Kamuda Çalişan Uzmanlara Ücret Ödenebilecek

Hüseyin51

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
CEVAP:
1-)

Kanunda 200 yazıyor.
Taslakta ise 150.
hesap ; yürürlükteki kanuna maddesine göre yapılmıştır.
(200 de buradan çıkmış oluyor..!)

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

Kanun Numarası : 6331

Kabul Tarihi : 20/6/2012

Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 30/6/2012 Sayı : 28339

Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 52

İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları

MADDE 8 –(1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.

(2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

(3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

(4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.

(5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmalarışartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.

11652

(6) Belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.

(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

(8) Kamu sağlık hizmetlerinde tam süreli çalışmaya ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimlerinin ve diğer sağlık personelinin işyeri sağlık ve güvenlik birimi ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmelerinde ve hizmet verilen işyerlerinde çalışanlarla sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmelerinde, diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz.

(-Maliye Bakanlığı ;
memur aylık katsayısı, 0,79 değil,bu nereden çıktı?

ocak 2015 itibarıyla ( 14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 'Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme metninde; 01/01/2015-30/06/2015 döneminde geçerli olmak üzere; aylık katsayısı (0,079095), memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanacak taban aylık katsayısı (1,23858), iş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük ve mali sorumluluk zamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak yan ödeme katsayısı ise (0,025081) olarak belirlenmiştir.) 0,079095 dur.
200x80x0,079095.....=1265,52 tl.olur bundan da sadece damga vergisi kesilir(2014 için....binde 7,59...).
1265,52 x7,59/1000=9,6 Tl.
1265-9,6= 1255,4 TL olur.
damga vergisi kesintisinin , 2015 yılın için yapılan artış ile,15 Tl olacağını var sayarsak...
1265-15=1250 net ele geçen meblağ olur.

(NOT:HESAPLAMALAR 20.12.2012 İTİBARI İLE YAPILMIŞTIR)
tamam kardeş sağol aydınlattığın için

Ahmet Altunay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
iyi günler bende kurumumda yeni iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirildim. çalıştığım kurumda memur,işçi ve taşeron çalışan var. çok tehlikeli sınıfta yer alan kurumumla isg katipten sözleşme imzalarken sadece memur çalışan sayısı görülmekte ve bana buna göre ödeme yapılacağı belirtildi. bana yapılacak ödeme tüm çalışanları kaplamak zorunda değil mi? ayrıca 80 saate kadar çalışma yapacakken çalışanların sınıflarına bakılmaksızın alacağım ücret almak gerekmez mi? bu alacağım ücret hesaplamasında katsayılar nelerdir acaba?

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
CEVAP:

Sayın,
Ahmet ALTUNAY,
Sorularınızın bir bölümü ile ilgili cevapları, 1 ve 2.sayfada bulabilirsiniz. (şu anda 3. Sayfadasınız )

bugra dege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bende bugun sözleşme imzaladım.iki ayrı ilçede orman işletmede başladım.birinde toplam 95 diğerinde 141 çalışan var.sözleşmeleri 40ar saat üzerinden yaptık.

eraly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ücreti ödemek için yönetim kurulu kararı mi alındı yoksa kanunda olduğu için ve maliye onay verdiği için mi ödeme yapılıyor.

bugra dege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bizim bölge müdürlüğü gecen hazıran Ayında 6 aylık osgbden hizmet Aldı ve Parasını odedı.bolge müdürlüğü bunyesınde 6 ısletme müdürlüğü var ve bunların hepsınde 50den fazla çalışan var.bız 3muhendısın ıgu belgesı var ve bız dılekce verdık ılceler 2ser sekılde paylaşıldı ve toplamda 80 saatten sozlesme ımzaladık.daha önce osgbye para odendıgı ıcın bızede Ödenecek tabıkı...

eraly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bizde işyeri hekimi var serbest çalışan birisi ve ona ödeme yapılıyor fakat kurum kendi personeline yapmıyor yönetim kurulu kararı yok diye. Ben dilekçe verdim ödeme yapmazsanız bırakacam diye. Bana birakirsan eğitime gönderdik seni ve o ücretleri geri isteriz senden diye tehditvari konuşmalarımiz oldu. Şubat ayı isg kurul toplantısı olacak ve ben kurul toplantısı için duyuru yapmayacagim onlar yapsada katilmayacagim. Ben kendimden şüphe etmeye başladım hakkımı aramakla yanlış mi yapıyorum diye. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Meslekten soğudum gerçekten. Birde bana yazı havale ettiler 5 şubata kadar patlamadan korunma dokümanını resmi olarak sun diye.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bizde işyeri hekimi var serbest çalışan birisi ve ona ödeme yapılıyor fakat kurum kendi personeline yapmıyor yönetim kurulu kararı yok diye. Ben dilekçe verdim ödeme yapmazsanız bırakacam diye. Bana birakirsan eğitime gönderdik seni ve o ücretleri geri isteriz senden diye tehditvari konuşmalarımiz oldu. Şubat ayı isg kurul toplantısı olacak ve ben kurul toplantısı için duyuru yapmayacagim onlar yapsada katilmayacagim. Ben kendimden şüphe etmeye başladım hakkımı aramakla yanlış mi yapıyorum diye. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Meslekten soğudum gerçekten. Birde bana yazı havale ettiler 5 şubata kadar patlamadan korunma dokümanını resmi olarak sun diye.
CEVAP;
-Anayasada angarya (bedelsiz kimsenin çalıştırılamayacağı....,
-İsg uzm.gör.yetk.ve.sorml.yönetmlğ. (29.12.2012/28512 Rg.....md.9....md.10 (1) ç ve (2) incelemenizi ve bu dpokümanı hazırlama konusunda (ATEX)yetkili kurumlardan eğitim almayı yazılı olarak talep etseniz iyi olur.
-Bu dokümanın hazırlanması çalışmalarına katılmak ile tek başınıza bu işle görevlendirilmeniz farklıdır.Yetkiniz olmayan konuda ekipçe hazırlanması gerekli bir dokümanı tek başıniza imzalamanız , ÇSGB denetiminde size ihtar puanı verilmesine bile sebep olabilir.Bu hususları size bu işi havale eden birimlerle paylaşmanızı ve durumun olumsuz idari maddi ve manevi sonuçlarında (Tazminat v.b)sorumlulukları olacağını ifade etmelisiniz.
-Görevlendirmeler İSG KATİP içinde olmalıdır.

aydın çavana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hakkınızı ararken suçlu duruma düşebilirsiniz. Hukuksuzda olsa şuan görevlendirilmiş bulunuyorsunuz. Soruşturma ve disiplin cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bence isg katipten sözleşmeniz olmadığı ve döküman hazırlama eğitimi almadaığınızı ve anayasadan angarya ile ilgili atıflarda bulunan hükümleri hatırlatarak yapmayacağınız şeklinde değil yapamayacağınız şeklinde bir dilekçe ile kurul toplantısından önce dilekçe vermeniz gerekirse kurumun masrafını da iade edebileceğiniz şeklinde bağlamanız gerekiyor. Dışardan almak zorunda kalınca durumlar değişecektir. Tercih sizin nacizane tavsiyem kamuda önünüzü görmeden kesinlikle bir göreve işe talip olmayınız. İyi çalışmalar...

bugra dege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İSG-KATİP ten sözleşme imzaladınızmı öncelikle.eğer imzaladıysanız aylık bordro oluşturun şu tarihler arasında iş güvenliği işi yapılmıştır şu kadar saat diye.bunu işverene imzalatın.üst yazıya bağlayın bulunduğunuz kuruma yazın.eğer ödeme yapmazlar ise siz her ay bunu yapmaya devam edin bu belgeler elinizde bulunsun en son bi davayla tum parayı toptan alırsınız.parayı vermemezlik yapamazlar sanki babalarının parası.sırf 3 kurus fazla maas alıcaksınız dıye gururlarına yediremiyo sizin amirleriniz.anayasa vermiş bu hakkı.eğer İSG-KATİPten sözleşme imzalamadıysanız hiç bi hakları yok hiç bişeyi yapmakla yukumlu değilsiniz.bırakın kendi kendilerine gelin güvey olsunlar.

eraly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Evet sözleşme imzaladım aylık 22 saat üzerinden 22 şubat 2014 tarihinden, aylık 40 üzerinden de 27 haziran 2014 tarihinden itibaren İSG KATİP üzerinden sözleşmem bulunuyor. Fakat hiç ödeme almadım. Sadece C den B ye yükselme için gittiğimde görevli gittim birde belge ücretini bana geri ödediler. Aylık toplantılar yapıyoruz, İSG hizmetlerini takip ediyorum.

kartal71

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle herkese merhaba..2013 yılında itibaren bir kamu kurumunda (4857'ye tabi) yarı zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmaktayım. benimle aynı durumda olan arkadaşlardan ek ücret alan var mı? İSGGM ve BUMKO 'nun yazılarını dilekçe ekine koyarak idareye başvuru yapacağım. örnek teşkil etmesi için ödeyen bir kurum var ise bilgi verirseniz sevinirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.