Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

mackerell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Selam.Kamuda uzmanlık yapmak istemeyen mühendis kadrosunda birine zorla görevlendirme ya da zorla uzmanlık yaptırılabilinir mi?Yasalmıdır bu?Bu durumda kalan biri ne yapabilir?

YDLHKMT

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selam çalıştığım kuruma ilk yardım dolabı aldırmak istiyorum. İlk yardım dolabında olması gereken malzemeler neler olmalı. Bir de az tehlikeli sınıfta yer alan bir kamu kurumunda sağlık ve güvenlik işaretlemeleri için neler almalıyım.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Selam çalıştığım kuruma ilk yardım dolabı aldırmak istiyorum. İlk yardım dolabında olması gereken malzemeler neler olmalı. Bir de az tehlikeli sınıfta yer alan bir kamu kurumunda sağlık ve güvenlik işaretlemeleri için neler almalıyım.
İlkyardım Yönetmeliği'nin eklerinde Ek-5'de Asgari Malzeme Listesi yer almaktadır. Yönetmelikten sizde bakabilirsiniz, yine de Asgari Malzeme Listesi'ni ekte paylaşıyorum.
İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• EK_5 ARAÇ GEREÇ LİSTESİ.docx
    23 KB · Görüntüleme: 114

YDLHKMT

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İlkyardım Yönetmeliği'nin eklerinde Ek-5'de Asgari Malzeme Listesi yer almaktadır. Yönetmelikten sizde bakabilirsiniz, yine de Asgari Malzeme Listesi'ni ekte paylaşıyorum.
İyi çalışmalar...
ek 5 te yer alan malzemeleri inceledim benim bahsettiğim eski tabirle ecza dolabında olması gereken malzemeler orda bahsedilen malzemeler zaten dolaba sığmaz

YDLHKMT

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çalıştığım kurumun ısınması doğalgazla sağlanıyor. Doğalgazın bulunduğu kazan dairesi için ne tür önlemler alabilir ve talimatlar yazabilirim. Kazan dairesinin içinde ayrıca yangın durumları için su depoları mevcut. Görsellerini de koydum yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• 20160518_122225.jpg
    20160518_122225.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 81
  • 20160518_122258.jpg
    20160518_122258.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 57
  • 20160518_122317.jpg
    20160518_122317.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 63

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Selam.Kamuda uzmanlık yapmak istemeyen mühendis kadrosunda birine zorla görevlendirme ya da zorla uzmanlık yaptırılabilinir mi?Yasalmıdır bu?Bu durumda kalan biri ne yapabilir?
Zorla yaptıramazlar. Kamu yada özel sektör olsun herhangibir işyeri, iş güvenliği uzmanı görevlenvdirmesini e devlet üzerinden İSG KATİP de yapması zorunludur. Siz istemiyorsanız sözleşmeyi onaylamazsınız böylece resmi olarak sorumluluğunuz olmaz

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar her geçen gün başka bir sorunla karşılaşıyorum kısaca bahsedeyim.
kurumum adına yazıyla isg hizmetlerini yürütmek için olur aldım
tek tek tüm aşamaları yapıp isg kurulu oluşturma aşamasında işyeri hekimi ne geldim.
işyeri hekimi için bulunduğum yerde kamu kurumuna hekim talep yazısı yazdım.
ANCAK
kanun isg uzmanı ve işyeri hekimi için 200gösterge katsayısı x (formülü biliyorsunuz) diyor.
ki bu rakam yaklaşık 16tl civarı. şimdi bendeki işyeri hekimi çalışma süresi 40saat çıkıyor.
40 saat * 16= 640 TL
bu rakama işyeri hekimi gelmez. istedikleri rakam saat ücreti 100tl civarı :)
asıl sorun ben vermek istesemde kanuna göre veremiyor oluşumuz.
Saat miktarını yüksek göstermek de mümkün değil zira kamu çalışanı hekime en fazla 30 saat çalışma hakkı tanıyor kanun. biz 80saat görevlendirme yapamayız.
peki bu durumda ne olacak? el mecbur OSGB lerden hizmet satın alınacak görünüyor. peki bu aşamaya gelen hatta bu aşamayı aşabilen varmı? varsa fikirlerinden istifade etmek isterim.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar her geçen gün başka bir sorunla karşılaşıyorum kısaca bahsedeyim.
kurumum adına yazıyla isg hizmetlerini yürütmek için olur aldım
tek tek tüm aşamaları yapıp isg kurulu oluşturma aşamasında işyeri hekimi ne geldim.
işyeri hekimi için bulunduğum yerde kamu kurumuna hekim talep yazısı yazdım.
ANCAK
kanun isg uzmanı ve işyeri hekimi için 200gösterge katsayısı x (formülü biliyorsunuz) diyor.
ki bu rakam yaklaşık 16tl civarı. şimdi bendeki işyeri hekimi çalışma süresi 40 saat çıkıyor.
40 saat * 16= 640 TL
bu rakama işyeri hekimi gelmez. istedikleri rakam saat ücreti 100tl civarı :)
asıl sorun ben vermek istesemde kanuna göre veremiyor oluşumuz.
Saat miktarını yüksek göstermek de mümkün değil zira kamu çalışanı hekime en fazla 30 saat çalışma hakkı tanıyor kanun. biz 80saat görevlendirme yapamayız.
peki bu durumda ne olacak? el mecbur OSGB lerden hizmet satın alınacak görünüyor. peki bu aşamaya gelen hatta bu aşamayı aşabilen varmı? varsa fikirlerinden istifade etmek isterim.

kamuda çalışan hekimin 30 saat özel işyerlerinde görev yapma hakkı var. kamuda ise 80 saate kadar görev alabiliyorlar. ücret konusuna gelince iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaların % 99'unu iş güvenliği uzmanları yaparken, ciddi riskler alırken açık kanun hükmüne rağmen neden işyeri hekimleri 100 TL/saat talep edebiliyor da biz talep edemiyoruz? misal çok tehlikeli bir yer ile az tehlikeli bir yerde görevlendirilen uzmanlar neden aynı ücreti alıyor? bunlar çözümlenmesi gereken konular.

hemen hemen damga vergisi kesildikten sonra kamuda saat ücreti 17,63 TL. temmuzda katsayılar artınca biraz daha artacak.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sn.Bimo dediklerinize katılıyorum ancak hekimlerle bu konuda bir polemiğe girmek çok yersiz olacak. sonuçta aldıkları ücretler ortada.
şimdi bizi ilgilendiren kısmı aynen dedğiniz gibi saat ücreti 17,6tl ve kamuda 80saate kadar görevlendirilebiliyorlar.
alacakları ücret bu ancak bunu kabul edip gelmedikleri zaman sizin daha yukarıdan ücret ödeme imkanınız yok. olsa bile ileride bir denetimde yönetmeliğe aykırı hareketten cezalı duruma düşersiniz.
isg uzmanı olupta bu aşamada kalan varmı merak ettim?

Selim Selim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Peki bizim 80saate gore sözleşme yapma durumumuz var mi? 80 saat gorev icin az tehlikeli yerlerde 480calisan olmasi gerekiyor nitekim bu sayi cogu kurumda yok benimkinde de olmadığı gibi. EE nasıl olacak bu isi uç beş liraya mi yapacaz

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Taşrada calisiyorum Çalıştığım kurum beni il merkezine çekmek istiyor. Ben ise taşrada kadrom kalsın diğer ilçelerdeki kurumun müdürlüklerine haftanın belirli gunlerinde görevli gideyim ( yolluk almak için...) ama bu işi mesai ıçinde yapabilir miyim... sizler kamuda nasıl yapıyorsunuz. ..

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki bizim 80saate gore sözleşme yapma durumumuz var mi? 80 saat gorev icin az tehlikeli yerlerde 480calisan olmasi gerekiyor nitekim bu sayi cogu kurumda yok benimkinde de olmadığı gibi. EE nasıl olacak bu isi uç beş liraya mi yapacaz
evet
fazla saate göre görevlendirilebilmeniz idarecinin takdirine bağlı
yönetmelikte en az ibaresi geçiyor oraya dikkat edelim

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Taşrada calisiyorum Çalıştığım kurum beni il merkezine çekmek istiyor. Ben ise taşrada kadrom kalsın diğer ilçelerdeki kurumun müdürlüklerine haftanın belirli gunlerinde görevli gideyim ( yolluk almak için...) ama bu işi mesai ıçinde yapabilir miyim... sizler kamuda nasıl yapıyorsunuz. ..

personelin olmadığı bir ortamda iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları yapılamaz. bu nedenle mesai saati içerisinde bu çalışmaların yapılacağı konusunda şüphe yok. 6331'de asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek görevlendirilir hükmü yer alıyor ve ayrıca İş sağlığı ve hizmetleri yönetmeliğinde "İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez." ifadesi var.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Az tehlikeli işlerde korkulacak birşey yok aslında genel iş düzeni hakkında standart tehlikeler ve riskleri belirleyin, acil durum planı yapın, kkd zaten yok eğitim de verdiniz mi tamamdır. Enterasan tarafı ilave ücret taşralar düşünülerek kanuna yazılmış özendirici olsun diye, ama 6 adam 1 saat, 60 çalışan olsa 150 lira, biri yanlış tesis edilmiş elektrik panosunda kilitsizken çarpılıp ölse 600.000lira tazminat rucu+hapis böyle bir ihtimal varken tüm paralar komik kalıyor. Temmuzda sadece paranın değil sorumlulukların netleşmesi lazım. Rehberlik yapmaktan dolayı suçlanmak kalksında ilave
para olmasada olur.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Az tehlikeli işlerde korkulacak birşey yok aslında genel iş düzeni hakkında standart tehlikeler ve riskleri belirleyin, acil durum planı yapın, kkd zaten yok eğitim de verdiniz mi tamamdır. Enterasan tarafı ilave ücret taşralar düşünülerek kanuna yazılmış özendirici olsun diye, ama 6 adam 1 saat, 60 çalışan olsa 150 lira, biri yanlış tesis edilmiş elektrik panosunda kilitsizken çarpılıp ölse 600.000lira tazminat rucu+hapis böyle bir ihtimal varken tüm paralar komik kalıyor. Temmuzda sadece paranın değil sorumlulukların netleşmesi lazım. Rehberlik yapmaktan dolayı suçlanmak kalksında ilave
para olmasada olur.
ilave ücret derken? izah edermisiniz ne demek istediğinizi tam anlayamadım.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
çalışma sürelerinin artması ve kamu kurumlarının birçoğunda 1 temmuz 2016'dan itibaren iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu başlaması nedeniyle yaptığım görüşmelerde kamu kurumlarındaki yöneticilerin oldukça stres altında olduğunu söyleyebilirim. özellikle çalışan başına çalışma sürelerinin artırılması, herkesin görevlendirme konusunda istekli olmaması nedeniyle kamuda mevcut uzmanların bile yetmeyebileceği sonucu ortaya çıkıyor. özellikle çok tehlikeli kategoride sağlık müdürlükleri, halk sağlığı müdürlükleri vb. kurumlarda A-B sınıfı ihtiyaç hasıl olacak. Halk sağlığı kurumu bu nedenle tüm kurumlara yazı yazdı sanıyorum.

bazı kurumlar hizmet alımı yolunu seçmiş fakat bu yöntemden kamu zararı oluşması ve 6331'deki çalışanları arasından görevlendirir şeklinde amir hüküm nedeniyle vazgeçilecek.

halk sağlığıda genel sekreterlikte 2012 yılından beri düzenli istiyor sertifikası olanların listerini ama yapılan bir çalışma yok. Ayrıca konuya hakim olmayan yöneticilerin çoğuda bu durumu sallamadıklarına garanti verebilirim. Ayrıca dışardan görevlendirme ile yapılsa dahi çok tehlikeli sınıfta yer alan bir hastanede sürekli isg uzmanı iş yeri hekimi diğer sağlık personeli tam zamanlı çalıştırılmak durumunda göz önüne alırsanız çalışma saatlerini olanaksız gibi görünüyor küçük bir hastanede en bile hepsinden birer tane olsa osgb ye vereceğiniz maliyeti düşünün hadi maliyeti karşıladınız bu sefer çalışanlara ek olarak yapılan ödemeler kesilecektir buda ayrı bir kanuna uymayan madde oluyor. Ayrıca 24 saat yataklı hizmet veren kurumlara bakanlık atama yapması gerekiyor ki personel sayısı yetsin yoksa 24 saat çalışan insanlarla dolu hastane gibi yerler.
Yani kısaca demem o ki bu kamu işi biraz yaş bence devlet kendi hastanesine ne yapacak ilerleyen zamanlarda göreceğiz.
ve sertifikanız tutsa dahi görevlendirmeniz yapılsa dahi hadi Recep Akdağ ödeyin isg uzman ücretlerini dedi diyelim bin tl için kim kendini bin kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir sınıfta bu işi yapmak ister ? Büyük bir hastanede hemen hemen her gün kesici delici alet yaralanması olur bu yaralanma sonucu kişiler HBV, HIV, HVC gibi hastalıklar kapar ve meslek hastası sayılırlar kamuda nasıl kalkacaklar işin altından merak ediyorum...

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
İlave ödeme; "Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır."

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İlave ödeme; "Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır."

sağlık bakanlığı ;
İsg uzmanlarına ödenecek ücretler konusunda;
isg uzmanlığı ikinci bir yazıya 1 temmuza kadar herhangi bir ücret ödenmemesi ve yapacak olanlarında gönüllülük esasina göre yapmaları gerekmektedir. :)

adnangenc19

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ocak 2017 tarihinden sonra c ler b ye bakamayacak.o zaman sadce 6 ay para alabilecegiz ve işin çoğunu yapmış olarak ayrılacağız.......

aakademi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
2018 degil mi?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.