Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Zeynep Fatma Katagal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben de 30 hazirandan itibarenc sınıfı uzman olarak başladım ama katipten sozlesme imzalamadilar cunku şu anda kurumda sadece 657 Ye tabi personeller çalışıyor,iskur ve hizmet alımı personeller başlayınca katipten sozlesme yapılacağı söylendi ne kadar doğru ?

muzaffer.ceyhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben 17.02.2016 dan beri kurumumda İGU sözleşmesi yaptım asıl işimin yanında ücret almadan İGU hizmeti veriyorum.
Şimdi 01.07.2016 tarihinden itibaren kanun gereği ücret ödemeleri gerektiğine dair yazılı başvuru yaptığım halde yazıyı kabul dahi etmediler "sen bu işi ücretsiz yapmayacak mıydın?" diye sordular bana ve hala da tek kuruş almadan çalışıyorum. Bir de yeni yönetmelik değişikliğine göre 5b formunun, memur personeli de kapsar halde karşılıklı imzalanarak, gerektiğinde denetimlerde gösterilmek üzere saklanması gerekiyor anladığım kadarıyla çünkü memur personel işveren girişinde isg katipte gözükmüyor hala. Ama ben bu formu alıp yanlarına gitmeye bile korkuyorum. Ne tepki vereceklerini bilemiyorum. Kanunen yapılması gerekenin bu olduğunu söylediğim halde aşağılandım. Çok moralim bozuldu demoralize oldum. Ama belgemi yüksetebilmek için sınava girebilmek adına sözleşmeyi devam ettirmek zorundayım.
Bu yazınızı üzülerek okudum.. Soruyorum neden "KAMU" çalışanına bu zulum!!!!!!!! Nerede hak, hukuk, adelet, uluslararası sözleşmeler, antlaşmalar, ülke hukuku...... çok üzüldüm :( bir çalışanı böyle demoralize etmek ne anlama geliyor??

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kamuda görevlendirilen isg uzmanına görevlendirme süresi ve ödenecek ücret hesaplanırken dikkate alınan çalışan sayısına taşeron firma çalışanları dahil midir yoksa yalnızca o kurumdaki kamu işçisi ve memur sayısı mı dikkate alınıyor, hangi yönetmelikte yer sldğını bilen var mı acaba?

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Kamuda görevlendirilen isg uzmanına görevlendirme süresi ve ödenecek ücret hesaplanırken dikkate alınan çalışan sayısına taşeron firma çalışanları dahil midir yoksa yalnızca o kurumdaki kamu işçisi ve memur sayısı mı dikkate alınıyor, hangi yönetmelikte yer sldğını bilen var mı acaba?

taşeron firma çalışanları dahil edilmez. çünkü bu işçiler zaten başka bir işyerinin sgk sicil numarası altında çalışıyor gözükür. öğrenci statüsünde olan çırak ve stajyerlerde çalışan sayısına eklenmez. fakat asıl işverenin alt işverenle birlikte bu taşeron işçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği anlamında bazı sorumlulukları var es geçmemek lazım.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
taşeron firma çalışanları dahil edilmez. çünkü bu işçiler zaten başka bir işyerinin sgk sicil numarası altında çalışıyor gözükür. öğrenci statüsünde olan çırak ve stajyerlerde çalışan sayısına eklenmez. fakat asıl işverenin alt işverenle birlikte bu taşeron işçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği anlamında bazı sorumlulukları var es geçmemek lazım.
İSG katip de kaç çalışan gözüküyorsa o kadar süre hesaplanması net...taşeronlar hizmet aldığınız İşyerinin sigortalısı- çalışanı stajyerler okul tarafından sigortalılar iş kazası olduğunda bunlar ile ilgili bildirim yapamıyorsunuz. Ancak Kanun gereği Alt işveren ve aynı İşyerini paylaşanlar ile ilgili mesuliyeti net. Firmanızda bulunan Taşeron firmanın isg hizmetlerini sağlayıp sağlamadığını ve çalıştığı sahanın yakınındakilere- üçüncü kişilere zarar verme potansiyeli olan durumlar denetlenmeli uyarılması kayıtları, hatta kurul toplantı gündemi yapılıp kararlar alınmalı vb.....

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu durumu Csgb isggm'ne email ile sordum ekatipte sadece işçiler gözükmesine rağmen normal sayıya göre yapın bize İSG HİZMETLERİ Yön. Eklerinde yer alan sözleşme örneklerini postalayın dediler. Ve formda yer alan çalışan sayısına memur(emekli sandığı)+işçi(ssk) toplam çalışanı yazın diye belirtiler.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Değerli üyeler bir konuda sorum olacaktı , şöyle ki hizmet verdiğim kurumun 85 personelinden 5 tanesi görev yaptığım ve kuruma ait olan binada değil, çevre ilçelerde farklı kurumların binasında kendilerine birer oda tahsis edilerek hizmet veriyorlar. Bu durumda ben söz konusu kişilerin iş güvenliği ile ilgili ne yapabilirim. Bina farklı kuruma ait olduğundan binadan kaynaklı problemler için tespit öneri defterine bir şey yazıp tebliğ etme durumum da olmuyor çünkü

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sözleşme e-katipten nasıl imzalanıyor? yardım ederseniz sevinirim.

H

hancsc

Guest
Değerli üyeler bir konuda sorum olacaktı , şöyle ki hizmet verdiğim kurumun 85 personelinden 5 tanesi görev yaptığım ve kuruma ait olan binada değil, çevre ilçelerde farklı kurumların binasında kendilerine birer oda tahsis edilerek hizmet veriyorlar. Bu durumda ben söz konusu kişilerin iş güvenliği ile ilgili ne yapabilirim. Bina farklı kuruma ait olduğundan binadan kaynaklı problemler için tespit öneri defterine bir şey yazıp tebliğ etme durumum da olmuyor çünkü
İlgili çalışanlarınızın bulunduğu kamu binalarındaki odaları ile ilgili ve giriş çıkışlarında maruz kalabilecekleri tehlikelere karşı risk değerlendirme faaliyetlerini gerçekleştireceksiniz. Daha sonra yapılan risk değerlendirmeler ve öneri haline getirdiğiniz tespit ve önerileri, çalışanınızın bulunduğu kamu kurumuna üst yazı ile bildirmelisiniz.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu durumu Csgb isggm'ne email ile sordum ekatipte sadece işçiler gözükmesine rağmen normal sayıya göre yapın bize İSG HİZMETLERİ Yön. Eklerinde yer alan sözleşme örneklerini postalayın dediler. Ve formda yer alan çalışan sayısına memur(emekli sandığı)+işçi(ssk) toplam çalışanı yazın diye belirtiler.
yönetmelik değişikliği ile postalamak veya göndermek diye birşey yok.

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
görevlendirme olduğu takdirde herhangi bir ücret ödeniyor mu ?

Fatih ALTINTOP

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
görevlendirme olduğu takdirde herhangi bir ücret ödeniyor mu ?

ben şuan ibb iş sağlığı ve güvenliği müdürlüğünde çalışmaktayım
çalışan işçi sayısı üzerinden bakanlığın belirlediği ücreti alıyorum.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar kamuda son durum nedir ? 01.07.2017 ertelemeye ragmen görevlendirme oluyor mu?

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
erteleme nedeniyle bazı kurumların görevlendirme yapmadıkları, görevlendirme yapan bazı kurumların ödeme yaptığı bazı kurumların ise ödeme yapmadığı şeklinde bilgiler var.

görevlendirme yapıldıysa er veya geç bu ücretler alınır.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kamuda isg uzmanı kadrosu var mı? özlük hakları tazminat oranları ek göstergeleri nedir?

hüseyin.sancar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım Kamuda görevlendirilen isg uzmanına görevlendirme süresi ve ödenecek ücret hesaplanırken dikkate alınması gereken çalışan sayısının tespitinde; Taşeron firma çalışanları dahil değildir. Yalnızca o kurumdaki kamu işçisi, memur ve stajerlerin sayısı dikkate alınır. Taşeron firma çalışanlarının iş güvenliği hizmetlerin gerçekleştirilmesi/yürütülmesi yükümlülüğü(sorumluluğu) Yüklenici(Müteahhit/Taşeron) taahhüdü kapsamındadır. Yüklenici(Müteahhit/Taşeron) ile OSGB firmalarıyla /veya Nace İş koluna uygun belgeye sahip İş Güvenliği uzmanıyla yapılacak sözleşme sonunda Yüklenicinin bu sözleşmeyi ÇSGB'na bildirimi ve OSGB veya İSG Uzmanının Onayı ile gerçekleşir.

hüseyin.sancar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar kamuda son durum nedir ? 01.07.2017 ertelemeye ragmen görevlendirme oluyor mu?
Arkadaşım İSG uzmanı görevlendirme zorunluluğu kalktı, Kurum/İdare isterse her zaman İSG uzmanı görevlendirebilir. Görevlendirme yapılmazsa: şu an hala yürürlükte olup yapılması halen zaruri olan Risk analizlerini/Acil Durum Planları vb. hizmetleri nasıl yapılabilir, bunlar için Kamu çalışanları içinde İSG Uzmanı varken dışarıdan(OSGB) hizmet alması yasal/uygun değil.Bu nedenle Kamuda İSG Uzmanı sözleşmesi Aralık 2017'ye ertelenmişse de gerçekte bu görevlendirmenin yapılması zorunlu görülüyor. Bu yasanın; bünyesinde İSG uzmanı bulunmayan(Taşra Belediyeler ve doğu /güney doğudaki kamu binalarına kolaylık için) çıkarılmış olduğunu düşünüyorum. Bunun gibi(imkansızlık sebebiyle) bünyesinde İSG uzmanı bulunmayan Kamu binalarında: Risk analizlerini/Acil Durum Planları vb. hizmetleri OSGB'lerden hizmet alınarak yapabilir.

hüseyin.sancar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
erteleme nedeniyle bazı kurumların görevlendirme yapmadıkları, görevlendirme yapan bazı kurumların ödeme yaptığı bazı kurumların ise ödeme yapmadığı şeklinde bilgiler var.

görevlendirme yapıldıysa er veya geç bu ücretler alınır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.