KAMUDA İSG , SORUNLARVE ÇÖZÜMLERİ

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN ARKADAŞLAR
İŞLER HANGİ AŞAMADA ?
HANGİ SORUNLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ?

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Kamuda ISG uygulamaların hızlanması için Çalışma Bakanlığı bir genelge kaleme almalı ve Başbakan da bu genelgeyi resmi gazetede yayınlamalı. Yoksa işler parça parça yürür. Kamunun topluma örnek olması beklenir.

necdethaykir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kamunun topluma örnek olması istense kanunda 2 yıl gibi bir zaman verilmezdi. Kamu kurumu yöneticisi İSG konusuna önem verirse kamuda bu uygulamalar gerçekleşebilir. Ben belediyede isg uzmanı olarak çalışıyorum.5 yıldır İSG kurulu toplanıyor. Yaz aylarında işler rolantiye uğruyo. Maalesef yapamadığımız çok şey var. Yaptığımız şeyler var ama yeterli değil.....

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Necdet Bey, Elbette de bazı kamu yöneticileri üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyordur ama bizde emir yukarıdan gelmedikçe devlette pek hareket olmaz.

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kurum olarak , kamuda İSG konusunda örnek olmak için kurum stratejisini belirleyerek tüm Ülke sathında yaygın bir şekide yapılanmaya başlamıştık ancak 6331 sayılı kanunun6.,7.,8., maddeleri bizi frenledi. 2 yıl tüm çalışmalarımızı durdurmak mecburiyetinde kaldık. Şimdi kendi derdimize düştük. Şöyleki iş yerlerimiz genellikle çok tehlikeli sınıfta yer alıyor. Kamuda iş güvenliği uzmanlığı diye bir kadro ihdas edilmiş değil. Bunun için mühendis personelden 70 kişiye yakın kurs aldırarak bir kısmına "c" sınıfı İş güvenliği Uzmanlığı Sertifikası aldırdık. Bu görevleri yapmaları için atama yaptık. OSGB kurarak belgelerini buralarda çalıştırmayı, tehlike sınıfının uygunluğu için ise kuracağımız OSGBler için piyasadan hizmet alımı yaparak A veya B sınıfı İSG Uzmanı ile sözleşme yapmayı düşünmüştük. Ancak 6331 sayılı kanun 2 yıl bu işleri engelledi. yapılanmamız yarım kaldı. Şu anda 2 yıl sonra benim çalıştığım kuruma yine A sınıfı uzman gerekiyor. Bizdeki C sınıfı uzmanların A sınıfı uzman olabilmeleri için belgeleri çalıştırmamız gerekiyor. Ancak İş yerleri çok tehlikeli sınıfta. KPS ile Uzman alsan A sınıfı bulamazsın C sınıfıda tehlike sınıfına uymaz. Kamuyu piyasadaki sınırlı sayıda A sınıfı elemanlara uzun yıllar mecbur bırakılmış oluyor. Kanunun bu yönü aksak. İş yerlerimiz çok tehlikeli sınıfta bu süreçte kendi C sınıfı elemanlarımızın belgelerini nasıl işletebiliriz. Bilgisi ve duyumu olanlar lütfen yazsın.:utanmış::hey:

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.