Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

sefasezai

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamu konusunda çok acele ediyorsunuz arkadaşlar. Biraz işleyişi görmek lazım, İSGGM daha 6331 için çok hazır değil. Sorduğunuz sorular, tartışılan konular Genel Müdürlük nezdinde bu kadar konuşulmamıştır. Zamanla gelen geri dönüşlerle rayına oturacaktır. Dün !/= ile görüşmem oldu. Kamu okulları için aynı soruyu 3 farklı şekilde sordum " 2 dk bekletebilir miyim" deyip 6 dk içerisinde 3 farklı cevap aldım. Yaklaşımları çok nazik olduğundan, nazikçe teşekkür edip kapattım. Oluşan genel kanaatim, Bakanlık ve Genel Müdürlük nezdinde 6331 için ortak yorum yok. Yorumlarının sahada yapılan uygulamalar üzerine kurgulanacağını düşünüyorum. Dolayısıyla biraz zaman alacak. Son olarak Kamu kurumlarında sınıfı ne olursa olsun;
30.12.2012 itibariyle,
1- Risk Analizi ve Değerlendirmesi yapılmalı
2- Acil Durum Eylem Planları oluşturulmalı
3- Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri verilmeli(tüm çalışanlara, memur işçi ayırmaksızın)

1.7.2016 itibariyle de
1- İş Güvenliği Uzmanı
2- İşyeri Hekimi
3- Diğer Sağlık Personeli hizmeti almaları gerekmektedir.

özgun toprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sayın anıl çinpolat kamuda kurul oluşturulma zorunluluğu 50 ve üzeri işçi altını çiziyorum 4857 kapsamında çalışan işçi sayısı 50 den fazla ise yürürlükte bizzat bakanlıkla görüşüldü bu konu sefa sezai beyin dediği gibi şu aşamada 50 den az işçiniz varsa kurul 01.07.2016 ya kadar kurulmayabilir.Peki Bir soru size anıl çinpolat bey işyeri hekimini nasıl temin ettiniz kurul içinde biliyorsunuz ki işyeri hekimi de var. eğer 100 personel 657 tabi ise veya 4857 ye bağlı işçi sayısı 50 nin altında ise kurul oluşturulmaz yapılması gerekenler 1- Risk Analizi ve Değerlendirmesi yapılmalı
3- Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri verilmeli(tüm çalışanlara, memur işçi ayırmaksızın) bu üçüdür tabi sizin adınıza diğer görevlendirme iyi olmuş hayırlı olsun.

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sayın anıl çinpolat kamuda kurul oluşturulma zorunluluğu 50 ve üzeri işçi altını çiziyorum 4857 kapsamında çalışan işçi sayısı 50 den fazla ise yürürlükte bizzat bakanlıkla görüşüldü bu konu sefa sezai beyin dediği gibi şu aşamada 50 den az işçiniz varsa kurul 01.07.2016 ya kadar kurulmayabilir.Peki Bir soru size anıl çinpolat bey işyeri hekimini nasıl temin ettiniz kurul içinde biliyorsunuz ki işyeri hekimi de var. eğer 100 personel 657 tabi ise veya 4857 ye bağlı işçi sayısı 50 nin altında ise kurul oluşturulmaz yapılması gerekenler 1- Risk Analizi ve Değerlendirmesi yapılmalı
3- Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri verilmeli(tüm çalışanlara, memur işçi ayırmaksızın) bu üçüdür tabi sizin adınıza diğer görevlendirme iyi olmuş hayırlı olsun.
Kanunu iyi okuyun lütfen... Kamuda 50 ve üstü çalışanlarda zorunluluık 1/1/2013 de zorunlu. İşci memur ayırımı yok. Çalışan artık herkez.
Bakanlık da diyor zaten İSG Kurul oluşturun diye. İşci yok bizde üstelik. Kanunda açık zaten.
Yorum yapmadan okumak lazım.
Madde 22 ve Madde 38/c yi yavaşca okuyun.

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Konuya hakim olmayanlar lütfen yazmasın. İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

Ben daha görevlendirme de almadım. Mühendis için vekalet verirlerse İSG Uzmanı olarak çalışacağımı bildirdim. Konu üst makamlar tarafından değerlendirilecek ilerki zamanlarda.

Moderatör tarafında düzenlendi:

özgun toprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hayırlısı olur inşallah anıl bey ama dediğim gibi 1000 personel olsa bile kurul kurmak için 4857 ye bağlı işçi sayısının 50 den fazla olması önemli

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hayırlısı olur inşallah anıl bey ama dediğim gibi 1000 personel olsa bile kurul kurmak için 4857 ye bağlı işçi sayısının 50 den fazla olması önemli
Madde 38 ne diyor, şu şu maddeler yururlukten 2 yıl sonra, şu şu maddeler çıktığı an, geri kalanlar ise kanun çıktıktan 6 ay sonra yürürlüğe giriyor diyor.
Madde 22 yani kurul oluşturma zorunluluğu ise 6 ay sonra yürürlüğe girer.
Bu kadar net ve berrak tanım yapmış adamlar.

özgun toprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
2 ağustosta torba yasa yayımlandı resmi gazetede 6495
MADDE 56 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) 6 ve 7 nci maddeleri;

1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,

2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

altasege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar izmirde tsm den yazı geldi kurumunuzda isg uzmanı varmı diye sanırım görevlendirme yapacaklar şimdi ben öğretmenim görevlendirme olduğunda 18 saat ek ders üçreti otomatikman ödeniyor tüm kamu kurumlarıda tsm lerden hizmet alaçaklarmış söylenen o tsm ler bize isg uzmanı olarak üçreti nereden ödeyecek bakalım

MRT ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar 50 den az işçi çalıştıranlar kesinlikle temmuz 2016 ya ertelendi çalışan kavramı 6331 le gelen bir kavram kanunlar geriye yorumlanamaz.49 işçi çalışsın 500 memur çalışsın kurul temmuz 2016 da kurulur üzgünüm ama böyle.1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
KAMU'da İŞÇİ Çalışıyorsaa 01.01.2014 de UYGULAMA ZORUNLU....Çalışanın Tamamı MEMUR ise 2016 da uygulama başlıyooo
Kanunu iyi okuyun lütfen... Kamuda 50 ve üstü çalışanlarda zorunluluık 1/1/2013 de zorunlu. İşci memur ayırımı yok. Çalışan artık herkez.
Bakanlık da diyor zaten İSG Kurul oluşturun diye. İşci yok bizde üstelik. Kanunda açık zaten.
Yorum yapmadan okumak lazım.
Madde 22 ve Madde 38/c yi yavaşca okuyun.
MADDE : 38 1.fıkrasının a-b-c nin hepsi işçi çalışan KAMULARda GEÇERLİ...
Ayrıca KAFANIZA TAKILAN her soruyu ALO 170 'e sorun
6331 SK da kamu işyeri ve çalışan tanımı ve ifadeleri var arkadaşlar, işçi memur ayrımı yok. Kamu işyerlerinde İGU istihdamı 2016'da fakat risk değerlendirmesi acil durum planları yapılmaya başlandı.
İŞÇİ--MEMUR Ayırımı VAR....
İŞÇİlerde 01.01.2014 zorunlu.......... kafanıza takılanları ALO 170 sorun...

safinaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
1275 personeli olan bir devlet hastanesinde İSG uzmanı ve makina mühendisi olarak kadrolu çalışıyorum. isg kurulunu kuralı nerdeyse 6 ay falan oluyor ve her ay rutin toplantılarımızı yapıyoruz. hatta alt iş verenlerimizden temsilci yollayan bile var. kurum amirleri ocak 2014 itibariyle ödenek ayırıp bizi görevlendireceği sözünü verdi.2 isg uzmanı olarak çalışıyoruz toplamda. hastanenin risk analizlerini, acil eylem durum planını ve çalışan eğitimlerini aralık sonu itibariyle bitirdik.bunun da bir mükafatı olması gerektiğinden dolayı görevlendirme sözü verdiler 2016 yı beklemeden. şuan sürecin işlemesini bekliyoruz

MRT ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1275 personeli olan bir devlet hastanesinde İSG uzmanı ve makina mühendisi olarak kadrolu çalışıyorum. isg kurulunu kuralı nerdeyse 6 ay falan oluyor ve her ay rutin toplantılarımızı yapıyoruz. hatta alt iş verenlerimizden temsilci yollayan bile var. kurum amirleri ocak 2014 itibariyle ödenek ayırıp bizi görevlendireceği sözünü verdi.2 isg uzmanı olarak çalışıyoruz toplamda. hastanenin risk analizlerini, acil eylem durum planını ve çalışan eğitimlerini aralık sonu itibariyle bitirdik.bunun da bir mükafatı olması gerektiğinden dolayı görevlendirme sözü verdiler 2016 yı beklemeden. şuan sürecin işlemesini bekliyoruz
İŞÇİ Çalıştıran kamulara 01.01.2014 itibariyle isg hizmetleri Ödeneği gönderilmeye başlamışlar...hatta bulunduğum İL MİLLİ EĞT. geldiğini arkadaşım söyledi..Fakat onlar TSM 'den hizmet alabileceklerini söyledi....

safinaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bizde şuanda sadece 4c liler var, sanırım onlarda en kısa zamanda kadroya geçirilecek diye biliyorum. 50 ve üzeri işçi statüsünde çalışan personelimiz yok. hastane tarafından 2014 bütçesi içerisinde isg alanında yapılacak harcamalar ve uzman ek ödemeleri konusudna ödenek istendi resmi kanaldan.bildiğim bu şuan için

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
işçi değil yönetmelikte de çalışan olarak geçiyor, 50 ve üzeri çalışanı olan her işyeri kamu olsun, özel olsun kurul oluşturmak zorunda, fakat burada ki önemli nokta şu; iyh ve igu'nun görevlendirilmesi ilgili kurum için 6331'in yürürlüğe gireceği tarihe kadar zorunlu değil. iş güvenliği uzmanı olmadan kurumlar bu işleri nasıl yapacak, nasıl organize edecek orası muamma.

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2 ağustosta torba yasa yayımlandı resmi gazetede 6495
MADDE 56 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) 6 ve 7 nci maddeleri;

1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,

2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

6.7 maddeleri diyor, kurul oluşturma ise 22.madde. Ne alaka?

özgun toprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet daha doğru olan bimo'nun söylediği sayın anıl çinpolat 6. maddede işverence iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesini içeriyor yani işveren seni görevlendirmiryosa kurulda görev alamazsın. zaten ödeneklerin ne olacağı belli değil temmuz 2014 diyende var temmuz 2016 dan önce gelmez diyende var sonuç olarak ben kurul meselesinde alo 170 i aradım ve verdikleri cevap bu benim yorumum yok bunda kurul 2016 da kurulur diyor alo 170 de konuştuğum yetkili işte alaka bu? Ama çelişkili cevaplar verebiliyorlar onların söylediği doğrudur demekte ne kadar mantıklı oda tartışılır.

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kurul ayır isg uzmanı çalıştırma zorunlulugu ayrı arkadaslar. İSGGM den uzmanlar bıle benım dedıgımı soyluyor. Kanun acık.
çelıskı sadece su. Kurul zorunlu ama ısg uzmanı calıstırma zorunlu degıl.

22. madde kurul olusturma zorunlulugu 2016 temmuza otelendı dıyorsanız bana maddesını soyleyın.
Ama uzman zorunlulugu 2016 temmuz bu yuzden kurulda 2016 temmuz dıye yorum yapıyorsanız pes dıcem.

özgun toprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sayın anıl çinpolat alo 170 i arayın ne diyecekler dediğiniz doğru olaya kendi açımızdan baktık yani iş güv. uzmanının olmadığı bir kurul olarak değerlendirdik ondan dolayı bir hata olmuş olabilir ama sonuç olarak kurul var ama uzman görevlendirmesinde sıkıntı var görevlendirilse bile ücret muamma alo 170'i arayıp bilgi verirseniz sevinirim.

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tamam kurul zorunlu ama isg uzmanı sorununu şimdi tartısabılrıız.
İsg uzmanı kurumda var ise ve isg uzmanı gonullu calısırım dıyorsa sorun yok. 2016 temmuza kadar para alamıyacak sonucta.
Ama kamu kurumları harekete gecer malıyeyı sıkıstırır ıse bıze kurul kurun ama ısg uzmanına para vermeden bu ıs nasıl olacak derlerse belkı bır sonuc cıkabılır.
Konunun basında da demıstım kamuda memur ısg uzmanı ve kurula gırecek ıse maddı getırısı olacak baska bır bos kadro ısteyebılır kendısıne.
Yanı kamuda calısan uzmanlar olarak suan sıkıntıdayız.
Ben muhendıs kadrosuna vekalet ıstedım, muhendıslıgımı yanıyın ondan sonra gorevlendırme verın bu ısı yaparım dedım.
Konu 2 3 gun sonra karara baglanır. Vekalet vermezlerse muhendıs kadrosu ıcın o zaman ben bu ısı yapmayacagım.
Ornegı kendımden verıyorum herkes kendıne gore ornegı gelıstırebılır.

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben kurumuma kılavuz olsun diye şöyle bir özet çıkardım. Sizde bunu kurumunuzla paylaşabilirsizin.

KAMU KURUMLARINDA 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KANUNU GEREĞİ YAPILMASI GEREKENLER

20/06/2012 tarihinde kabul edilen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 1 Ocak 2013 tarihi itibari ile kamu kurumlarını da kapsamaktadır. (Madde 2)

Tüm işletmeler 3 sınıf altında toplanmıştır.

1- Çok tehlikeli sınıf

2- Tehlikeli sınıf

3- Az tehlikeli sınıf

Kamu kurum ve kuruluşları az tehlikeli grupta yer almaktadır.

Kanun kapsamında kamu kurumları için yapılması zorunlu çalışmalar belirtilmiştir. Bu çalışmalar şunlardır.

1- İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu Oluşturmak (6331-Madde-22)

2- 6 yılda bir Risk Değerlendirmesi Yapmak (İSG Risk Değ. Hk. Yönetmelik Madde 12-(1))

3- 6 yılda bir Acil Durum Planı (Acil Durumlar Hk. Yönetmelik Madde 14-(2))

4- 3 yılda bir 8 saatlik İSG eğitimi vermek(İSG Eğitim Esas. Hk.Yönetmelik Madde 6-c, 11-a)

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU GEREĞİ YAPILACAK İŞLER ŞUNLARDIR

1- İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu oluşturulmalıdır. (6331-Madde 22)

- Kurul Çalışanları belirlenecek, İş Güvenliği Uzmanı görevlendirilecektir.

- Kurul Çalışanları şunlardan oluşacaktır(İSG Kurullar Hk. Yönetmelik Madde 6)

a- İşveren veya Vekili (Başkan, Başkan Vekili, Üye)

b- İş Güvenliği Uzmanı

c- İş Yeri Hekimi

d- İdari ve Mali İşler Birimi Yürütmekle görevli kişi (İMİD Başkanı)

e- Çalışan temsilcisi

- Kurul sekreteri İş Güvenliği Uzmanıdır.

- En fazla 3 ayda bir toplantı yapılması zorunludur.

2- Risk Değerlendirmesi yapılmalıdır. (6331-Madde 10)

Risk Değerlendirmesi Ekibi oluşturulmalıdır.

Ekip çalışanları şunlardan oluşacaktır(İSG Risk Değ. Hk. Yönetmelik Madde 6)

a- İşveren veya Vekili (İMİD Başkanı)

b- İş Güvenliği Uzmanı

c- İş Yeri Hekimi

d- Çalışan temsilcisi

e- Riskler hakkında bilgili olabilecek teknik personel

3- Acil Durum Planı Yapılmalıdır.(6331-Madde 11)

Acil Durum Planı Risk Değerlendirmesi Ekibi tarafından yapılabilir.

4- 3 yılda bir verilmesi zorunlu toplam 8 saatlik eğitim (6331-Madde 16-17)

Çalışanların eğitimi İş Güvenliği Uzmanı ya da İş Yeri Hekimi tarafından verilecektir.

* İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULU, RİSK DEĞERLENDİRMESİ EKİBİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI GÖREVLENDİRİLMESİ İÇİN ONAY ALINACAKTIR.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.