Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

ANIL ÇİNPOLAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca 1/1/2013 tarihinde itibaren kurul oluşturmama, risk değerlendirmesi yapmama, acil durum planı yapmama, isg eğitimi vermeme gibi durumlar için
100 kişilik bir kamu kuruluşu için 300 bin tl ceza çıkıyor. 6331 son maddelerde ceza tutarları var. 1000 kişilik bir kamuda milyon liraları bulan cezalar çıkacak.
Bunları kurumlarınıza bildirdiniz mi?
Bize ceza kimse yazamaz diyen amirler olabilir, prestij kaybı ve itibar kaybı kurum için??
6331 de açıkca yazıyor cezalar. Ceza başlangıcı 1/1/ 2013 ..

özgun toprak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim için böyle bir durum mümkün değil ben zaten mühendis kadrosuyla çalışıyorum o yüzden bana ciddi yük ve sorumluluk getiren işi maddi bir getiri olmadan yapma fikri sıcak gelmiyor bana ama göreceğiz.

KEMANKEŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Sayın Çinpolat,
Bu konuda mevzuat gayet açık olduğu halde okumadan yorum yapılmasının yanlış olduğunu söylediğiniz halde çoğunluk okumuyor.
Kurul kurulması konusundaki yazdıklarınız doğru. Mevzuata göre 1.1.2013 itibariyle 50'den fazla ÇALIŞANI olan kurul kuracak ancak kurulda İH ve İGU görevlendirilmesi yükümlülüğü ilgili yönetmeliğin Geçici 1 nci maddesine göre Kanunun 38 nci maddesindeki sürelere uygun olacaktır.
Kamuda çalışan İH ve İGU'ların ücret alması konusunda verdiğiniz tarihe katılmıyorum kanunun 8 nci maddesinin yürürlüğü başlamıştır 2016 ya kadar ödenmemesi söz konusu olamaz. Burada karıştırılan ve kamudaki yetkililerin kafasını karıştıran bir husus var.
Kısaca durum şöyle açıklanabilir:
Kamuda İH ve İGU görevlendirme yükümlülüğü başlamamış olanlar kanunun öngördüğü yükümlülükleri İSG profesyonelleri görevlendirmeden de yapabilirler! (uzmanlar olmadan ne kadar yapılabilirse) ancak zorunlu olmadıkları halde görevlendirmişlerse ücretlerini de ödemek zorundadırlar. Yakında bunun böyle olduğu görülecek. Bir çok kurum bunun hazırlığı içerisinde.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ayrıca 1/1/2013 tarihinde itibaren kurul oluşturmama, risk değerlendirmesi yapmama, acil durum planı yapmama, isg eğitimi vermeme gibi durumlar için
100 kişilik bir kamu kuruluşu için 300 bin tl ceza çıkıyor. 6331 son maddelerde ceza tutarları var. 1000 kişilik bir kamuda milyon liraları bulan cezalar çıkacak.
Bunları kurumlarınıza bildirdiniz mi?
Bize ceza kimse yazamaz diyen amirler olabilir, prestij kaybı ve itibar kaybı kurum için??
6331 de açıkca yazıyor cezalar. Ceza başlangıcı 1/1/ 2013 ..
hadi çok tehlikeli yerler için belki olabilir de, şu aşamada hangi müfettiş gidip te denetleyecek ve bir kamu kurumuna bu cezaları kesecek. çok zor.

ali yurtyapan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben bir belediyede çalışıyorum. Bizde 85 tane işçi 450 tane memur var. Ben isg uzmanı olarak 2016 yılını mı beklemek zorundayım çalışmak için. Ben bir A grubu isg uzamanına sordum o bana üst yetkiliden onay ile başlıyabileceğimi söyledi.

safinaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ali bey seni şuan görevlendirmek zorunda mevcut belediye.

MUCAHID KUBAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamuda şartları tavandan konuşun 80sa sabit için imza atın yoksa değmez. Yoksa değmez. Kamuda kadronuz sabit olup görevlendirme yapılcak. Kadronuzun maaşı alırken ayrıca 80 saate tekabül eden yaklaşık 1200TL ekstra ücret alacaksınız.

01/01/2014 ten itibaren 50 ve üzeri çalışanı olan az tehlikeli ile , tüm tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler çalışan sayısına uygun İş Güvenliği Uzmanı görevlendirmesi yapacak.

Kamuda sınıf ayrımı yok maalesef. A-B-C 80 saate kadar ek çalışabilir ve bunun karşılığında yaklaşık 1200TL ücret alır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Msafitürk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
kamu kurumlarında veya bağlı genel müdürlüklerde A sınıfı iş güvenliği uzmanı en çok ne kadar ilave ücret alabilir.

altasege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bakın arkadaşlar bu süreç içerisinde asıl yüklenmemiz gereken konulardan bir taneside A B C sınıf üçretlerinin değiştirilmesi olmalı sonuçta A sertifikasına dişarda yüksek üçret veriliyorsa kamudada mesela B için %25 fazlası A için %50 fazlası şeklinde olmalı bunu mevcut sendikalarımıza iletirsek küçük bir madde ile geçer ve mantıklı

MUCAHID KUBAT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet madem iş güvenliğinde bir sınıf ayrımı yapılmış ücret farkı da doğal olarak olmalı. 6331 sayılı yasada bu tarife yazıyor. Yasanın değişmesi gerekir. Görevlendirme 2016 da zorunlu zolduğu için henüz değişim için erken olabilir. Girişim sonucu bir torba yasa içinde bu iş çözülebilir.

asxes

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Kamuda kendi kurumunun dışında "olur" ile görevlendirme nasıl oluyor?

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1275 personeli olan bir devlet hastanesinde İSG uzmanı ve makina mühendisi olarak kadrolu çalışıyorum. isg kurulunu kuralı nerdeyse 6 ay falan oluyor ve her ay rutin toplantılarımızı yapıyoruz. hatta alt iş verenlerimizden temsilci yollayan bile var. kurum amirleri ocak 2014 itibariyle ödenek ayırıp bizi görevlendireceği sözünü verdi.2 isg uzmanı olarak çalışıyoruz toplamda. hastanenin risk analizlerini, acil eylem durum planını ve çalışan eğitimlerini aralık sonu itibariyle bitirdik.bunun da bir mükafatı olması gerektiğinden dolayı görevlendirme sözü verdiler 2016 yı beklemeden. şuan sürecin işlemesini bekliyoruz
sevgili safinaz hanım kamu hastane birliklerinde genel sekreterlik bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği koordinasyon sorumlusu olarak görev yapmaktayım lakin sizin dedikleriniz oldukça ilgimi çekti.özelden bir görüşme imkanımız olursa sevinirim size soracaklarım var.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kamu kurumlarında veya bağlı genel müdürlüklerde A sınıfı iş güvenliği uzmanı en çok ne kadar ilave ücret alabilir.
memur aylık katsayısı: 0,076998*200=1231,968 TL
Binde 7,59 damga vergisi kesilir 9 TL kalan 1222 TL gibi bir rakam ediyor.

nitem44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamuda çalışan bir A sınıfı uzman saati9 tl çalışmayı kendilerine reva görmek yerine ,doktorlara torba yasada tanınan kısmi süreli çalışma hakkının da iş güvenliği uzmanlarına da verilmesini sağlanması için çalışma yapılmasını sağlamalıyız. Kamuda çalışan uzmanlar çok düşük maaşları var. 21 Aralık sınavında kazananlarının bir çoğunun kamuda çalıştığı düşünülürse ,iş dünyasının ihtiyacı olan uzmanların temin edilmesi sağlanmış olunur. A ve B sınıfı uzmanı olan arkadaşlar işletmelerde çalışma hakkını elde edebilmemiz için ortak bir çalışma yapmanın yolunu aramak daha faydalı olacaktır.FORUM YÖNETICILERI BU KONUYU BASINA TAŞINMASINDA YARDIMCI OLMALARI VE KISMI SÜRELİDE OLARAK IŞLETMELERDE ÇALIŞMA YAPABILMEMIZ İÇİN GEREKLI OLAN YASAL DÜZENLEME İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI İÇİN KAMU OYU BASKISI OLUŞTURMALIYIZ. Bu konuda bir çalışma yapıldığı takdirde kamuda çalışan uzman arkadaşlar maddi olarak biraz nefes alabilirler. ORTAK Fikir , ORTAK yol haritası izlemeliyiz.

EFE38

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamuda çalışan İSG Uzmanlarına İşyeri Hekimlerine verilen izin gibi özel sektöre ait işyerlerinde belirli bir saate kadar İSG Uzmanlığı yapabilme hakkı tanınmalıdır.

alpertegas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar ben meclise dilekçe ile başvurdum ayrıca bimere birazdan yazacam sizde lütfen dileklerinizi yazılı hale getirin...

yeni aldığım bir haberi sizlerle paylaşmak istedim ankarada toplum sağlıgı merkezinde uzmanlarla toplantı olmuş mühendislere tüm yan ödemeler verilmiş +1200 teklif edilmiş teknik öğretmenlerede sizler derse girmeyin sizede +1000 verelim demişler öğretmen arkadaşlarda zaten biz ek ders olarak o kadar alıyoruz siz bizle dalgamı geçiyorsunuz deyip toplantıyı terk etmişler

Moderatör tarafında düzenlendi:

EFE38

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamuda çalışan memur statüsünde olan iş yeri hekimleri özel sektöre ait işyerlerinde iş yeri hekimliği yapabiliyorlar ancak Mühendisler/İSG UZMANLARI nın böyle bir hakkı yok

Duygu Cıngır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kamuda çalışan memur statüsünde olan iş yeri hekimleri özel sektöre ait işyerlerinde iş yeri hekimliği yapabiliyorlar ancak Mühendisler/İSG UZMANLARI nın böyle bir hakkı yok
Kendi kurumu dışındaki bir kamu kurumunda görevlendirilebiliyor mu?

edc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir Düzeltme Yapayım;
TEMEL İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİNİN UYGULAMA USÛL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNERGE sindeki 10. madde şöyle diyor;
İş güvenliği hizmeti
MADDE 10- (1) Müdürlük tarafından ÇSB biriminde gerek görülmesi halinde mühendisler gerekli sertifika programına gönderilerek iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilir. İş güvenliği uzmanına; ilgili yönetmelik hükümlerine göre yetki belgesi alınır ve işyerleri ile ayrı sözleşme yapılır.
(2) İş güvenliği uzmanı; görev, yetki ve sorumluluğunu ilgili yönetmeliğe uygun olarak yerine getirir veya kullanır.
(3) Müdürlük tarafından sertifika veya sertifika yenileme programına gönderilen mühendislerin eğitim ücreti müdürlüğün döner sermayesinden karşılanır. Mühendis Ek-1’deki taahhütnameyi imzalamak suretiyle eğitim sonunda en az iki yıl süre ile müdürlüğün veya Bakanlığın belirleyeceği ÇSB’de çalışmayı taahhüt eder. Bu taahhüdünü yerine getirmeyen mühendisten eğitim için döner sermayeden karşılanan miktar yasal faiziyle birlikte tahsil edilir.

Yani TSM ler, IGU çalıştırmakla yetkilendirilmiş ve iki yıllık taahhütmane talep edilmekte imiş...
burada bahsedilen anladığım kadarıyla İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan mühendisler. Başka kurumlşarda çalışan ve belge sahibi mühendislerin TSM lerde görevlendirilmesi durumu varmı biliyormusunuz. Birde kamudaki İGU görevlendirmelerinde ücretlendirmede tehlike sınıfı ayrımı yok biliyorsunuz hepsi 200 memur maaş katsayısı. TSM de bu ayrım yapılırmı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.