Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

-----6331 sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU ve 4857 sayılı İŞ KANUNU...demek istendi herhalde...

2. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

fen işleri ve park işlerinin ,Belediyeniz bünyesinde halihazırdaki kurumsal birim görevlerine göre,
    tabloda en uygun yeri siz tespit edebilirsiniz.

upload_2013-10-26_21-46-50.png

----------upload_2013-10-26_21-45-23.png

Ekli Dosyalar:

nitem44 bu yazıya teşekkür etti.
  3. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

----Bu işlemlerinizi İSG-KATİP üzerinden mi yaptınız?Cevap bu yüzden gecikiyor olabilir..ALO 170 den durumunuzu öğrenseniz iyi olur.

4. Şeymaa

Şeymaa TÜİSAG Üyesi

merhaba, c sınıfı iş güvenliği sınavını kazandım iş arıorm yardmcı olabılırswnız sevınırm. simdiden tesekkurler..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

nitem44 bu yazıya teşekkür etti.
  5. hgokalp

hgokalp TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hali hazırda herhangi bir kamu kuruluşunda maaş alarak çalışan isg uzmanı var mı?

6. nihal usta

nihal usta TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. legoolasss123

legoolasss123 TÜİSAG Üyesi

SLM ABDULLAH BEY BENİM YAPTIĞINIZ KAMUDA İSG UZMANI ÇALIŞTIRMA KONUSUNDA AÇIKLAMAYLA İLGİLİ BİR SORUM OLACAK BİLİNDİĞİ GİBİ YENİ DÜZENLEM İLE KAMU KURULUŞLARI 50 DEN AZ ÇALIŞANI OLAN AZ TEHLİKELİ SINIFTAKİLER 2016 DA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİLER 2014 DE İSG UZAMANI ÇALIŞTIRACAK FAKAT SİZİN AÇIKLAMANIZ BUNLARIN DIŞINDA KAMUDA GEÇİCİ İŞÇİ ÇALIŞTIRANLAR VARSA BU TAHRİHLERİ 2014 VE 2016 YI BEKLEMEDEN İSG U ZMANI OLARAK ÇALIŞILIABİLECEK DURUMU SÖYLÜYOSUNUZ SANIRIM DOĞRUMUDUR

8. mystrous

mystrous TÜİSAG Üyesi

Şimdi benim son yazılandan anladığım kadarıyla kamu kurumlarında çalışıp İSG belgesi almış olmanın 2016 yılına kadar hiçbir anlamı yok !

Bu durumda herhangi bir kamu kuruluşunda çalışıp kurum tarafından sınava girmesi istenen -benim gibi - bir teknik elemanın sınavı geçmiş olmasının ne faydası var ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aygün Bentürker bu yazıya teşekkür etti.
  9. engineer17

engineer17 TÜİSAG Üyesi

Madde 8'de yani ödeme yapılması ile ilgili maddede erteleme olmamasına rağmen, Madde 6 isg uzmanı görevlendirme yükümlülüğü 07.2016 tarihine ertelendi. Buradaki bazı arkadaşlar ücret almak da bir sıkıntı yok diyor ama yasaya göre 2016 ya kadar uzman görevlendirme zorunluluğu bulunmadığı için kamuda görevlendirme yapılmayacaktır diye düşünüyorum.

10. Kenan BORA

Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

Yazılanları dikkatli okursanız her kamu kurumunda görevlendirme zorunluluğu 2016 ya ertelenmedi. 4857 sayılı kanunun 81 maddesine göre işçi çalıştıran kamu kurumlarında 01.0.2013 tarihinde görevlendirme zorunluluğu getirilmiştir. Bakınız 6495 sayılı kanun.

11. akınbl

akınbl TÜİSAG Üyesi

Durum şöyle ki;
    1- Acil eylem planı
    2- Risk değerlendirmesi
    3- Eğitim.
    Bu 3 maddelik işler bütün kurumların yapması gereken şeyler. Üstelik 30.12.2012 tarihinden itibaren yapması gerekiyor. Bunların (en azından Eğitim) yapılabilmesi için iş güvenliği uzmanı mutlaka gerekiyor. 2016 ya ertelenen tam zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırmadır.
    Dolayısıyla işyerlerinin (Kamu kurumları dahil) yapması gereken şey; Kendi personelini görevlendirip, 6331 in 8. madde 7. bendine göre (alın size hukuki dayanak) ödeme yapılması gerekmektedir.

deniz k ve mehmet fatih kurtulmuş bu yazıya teşekkür etti.
  12. Kenan BORA

Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar aslında kanun çok açık şöyle ki;

1-6331 Sayılı Kanun
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmasıhâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

Koyu renkli kısımlara dikkat ederseniz eğer belgeniz varsa kurum sizi görevlendirir. OSGB'den hizmet alması için çalışanlarının arasında belgeye sahip kimsenin olmaması gerekir.

2- risk değerlendirme Yönetmeliği
    İşveren yükümlülüğü
    MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
    (2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
    (3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.
    Yürürlük
    MADDE 18 –
    (1) Bu Yönetmelik 30/12/2012 tarihinde yürürlüğe girer.

Buna göre işverenler 30.12.2012 tarihinden itibaren risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak zorundadır. 1 ile birleştirirsek eğer belgeniz varsa siz dururken bir OSGB ye yaptıramaz.

3- 6495 Sayılı Kanun
    MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

4857 Saayılı Kanun
    (Mülga: 20/6/2012-6331/37 md.)Madde 81 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ (1)İşverenler, devamlı olarak en az elli işçi çalıştırdıkları işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, işyerindeki işçi sayısı, işyerinin niteliği ve işin tehlike sınıf ve derecesine göre;a) İşyeri sağlık ve güvenlik birimi oluşturmakla, b) Bir veya birden fazla işyeri hekimi ile gereğinde diğer sağlık personelini görevlendirmekle,c) Sanayiden sayılan işlerde iş güvenliği uzmanı olan bir veya birden fazla mühendis veya teknik elemanı görevlendirmekle,
    yükümlüdürler. ... ... ...

Not: Bu kurumlar 6331 sayılı kanun çıkmadan önce de İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırmaktaydı.

Buna göre sürekli olarak 50 den fazla işçi çalıştıran sanayiden sayılan kamu kurumları 6331 Sayılı Kanunun 56. Maddesinin a fıkrasının 3. bendine göre "Diğer İşyerleri" kapsamına girmektedir ve bu kurumlar için Kanunun tüm maddeleri 31.12.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle bu kurumlar bu tarihten itibaren İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi görevlendirmek zorundadır (veya 6331 sayılı kanunun 6 maddesine göre belgeye sahip personeli yoksa OSGB'den de bu hizmetleri alabilir.)

Biraz uzun olduğu için kusura bakmayın ancak bu konularla ilgili çok kafa karışıklığı var. Detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuştur.

TUNAHAN, celesav, akınbl ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. N.SERTEL

N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

Bir uzman form sitesine girip bilgi alıp-vermek istiyorum ancak hiç okumayan ve herşeyi soran arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Arkadaşım uzman değilsen sorularını anlıyorum (meraklısın ) Şayet sınava girip geçmiş en az C sınıfı uzman yada adaysan ya okuyun okuyun .... ya her şey sorulmazki sonra A olursunuz işte herkes tepki veriri bu prime göre hiç bir şeyi bilmeden nasıl A sınıfı oluyor diye...Uzman arkadaşım Çalışma bakanlıının sitesi var takip edeceksiniz ....artı yönetmelikler çıkıyor ve net yazıyor ..... Ya bu kadarda olmazki ...

TUNAHAN, okacar17, knozhh ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. ld7626

ld7626 TÜİSAG Üyesi

Bu işlemi uygulayan herhangi bir kurum var mı? ben kurumuma başvurdum. 2106'ya ertelendiği için görevlendirme yapılamaz şeklinde cevap geldi

15. ld7626

ld7626 TÜİSAG Üyesi

pardon 2016 yazacaktım.

16. mehmet fatih kurtulmuş

mehmet fatih kurtulmuş TÜİSAG Üyesi

kamu kurumlarının neredeyse tamamı bu yasayı kulak arkası yapıyor. ÇSGB başbakanlık kanalıyla tüm kamu kurumlarına ilgili kanunun uygulanması için emir göndermediği sürecede bu durum böyle devam eder. Ta ki herhangi bir kamu kurumunda meydana gelecek bir iş kazası veya bir okulda meydana gelebilecek ölümlü bir kazaya kadar..

Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
  17. hülyagünay

hülyagünay TÜİSAG Üyesi

ben de bir kitte calısıyorum isg uzmanı olarak gorevlendırmemı aldım.bizim kurumda risk değerlendirmesi ve eğitimlerin yanı sıra isg kurulları da olusturuldu,yani 2016 da yapmamız gereken tum ıslemlerı su an yapıyoruz ama malesef odemenın 2016da başlayacağı soylendi buarada kit oldugu için calısanlar işçi statüsünde

18. cihan cobek

cihan cobek TÜİSAG Üyesi

Selam arkadaşlar,Kamu kuruluşlarından sözleşmeli çalışıp kadro hakkı kazanan arkadaşlar varsa bana ö.m. ile ulaşabilirler mi?Bir konu hakkında bilgi almalıyım.
    Teşekkürler

19. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

6331 MADDE.8

(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği
    uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında,
    belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst
    yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele,
    görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet
    alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki
    görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten
    fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

DAMGA VERGİSİ İSE:...............

b) Maaş, ücret, gündelik, huzur hakkı, aidat, ihtisas zammı, ikramiye, yemek ve mesken bedeli, harcırah, tazminat ve benzeri her ne adla olursa olsun hizmet karşılığı alınan paralar (Ek: 5766/10-ç md.) (Yürürlük: 6/6/2008) (avans olarak ödenenler dahil) için verilen makbuzlar ile bu paraların nakden ödenmeyerek kişiler adına açılmış veya açılacak cari hesaplara nakledildiği veya emir ve havalelerine tediye olunduğu takdirde nakli veya tediyeyi temin eden kağıtlar

(Binde 7,59)

20. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

yorumu size bırakıyorum
    Türk Dil Kurumu

angarya
    .
    a. (anga'rya) 1. Bir kimseye veya bir topluluğa zorla, ücret vermeden yaptırılan iş, yüklenti. 2. Bir kişiye görevi dışında yaptırılan iş. 3. Kölelik düzeninde köylünün derebeyine yaptığı zorunlu ücretsiz hizmet. 4. Savaş durumundaki bir devletin, kendi sularındaki yabancı bir devletin ticaret gemilerine el koyarak bunlardan yararlanması. 5. Olağanüstü durumlarda veya sıkıyönetimde devletin vatandaşlara ait taşıtlara el koyması. 6. mec. Usandırıcı, bıktırıcı, zorla yapılan iş: “Vazifelerini bir angarya gibi yaparlar.” -Ö. Seyfettin.

Güncel Türkçe Sözlük

okacar17 ve Zafer Murat Güngör bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica