Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Ercan Mattaoğulları

    Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi



    yapabilirsiniz ama imza atmamak şartıyla...



     
  2. fizikci01

    fizikci01 TÜİSAG Üyesi



    bende tsm de vhki olarak görev yapmaktayım. kendi imkanlarım ile parasını da cebimden ödeyerek eğitime gittim. kasımda sınav var kısmetse inşallah kazanırsak bizi neler bekliyor sorusunu sormaya başladım.
    bizim müdürlük diğer personelleri eğitime gönderdi ve karşılıgında da 2 yıl çalışma şartı koydu bir çoğu da kabul etti. ben kendi durumumu sordum müdürlükten birine, uyanık cevap veriyorlar siz nasılsa devlet memurusunuz ve dışarda çalışamazsınız bu belgeyle A sınıfı olmanız içinde fiili çalışmanız gerekiyor. o yüzden müdürlük emrinde çalışmanız lazım yoksa A sınıfı olamazsınız dedi. kazancım ne olacak dediğimde de yazışmalardan kurtulur uzmanlık yaparsınız dediler :) böylesi cevabı şok oldum haliyle...



     
  3. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    Verilen sure kanun maddesi geregi 80 saatlık kısmı almak isterim . Yapılan kısmı görevlendirmede yapılan saat ayarlamalrı tarfımızcamı belirtiliyor yoksa kurummu belirtiyor bunu . Soyleki biliyorsunuz 80 saat dısa gorevlendirme yapılabiliyor ve 80 saat ustu ucret alınamıyor bu ucreti kaymakamlık mı odicek gorevlendirmemiz yapılırsa ? bu konuda bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla

     
  4. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    Son soru sizce kısmı gorevlendrimemi yapılmalı tam sureli mi ? Farkı ne olacaktır ? yani Eger ucretini alacaksak 80 saatten fazlasını alamıyacagımıza gore tam gun gorevendime mantıklı gorunmuyor sizinde dusuncenizi bilmek isteirm saygılarımla



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    murcelikel, risk değerlendirmesini kendi adınıza yapamazsınız. ya o işyerinde bir çalışan olacaksınız ya da OSGBde çalışıyor olacaksınız. 3. alternatifi de şöyle siz yaparsınız imza atmazsınız işveren çalışan temsilcisi olarak seçilen kişi imza atar kendileri hazırlamış gibi sunarsunuz.

    fizikci01, kamu personeli olduğunuz için istifa etmeden dışarıda bir yerde İG Uzmanı olarak görev yapamazsınız. amcak TSM ile sözleşme yapabilirsiniz ki bu durumda sertifikanız işler A sınıfı olma yolunda ilerlersiniz. ücret konusunda şöyle bir durum var. verdiğiniz İSG eğitimlerinden haftada 8 saate kadar ek ders ücreti alırsınız. ayrıca 6331'in 8. maddesinde erteleme olmadığı için 80 saate kadar ödeme olan o kısmı 1 Temmuz 2014'den itibaren alırsınız.

     
  6. adem bakan

    adem bakan TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar gerçekten bende merak ediyorum bu işi yapacağız ve çok büyük bir risk alacağız da tsm de bir kazancımız olacakmı maddi olarak bunu bilen varsa cevaplıyabilirmi özellikle tsm de çalışanlar



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    verdiğiniz İSG eğitimlerinden haftada 8 saate kadar ek ders ücreti alırsınız. ayrıca 6331'in 8. maddesinde erteleme olmadığı için 80 saate kadar ödeme olan o kısmı 1 Temmuz 2014'den itibaren alırsınız.

     
  8. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    80 saate kadar olan kısmı hizmet alan kısım öder gibi bir ifade vardı ayrıca ek ders konusunda da Sağlık Bakanlığının Maliye Bakanlığından aldığı ekdersle ilgili görüşte benzer bir ifade var. hizmet alan kurum ödemeyi yapıyor.

     
    adanascuba bu yazıya teşekkür etti.
  9. adem bakan

    adem bakan TÜİSAG Üyesi

    benim anlamadığım olay tsm de dışarıdaki bir şirkete hizmet satarsak bize isg uzmanlarına hiç para vermeyeceklermi temmuz 2014 yılına kadar çünkü 8 saat ekdersi sağlık bakanlığı veriyor benim düşündüğüm sattığın her hizmet için bir komüsyon falan almıyormusun çünkü dediğiniz o ekders ayda 350 400 milyon falandır ve aldığımız riskte çok fazla sizce değermi

     
  10. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    Yasa 2016 ya ertelendi fakat. Mülga 81 . madde kapsamında olanalr icin beklemeden yururluge girişl yapıldı yanı 2014 temmuz artık tarih oldu

     
  11. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    Ben burda kurumların taseronları icin TSM hizmeti oldugunu dusunerek basvurmak istemiştim.

     
  12. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    Sizlerden ödeme almaya başlıyan varmı acaba ?

     
  13. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    İSG Eğitim sunumlarını daha yeni hazırladım. mutemet arkadaşlarla görüştüm. valilik oluruyla ders programlarını belgelersem ödemeyi alabileceğimi belirttiler. usulüne uygun hazırlayınca neden olmasın. 2014 haziran ayına yaklaşında 8. maddenin peşine düşeceğim. şu an için erken diye düşünüyorum.

     
  14. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    81. madde 50den fazla işçi çalıştıran işyerlerindeki İSG hizmetleri ile ilgili. bizim TSMlerde OSGB tarzı hizmet verebilmesi için İG Uzmanı çalıştırma zorunluluğu mevcut diğer kurumlarda böyle bir zorunluluk yok. ayrıca İSG-Katip üzerinden de sözleşme yaptık. 8. maddenin bizim için nasıl bir erteleme olayı olsun ki . ertelenen 6. ve 7. madde onlar da bütün kurumların çalıştırma zorunluluğuyla alakalıydı.

     
  15. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    devlete en çok zararı yine kamu sektörü veriyor. bürokrasiden ve siyasi oyunlardan kamuda bu işleri yürütmek oldukça zor. baktınız olmuyor zorlamanın da mantığı yok.

     
  16. adanascuba

    adanascuba TÜİSAG Üyesi

    Toplum sağlık merkezi gazianteple gorustum dedikleri su biz kendi kurum içinde iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimlerini görevlendirdik diyorlar diğer kurumlardan kimseyi görevlendirmediklerini ilettiler.

    Diğer hususta bana KPSS den alım için talepte bulnduk diyorlar sanırım . KPSS ile alıma gitme eğilimi başladı . Umarım dısaşrdaki arkadaşlar için hayırlı olur.

     
  17. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    TSM ile değil de İl Müdürleri ile konuyu görüşürseniz olayı daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz. geçici görevle sizi TSMde görevlendirebilirler. olmazsa kurumlar arası geçişi deneyebilirsiniz. aksi takdirde 2016 temmuzdan önce sertikanızı çalıştıramazsınız. yılbaşından itibaren 10dan az çalışanı olaran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine TSMler bakacak. kaç tane uzmanları var ki kaç işyerine yetişecek. illa ki dışarıdan personel temini yoluna gitmek zorundalar.

     
  18. okacar17

    okacar17 TÜİSAG Üyesi

    TSM lerde uzman 1-2 tane yeterli olur sanırım. Genelde İş yeri hekimliğine ve muayeneler daha çok yer tutacak gibi. Uzmanlarda analizler ve eğitimler için Halk Sağlığı Bünyesine gelir kazandıracak. Zaten c sınıfı. hadi tehlikeli yerlere de bakılabilecek ,fakat a sınıfı iş güvenliği uzmanı 2001 yılında yanında staj yaptığım 1-2 mühendis var devlette çalışan (onlarda TKİ maden işleri) başka var mı bilmem. onlara da amirleri tsm ler için izin vermez. Bizim burada TSM lere hala yetki alamadılar.belki yavaştan başlardık eğitimlere.

     
    Melek H. bu yazıya teşekkür etti.
  19. Mehmet Emin DİNCEL

    Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

    TSMlere 1-2 uzman yeterli olması için küçük bi şehir veya ilçe olması lazım. devlet desteği kapsamında TSMler bakacaksa 10dana az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine bu işyerleri ücretli olarak diğer OSGBleri tercih etmeyeceklerdir. hangi birine yetişebileceğiz ki o zaman.

     
    okacar17 bu yazıya teşekkür etti.
  20. okacar17

    okacar17 TÜİSAG Üyesi

    Bi toplantıda hsm de yetkili bi kişi sanayilere ve 10 dan az çalışan yerlere biz bakacağız diye bi söylemde bulunmuştu.10 dan az çalıoşanı bulunan yerlerin ücretlerini devletin ödeyebileceği hakkında bi madde vardı, ona istinaden. fakat sanayinin (kastım küçük sanayi oto araçlarının vs onarıldığı yerler) çok tehlikeli yerler olduğu 3 isg uzmanı (onlarda c sınıfı) nın oralara yetişemeyeceği konusunda görüşümü söylemiştim. zaten 3 isg uzmanı ancak kendi kurumumuz personeline yeter olur. dediğiniz gibi ya dışarıdan personel alınması lazım, yada bu uzmanların sadece hekimlerle birlikte analiz, eğitim işleri yapması lazım. oda ancak saatinin yettiği kadarıyla. siz tsm de başladınız sanırım.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica