Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Mine çağlar

Mine çağlar TÜİSAG Üyesi

değerli experience bey,

paylaşımlarınız gerçekten çok bilgilendirici öncelikle bunun için teşekkür ederim.
    ama benim hala anlamadığım bir konu var:
    bugün bu konuyu birçok başlık altında sordum ama henüz bir cevap alamadım.
    ben kamu kurumunda ya da herhangi bir yerde çalışmıyorum, yani işsizim :).tekstil mühendisi/ c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.

bulunduğum ilçede birkaç kamu kurumu(hastane,belediye, okul.....) henüz risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı ve çalışan eğitimi yapmamışlar. benden bu konularda yardım istediler. kamuda çalışmayan biri olarak kamu kurumlarına bu konuda BİREYSEL olarak hizmet verebiliyor muyuz? (iş güvenliği uzmanlığı hizmeti değil sadece rd ve acil durum eylem planı oluşturulması).

eğer verebiliyorsak bu işleyiş hakkında bilginizi paylaşabilir misiniz? yani ben kurumla sözleşme mi yapmalıyım? ya da serbest meslek erbabı olarak fatura mı kesmeliyim? ya da bunların dışında başka bir yöntem var mı?

şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.

2. Mine çağlar

Mine çağlar TÜİSAG Üyesi

bu konuyu biraz daha açıklayabilir misiniz? ben c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. hiç bir yerde çalışmıyorum ev hanımıyım :) hizmet sunucusu olmak için ne yapmam gerekiyor?

3. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

gih-vhki'den teknik hizmetler-mühendis kadrosuna ünvan değişikliği sınavıyla geçiş yapabilirsiniz, mesleki açıdan öğrenim gördüğünüz kadroya geçmek istemeniz en doğal hakkınız, fakat iş güvenliği uzmanı görevlendirmesinde kadroya bakılacak diye bir şart yok, siz zaten bu belgeyi lisans eğitimize göre aldınız illa ki mühendis kadrosunda olmanıza gerek yok, mevzuatta böyle bir şart yok.

4. miner ATA

miner ATA Guest

Kanunlarda ve yönetmeliklerde; Kamu kurumu bünyesinde iş güvenliği uzmanı varsa bu hizmeti kendi personelinden alacaktır. Eğer yoksa İdare bu hizmeti dışarıdan sağlayacaktır denilmektedir özetle. Burada ki sorun bu hizmetin nasıl alacağı ile ilgilidir. Kamu İhale kanununa göre İdareler hizmet satın alma işini ya "doğrudan temin" yada "açık ihale" yöntemi ile yapabilir. resmi gazetede her yıl Kamu İdarelerinin "doğrudan alım limiti" (4857 sayılı kamu ihale kanununun 22/d" maddesine istinaden) belirlenir bu limit genelde ocak ayının sonuna doğru resmi gazetede yayınlanır.

eğer İdarenin iş güvenliği hizmeti için ödeyeceği para doğrudan alım limitinin altında ise bu hizmeti doğrudan temin yöntemi ile alabilir. öncelikle bulunduğunuz yerdeki idarenin doğrudan alım limitini bilmeniz gerekecek. Bu limitler.

2013 yılı için ;

1. Büyükşehir belediyesi sınırları dahilinde bulunan idarelerin 22/d 2013 DOĞRUDAN TEMİN LİMİTİ 44.287,- TL (KDV hariç)

2- diğer idarelerin (il ilçe vs.) 22/d 2013 DOĞRUDAN TEMİN LİMİTİ 14.403,- TL (KDV hariç) dir.

örneğin İdare Adana da ise (Adana büyükşehir) 44.287 TL +KDV de kadar doğrudan temin ile sizinle direkt anlaşabilir. Eğer Uşak' ta ise bu rakan 14.755 tl ye kadar dır.

ikinci alternatif te yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde olan tutarlarda ise İdare "Açık İhale" yöntemiyle bu hizmeti alır.

üçüncü alternatif ise kamu idareleri bu hizmetleri öncelikle TSM den de alabilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
  5. ANIL ÇİNPOLAT

ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

Soruyu anlamamışsınız. sınav açmıyorlar demiştim 7-8 yıldır.. Bu yüzden de mühendis bile atanamadık..
    Ayrıca ek bir ödeme ya da iyi bir şey bana teklif etmedikleri sürece neden bedava iş güvenliği işlerini ünvan almaksızın yapayım?

6. miner ATA

miner ATA Guest

Kamuda görevde yükselme sınavından başarılı olmazsanız atamanız yapılmaz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. miner ATA

miner ATA Guest

özür kamu ihale kanunu sayısını yanlış yazmışım kanun 4734 olacak

Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
  8. ANIL ÇİNPOLAT

AÇILMAYAN SINAVIN nesinden başarılı olunacak. Ayrıca bu sınav Ünvan ve Sınıf Değişikliği sınavı dır..

9. miner ATA

miner ATA Guest

bunun için sınavı beklemeniz gerekecek.

10. ANIL ÇİNPOLAT

Siz memur musunuz?

11. miner ATA

miner ATA Guest

evet. başmühendisim

12. dho22

dho22 TÜİSAG Üyesi

Kamuda çalışıyorum. bizim komşu ilçedeki TSM de OSGB kuruldu ve yarın itibariyle faaliyete geçiyor. Şuan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanıda var kısmetse bende belge numaramı aldığımda orada iş güvenliği uzmanı olarak başlıycam. Ücrete gelince döner sermayeden karşılanacakmış. şube müdürüyle görüştüm ve en az 9 işyeri hekimi ve 9 iş güvenliği uzmanına ihtiyaçları olduğunu söyledi. şu an için başka kamu kurumlarından görevlendirme yapamadıklarını söyledi.

13. miner ATA

miner ATA Guest

hangi kurumda çalışıyorsunuz şu an

14. alpertegas

alpertegas TÜİSAG Üyesi

hocam hangi ilçedesiniz..

15. dho22

dho22 TÜİSAG Üyesi

uzunköprü

16. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Bir Düzeltme Yapayım;
    TEMEL İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİNİN UYGULAMA USÛL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNERGE sindeki 10. madde şöyle diyor;
    İş güvenliği hizmeti
    MADDE 10- (1) Müdürlük tarafından ÇSB biriminde gerek görülmesi halinde mühendisler gerekli sertifika programına gönderilerek iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilir. İş güvenliği uzmanına; ilgili yönetmelik hükümlerine göre yetki belgesi alınır ve işyerleri ile ayrı sözleşme yapılır.
    (2) İş güvenliği uzmanı; görev, yetki ve sorumluluğunu ilgili yönetmeliğe uygun olarak yerine getirir veya kullanır.
    (3) Müdürlük tarafından sertifika veya sertifika yenileme programına gönderilen mühendislerin eğitim ücreti müdürlüğün döner sermayesinden karşılanır. Mühendis Ek-1’deki taahhütnameyi imzalamak suretiyle eğitim sonunda en az iki yıl süre ile müdürlüğün veya Bakanlığın belirleyeceği ÇSB’de çalışmayı taahhüt eder. Bu taahhüdünü yerine getirmeyen mühendisten eğitim için döner sermayeden karşılanan miktar yasal faiziyle birlikte tahsil edilir.

Yani TSM ler, IGU çalıştırmakla yetkilendirilmiş ve iki yıllık taahhütmane talep edilmekte imiş...

Mine çağlar bu yazıya teşekkür etti.
  17. dho22

dho22 TÜİSAG Üyesi

toplum sağlığı merkezinde çalışıyorum

18. mustafa akgül60

mustafa akgül60 TÜİSAG Üyesi

mine hanım merhaba kamuda işçi kadrosunda iken uzman olan biri aynı kurumda uzmanlık yapabilirmi kanuni bi engel varmı

19. Mine çağlar

Mine çağlar TÜİSAG Üyesi

çok kesin bir bilgim yok ama yapabilir diye biliyorum. mevzuatta memur ya da işçi diye ayrım yapmıyor

20. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK te (29.12.2012 / 28512 RG)
    İş Güvenliği Uzmanı olabilecekler;
    f) (Değişik:RG-11/10/2013-28792) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,
    ı)(2) Teknik eleman: Teknik öğretmenler, (Değişik ibare:RG-11/10/2013-28792) fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları" olarak ifade edilmektedir.
    Bu şartları taşıyan kişiler (işçi-memur) IGU olabilecekledir...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica