Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Tuncay KORKMAZ

Tuncay KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar günaydın.kamuda görev yapıyorum ve bugün itibari ile İSG uzmanı olarak görevlendirme yazım geldi.Fakat müdürlüğümüz ile görüştüğümde bana 2016 ya kadar yani kanunun kamuyu kapsamasına kadar herhangi bir ödeme olmadığını söylediler.Aynı zamanda isg katip üzerinden görevlendirme yapılması gerektiği de söyleniyor bu doğrultuda görevlendirme karşılığı bir ek ödeme olması gerekmiyor mu?konu hakkında bilgisi olan vars cevaplayabilir mi?

2. fatihöztürk

fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

Hayırıdır ya anlamadım niyem kine?

3. deniz k

deniz k TÜİSAG Üyesi

Kamuda sözleşme yapmadan iş güvenliği uzmanı olarak çalışan var mı acaba?

4. mehmet şanlı

mehmet şanlı TÜİSAG Üyesi

Merhabalar arkadaşlar. Bende bir kamu kurumunda maden müh. olarak çalışıyorum. Bugün başmühendis bir tamim imzalattı bana. işgüvenliği konusunda yetkili mühendis olarak görevlendirildiğime dair. Bu durum bana nasıl bir sorumluluk yükler ve İG uzmanı görevlendirmesi nasıl gerçekleşecek bulunduğum kurumda. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mehmet şanlı

bu arada ben İşgüvenliği uzmanı falan da değilim. sertifika sahibi değilim yani...

6. mehmet şanlı

"iş güvenliği ile ilgili işlerin takip ve kontrolü için..." şeklinde bir ibare ile görevlendirilmişim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ahmet TURHAN

Ahmet TURHAN TÜİSAG Üyesi

İSG-KATİP sisteminde tanımlanmadan, tehlike sınıfına uygun İş Güvenliği Uzmanı Belgesi alınmadan yasal olarak görevlendirilmeniz mümkün değildir. OHSAS 18001 vb. kalite çalışmaları, bu işin zeminini oluşturacak çalışmalar yapabilirsiniz, Ama Uzman olmadan görevlendirilmek yanlış olmuş bence...

8. mehmet şanlı

Teşekkürler Ahmet bey. Bizim müdür niye böyle bir şeye gerek duydu doğrusu bende anlamadım. Doğru mu yaptım yanlış mı bilmiyorum ama bende Tamime " sadece mevzuat takip işleri için imza altına alınmıştır" şeklinde not düştüm :)
    hakkımızda hayırlısı...

nitem44 bu yazıya teşekkür etti.
  9. fatihöztürk

fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

kamuda çalışan isg uzmanları olarak bimere yazı yazsak bizde hekimler gibi özel sektöre iş yapma hakkı alsak olmazmı?

EFE38 bu yazıya teşekkür etti.
  10. bugra dege

bugra dege TÜİSAG Üyesi

öncelikle merhaba.bende orman işletme şefi ve aynı zamanda iş gvenliği uzmanıyım.işletmemiz tehlike sınıfında yer alıyor.yaklaşık 200 işçimiz ayrıca 60 memurumuz var.Genel müdürlükten artık iş güvenliği uzmanı ve hekimle sözleşmenizi yapın ve gerekli prosedürleri halledin diye emir geldi.şimdi işletme müdürü benle ve herhangi bir doktorla isg katip üzerinden sözleşme yaptığı anda biz başlamış oluyoruz.peki bu ücret konusunda nası olucak.ödeme hangi kalemden nasıl ve ne şekilde olucak.bu konu şuanda muamma?bilen veya ödeme alan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

11. bugra dege

bugra dege TÜİSAG Üyesi

bişey sorucam arkadaşlar.mesele kurumda 200 işçi çalışıyor ve tehlike sınıfında.200*8=1600/60=26 saat yapar.biz bukadardan fazla görevlendirilemezmiyiz yoksa bu müdürün elindemidir.isterse 80 saatte de görevlendirebilrmi bizi?

12. edc

edc TÜİSAG Üyesi

6331 MADDE 8 7. fıkra "....görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır..." deniliyor az tehlikelide ve çok tehlikeli de çalışanlar ( C ve A sınıfı uzmanlar) ayrım yok
    Orman işletme gibi tehlikeli yada çok tehlikeli işyerleri 2016 yı beklemeden uzman görevlendirmeliri gerekiyormu

13. deniz k

deniz k TÜİSAG Üyesi

ödenek kısmı muamma açıkçası. maliyeye sorun derim ben.ödenek tanımlaması yok diye biliyorum.

14. özg

özg TÜİSAG Üyesi

kamuda yeni bir yapılanmaya gidiliyor.Halk sağlığı bünyesinde iş güvenliği uzmanı çalıştırılacak.Kamu dışında 10 kişiden az olan yerlerde çalışabilecek bunun için saat başı ek ücret ödenecek.Ne kadar ödenecek?Nasıl görevlendirilecek?Tam bir muamma....

15. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

çsgb kısa bir sure once uzman istihdam etmiş diyorlar, doğru mu?
    bittikten sonar haberimiz oluyor

16. YusufS

YusufS TÜİSAG Üyesi

çalıştıgım kamu kurumu 400-500kişi bu durumda
    500oldugunu varsayarsak
    500*6=3000dk / 60= 50saat
    50*15,3 ( 0,076791*200) = 750tl
    şimdi sizce 500kişilik bir yer için 750tl özelle kıyaslanınca nasıl geliyor?

peki ya çok tehlikeli sınıfa ait bir işkolu olsa 500kişiyi 750tl ye mi yaptıracak devlet anlamadım

17. Ahmet TURHAN

Ahmet TURHAN TÜİSAG Üyesi

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hk. Yönetmelik 24.12.2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
    İşyerlerine sağlanacak desteğin hizmet sunucularından alınacağı anlaşılmaktadır.
    Hizmet Sunucusu : İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluşları ifade eder...

18. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

yani serbest çalışan İGU, hizmet sunucusu olabilir mi?

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  19. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

Hizmet Sunucusu : İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluşları ifade eder...
    Bu yönetmeliğin taslağında sadece osgblerden bahsedildi ve şimdi son halinde bireysel uzmanlardan da ve hekimlerden de destek alınabileceği anlaşılıyor.
    Peki tsmlerden hani bu hizmetler ücretsiz olarak veriliyordu? ben bunu da öğrenmek istiyorum açıkcası

20. cvl-tt

cvl-tt TÜİSAG Üyesi

Kamu görevlileri normal mesailerinin yapıp iş güvenliği uzmanı olarak fazladan ifa ettikleri her 1 saat için (200*0,073837=14,76) ücret ödenmektedirler.

haftalık normal mesaide çalışma süresi 40 saat olduğuna göre, cumartesi pazar çalışmayan işgüvenliği uzmanı önce kamudaki mesaisini yapacak ondan sonra hafta içi 5 saat çalışacaktır.

80 saat 2 hafta yani 15 gündür.

Kamu çalışanına aylık maksimum (200*80)*0,073837=1181,39TL'dir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica