Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

ücretsiz izinde memuriyet ile alakanız kesilmiyor hatta tedavi giderlerinizi emekli sandığı karşılıyor, maaş dışında diğer haklarınız devam ediyor, bu nedenle ücretsiz izinde olan devlet memurları sigortalı bir işte çalışamaz diye değerlendiriyorum. ayrıca tespiti halinde disiplin cezası verilir.

2. experience

experience TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar kurumunuzun 4857 haricindeki tüm çalışanlar için yükümlülüklerini yerine getirmesi için yapacağı toplam masraf maksimum 1500 TL olup OSGBlerin rekabet ettiği yerlerde 1000 TL nin bile altına düşmektedir.Bu masrafı bi kere yapacaklar ve bu sene yapsalar 2017 ye kadar eğitim yükümlülüğü 2020 ye kadar da acil durum planı ve risk değerlendirme yükümlülüğünü halletmiş oluyorlar.Eğer kamu zararından falan bahsedecekseniz kendi personeli ile sözleşme imzalayan bir kamu kurumu İG Uzmanına 6 yılda toplam 1500 TL den fazla ödeme yaparsa zarardadır diyebiliriz.
    Tabi işin içine para girdiğinde İş Güvenliği Konusu gölgede kalıyor ve ben de bu duruma en fazla kızanlardanım.Kurumların ve şirketlerin yalnız ve yalnız ek maliyet olarak gördükleri,İG Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin de pek çoğunun yalnız ve yalnız ek kazanç kapısı olarak gördükleri bir sektöre dönüştü.Buradaki bir arkadaşımızın kurumunda 200 kişi çalıştığını kabul edelim.2016 yılına geldiğimizi ve kurumunun da İG Uzmanı ile sözleşme yükümlülüğünün başladığını kabul edelim.Arkadaşımız işe başlarken önce eğitimleri,acil eylem planlarını ve risk analizini yeniledikten sonra (muhtemelen üzerinde çok az bir oynama ile öncekinin aynısı olacaktır ) alacağı ek ücret olan 300 TL nın karşılığında kurumda icra edeceği İG uzmanlığı görevinde daha başka neler yapacaktır ve nelerle karşılaşacaktır.Esasen bunları soran yok.Ben iddia ediyorum arkadaşlarımızın %80 'ini bilmiyor başına gelecekleri.
    Piyasada 100.000 İG uzmanı varken iş kazalarında önemli bir düşüş yaşanmayacağını herkes görecek ve eksik nerede diye sorgulama başlayacak,işte o zaman belki devlet gerçekten etkili ve sürekli bir denetim mekanizmasıyla işin içine dalmaya karar verecek ve esas fatura binlerce İG Uzmanına kesilecek.Hele kamu kurumunda çalışan arkadaşlar size basit bir örnek vereyim.Ben bir Çevre görevlisiyim ve Çevre ve Şeh. Bakanlığının yazdığı 52 000 TL lik cezayı bizim genel müdürlük ödedikten sonra tesisimize yazı yazdı.Uğranılan bu zararın sorumlularını tesbit etmek için rücu komisyonu kuruldu ve ben,benim müdürüm ve onun üzerindeki ve yanındaki diğer birim müdürü ve yardımcıları yaklaşık 8-10 kişiye bu parayı paylaştıracaklardı.Fakat ne oldu biliyor musunuz?Çevre görevlisi daha önce gerekli tüm uyarıları yapmış ve bunu her türlü platformda yazılı olarak dile getirmişti ve sırf bu yüzden kurumdaki tüm müdürlerle ters düşmüş,sivri ve pek de sevilmeyen birisi haline gelmişti.Tabi müdürler de kendilerine yazılı gelen şeylerin bazılarını istemeye istemeye de olsa genel müdürlüğe bildirmişti.Rücu komisyonu bizim tesisimizdeki hiç kimseye zararı rücu edemedi ve önceden kavga ettiğim pek çok kişi sonradan bana teşekkür etti.Ama ne değişti?Şimdi İG uzmanı olarak aynı sıkıntıları yaşıyorum ve benim tesiste aktif olarak bu işleri kovalamam herkesin canını sıkıyor,amirlerin sözleşme imzalarken tek beklentileri bir iş kazası yaşandığı zaman veya devlet bir ceza kestiği zaman zararların rücu edileceği veya hapis cezasıyla yargılama olursa ortaya sürebilecekleri birilerinin olması.Savcıların da işi kolaylaşıyor bu durumda,Bilirkişilerin de.Hiçbir sorumluluğu olmayan bir arkadaşıma bilirkişi % 1 vermişti ve o % 1 yüzünden iki yıllık bir süreç içerisinde toplamda 6-7 bin TL ile kurtuldu.Tabi bunun içinde taraflarla olan sıkı pazarlıklar ve mahkemedeki savunmalar vs.stresli bir süreç var.Ben ki çok sıkı çalışan bir İG Uzmanıyım ve şuanda çalıştığım tesiste istenmeyen tek adam haline dönüştüm ama yine de bir kaza falan olursa sırf ismimin önünde İG Uzmanı yazıyor diye başıma bişey gelicek mi diye her aklıma geldiyinde ayaklarım titriyor.Buradaki arkadaşların esas işten bi haber sadece alacakları 100TL,200TL gibi ücretlerin haricinde başka konuları konuşmamaları açıkçası yaklaşan tehlikeyi resmediyor.

hkahraman, edc ve Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
  3. hgokalp

hgokalp TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, benim çalıştığım kurum az tehlikeli, çalışanlar kamu işçisi sıfatında 4857 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu yükümlerinde çalışmakta. Toplam 56 çalışanı (merkez ve diğer iller) var, ayrıyetten 6 aydan fazla çalışan 39 kişi hizmet alım personeli (temizlik, şoför, büro personeli, güvenlik) var.
    4857 4/A göründükleri için tabi gibi gözüküyor, ancak kamu kurumu olması dolayısıyla ertelendi gibi. Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali...
    Haliylen İG Uzmanı çalıştırması gereklimidir ?
    Yorumlarınızı bekler, kazasız günler dilerim...

4. sapropel

sapropel TÜİSAG Üyesi

Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında,belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir.
    yönetmelik maddesi böyle kabul. ama şu var ben yaptığım işe ek olarak bu işi yaptığım zaman asil işim zaten haftada 40 saatten ayda 160-170 sat çalışmam gerekir. isg işini ayda daha kaç saat yapabilirim. 80 saat te o işi yaparsam 250 saat yapar ayda . bilemiyorum bu kadar saatmi çalışırsak ek ücreti alırız yoksa her halükarda ek olarak yaptığımızdan dolayımı alaırız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ilkaygercek

ilkaygercek TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar selamlar.teknik eğitim fakültesi mezunuyum fakat kamuda vhki kadrosunda görev yapıyorum.sertifika almam durumunda kurumumda aynı zamanda isg uzmanı olarak görev yapabilirmiyim yoksa illaki teknik eleman mühendis gibi bir kadrodamı çalışıyor olmam gerekiyor.

6. burla

burla TÜİSAG Üyesi

benim işyerim hem az tehlikeli hem tehlikeli ve çok tehlikeli grupta çalışan memur var. ayrıca hizmet alınan bir çok iş kolu var. bu durumda kamu da haziran 2016 ya kadar isg uzmanı gerek yok deniyor .nasıl birşey bu .sizce nasıl olmalı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

160 saat mesai saatine ek olarak +80 saat diye birşey yok. örneğin 80 saat görev verildi. 1 ayın 2 haftasında iş güvenliği uzmanlığı ile ilgili çalışmalarınızı yapacaksınız, diğer zamanlarda asıl görevlerinizle ilgili çalışmalarınızı yapacaksınız. iş güvenliği uzmanlığı yaptığınız sürede size başka görev verilemeyecek. yani uzmanlık mesai saatleri içerisinde yapılacak.

8. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

İkinci görev olarak ,İSG mevzuatındaki şartlara göre bence pekala bu görevi yapabilirsiniz.Size,İG Uzmanı görevi verilir ise,Asıl görev Unvanınız(VHKİ) ile değil,İG Uzmanı pozisyonu ile bu çalışmayı yürüteceksiniz.
    Şöyle ki,
    Siz uzmanlık belgesini alırken gerekli şartlara zaten haiz idiniz(Teknik Öğretmenlik).Hak ettiğiniz İG Uzmanı belgeniz,bu görevi yapmanıza idari açıdan yeterli olup ,bir mahsur olmamalı diye düşünüyorum.Kurumunuzun tercihi ve uygulaması umarım bu yönde olur.
    İyi çalışmalar.

9. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

uzmanlık sertifikasını alan herkes lisans mezuniyeti ne olursa olsun (mühendis, mimar, teknik öğretmen, fizikçi, kimyager, biyolog) iş güvenliği uzmanlığı yapabilir. kadroyla alakası yok.

10. ilkaygercek

ilkaygercek TÜİSAG Üyesi

cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim

11. aigln

aigln TÜİSAG Üyesi

Al bir o kadarda benden....sizinle koşullarımız aynı. bende teknik öğretmenim 657'ye bağlı olarak kamuda çalışıyorum. bu kadar yatırım yaptık, bir yılda iki sınav kazandık ama baktığımda çalışma imkanımız bile yok, pasif durumdayız. İGUçalıştırma zorunluluğu 2016 ya ertelendi, ayrıca tahakkuk ettirilen ücret de çok komik. özel sektörde A sınıfı uzman arkadaşlar 80 TL/saat ücreti beğenmezlerken bizim saat ücretimiz 16 TL bile değil. risk aynı, koşullar aynı fakat ücret çok komik. acaba bu paraya bu risk alınır mı?

12. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

Kamuda ve özelde İşyeri Hekimliği yapmak isteyenlerle ilgili Genelge

Ekli Dosyalar:

13. yilmazgok62

yilmazgok62 TÜİSAG Üyesi

Evet haklısın arkadaş İSGKATİP te sadece işçi var. Sistem oturtamadılar daha.
    Peki sizce çok tehlikeli sınıf ve x sayıda personeli olan kurumda 6331 e göre bize ödenmesi gereken para nekadar??

14. yilmazgok62

yilmazgok62 TÜİSAG Üyesi

Arkadaş sen istemedikten sonra kimse seni isg uzmanı olarak çalıştıramaz. Tabi eğer kadronuz isg uzmanı ise o başka.

15. Pusula

Pusula TÜİSAG Üyesi

sana niye zorla yaptıracaklar ki. İSG katipten sözleşme yapmak zorundalar. İSG katipten sözleşme yapılırsa ödeme yapılmak zorunda. Diyelim ki OSGB den hizmet alınsa para ödenmeyecek mi.

16. Pusula

Pusula TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben bu işi yaparsam 80 saat üzerinden sözleşme yapılırsa yaparım. Diğer türlü gitsinler OSGB'ye...

17. ANIL ÇİNPOLAT

ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

kadron onemlı degil kesinlikle...

18. varbata

varbata TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kamuda 657 olrak çalışan bir arkadaş aynı zamanda piyasada isg uzmanı olarak çalışabilirmi,çalışırsa ve ssk primi yatırılmaya çalışılırsa bunu kurumu nasıl anlayabilir....emekli sandığı ve ssk prim çakışması anlaşılabilir bir şeymi bu online olarak görülebiliyormu....

19. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

dur kardeşim bir sen hele.bak özelde o kadar işşiz insan varken.senin işin yok mu zaten .

20. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

memurlar özel sektörde iş güvenliği uzmanlığı yapamaz. prim konusunu bilemiyorum ama kurumunuz tespit ederse disiplin cezası alırsınız.
    ona bakarsanız hekimlerin de işi gücü var ama 30 saate kadar özelde çalışma hakkı verdiler?

Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica