Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

abidin527

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
6331 Madde 8
(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

Bu kanundan benim de anladığım:Kamuda çalışan personel,gerekli belgeyi alması şartıyla ister kendi çalıştığı kurumda ister başka bir KAMU kurumda,kendi çalışma saatlerini aksatmadan yöneticisinin onayı doğrultusunda ek görev alarak İSGU olarak çalışabilir,Ödemeyi ise hizmeti alan kurumdan yani ya kendi çalıştığı yerden yada başka bir kamu kurumundan alabilir.En fazla 80 saat İSGU ek ödemesi alabilir.Saat naşına 200tl alır (damga vergisi kesintisi hariç)
200 * memeur aylık maaş katsayısı

cihan cobek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
200 * memur aylık maaş katsayısı
Haklısınız,200tl ile çarpımı değil,memur aylık katsayısı ile çarpımı ile hesaplanan bir miktar ortaya çıkıyor.Forumda ortalama bir hesapla 80 saatin tamamını doldurarak ve kesintiye uğramış haliyle maaşa eklenecek miktarın 1150tl civarı olduğunu hatırlıyorum...

aysima

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
kamuda çalışan özel sektörde veya ikinci bir iş yapabilir mi?
yapabildiğini duydum şöyle kamuda çalışırken özel de hafta sonları anlaştığın bir firmayla da çalışabiliniyormuş.

hsynkrgz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yapabildiğini duydum şöyle kamuda çalışırken özel de hafta sonları anlaştığın bir firmayla da çalışabiliniyormuş.
Var mı? örneği. Kamuda çalışıyorsan ek iş yapamassın diye biliyorum.

tikatika

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
STAJINIZI ÖZELDE Mİ KAMU DA MI YAPTINIZ?

tikatika

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
STAJ KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?

cihan cobek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Stajı, isterseniz kurumunuzda isterseniz dışarıda yapabilirsiniz.Eğitim aldığımız kurum seçimi bize bıraktı,eğer staj yapıcak yer bulamazsak eğitim aldığımız kurum bizim için yer ayarladı.Benim haftanın bazı günleri boşluğum olduğu için bir inşaat şantiyesinde yapma şansım oldu.Staja gitmeden amirinizden görevlendirilme kağıdı ve onayı almanız gereklidir.

hkcmn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
657 sayılı devlet memurluğu yasası gereğince, hiç bir memur ek iş yaparak, ek bir kazanç sağlayamaz. 6331 sayılı yasa ile getirilen, sadece 80 saati geçmemek üzere, kurum onayı olmak şartı ile ancak ek bir ödeme yapılabilir. Bu durum, tam benzemese de, memurların yabanci dil tazminatı, yüksek lisans veya doktora yaptıklarında aldıkları aldıkları ek bir ücret gibi algılamak gerekmektedir. Diye düşünüyorum. Hele hele memurların, özel sektöre asla İSG hizmeti verilerek, ek bir gelir sağlayamaz.

alioguz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
isg uzmanı maaşlarında yazdığım üzere kamuda alacağınız ek ücret 1150 tl oda vergi dilimi,damga pulu derken 700-800 tl ye düşer bende kamuda çalışan bir isg uzmanıyım ama kurumumda ve tüm devlet dairelerinde bu işle ilgili bir labalilik var bence bu paraya bu kadar sorumluluk olmaz.Eğer şartlar uygun olursa istifa edip özele açılabilirim.
haklısın kardeşim.İnsanlar neen hemen bu işi para gelsinde ne olursa olsun ya da önemli mi sank bu kadar nazrıyla bakıyor.
bizim insanımız neden her işi bu kadar hafife lıyor ki yani.
devlet bile yok çalışan memurdan ihtiyacımı gideriyim yokn sadec bu işle ilgilenecek memur almayayım diye yapmadığını bırakmıyor.
devlet bu durumda imam pozisyonunda önce kendisi vatandaşına ve diğer kurumlara örnek olsun.bu işle ilgilenecek bizzat bu işte kadrolu uzmanları alsın sonra desin ki özel sektöre kardeşim sen niye yapmıyorsun sorumluluğunu değil mi?
kendisi yok 80 saat saaat çalışarak memurlarımdan gideririm bu ihtiyacımı derse ne olur.
bir kere mantık alıyor mu sabah sekiz akşam beş çalışan adanm ne zaman isg uzmanlığı yapacak.o halde memur kendi mesaisinden satacak onu anlıyorum ben.
DEVLET OLARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİNE YAKIŞŞAN 10 TANE SEKSEN SAAT BU İŞLE İLGİLENECEK MEMUR GÖREVLENDİRECEĞİ YERDE BİR PROFESYONEL GİBİ ''SADECE BU İŞLE MEŞGUL OLACAK BİR TANE UZMAN ALMASI OLAYIN CİDDİYETİNİ KENDİSİ ÖRNEK OLMASI AÇISINDAN EN İYİ ŞEKİLDE ANLATIR''.

alioguz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
öyle laf olsun torba dolsun olmaz......Devlet olarak önce örnek olunmalı....

samet01

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kamuya isg uzmanı bu yıl alınacakmı ve tercihleri nasıl yapacağız?
hiç bir kadro göremedim .

tikatika

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İzin almayı düşünüyorum.görevlendirme yazısı almadan.bı problem olmaz degil mi

crocodile16

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kamuya isg uzmanı bu yıl alınacakmı ve tercihleri nasıl yapacağız?
hiç bir kadro göremedim .
Arkadaşım kamuda zorunluluk başlamadığından dolayı alım olmaz. Ayrıca kurumdaki teknik memurlar da bu belgeyi alıyor bu iş üzerine çalışmak isteyenler. Bir de atama bekleyen ve şu anda boşta olan kişiler de ileride kullanmak için bu belgeyi alıyor. Anlayacağın kamuda sadece İGU kadrosu açılacağını düşünmüyorum.

crocodile16

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese Merhaba,

Yarı kamu nitelikli bir şirkette mühendis olarak görev yapıyorum. C Sınıfı belgeli İG Uzmanıyım fakat şirketimde bugüne kadar belgem işlemedi. Amirim, işlerin aksamaması için benim İG Uzmanı olarak başka bir birimin koordinesinde çalışmamı istemedi.

Başka personeller eğitime gönderildi ve birkaç ay içinde sertifika alacaklar.
Onlar sertifika alana kadar İG Uzmanı olarak görevlendirildim ancak kendi işlerime devam etme şartıyla. Tehlikeli sınıftayız 500 personel var. İşlerin detaylarını eğitim alanlar yürütmeye çalışıyor, karar noktalarında devreye gireceğim gibi görünüyor.

Şimdi, ayda yaklaşık 17 gün İGU olarak çalışılması gerekirken 2-3 gün buna mesai harcamaya izin verileceğini,
ve bunların yanında ek ücrete yanaşılmayan yarı kamu-yarı özel bir yerde çalıştığınızı düşünün.

Ne yapardınız, yol haritanız ne olurdu?

Arkadaşım yol haritası kimse veremez. Ama şu söylenebilir kelle koltukta iş yapıyorsun şu an. Eğitim alan kişilerin gözden kaçırdığı riskler yüzünden başına bir problem geldiğinde tek sorumlusu sen olacaksın. Sonuçta sen oranın İGU sın işleri yapanlar değil.

alioguz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
saygıdeğer arkadaşlar;
ben c sınıfı bir uzmanım ve şu şekilde bir duyum aldım.çalışma bakanlığı 2014'e kadar uzman alımı yapacak diye.
bu dunun doğruluğu var mı varsa ne şekilde ve hangi şartlarda olur.
gerçekten bilen varsa yardımcı olsun.
şimdiden teşekkür ederim....

alioguz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bu 2013 mayıs ayı sınavı başvuruları ne zaman bilen var mı?

fanuba

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben meb de öğretmenim kimya mezunuyum c sınıfı uzmanlık belgesini almış olsam acaba okullarda 80 saate kadar çalışabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

wolfufuk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
İyi günler ben üniversiteye hazırlanıyorum ve bölüm olarak isgni düşünüyorum sizce bu meslek secimi dogru bir kararmı veya atamaları war mı iş imkanı ve olanakları nasıl bana yardımcı olurmusunuz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.