Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Mine çağlar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar kamuda bildiğiniz gibi iki tip çalışan var.İşçi ve memur.Memur çalışanların sağlık ve güvenliğinden sorumluluk 2014 ten,2016 ya ertelendi ama işçi olarak çalışanların sağlık ve güvenliğinden sorumluluk durumunda ise şöyle bir değişiklik var.Eskiden 50 ve üzeri işçi çalıştıran ve sanayiden sayılan işyerlerinde İG uzmanı,İşyeri hekimi bulundurma zorunluluğu,Risk Değ,İSG kurulu vs hepsi vardı.Ama pek çok kamu kurumu işçi çalıştırmasına rağmen mesela DSİ,Karayolları vb bunlarda sorumluluk yoktu.Tabi KİT lerde durum farklıydı her zaman mesela,Şeker Fabrikaları gıda üretim sanayilerinin başında geliyor, EÜAŞ Enerji Üretim Sanayinde,Eti Maden İşletmeleri Maden sanayinde ve hepsi de 50 üzeri işçi çalıştırdığı için hepsi bugün yasalarda bahsi edilen herşeyden o zaman da mesuldü,ama hekim ve uzmanın sertifikalı olarak bakanlık yetkilendirmesiyle görevlendirilme meselesi iki senedir falan var,ondan önce mesela bizim kurumda kurul toplantısına girecek uzman için şöyle bir ibare vardı İSG den sorumlu mühendis.Amir kimi görevlendirirse o kişiydi.İşyeri hekimi ise genelde büyük işyerlerinin çoğunda millet rapor alıp kaçmasın ,memurlar ve işçiler tedavi hizmeti alabilsinler diye sözleşme imzalanan normal hekimdi.Bunların görev ve yetkileri ile yetkilendirilmeleri konusu iki senelik bir meseledir ve ben de iki senedir yetkili İG Uzmanı olarak çalışıyorum kurumumda.Şimdi diğer kamu kurumlarına gelelim.Mevzuat artık sanayiden sayılıp sayılmamasına bakmaksızın tüm işyerleri dediğine göre,biraz daha kapsamın genişlemesi sözkonusu.Kamu kurumu ayrıca 50 ve üzeri işçi çalıştırıyorsa 50 ve üzerindeyse çalışan sayısı kapsama giriyor demektir.Mesela bir ildeki Karayollarında veya DSİ de kadrolu işçi 50 ve üzeri ise ve o işçiler tehlikeli veya çok tehlikeli işlerde çalışıyorlarsa sanayiden sayılan bir işyeri olmamasına rağmen kapsama girdi demektir.İG Uzmanı ve İşyeri hekimi sözleşmesi imzalamak zorundalar.50 nin altında olsaydı 2014 ocakta bunu yapmak zorunda kalacaktı.Az tehlikeli sınıftaki işlerde işçi çalıştıran kamu kurumları ise 2016 da sözleşme imzalamak zorunda.Risk analizine ve tedbirlerin alınması konusu ile çalışanların eğitimi konusuna gelince Sözleşme imzalayan veya imzalamayan her işveren bnlardan sorumlu ama imzalamak zorunda olmayan her işyeri RD yi ya bir OSGB den danışmanlık alarak yapacak ya da oturup kendisi yapacak.Kamu kurumlaında şöyle olacak genelde.Amir bir kaç kişiyi üç günlük bir seminere gönderecek,OSGB verecek semineri.Konusu Risk analizi ve değerlendirmesi.Sonra geleceksiniz seminerden ve amiriniz diyecek ki arkadaşlar şu risk analizini hazırlayın getirin bakalım,1 haftada falan hazır olsun.Siz hazırladıktan sonra amir birkaç yerini beyenmeyecek,bazı yerleri çizecek,şunu şunu şöyle yazmayın şöyle yazın düzeltin getirin diyecek,sonra ekip yaptı havası vermek için de kurumdan 6-7 kişinin imzasıyla arşivin yolunu tutacak.Sertifikası olan varsa içlerinde zaten amir seminere kimseyi göndermeyecektir,ya bizim Ahmet eğitim almıştı RD işini Ahmet halleder çağırın buraya Ahmet!i.
Gelelim ücret mevzusuna;ben kamudayım ama ücret için diğer kamu kurumlarınında kapsama alınacağı 2014 temmuza odaklanmıştık çünkü bizim gibi eskiden beri yükümlülüğü olan kurumları unutmuşlardı.Bu sefer akıllarına gelmiş olacak ki 4857 ye göre işçi çalıştıranlar hariç diye başlıyor kamu kurumları.
değerli experience bey,

paylaşımlarınız gerçekten çok bilgilendirici öncelikle bunun için teşekkür ederim.
ama benim hala anlamadığım bir konu var:
bugün bu konuyu birçok başlık altında sordum ama henüz bir cevap alamadım.
ben kamu kurumunda ya da herhangi bir yerde çalışmıyorum, yani işsizim :).tekstil mühendisi/ c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.

bulunduğum ilçede birkaç kamu kurumu(hastane,belediye, okul.....) henüz risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı ve çalışan eğitimi yapmamışlar. benden bu konularda yardım istediler. kamuda çalışmayan biri olarak kamu kurumlarına bu konuda BİREYSEL olarak hizmet verebiliyor muyuz? (iş güvenliği uzmanlığı hizmeti değil sadece rd ve acil durum eylem planı oluşturulması).

eğer verebiliyorsak bu işleyiş hakkında bilginizi paylaşabilir misiniz? yani ben kurumla sözleşme mi yapmalıyım? ya da serbest meslek erbabı olarak fatura mı kesmeliyim? ya da bunların dışında başka bir yöntem var mı?

şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.

Mine çağlar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Uygun sertifikası varsa, fiyatta anlaşırlar ve ISG katip üzerinden sözleşme yapılırsa neden olmasın?
bu konuyu biraz daha açıklayabilir misiniz? ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. hiç bir yerde çalışmıyorum ev hanımıyım :) hizmet sunucusu olmak için ne yapmam gerekiyor?

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bana akıl verin lütfen.
Kamuda bir kuruluşta VHKİ kadrosundayım. 15 yıllık memurum. Master eğitimim de var.
C sınıfı uzmanım. Kısmetse A olacak 15 gun sonra.
Kurumumda sınav bır turlu olmuyor 7- 8 yıldır oyalıyorlar.
Artık gercekten sıkıldım ve bunaldım.
Muhendıs ıcın 2 kere vekalet ıstedım. 5 adet bos muhendıs kadrosu var ama vermek ıstemıyorlar çeşitli çekişmelerden dolayı.
5 muhendıs kadrosu var ama muhendıs hıc yok kurumda.
Vekalet alamayınca gecen hafta kurumun ıdarı ceza alabılecegını kuruma bıldırdım.
Eğitim yapılmaması, risk analizi ve acil durum planı olmamasından dolayı 270.000 tl civari ceza yiyebilecekllerini soyledım.
Şimdi Bakanlıktan uzman istediler görüş almak için. DEdiklerim doğru mu diye.
Muhtemelen bana teklif gelecek olmayan İSG uzman kadrosu için görevlendirme.
Bende bana mühendis kadrosu için vekalet vermeyen kuruma neden ek iş yapıyım demek istiyorum.

Sizce ne yapmalıyım.?
Kamuda memur olarak çalışanlar cevap versin lütfen. Akıl akıldan üstündür sonuçta...
gih-vhki'den teknik hizmetler-mühendis kadrosuna ünvan değişikliği sınavıyla geçiş yapabilirsiniz, mesleki açıdan öğrenim gördüğünüz kadroya geçmek istemeniz en doğal hakkınız, fakat iş güvenliği uzmanı görevlendirmesinde kadroya bakılacak diye bir şart yok, siz zaten bu belgeyi lisans eğitimize göre aldınız illa ki mühendis kadrosunda olmanıza gerek yok, mevzuatta böyle bir şart yok.

M

miner ATA

Guest
değerli experience bey,

paylaşımlarınız gerçekten çok bilgilendirici öncelikle bunun için teşekkür ederim.
ama benim hala anlamadığım bir konu var:
bugün bu konuyu birçok başlık altında sordum ama henüz bir cevap alamadım.
ben kamu kurumunda ya da herhangi bir yerde çalışmıyorum, yani işsizim :).tekstil mühendisi/ c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.

bulunduğum ilçede birkaç kamu kurumu(hastane,belediye, okul.....) henüz risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı ve çalışan eğitimi yapmamışlar. benden bu konularda yardım istediler. kamuda çalışmayan biri olarak kamu kurumlarına bu konuda BİREYSEL olarak hizmet verebiliyor muyuz? (iş güvenliği uzmanlığı hizmeti değil sadece rd ve acil durum eylem planı oluşturulması).

eğer verebiliyorsak bu işleyiş hakkında bilginizi paylaşabilir misiniz? yani ben kurumla sözleşme mi yapmalıyım? ya da serbest meslek erbabı olarak fatura mı kesmeliyim? ya da bunların dışında başka bir yöntem var mı?

şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.

Kanunlarda ve yönetmeliklerde; Kamu kurumu bünyesinde iş güvenliği uzmanı varsa bu hizmeti kendi personelinden alacaktır. Eğer yoksa İdare bu hizmeti dışarıdan sağlayacaktır denilmektedir özetle. Burada ki sorun bu hizmetin nasıl alacağı ile ilgilidir. Kamu İhale kanununa göre İdareler hizmet satın alma işini ya "doğrudan temin" yada "açık ihale" yöntemi ile yapabilir. resmi gazetede her yıl Kamu İdarelerinin "doğrudan alım limiti" (4857 sayılı kamu ihale kanununun 22/d" maddesine istinaden) belirlenir bu limit genelde ocak ayının sonuna doğru resmi gazetede yayınlanır.

eğer İdarenin iş güvenliği hizmeti için ödeyeceği para doğrudan alım limitinin altında ise bu hizmeti doğrudan temin yöntemi ile alabilir. öncelikle bulunduğunuz yerdeki idarenin doğrudan alım limitini bilmeniz gerekecek. Bu limitler.

2013 yılı için ;

1. Büyükşehir belediyesi sınırları dahilinde bulunan idarelerin 22/d 2013 DOĞRUDAN TEMİN LİMİTİ 44.287,- TL (KDV hariç)

2- diğer idarelerin (il ilçe vs.) 22/d 2013 DOĞRUDAN TEMİN LİMİTİ 14.403,- TL (KDV hariç) dir.

örneğin İdare Adana da ise (Adana büyükşehir) 44.287 TL +KDV de kadar doğrudan temin ile sizinle direkt anlaşabilir. Eğer Uşak' ta ise bu rakan 14.755 tl ye kadar dır.

ikinci alternatif te yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde olan tutarlarda ise İdare "Açık İhale" yöntemiyle bu hizmeti alır.

üçüncü alternatif ise kamu idareleri bu hizmetleri öncelikle TSM den de alabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
gih-vhki'den teknik hizmetler-mühendis kadrosuna ünvan değişikliği sınavıyla geçiş yapabilirsiniz, mesleki açıdan öğrenim gördüğünüz kadroya geçmek istemeniz en doğal hakkınız, fakat iş güvenliği uzmanı görevlendirmesinde kadroya bakılacak diye bir şart yok, siz zaten bu belgeyi lisans eğitimize göre aldınız illa ki mühendis kadrosunda olmanıza gerek yok, mevzuatta böyle bir şart yok.
Soruyu anlamamışsınız. Sınav açmıyorlar demiştim 7-8 yıldır.. Bu yüzden de mühendis bile atanamadık..
Ayrıca ek bir ödeme ya da iyi bir şey bana teklif etmedikleri sürece neden bedava iş güvenliği işlerini ünvan almaksızın yapayım?

M

miner ATA

Guest
Soruyu anlamamışsınız. Sınav açmıyorlar demiştim 7-8 yıldır.. Bu yüzden de mühendis bile atanamadık..
Ayrıca ek bir ödeme ya da iyi bir şey bana teklif etmedikleri sürece neden bedava iş güvenliği işlerini ünvan almaksızın yapayım?

Kamuda görevde yükselme sınavından başarılı olmazsanız atamanız yapılmaz

M

miner ATA

Guest
Kanunlarda ve yönetmeliklerde; Kamu kurumu bünyesinde iş güvenliği uzmanı varsa bu hizmeti kendi personelinden alacaktır. Eğer yoksa İdare bu hizmeti dışarıdan sağlayacaktır denilmektedir özetle. Burada ki sorun bu hizmetin nasıl alacağı ile ilgilidir. Kamu İhale kanununa göre İdareler hizmet satın alma işini ya "doğrudan temin" yada "açık ihale" yöntemi ile yapabilir. resmi gazetede her yıl Kamu İdarelerinin "doğrudan alım limiti" (4857 sayılı kamu ihale kanununun 22/d" maddesine istinaden) belirlenir bu limit genelde ocak ayının sonuna doğru resmi gazetede yayınlanır.
eğer İdarenin iş güvenliği hizmeti için ödeyeceği para doğrudan alım limitinin altında ise bu hizmeti doğrudan temin yöntemi ile alabilir. öncelikle bulunduğunuz yerdeki idarenin doğrudan alım limitini bilmeniz gerekecek. Bu limitler.

2013 yılı için ;

1. Büyükşehir belediyesi sınırları dahilinde bulunan idarelerin 22/d 2013 DOĞRUDAN TEMİN LİMİTİ 44.287,- TL (KDV hariç)

2- diğer idarelerin (il ilçe vs.) 22/d 2013 DOĞRUDAN TEMİN LİMİTİ 14.403,- TL (KDV hariç) dir.

örneğin İdare Adana da ise (Adana büyükşehir) 44.287 TL +KDV de kadar doğrudan temin ile sizinle direkt anlaşabilir. Eğer Uşak' ta ise bu rakan 14.755 tl ye kadar dır.
ikinci alternatif te yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde olan tutarlarda ise İdare "Açık İhale" yöntemiyle bu hizmeti alır.
üçüncü alternatif ise kamu idareleri bu hizmetleri öncelikle TSM den de alabilir.
özür kamu ihale kanunu sayısını yanlış yazmışım kanun 4734 olacak

Moderatör tarafında düzenlendi:

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamuda görevde yükselme sınavından başarılı olmazsanız atamanız yapılmaz
AÇILMAYAN SINAVIN nesinden başarılı olunacak. Ayrıca bu sınav Ünvan ve Sınıf Değişikliği sınavı dır..

dho22

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kamuda çalışıyorum. bizim komşu ilçedeki TSM de OSGB kuruldu ve yarın itibariyle faaliyete geçiyor. Şuan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanıda var kısmetse bende belge numaramı aldığımda orada iş güvenliği uzmanı olarak başlıycam. Ücrete gelince döner sermayeden karşılanacakmış. şube müdürüyle görüştüm ve en az 9 işyeri hekimi ve 9 iş güvenliği uzmanına ihtiyaçları olduğunu söyledi. şu an için başka kamu kurumlarından görevlendirme yapamadıklarını söyledi.

M

miner ATA

Guest
Kamuda çalışıyorum. bizim komşu ilçedeki TSM de OSGB kuruldu ve yarın itibariyle faaliyete geçiyor. Şuan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanıda var kısmetse bende belge numaramı aldığımda orada iş güvenliği uzmanı olarak başlıycam. Ücrete gelince döner sermayeden karşılanacakmış. şube müdürüyle görüştüm ve en az 9 işyeri hekimi ve 9 iş güvenliği uzmanına ihtiyaçları olduğunu söyledi. şu an için başka kamu kurumlarından görevlendirme yapamadıklarını söyledi.

hangi kurumda çalışıyorsunuz şu an

alpertegas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hocam hangi ilçedesiniz..

dho22

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
TSM lerde IGU çalışmaz, sadece Hekim çalışır, onlar da sadece Az Tehlikeli sınıfta çalışabilir. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıf için İş Yeri Hekimliği Sertifikası şartı aynen devam ediyor. Yani OSGB tek seçenek gibi duruyor hala, eğer hekimi varsa...

Bir Düzeltme Yapayım;
TEMEL İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİNİN UYGULAMA USÛL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNERGE sindeki 10. madde şöyle diyor;
İş güvenliği hizmeti
MADDE 10- (1) Müdürlük tarafından ÇSB biriminde gerek görülmesi halinde mühendisler gerekli sertifika programına gönderilerek iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilir. İş güvenliği uzmanına; ilgili yönetmelik hükümlerine göre yetki belgesi alınır ve işyerleri ile ayrı sözleşme yapılır.
(2) İş güvenliği uzmanı; görev, yetki ve sorumluluğunu ilgili yönetmeliğe uygun olarak yerine getirir veya kullanır.
(3) Müdürlük tarafından sertifika veya sertifika yenileme programına gönderilen mühendislerin eğitim ücreti müdürlüğün döner sermayesinden karşılanır. Mühendis Ek-1’deki taahhütnameyi imzalamak suretiyle eğitim sonunda en az iki yıl süre ile müdürlüğün veya Bakanlığın belirleyeceği ÇSB’de çalışmayı taahhüt eder. Bu taahhüdünü yerine getirmeyen mühendisten eğitim için döner sermayeden karşılanan miktar yasal faiziyle birlikte tahsil edilir.

Yani TSM ler, IGU çalıştırmakla yetkilendirilmiş ve iki yıllık taahhütmane talep edilmekte imiş...

mustafa akgül60

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
mine hanım merhaba kamuda işçi kadrosunda iken uzman olan biri aynı kurumda uzmanlık yapabilirmi kanuni bi engel varmı

Mine çağlar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
mine hanım merhaba kamuda işçi kadrosunda iken uzman olan biri aynı kurumda uzmanlık yapabilirmi kanuni bi engel varmı
çok kesin bir bilgim yok ama yapabilir diye biliyorum. mevzuatta memur ya da işçi diye ayrım yapmıyor

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
çok kesin bir bilgim yok ama yapabilir diye biliyorum. mevzuatta memur ya da işçi diye ayrım yapmıyor

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK te (29.12.2012 / 28512 RG)
İş Güvenliği Uzmanı olabilecekler;
f) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,
ı)(2) Teknik eleman: Teknik öğretmenler, (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları" olarak ifade edilmektedir.
Bu şartları taşıyan kişiler (işçi-memur) IGU olabilecekledir...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.