethaykir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
5302 sayılı kanuna baktığımızda sizde bina yol kanal gibi işlerde var. Bunlar çok tehlikeli ve tehlikeli işler sınıfına giriyor. Bu nedenle bir a sınıfı yada 4 sene için bir b sınıfı uzman altında kurumunuz sizi iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilir. A yada B sınıfı uzmanı KİK ' e göre temin debilirsiniz. Evet il özel idaresinin yöneticisi kimse o sizi görevlendirebilir. Görevlendirdikten sonra hem görevlendirme yazısı hemde görevlendirildiğinizi bildiren yazıyı İSG Genel Müdürlüğüne göndermeniz gerekir. Kolay gelsin.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
6331 madde 8 bend 7 yi okumanızı tavsiye ederim

k50

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir kamu kurumunda mühendis olarak çalışıyorum.
1-Bu isg uzmanlığı belgesini alsam, kurumumda extra ücretle çalıştırılabiliyor muyum yani? Bu olay nasıl oluyor ya?
2-isg uzmanı çalıştırmak kurumlarda zorunlu olduğunda, kurumum belli süreyle (1-2 yıl neyse) beni görevlendirme mi yapacak ? Yoksa bu belgeye sahip olduğum sürece kurumda hep görevli mi olacağım? Sonuçta bi sürü kişi bu belgeyi alabilir kurumda. Seçme neye göre olacak?
3-Bu belgeye sahibim diye dilekçe verdiğimde kurumum beni isg kapsamında çalıştırmak zorunda mıdır?
Bu üçünün cevabını istiyorum :)

İşi bilen birisi net bilgi verirse sevinirim..

zoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben c sınıfı sertifika almak için sınava gireceğim , diyelim ki sertifikayı aldım ama benim kuruma a sınıfı dediler a yı alana kadar belge işe yaramayacak mı? bu arada kamu kurumundayım

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Evet Zoz... belgeniz işe yaramayacak ki A sınıfı olmanında şartları var bir üst sınıfa geçebilmek için zaten belgenizin işli yani belgenizin çalışıyor olması lazım. bazı mühendislerin belgelerinin kiralanması gibi durumlar mevcut sakın bu dediğimden kiralama olayını çıkarmayın.

• Like
Tepkiler: zoz
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.