Tartışma : Kamuda Çalışan İsg Uzmanları Nasıl Bir Yol İzler?

Yavuz Kurt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Gördüğüm kadarı ile kafanız gerçekten çok karışmış. Tabi önerilerde bulunmak için bir çok soru sorup kurumunuzu, yapısını vb. hususları bilmem gerekiyor. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile yanıt vermeye gayret göstrecek olursam;
1-İSG-Katip'den onaylamanız için hiç bir mahsur yok. (Kurumunuzu tanımadığım için özel sebepler varsa bilemiyorum)
2- 1 Temmuza kadar her halde 83 işçi için ücret alabilirsiniz zaten. Ek 5 b'de memur için atanmanızın bir mantığı zaten yok. Memurlar için zaten bir zorunluluk yok. O form neden var derseniz, İSG-Katip memur uzman yada özelde çalışan uzman diye bir ayrım yapamıyor. O yüzden örnek çok tehlikeli iş yeri için 250 üzeri çalışan varsa sizi otomatik tam zamanlı atıyor. O halde ücret almanızın da önü kapanmış oluyor. 6331 sayılı kanun ilgili maddeye göre ücreti kısmi süreliyken alabilirsiniz. İşte bu formlarla kurumunuz tam zamanlı çıkan yer için, İSG-katipde bu kişi tam zamanlı görünsede aslında biz bu kişiyi şu kadar süreli kısmi görevlendirdik. 2. uzman da örneğin 20 saat görünsede aslında birinci uzmanın 50 saati 2. uzman için gibi yazışmayla İSGGM bilgilendiriliyor. Kurumunuzu ikna ederseniz sizi 83 işçi örneğin 20 saat etsin. İşyeri isterse 40 saat İSG-Katipten seçebilir. Biz yıllardır çok az saate çok kişiye bakıyoruz. 1 Temmuzda gerçek durum ortaya çıkacak. Önerime gelecek olursak, 1 ay kaldı zaten, bence atamanızı yapın. Çekinecek birşey yok. Hatta nekadar erken yaparsanız o kadar iyidir. Bazı görüşmelerimizde uzmanlara uzman kadrosu geleceği yönündedir. Bu haberler arttıkça talipliler artacaktır. Belki sınavla yada şu kadar süre tanımlı olanlar diye bir kereye mahsus bu kadrolara atanabiliriz. Bunun maaşınıda mühendis maaşlarından yukarı tutmak durumunda olacaklarınıda hatırlatmak isterim. Yoksa kimse geçmek istemez. O yüzden katip'te bence onaylamak için geç kalmayın.
3-İlk yazımda da anlattım. Memur İşçi ayrımı yok. Biliyorum kafanız karışıyor ama şöyle düşünün. Kurumunuza A şirketi olarak bakın. Yasada memuru işçiyi ayıran bir düzenleme yok. Fiili duruma bakacaksınız. A müdürlüğü olsun iş yeriniz. içinde 83 işç, 678 memur olsun. A kurumunun işçi ve memurları içinde, A müdürlüğünün asıl işlerinden birisi çok tehlikeli ise ve bu işçiler ve memurlar hizmeti yürütüyorsa oranın tehlike sınıfı o işçi ve memurların yaptığı asıl işlerden hangisi ise onun tehlike sınıfıdır.

Örnek: A müdürlüğü ofis müdürlüğü olsun. Hatta adı eğitim müdürlüğü olsun. İşide eğitim faaliyetleri düzenlemek olsun. Ama aynı eğitim müdürlüğünün birde marangozhanesi olsun. Burada çalışan ustalarda kadrolu işçi olsun. Öğrencilere ahşap sanatı ile ilgili eğitim versinler. Eğitim Müdürlüğünün faaliyetleri bu durumda nedir?
1- Ofis işleri, eğitim planları vs....AZ TEHLİKELİ
2-Marangozhane işleri...............ÇOK TEHLİKELİ

Bunlar işi olarak tespit edildi. Ofiste 1000 kişi çalışssın, marangoz hanede ise 5 kişi, rakamları bilerek abartılı verdim. Eğitim Müdürlüğünün tehlike sınıfı ne olacak?
Hiç Kuşkusuz ÇOK TEHLİKELİ olacak. Mantıksızda gelse, mevzuat çok net. Peki 5 kişi için 1000 kişi 16 saat eğitimmi alacak. EVET.Bu durumu nasıl makul bir hale getireceğiz? 5 kişinin olduğu birime ayrı işyeri sicili alacaksınız yada o birimi ve çalışanlarını, kurumunuzda çok tehlikeli başka bir müdürlük varsa oraya transfer ettireceksiniz. Başka yolu var mı derseniz. Az tehlikeli yapıp o 5 kişiyi yok varsayıp, bir sorun çıkmaması için DUA EDECEKSİNİZ.

3- Tehlike sınıfının Ek 5b ile ilgisi yok. Mevcut tehlike sınıfınız neyse onu yazacaksınız. Doğru değilse eğer işveren SGK ya başvurarak, benim tehlike sınıfım bu diye beyan edip değiştirecek. Bu durumda uzmandan rapor isteyebiliyorlar. Sizde görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Yükseltirken genelde sorun çıkmıyor zaten. Hele kamu işyerlerine hiç sorun çıkarmıyorlar.
4- Siz şuanda Uzman değilsiniz. Atamanız yok. Kurulda resmi olarak olamazsınız. Elbette fikirlerinizi paylaşmak için olmanız bence önemli.
5- OSGB'ler bu işi bilmiyor. Umursamıyor. Ve yetersizler. Şundan kamuda çalışan arkadaşlarımın %100 emin olması gerek. Sizler bu işi herkesten daha iyi yaparsınız. Bundan zerre kadar kuşkunuz olmasın. Hepiniz kanun, yönetmelik okumayı yorumlamayı biliyorsunuz. Emin olunuz ki ilk başladığımda sizlerden daha endişeli ve bilgisiz hissediyordum kendimi. Göreceksiniz ki 6 ay için bir çok konuyu halledeceksiniz. 1 Yıl içerisinde ciddi oranda hakimiyet kuracaksınız.
Sizlere tek önerim, bol bol mevzuat okuyun. İnanın şu gün olmuş, bir yönetmeliği 20 defa okumuşumdur. Halen her okuduğumda başka bir anlam çıkarıyorum. Deneyimle birlikte o kelimelere yüklenen başka anlamları keşfediyorsunuz.
6- Son olarak, birdaha ısrarla söylüyorum. MEMUR-İŞÇİ diye bir ayrım yok arkadaşlar. Fiili durumda sicil sahibi olan işyerinde bir memur çalışıyorsa o da işçilerle beraber değerlendirilmelidir. Bakanlık EYLÜL gibi bu sorunu, kafa karışıklığını çözebilecek diye düşünüyorum. Merak etmeyin, o zamana kadarda bakanlık sizi zorlamaz. Kendi eksikliklerinden kaynaklanan sorunlar bunlar. Sadece iş kazalarını engellemeye çalışın. Talimatları, İç yönergeleri, KKD zimmet tutanaklarını, Eğitim aldıklarına dair belgeleri vb... bunları düzenlemeye çalışın. Çok zahmetli bir iş. 2 yılda biz bitiremedik halen. Temin edebilirseniz, bir İSG yazılımı alın. Çok yararlı oluyor.

Neyse bugünde çok konuştuk. Umarım daha çok soru işareti kafanızda oluşturmamışımdır. Sadece çok büyütmeyin bu işleri, sırayla ve yavaş yavaş ilerleyin. İşverninizi iyi bilgilendirin. Tespit ve Öneri Defteri ile Kurul kararlarını çok çok etkili kullanın!!!
Benimde bir sorum olacak İsg c sınıfı sertifika sahibi yim memurum cezaevinde gorevlendirme verilmesi için ne yapmam gerekiyor aşamaları nelerdir yardımcı olursanız

Yavuz Kurt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Deniz bey merhaba bende 3 nişanda sınavı geçerek c sınıfı İsg uzmaniligi sertifikası almaya hak kazandım 1 temmuzda kurumlara sertifikasi olanlar görevlendirilecek diyor ben cezaevinde infaz koruma memuru olarak görev yapmaktayim cte genel müdürlüğü bünyesinde 10 A sınıf 8 b sınıf 110 c sınıf gorunuyor burdan vana gorevlendirme çıkarmıştır benim bulunduğum komisyona bağlı 12 cezaevi bulunmaktadır bildiğim kadarıyla bu komisyon içinde 1A sertifika olan 5 c sınıfı olan memur var burada banada gorevlendirme çıkarmı??
Ben nereye başvurmam lazım gorevlendirme verilmesi için?? Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür

hakanhakanfizik25

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
denizcsc bey orum size. öncelikle verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ediyorum. kamuda iş güvenliği uzmanı ünvanlı bir kadro tahsis edileceği veya edilebileceği bilgisini nerden aldınız? sizce böyle bişeyin olma ihtimali nedir?

H

hancsc

Guest
Çok doğru tespit katılıyorum size. Peki varsayalım böyle kadrolaşma olmadı. Şu anki duruma göre kişinin kadrosunun memur vhki gelir uzmanı veya hizmetli olması isg uzmanı olarak görevlendirilmesinde farklılık oluşturur mu?
Hiç bir farklılık oluşturmaz. mevcut durumda uzman görevlendirmesinde sadece uzmanlık belgesi var mı diye bakılmaktadır. Benim ifade ettiğim durum ileride UZMANLIK KADROSU diye bir yapı oluşursa, bir ayrıma girebilirler mi şeklindeydi.

H

hancsc

Guest
Deniz bey merhaba bende 3 nişanda sınavı geçerek c sınıfı İsg uzmaniligi sertifikası almaya hak kazandım 1 temmuzda kurumlara sertifikasi olanlar görevlendirilecek diyor ben cezaevinde infaz koruma memuru olarak görev yapmaktayim cte genel müdürlüğü bünyesinde 10 A sınıf 8 b sınıf 110 c sınıf gorunuyor burdan vana gorevlendirme çıkarmıştır benim bulunduğum komisyona bağlı 12 cezaevi bulunmaktadır bildiğim kadarıyla bu komisyon içinde 1A sertifika olan 5 c sınıfı olan memur var burada banada gorevlendirme çıkarmı??
Ben nereye başvurmam lazım gorevlendirme verilmesi için?? Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür
Kuruunuza, kanunun ilgili maddelerini, ilgi tutarak asıl işinizin yanında bu işi yapmak istediğinize dair dilekçe yazmalısınız. Kurum içinde uzman varsa dışarıdan bu hizmeti satın alamazlar. Ama uzmanlar arasından sizi seçerler mi onu bilemiyorum. Biraz ikili ilişkiler önemli o durumda. Tabi kurumunuzun tehlike sınıfı az tehlikeliden yüksekse o zaman pek şansınız yok.

H

hancsc

Guest
denizcsc bey orum size. öncelikle verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ediyorum. kamuda iş güvenliği uzmanı ünvanlı bir kadro tahsis edileceği veya edilebileceği bilgisini nerden aldınız? sizce böyle bişeyin olma ihtimali nedir?
Bu konu uzun zamandır Maliyey teklif edildi. Kabul etmediler. Bilemiyorum bu işi fiili yapıyor musunuz ama şuan ki kısmi süreli ile bu işin fiiliyatı tutmuyor. Tekrar konu maliyeye taşınacak. Bu kadar söyleyeyim...

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ücretle ilgili söylediğiniz katsayılara katılıyorum. Belki katsayılar, 150-200-250 olabilir. Fazla mali yük oluşturmasın diye. Uzman kadrosu ile ilgili ise kesinlikle bir mühendisin aldığı maaşa + Uzman ek ücretinin en az yüzde 70'i giydirilmiş şekilde olabilir. Aksi takdirde kimse yapmaz bu işi. Risk konusunda da haklısınız. Yalnız özelde çalışanlardan yinede çok daha güvende olacakları kesin. Helede tespit ve önerilerini dile getirebiliyorlarsa, ki biz rahatız o konuda. Görev süresi ile ilgili size şahsen katılmıyorum. Ben bayadır 130 saatin üzerinde görevliyim. Ayrıca bakanlığa danıştığımızda kısmi sürelisiniz demişlerdi. Gene de ileride nasıl değerlendirilir bilinmez. Ama bu kadar emek varken fedakarlık varken, tersi yönde değerlendirileceğini sanmıyorum. Neticede kanun da bu konu net değil.

bakanlık kamuda kısmi zamanlı görevlendirme şeklinde bir atama şekli olmadığını bilmiyor sanırım :)
Ek 5b formu nerden bulup dolduruluyor doldurduğum fou nereye veriyorsin

ek-5b formundan 3 tane hazırlanıyor, birisi kurumda, birisi sizde kalıyor, bir tanesi 5 iş günü içerisinde isggm'ye gönderiliyor.

bata

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,

Öncelikle güzel düşüncelerinize teşekkür ederim. Yoğun mesailerimizden dolayı anca saa sk bu saatte foruma bakabildim. Gecikme için kusura bakmayın. Baya detaylı bilgi vermişsiniz. Tek emin olmadığım nokta işyeri sicil numarası ilçelerde var mı yok mu noktasında. Sanırım tek siciliniz var. O yüzden süreci tek sicilniz var gibi anlatmaya gayret edeceğim.

1- Öncelikle;
Memur, İşçi ve 4/C'liler kamu personeli olarak görüyoruz. 4/C 'li bide yok. Ama bildiğim kadarı ile onlarında işçiler gibi değerlendirilmesi gerekiyor. Yanılıyorsam o kısmı dikkate almayın.
Memur: 1 temmuzdan sonra Uzman ve Hekim atanma zorunluluğu başlayacak
İşçi: Halihazırda başladı
4/C: Söylediğim gibi işçi gibi değerlendiriliyorsa oda İSG-Katip'te görünmesi gerekiyor. Memur gibi değerlendiriliyorsa zaten İSG-Katipte görünmeyecektir.

Diğer bilgilerinizi özetleyelim;

1 tane İş yeri siciliniz var ve oda Merkez üzerine ise, ilçelerde merkez üzerindedir. O halde, verdiğiniz bilgilere istinaden;
168 işçiniz
7 4/C'li
525 Memur çalışanınız var.
O halde, İSG katipte 1 temmuza kadar kaç kişi görünmesi gerekiyor?
Verilen bilgiler ışığında ve 4/C lileri işçi olarak değerlendirirsek, 168+7 =175 işçiniz var demektir.
Buda şu anlama gelmektedir: İSG katipte siz 1 temmuzdan önce 175x10 dk=1750 dk = 29 saat görevlendirilebilirsiniz.
Yani memurlar için atamayı Ek 5 B ile şu anda yapmazsınız. Bunu ancak 1 Temmuzdan sonra yapabilirsiniz.
Derseniz ki, ben 29 saat için neden bu işi yapayım, daha fazla neden görevlendirilemiyorum. Maalesef böyle.
Ama kurum idarecilerini ikna edebilirseniz, İSG katip'den sizinle elektronik olarak sözleşme yaparken, Katip 29 saat yeterli uyarısı verecek. Ama işveren oradan saati atıyorum 80 saat seçebilir ve görevlendirmeniz 80 saat olarak resmileşir. Ve ücreti de 80 saat üzerinden alabilirsiniz. Bunu yapan kamu kurumları var. Bizimkiler yapmamıştı. Sanırım bu konu netleşti.

2-İşçiler için işyeri sicil numarası alınabiliyor. Hali hazırda, İSG katipte işçiler dışında kimse görünmez.
Memurlar için ise SGK'da böyle bir durum yok. İSG katip de Memurlar görünmez. O yüzden Temmuzda Ek 5 b formu ile memurlar yazışmayla gerçekleştirilecek. Ne zamana Kadar?
Bakanlık alt yapı çalışmalarını bitirip, memur ve işçilerin verilerini aynı havuzda toplayana kadar. Yani siz memur için ayrı bir işyeri açmayacaksınız. (Bizim görüşmelerimizde en son söylenen bu) İşçilerin bulunduğu işyeri üzerinden katipte görünen işçiler için elektronik atama yapacaksınız. O sicil çatısı altında FİİLİ OLARAK ÇALIŞAN MEMUR için ise Ek 5 b formunda şu sicil numaralı iş yerinde bu kadar sayıda memurda bulunuyor diye İSGGM ye yazı yazacaksınız. Bakanlık yetkilileri bu işlemi manuel olarak elle girecekler. Yanılmıyorsam Katipte bu durumu sonra göreceksiniz.

3-80 saati taşma konusuna gelirsek. Şu andaki sayılarla zaten bu sayıyı aşmıyorsunuz. Aslında tüm Memur işçi 4/C lilerin sayısı 700 ediyor. Yani, 700x10dk=7000dk=116 saat ediyor. Yani 1 temmuzdan sonra bile sizin kuruma 1 uzman yetiyor. 2. Uzmana ihtiyacınız yok. 80 saat aşma konusuna gelecek olursak, 120-130 saatte kadar çıkmanızda bir sakınca yok.
Derseniz ki ben okadar insanla nasıl uğraşacağım o zaman 2 uzmanla mevcut saatleri paylaşarak beraber yürütebilirsiniz. Daha önce dediğim gibi kurumu ikna edebilirseniz ikinizde 80 er saat atayabilirler.
Zaten dağınıklığıda göz önünde bulundurursak, sizin hatta 2 uzman olursanız ikinizinde iş güvenliği dışında başka bir yapma imkanınız yok!!!! Bunuda baştan konuşun. Hali hazırda yaptığınız işle beraber yürütme imkanınız SIFIR. Bunu yaşamış bir insan olarak söylüyorum.

4- Kurul Konusuna gelirsek;
EVET sayı 50 ama 40- 45 üzerinde ben kurul yapmanızı öneririm. Helede arada ilçelerle merkez arasında bu kadar mesafe varken. Az tehlikeli işyerlerinde 3 ayda bir kurul toplayacağınızı düşünecek olursak size çok fazla yük getirmeyecektir. Ama avantajları çok olacaktır;
*İşin ciddiyeti artacak
*Sorunlar dile geitirilebilecek
*Tespit ve öneri defteri adı üstünde ÖNERMEK iken, Kurul da alına kararlar İŞVEREN tarafından yapacağına dir TAAHÜT anlamına gelmektedir. İleride oluşacak iş kazalarına karşı elinizi güçlendirmiş olursunuz. Bunu iş yükü gibi düşünmeyin. Hakkıyla yaprsanız çok keyifli ve motive edicidir. Yapamazssanız da zaten 3 ayda bir evrak hazırlayacaksınız. Hepsi bu.

5- Diyelim ki ilçelerde kurul oluşturmadınız. Onlardan temsilci gelmesine gerek yok. Her lokasyonu kendi içerisinde ayrı değerlendireceksiniz. Ama derseniz ki, koordinayonu sağlamak için ben bunu yapmalıyım. EVET olabilir. Faydalıda olur. Ama resmi olarak kurul üyesi olamazlar. Kurul üyeleri yönetmelikle belirlenmiş ve oy kullanma hakları olduğu için, kurulda resmi olmaması gereken insanları, bu süreçte OY KULLANDIRTMAMANIZ gerekiyor. Sadece katılımcı olarak tutanağa imza atabilirler.

6- 80 saatle ilgili düşüncelerimi yazmıştım. Zaten şu anda öyle bir görevlendirmeniz olamıyor. Olacağı zamana geldiğinizde de hiç bir sıkıntı olmaz. Birilerinin gelip gitmesinin önemi yok.

7- NACE KODU: Bu konu çok karıştırılıyor. Diğer yazılarımda da ifade ettiğim üzere, birileri böyle yapmış bizde böyle yapalım DİYE BİRŞEY YOK. FİİLİ DURUMA BAKIN. Hepimiz iş güvenliği uzmanıyız. İşyerlerimizi gezeceğiz, yaptıkları işleri inceleyeceğiz. En sonunda hepsini alt alta yazıp, bu işleri yapıyormu yapmıyormu diye düşüneceğiz. En sonunda FİİLİ duruma göre yapılan işlerden en tehlikelisine göre tehlike sınıfına karar vereceğiz.
Örnek: Sinop Tarım İl Müdürlüğü bahsettiğiniz üzere az tehlikeli yapmış olsun. Gerçektende yaptığı işler incelendiğinde bu durum ortaya çıkıyor olsun.
Samsun Tarım il Müdürlüğünde ise Sinoptan farklı olarak, atıyorum marangoz atölyesi olsun. Ve orada üretim yapmaktadırlar. Sinop bunu böyle yaptı diye siz böyle yapmamalısınız. Mevcut durumda o Marangozhane faaliyet gösteriyor ve sizin işçileriniz ordaki tehlikelere maruz kalıyorsa tüm işyerinin tehlike sınıfı marangozhane üzerinden değerlendirmelidir. Yada marangoz hane birimine ayrı işyeri sicili açılıp sadece o birim çalışanları tehlikeliye geçirilir. Diğer ofis işleride az tehlikelide kalır.
Ayrıca size önerim ilçe müdürlüklerinize ayrı iş yeri sicili açılmasıdır. Böyle görevlendirmeler yapılacak faaliyetlerde çok rahatlarsınız. Neticede birbirinden bağımsız kararlar verebilen işyerleri. Ayrılmaları makul olur. Tabi bu husus sizin elinizde olmayacaktır. Muhtemelen Bakanlığınız tüm bu konularla ilgili yakında bir Genelde yayınlar.
Şu an Tehlikeli sınıftaysanız atamlarınızda 20 dk ile işçiler çarpılacaktır. sizin saatinizde yetmekte. O zaman temmuzu yada genelgeyi bu tehlike sınıfında götürün. İşyerleri hakkında bilginiz deneyiminiz arttığında uygun nace kodu belirlemeniz daha kolay olacaktır. Biraz daha bekleyip sicile böyle devam etmenizi öneririm.

Evet durum bu. Sanırım bazı sorularınıza yanıt bulabilmişssinizdir. Zaman içerisinde göreceksiniz bu konular göründüğü kadar karmaşık ve zor değil. Biraz süreci sindirmeniz gerekiyor. O bakış açısını yakaladığınızda kurumunuza en uygun sistemi zaten siz getireceksiniz.

kolaylıklar diliyorum.

sayın deniz bey;
yukarıda 2. maddede belirttiğiniz husus ile ilgili olarak şöyle bir sorum olacak;
bir ilçe emniyet müdürlüğünde kanun kapsamına giren işçi sınıfı yok ama 1 adet teknisyen yardımcımız var ve bu işyeri için herhangi bir işyeri sgk numarası yok (işçi sınıfı olmadığı için), bu işyeri için nasıl işyeri sgk sicil numarası tespit edebiliriz, vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

H

hancsc

Guest
sayın deniz bey;
yukarıda 2. maddede belirttiğiniz husus ile ilgili olarak şöyle bir sorum olacak;
bir ilçe emniyet müdürlüğünde kanun kapsamına giren işçi sınıfı yok ama 1 adet teknisyen yardımcımız var ve bu işyeri için herhangi bir işyeri sgk numarası yok (işçi sınıfı olmadığı için), bu işyeri için nasıl işyeri sgk sicil numarası tespit edebiliriz, vereceğiniz bilgiler için teşekkürler
Çok güzel bir soru.
Bakanlığın bile bildiğini düşünmüyorum bu sorunuzun cevabını:)
İfade ettiğiniz üzere, işyeri sicil numarası işçilerle ilişki içerisindedir. Daha öncede ifade etmiştim. Kamuda 1 temmuz 2016'ya sürecin uzamasının sebebi, memurların nerede çalıştığının bilinmemesidir.
Örnek: Memurlar A kurumunda çalışıyor görünüyor. Ama o A kurumunun bir sürü şube müdürlüğü teşkilat yapılanması var. Mevcut yapısı içerisinde de işçiler sözleşmeliler yani SGK'lılar bulunmakta. Demekki sizin gibi işçisi olmayan yerlerde olabilyormuş.
Sorunun çözümüne gelecek olursak, net olarak bilmediğimi ifade ederek, sanırım kurumlara sanal işyeri sicil numaraları verilecek. Bunlarda İSG katipte tanımlanacak. Verile sanal sicil numaralarına ilgili işçilerin bağlı olduğu işyeri sicili ve A kurumunun memurları tanımlanacak. Böylelikle kimin nerede çalıştığı bir şekilde tespit edilecek.
6331 ' e dikkat ettiyseniz memur işçi ayrımı yapmadan ÇALIŞAN ifadesini kullanıyor. Aslında kanun yazılırken bu yıl sonunda yapılması düşünülen memur işçi ayrımının ortadan kaldırılması hedefleniyordu. Herkes Kamu Personeli olup, farklı çalışma şekilleri kaldırılacak. Yaparlar mı, yapabilirler mi bilemiyorum ama parçaları birleştirince böyle bir anlam çıkıyor.
Bekleyip göreceğiz arkadaşlar.
Sizede maalesef yardımcı olamadım. Anacak bu kadar yorum yapabiliyorum.
Kolay gelsin.

bata

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çok güzel bir soru.
Bakanlığın bile bildiğini düşünmüyorum bu sorunuzun cevabını:)
İfade ettiğiniz üzere, işyeri sicil numarası işçilerle ilişki içerisindedir. Daha öncede ifade etmiştim. Kamuda 1 temmuz 2016'ya sürecin uzamasının sebebi, memurların nerede çalıştığının bilinmemesidir.
Örnek: Memurlar A kurumunda çalışıyor görünüyor. Ama o A kurumunun bir sürü şube müdürlüğü teşkilat yapılanması var. Mevcut yapısı içerisinde de işçiler sözleşmeliler yani SGK'lılar bulunmakta. Demekki sizin gibi işçisi olmayan yerlerde olabilyormuş.
Sorunun çözümüne gelecek olursak, net olarak bilmediğimi ifade ederek, sanırım kurumlara sanal işyeri sicil numaraları verilecek. Bunlarda İSG katipte tanımlanacak. Verile sanal sicil numaralarına ilgili işçilerin bağlı olduğu işyeri sicili ve A kurumunun memurları tanımlanacak. Böylelikle kimin nerede çalıştığı bir şekilde tespit edilecek.
6331 ' e dikkat ettiyseniz memur işçi ayrımı yapmadan ÇALIŞAN ifadesini kullanıyor. Aslında kanun yazılırken bu yıl sonunda yapılması düşünülen memur işçi ayrımının ortadan kaldırılması hedefleniyordu. Herkes Kamu Personeli olup, farklı çalışma şekilleri kaldırılacak. Yaparlar mı, yapabilirler mi bilemiyorum ama parçaları birleştirince böyle bir anlam çıkıyor.
Bekleyip göreceğiz arkadaşlar.
Sizede maalesef yardımcı olamadım. Anacak bu kadar yorum yapabiliyorum.
Kolay gelsin.

Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için sağolun. Bu konuda görüşmediğim yer kalmadı (isggm, alo 170, osgb, sgk, tsmb) hiçbiri cevap veremedi, beklemekten başka çare yok ancak 1 temmuz?????

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kamu kurumlarında sgk sicil numarasıyla alakalı muallakta noktalar var sanıyorum. sgk sicil numarası yoksa o zaman kamu personeli iş güvenliği uzmanının görevlendirmesiyle alakalı ek-5b formunda sgk sicil numarası kısmı neden var? eğer sicil numarası yok ise ek-5b formu üst yazıyla isggm'ye gönderilmeli. kurumun sgk sicil numarasının olup olmaması iş güvenliği uzmanının meselesi değil bence. görevlendirme yapıldıktan sonra üzerimize düşen çalışmaları yapalım. isg-katip vs. diğer detaylar sonra çözülür.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kamu kurumlarında sgk sicil numarasıyla alakalı muallakta noktalar var sanıyorum. sgk sicil numarası yoksa o zaman kamu personeli iş güvenliği uzmanının görevlendirmesiyle alakalı ek-5b formunda sgk sicil numarası kısmı neden var? eğer sicil numarası yok ise ek-5b formu üst yazıyla isggm'ye gönderilmeli. kurumun sgk sicil numarasının olup olmaması iş güvenliği uzmanının meselesi değil bence. görevlendirme yapıldıktan sonra üzerimize düşen çalışmaları yapalım. isg-katip vs. diğer detaylar sonra çözülür.

SGK da bulunan sicil numaraları o kurumun içerisindeki işçi sayılan kimseler içindir, kamu kurumunda çalışan memurlar ile ilgili SGK il Müdürlüklerine başvurduğunuzda size söyleyecekleri nace kodu işçi çalışanlar(5510 sy kanun 4/a maddesi uyarınca çalışanlar) içindir. Kurumunuzda yapılan asıl işi yansıtmaz oradan alacağınız nace bilgisi, zaten SGK ya gidip bizim nace ne diye sorduğunuzda temizlik vs gibi kurumun yaptığı asıl işle ilgisi olmayan şeyler çıkar. Kısacası 1 temmuzda memurlar için kullanacağınız nace kodu sgk müdürlüklerinde kod değildir

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
SGK da bulunan sicil numaraları o kurumun içerisindeki işçi sayılan kimseler içindir, kamu kurumunda çalışan memurlar ile ilgili SGK il Müdürlüklerine başvurduğunuzda size söyleyecekleri nace kodu işçi çalışanlar(5510 sy kanun 4/a maddesi uyarınca çalışanlar) içindir. Kurumunuzda yapılan asıl işi yansıtmaz oradan alacağınız nace bilgisi, zaten SGK ya gidip bizim nace ne diye sorduğunuzda temizlik vs gibi kurumun yaptığı asıl işle ilgisi olmayan şeyler çıkar. Kısacası 1 temmuzda memurlar için kullanacağınız nace kodu sgk müdürlüklerinde kod değildir
Konunun benle ne ilgisi var alıntı yaptınız? 5510 4/c de memurlardır. Sgk da tüm çalışanların verileri var. bu kadar büyutmenin alemi yok. Yapılacak olan ek5b yi doldur gönder.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ortaya yazacaktım yanlış oldu:) kusura bakma

Kadriye Salman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlarbem kamuda çalışıyorum bir sorum olacaktı ek5 formunu isggm gondertikten sonra Isg Katip demi gorunuyor calisanlarin sayisi ve nekadar calismamiz gereken sure normalde az tehlokeli sinifta en az 10dakika katip üzerinden onu onaylamiz mi gerekir yada prosedür tam olarak nasıl işliyor bilgi verirseniz sevinirim

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Kamuda İGU olarak çalışmaya hazırlanan bizler için çok faydalı olan bu konuyu güncel tutalım arkadaşlar. Katkıda bulunan herkese teşekkürler. Deniz Bey'e de ayrıca teşekkür ederim verdiği bilgiler beni de oldukça aydınlattı . Soru işareti kalan bir kaç soruma cevap verilebilirseniz sevinirim.

Bir kamu bankasında memur olarak çalışmaktayım(mezuniyetim mühendislik) , 1 Tem. itibariyle isg uzmanı olarak görevlendirileceğim söylendi. Şöyle, çalıştığım yerleşkede genel müdürlük ve aynı sınırlar içerisinde bir şube bulunmaktadır. Kurum bünyesinde hiç işçi çalışmamaktadır. Genel Md.'de 2105 , şubede 295 çalışan memur olmak üzere yerleşkede toplam 2400 memur çalışmaktadır. Kanun gereği az tehikeli yer olduğundan 3 adet İGU çalışmalı. Yönetimin bu konudaki düşüncesi ilk etapta bir OSGB ile anlaşıp faaliyetleri başlatmak, sistemi kurmak ve 3 tane iş güvenliği uzmanı ile daha sonra devam ettirmek. Kişi sayısı çok olduğundan mensubu ile devam ettirmek 80 saat ücretini çalışana ödeyecekse bile daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

1. Kurum 3 tane çalışanı İSG uzmanı olarak görevlendirme yazısı çıkardı ben dahil. hesap ettiğimde şube dahil aylık toplam 400 saatlik bir çalışma yapılması söz konusu olup kişi başı 133 saat yazılacak gibi görünüyor. Bu durumda kurumun ek ücret ödemesi gerekiyor değil mi? Deniz Bey'in ifadelerinden 160 saat ve üzeri görevi kabul etmemeli, 130 saat kadar bir anlaşma ek ücret yolunu açacaktır yönünde. 1 temmuzda İSG KATİP den girişler yapılacağı söylenmişti, şimdi kurum ödeme yapma sorumluluğu kaldırmak için hepimize 160saat yazabilir mi acaba? bu durumda ne yapmalı ? 1 temmuz'da memurlar KATİP'te görünmeyecek , bu sebeple ekinde EK_5 formunu içeren yazıyı İSGM ye göndermek gerekecek her bir uzman için diye çıkardım Deniz bey'in ifadelerinden. Bu yazıyı şahıs olarak ben mi göndereceğim yoksa kurumda bağlı çalışacağım müdürlük mu yollayacak?

2. şube ve merkez ayrı ayrı mı isg uzmanı ile anlaşıp bu faaliyetleri yürütecek yoksa merkez, şubeyi de dahil düşünüp 2400 kişi üzerinden genel bir hesaptamı bulunacak? Genel merkezin düşüncesi toplu şekilde hesap edip faaliyetleri beraber yürütmek yönünde. Şimdi işçi çalışmayan kurumda işyeri sicili olmayacak sonucunu çıkardım, bu halde hem merkez hem de şube KATİP'te görünmeyecek mi, iki birim de ek-5 ile ayrı ayrı mı gönderecek acaba aydınlatabilir misiniz?

3.Kurum bünyesinde çalışanlardan İGU varsa ve igu olarak çalışmak istiyorlarsa , kurumun öncelikle bu çalışanları görevlendirme zorunluluğu varmı yorumlanabilir mi kanundaki ifade yoksa yönetim istemez ise ilerleyen zamanlarda OSGB ile devam etme kararı alabilir mi, malum ülkemizde taşeron kullanımı çok tercih ediliyor ;)

Şimdiden teşekkürler cevaplar için.

H

hancsc

Guest
Kamuda İGU olarak çalışmaya hazırlanan bizler için çok faydalı olan bu konuyu güncel tutalım arkadaşlar. Katkıda bulunan herkese teşekkürler. Deniz Bey'e de ayrıca teşekkür ederim verdiği bilgiler beni de oldukça aydınlattı . Soru işareti kalan bir kaç soruma cevap verilebilirseniz sevinirim.

Bir kamu bankasında memur olarak çalışmaktayım(mezuniyetim mühendislik) , 1 Tem. itibariyle isg uzmanı olarak görevlendirileceğim söylendi. Şöyle, çalıştığım yerleşkede genel müdürlük ve aynı sınırlar içerisinde bir şube bulunmaktadır. Kurum bünyesinde hiç işçi çalışmamaktadır. Genel Md.'de 2105 , şubede 295 çalışan memur olmak üzere yerleşkede toplam 2400 memur çalışmaktadır. Kanun gereği az tehikeli yer olduğundan 3 adet İGU çalışmalı. Yönetimin bu konudaki düşüncesi ilk etapta bir OSGB ile anlaşıp faaliyetleri başlatmak, sistemi kurmak ve 3 tane iş güvenliği uzmanı ile daha sonra devam ettirmek. Kişi sayısı çok olduğundan mensubu ile devam ettirmek 80 saat ücretini çalışana ödeyecekse bile daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

1. Kurum 3 tane çalışanı İSG uzmanı olarak görevlendirme yazısı çıkardı ben dahil. hesap ettiğimde şube dahil aylık toplam 400 saatlik bir çalışma yapılması söz konusu olup kişi başı 133 saat yazılacak gibi görünüyor. Bu durumda kurumun ek ücret ödemesi gerekiyor değil mi? Deniz Bey'in ifadelerinden 160 saat ve üzeri görevi kabul etmemeli, 130 saat kadar bir anlaşma ek ücret yolunu açacaktır yönünde. 1 temmuzda İSG KATİP den girişler yapılacağı söylenmişti, şimdi kurum ödeme yapma sorumluluğu kaldırmak için hepimize 160saat yazabilir mi acaba? bu durumda ne yapmalı ? 1 temmuz'da memurlar KATİP'te görünmeyecek , bu sebeple ekinde EK_5 formunu içeren yazıyı İSGM ye göndermek gerekecek her bir uzman için diye çıkardım Deniz bey'in ifadelerinden. Bu yazıyı şahıs olarak ben mi göndereceğim yoksa kurumda bağlı çalışacağım müdürlük mu yollayacak?

2. şube ve merkez ayrı ayrı mı isg uzmanı ile anlaşıp bu faaliyetleri yürütecek yoksa merkez, şubeyi de dahil düşünüp 2400 kişi üzerinden genel bir hesaptamı bulunacak? Genel merkezin düşüncesi toplu şekilde hesap edip faaliyetleri beraber yürütmek yönünde. Şimdi işçi çalışmayan kurumda işyeri sicili olmayacak sonucunu çıkardım, bu halde hem merkez hem de şube KATİP'te görünmeyecek mi, iki birim de ek-5 ile ayrı ayrı mı gönderecek acaba aydınlatabilir misiniz?

3.Kurum bünyesinde çalışanlardan İGU varsa ve igu olarak çalışmak istiyorlarsa , kurumun öncelikle bu çalışanları görevlendirme zorunluluğu varmı yorumlanabilir mi kanundaki ifade yoksa yönetim istemez ise ilerleyen zamanlarda OSGB ile devam etme kararı alabilir mi, malum ülkemizde taşeron kullanımı çok tercih ediliyor ;)

1- Ek ücret almalısınız. Tabi bu ücretlendirme İSG-Katip tanımlanmanız ertesinde başlayacaktır. İlk etapta OSGB ile anlaşırsanız ve sizleri İSG- Katip'e tanımlamazlarsa ücret alamazsınız/almamalısınız. Kurum istediği kadar sizi kendi istediği şekilde görevlendirdim desin. Siz imza atmadıktan sonra yada İSG-Katipte onaylamadıktan sonra hükümsüzdür. Kesinlikle de kabul etmeyin zaten. Ek5 B formu uzmanlar için ifade ettiğiniz üzere İSGGM gönderilecektir. Ek-5 formu kurumunuz gönderecek.

2-Görevlendirmeler İŞYERİ SİCİL NUMARASINA GÖRE YAPILMASI GEREKİYOR. Eğer mekezin ayrı bir işyeri sicili, şubenin ayrı sicili varsa, 2 işyeriniz anlamı taşır ve bu işlemleri ayrı ayrı yapmanız gerekir. Yalnız hiç işçiniz olmdığınızı ifade ettiniz. Eğer SGK ya tabi (Sözlemeli gibi) başka çalışan grubunuz yoksa, muhtemelen işyeri sicilinizde olmayacaktır. O zaman nasıl yaparsınız bilemiyorum açıkçası. Sadece yorumlamaya çalışıyım, memurlar için bir numaranız olması lazım. O da muhtemelen bir tanedir. O zaman hepsi için beraber gönderirsiniz. Yalnız il-ilçe farkı söz konusu ile naçizane önerim şubelerin sicillerinin ayrı olması yönündedir. Bu durum İSG hizmetlerinin yürütümünü de kolaylaştırır. Sizlerin kısmi süreli atanmasını da kolaylaştırır. Zaten memurlar edindiğim bilgiler ışığında eylüle kadar katipte görünmeyeceği yönünde. Benim öngörüm ise 2017 ye zor yetiştirirler gibi geliyor.

3-Sizin ilk işiniz kurumunuza görevlendirme istediğinize dair dilekçe vermenizdir. Bu dilekçede de kesinlikle şu ifadeyi kullanın. KISMİ SÜRELİ OLARAK ASIL İŞİMİN YANINDA YAPMAK İSTİYORUM. Sizler dilekçe vermeniz halinde, kurumun öncelikle sizi görevlendirmesi gerekmektedir. Bırakınız sizin talepte bulunmasını, kurumunuzun tüm çalışanlara tebliğ esaslı olrak belge sahibi olup olmadığını ve dahilinde görevlendirme isteyip istemediklerini sormalılar. Şahsi kanaatim, sizin gönül rızanız olmadan dahi bile sizleri görevlendirebileceği yönündedir. ( Verimli ve doğru olacağı anlamında söylemiyorum, mevzuattan çıkardığım zorlayıcı anlam bu yönde) Ama ücretinizi kesin kes ödemek durumundadır. İçeride böyle bir İSG profesyoneli bulmazsa o zaman Toplum sağlık Merkezine başvurmalı, oradan da netice elde edemezse işte o zaman OSGB seçeneği gündeme gelmelidir. Bu yolları denemeden OSGB ile anlaşan kurumlar bulunup bazılarının çalışanları tarafından mahkemeye verildiğini ve ortalığın karıştığını biliyorum. Siz dilekçelerinizi yazın.

Kolaylıklar diliyorum.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

kamu bankalarında çalışanlar iş kanununa tabi diye biliyorum. iş kanununa tabiyseniz zaten isg-katipte çalışanlar gözükecektir. merkez bankası veya iller bankası gibi bir kurumda görev yapıyorsunuz sanırım. 1-) ek-5b formunu görevlendirilen her uzman için kurumunuzun görevlendirmeden sonraki 5 iş günü içerisinde isggm'ye göndermeli. 2-)merkez veya şubeler hepsinin ayrı bir sgk sicil nosu varsa hepsi için ayrı görevlendirme yapılmalı. 3-) 6331 gayet net ve açık. çalışanları arasında varsa görevlendirir diyor, yani kesin hüküm var. kurumdaki uzman ve/veya işyeri hekim görev almak istemez ve yazılı olarak görev almak istemediklerine dair bir beyanda bulunurlarsa ancak dışardan görevlendirme veya osgb'lerden hizmet alımı yapılabilir düşüncesindeyim.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
isg-katip ilk etapta özellikle özel işyerlerindeki görevlendirmelerin, sözleşmelerin takibi için oluşturulmuş bir sistem. kamu kurumlarındaki görevlendirme olurları ve sonrasında ek-5b formunun doldurulup isggm'ye gönderilmesi neticesinde isg-katipte çalışanlar gözükmese bile kanun ve yönetmeliğe göre ücret ödenebileceğini ve herhangi bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum. bu şekilde ücret alanlar var. zaten iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde sadece ek-5b formunun doldurulup gönderilmesi isteniyor. kamu kurumlarına yönelik isg-katiple alakalı sorun çözülünce zaten duyurusu yapılacaktır. kamuda kaç kişinin çalıştığı sgk sicil numarası olsun veya başka bir sicil numarası olsun zaten bellidir, kamudaki şartlar özel sektör gibi değil. bu konuda denizscs'ye katılmıyorum.

görevlendirme konusunda kamu kurumları çok büyük bir yanlış içerisinde. bu konuda kanunda kesin hüküm var. "çalışanları arasında varsa görevlendirir" diyor, yani takdir hakkı bırakmamış "görevlendirebilir" dememiş kanun. 3-5 sene sonra bu farkları bu adamlara rücu ederler çok net söyleyeyim. kendi kurumda varsa görevlendireceksin bu kadar net.

x kurum osgb'den hizmet almış yaptıkları çalışmalarını inceliyorum külliyen yanlış, kurul kurmuş kurulda 15 kişi var. her 10 kişiye 1 ilkyardımcı eğitimi alınacak demiş oysa az tehlikeli 20'de 1 kişiye ilkyardımcı eğitimi aldırması lazım. isgb kurma zorunluluğu yok mesela az tehlikeli yerde isgb kurmuş :) hani osgb'ler çok kaliteli hizmet veriyor ve kamu kurumları anlaşıyor ya bu nedenle söylüyorum. osgb'ler teklif verdiklerinde de biz paket olarak herşeyi yapıyoruz diyormuş :) elinde var hazır dökümanlar ki kuruma göre değiştirip yapacak. bunun adı iş güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptık olacak. bu paketlerle sizi de paket yaparlar sonra çok net söyleyeyim.

yöneticilere ve iş güvenliği konusunda yaptıkları işlere bakıyorum birçoğu iş güvenliğinin i'sini bilmiyor ve bilmedikleri için yanlış yönlendiriliyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.