Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ercan bey ben itfaiyeciyim bu arada kurum içinde nasıl olacak bu
Ender bey siz de daha kolay çünkü siz bir belediye bünyesindesiniz ve sizde kadrolu (4857) işçi vardır...İtfaiye personeli+tüm belediye personelinin hepsini üstünüze alır iş güvenliği uzmanı hizmeti verir ve İSG Katiptende sizi tescil ederler...Yok eğer yeteri kadar işçi yoksa yönetmelik ekindeki görevlendirme belgesini başkan veya vekili imzalar zaten saatinizi doldurur ve geçersinizde vardiye veya nöbet onrası 8 saatlik çalışma ayarlayıp ayda ek olarak 80 saatlik hizmet verirsiniz

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
konu harici ama bu arada arkadaşlar
C sertifikam vardı yükseltme bedelini ödedim A sınıfı için
şimdi isgkatip girdigimde hem C hem A görünüyor. normalmi? sadece A görünmesi gerekmiyormu?
Normal.

selçuk bayraktar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kamuda çalışanlar 160 saatin dışında çalışmayacak 80 saat asli işinde 80 saat diğer işinde çalışacak dediğiniz gibi olursa 160 + 80 240 saat yapar böylesi bir çalışma koşulu hangi mevzuatta var en fazla çalışma sürsi 217 saattir. diğer bir hesaba göre ayda en fazla 80 saat olayı mesaiden sonra aylık mesai 160 yada 168 saat olur bu bazen 176 saate çıkar o ayki mesai gününe göre de değişir 217 - 160 buda 57 saat yapar ilgili ay en fazla 57 saat hizmet verilir. burada bir belirsizlik var gibime geliyor yoruma açık konu. kesinlikle mesai sonrası olacaksa 80 saat olamaz diyorum ben. kamu kurumları görevlendirme yaparsa ücret ödemek zorundadır. ücret ödenmezse bir yazıyla görevi kabul etmediğinizi kuruma dilekçeyle bildirirsiniz. kurum görevlendirme iptal etmezse idari yargıda açılacak dava ile iptal ettirilir. ücret konusunda kurum ödeme yapmazsa kurumdan talep edilir görevlendirme yaptın ücreti öde diye ret gelirse dava açar alırsın hakkını. öyle ben keyfe keder görevlendirme yaptımla bu işler yürümez yürütülemez.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar şimdi yönetmelikteki son hali ile
50 den fazla çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta bulunan kamu kurumları için süre Temmuz 2016'da mı başlıyor?

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar şimdi yönetmelikteki son hali ile
50 den fazla çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta bulunan kamu kurumları için süre Temmuz 2016'da mı başlıyor?
50 den az kamu için 2016 temmuz bu şekilde biliyorum.(50 den fazla için de geçerli tabi)

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
karıştırmış olmam normal demekki
zira 50den fazla kamu yok . 50den az var 2016 temmuz
ama 50 den fazla?

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ben A sınıfı uzmanım. Kamu kurumumda Ocak 2014 itibari ile görevlendirme yazım ile (Olur yazısı) uzman olarak görevlendirildim. Maliyenin yazısını yazan birimin daire başkanı ile görüşme şansım oldu. Kendisi de belirtti bu yazı yani e bütçedeki ödenek tüm kamu kurumlarını kapsıyor. (Bu zaten anlaşılıyor ama para vermemek için her türlü takla atılacağını bildiğim için yine de sormak istedim.)
Sorun şu. öncü kurumlar kamuda öncülük etmeli. Çünkü kanunda yönetmelikte açıkça yazsa da okuduğunu anlayamayan çok kişi var. İlla emsal kurum bulmak isteniyor. Bende beklemedeyim şuan.
Cok haklisiniz. Bu konuyu aciklayan kesinlikle bir yonetmelik cikmali. Bazi kurum aliyor bazisi almiyor. Hatta ayni kurum icinde bazi kimse aliyor bazisi almiyor tam bir haksizlik. Sen uzmansin oburku hem uzman hem muhendislik yapiyor gibi sacma dusunceler.

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Cok haklisiniz. Bu konuyu aciklayan kesinlikle bir yonetmelik cikmali. Bazi kurum aliyor bazisi almiyor. Hatta ayni kurum icinde bazi kimse aliyor bazisi almiyor tam bir haksizlik. Sen uzmansin oburku hem uzman hem muhendislik yapiyor gibi sacma dusunceler.
kimi kurumlarda ısrarla bu işi 2016 ya kadar GÖNÜLLÜLÜK esasına göre yaptırın diyor.düşünsenize çalıştığınız işyerinde asansör halatı koptu kabinde ki personeller zarar gördü açılacak adli soruşturmada siz savcıya şöyle mi dersiniz;valla sn.savcım ben bu işi gönüllü yapıyordum o da derki zaten bende senin için GÖNÜLLÜ olarak tutuklama ve yargılama talep edeceğim...

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kimi kurumlarda ısrarla bu işi 2016 ya kadar GÖNÜLLÜLÜK esasına göre yaptırın diyor.düşünsenize çalıştığınız işyerinde asansör halatı koptu kabinde ki personeller zarar gördü açılacak adli soruşturmada siz savcıya şöyle mi dersiniz;valla sn.savcım ben bu işi gönüllü yapıyordum o da derki zaten bende senin için GÖNÜLLÜ olarak tutuklama ve yargılama talep edeceğim...

CEVAP:
Sn.MATTAOĞULLARI,
Bu forumda yer alan arkadaşlarımızın özellikle HUKUKİ zeminde karşılaşabilecekleri olumsuz durumlara ışık tutan yaklaşımlarınızı/açıklamalarınızı keyif ve takdirle izliyorum.Ancak ,forumdaki iyi niyetli olduklarından asla kuşku duymadığım bazı arkadaşlarımızca,Anayasamızdaki "KİŞİNİN HAKLARI VE ÖDEVLERİ" bölümünün (Md.18)özümsenmesine yönelik olarak ,biraz daha çaba gösterilmesi gerektiğini de düşünmeden edemiyorum.
Saygılarımla.
İyi çalışmalar.
uzmancan.

ccevher

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir şey öğrenmek istiyorum, bu konuda tek mi kaldım onu merak ediyorum. Kamu kurumunda çalışıp (sadece memurlardan oluşan) İGU olarak üst makamdan onaylı görevlendirmesi olan kimse var mı? Yorum yazanların çoğu bu görevlendirmeye sahip değil diye düşünüyorum. Görevlendirme olmadan hak sahibi olunmaz. Görevlendirmesi olanlarla birlikte hareket etmemiz gerekiyor.
ben iki günlük görevlendirmeyle kurumumda eğitim verdim . benim sorum şu;görevlendirildikten sonraki aşamalar nelerdir? bakanlığa haber veriyor muyuz ...

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar görevlendirme yapsak bile nasıl ücret alınacak onun içinden çıkamadık ki
isg katipte anlaşma yaptıktan sonra ki orda çalıştıgınız kurum olarak görünecekmi?
yada görevlendirme alacaksınız sonra mahkemeye gideceksiniz :)

yunuss

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ercan bey sizin bu yazıyı götürdüm hastanenin muhasebe birimine saatlerce araştırdık böyle bir kod yok.haliyle sanırım içi boş bir yazı.

adem acar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar bu iş gönüllülük esasına göre yapılacak bir iş değil. İSG katipe kayıt yaptırıp görevlendirme oradan yapılır ordaki çıktı da zaten birim müdürleri vs yazıyor yeniden bir görevlendirmeye gerek yok. yapacağınız kayıtta zaten kaç saat çalışacağınız yazıyor kanunda görevlendirilen personele nasıl ücret verileceğide yazıyor hersey bu kadar açıkken neyin sorgulaması yapılıyor anlamış değilim

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
adem bey sorun zaten burda değilmi?
şimdi ben isg katipe girip kurumumla kendi sözleşmemi yapacam ancak orda kurumda tüm çalışanlar memur olduğu için orda tıkanıp kalacağımı düşünüyorum

ordz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli arkadaşlar çok tehlikeli sınıfta bulunan kamu kurumunda Asınıfı iş güvenlik uzmanı olarak çalışmaktayım bu platformda oluşan bazı kafa karışıklıklarını giderebilmek umuduyla bildiğim ve izlediğim yolu paylaşmak istedim
1- Görevlendirme işverence (Yönetici ) tarafından yapılır İŞGÜM tarafından yayınlanan kamu personelinin görevlendirilmesi Ek 5b formu doldurulup onaylandıktan sonra İŞGÜM E gönderildikten sonra görevlendirime tamamlanmış olur. değerli arkadaşlar benim çalıştığım kurumda 2013 mart ayında C sınıfı olarak 2014 de A sınıfı olarak çalışmaktayım (görevlendirildim ) kanunun emrettiği 80 saate kadar mesai ücreti gündeme gelince kurum başkanlğınca göüllülük eseına göre çalışmam gerektiği bildirilince kabul etmedim ama görevlendirilmem devam ediyor dikkatinizi çekmek istediğim husus eğer ileride bir hak doğacak olursa hakalımız kaybolmasın diye gönüllük eseını kabul etmedimve TBMM dilekçe komisyonuna başvurarak 6331 sayılı kanunun kamuda görevlendirilenler ödenmesi gerek ücretin ödenmediğine dair dilekçe yazdım gelen cevapta gerği için bağlı olduğu kuruma dilekçemi gerği için gnderildiğ yazıyor herkese tavsiyem TBMM Dilekçe komisyonuna başvurarak çıkan kanunun gereğinin yapılmasını istemek
2- 6311 Sayılı yasa henüz kurum yöneticilenince tam kavranmadığı için bana göre yanlışlıklar yapılmakta mesele benim çalıştığım kuru başkanlığınca İSG kurulu kurma için iş güvenlik uzmanı sorumluluğunda kurul aolşsun diye bir yazı geldi kabul etmedim çünkü yönetmenliğie aykırı (28532) o zaman hizmet satın alın dediler ama yönetmenlği dayanka tutarak yazı yazınca ancak o zaman yönetici başkanlığınca diye yazı geldi
3- Kamuda İGU olaraka belki en önce başlayanlardan biri olarak sizlere tavsiye yaptığını risk analizine mutlaka birim sorumlularını katın ve çalışanların imzasını alın (özellikle eğitim konusunda) VE risk analiz değerlendirme raporuna mutlaka eksiklikleri yazarak işveren yada yneticiye imza karşılığı verin idareyle ters düşmekten çekinerek hiçbir şeyi göz ardı etmeyın hatta kritik durumları fotoğraflayınki Allah vermesin herhengi bir kaza veye meslek hastalığında anamız ağlamasın ayrıca mutlaka acil eylem planı ve iç yönetmenliği hazırayı varsa kurula yoksa idareye onaylatın ve aslını saklayın
4- kurulu idarenin talep ettiği kişileri değilde tönetmenliğin emrettiği kişilerin alınmasını sağlayın ve mutlaka destek elemlarının görevlendirilmesi için yönetimi ikna edin
Arkadaşlar umarım faydalı olmuşumdur bu konuda epey zorluk çeken biri olarak bişeyler anlatmak istedim ayrıca yazımda yapın , edin gibi cümleleri dikkatinizi çekmek için kullandım umarım yanlış anlaşılmam herkese kazasız belasız çalışmalar dilerim Nazmi YETİŞEN İş güvenlık uzmanı

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yazınızda net olmayan bazı yerler var
isgkatipten görevlendirilmeniz yapıldı ve bu iş için ücret alıyormusunuz?
kurumunuzda 657ye tabi memur haricinde çalışan varmı?

adem acar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
evet görevlendirme yapıldı ve ücrette alıyorum ama 657 ye tabi çalışanlar için değil 4857 ye tabi çalışanlar için alıyorum.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
peki şimdi çoğu kişi şu durumda
sadece 657ye tabi çalışanı varsa bu durumda ne yapacak?
sanırım alamıyor?

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kamuya iş güvenliği uzmanı alınacak mı bu yıl ?osgb de çalışıyorum.inşaatlara bakıyorum.kpss ile alım olur mu acaba...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.