Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar
657ye tabi olarak çalışanı olupda isg uzmanı olarak görevlendirilen isg katipte sözleşme yapılan az tehlikeli yerde ...
ücret almayı başarabilen varmı?

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Fazla mesai hafta sonu yapilan yada aksam mesai bitiminden sonra yapilan calisma. Bunu sorunca csgb ye cevap veremiyor zatten. Kismi sureli bir kisi 179 saat bu isi yapsa ek odeme aliyor 180 saat tam zamanli yapilinca odeme alinmiyor. Ben bunu anlayamadim.

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
ne zaman cümle içinde 657 görsem para muhabbeti dönüyor. kızmayın sadece bir tespit ;)
konu başlığı ile konu aynı paralellikte gitmekte. kamuda çalışan iş güvenliği uzmanlarının genel problemi yaptıkları iş sonucunda hakettikleri paraları alamamalarından dolayı cümle içerisinde 657 ve para muhabbeti dönmesi gayet normal. yaptığınız tesbit değil zaten konu başlığı ve içeriğidir. bundan dolayı kızmayın ama mesajınız çok saçma. benimki sadece sizinki gibi masum bir tesbit. gereksiz mesajlar atarak formu kirletmeyiniz.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
milli eğitim bakanlığın da bir kişi iş güvenliği uzmanı olarak göreve başladı. kendisi bakanlığın tüm isg işlerinin kordinatörü olarak çalışlıyor ama kadrosu varmı yok mu bilmiyorum :(

Kadrosu yoktur sadece asli işinin yanında görevlendirmesi mevcuttur.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar
657ye tabi olarak çalışanı olupda isg uzmanı olarak görevlendirilen isg katipte sözleşme yapılan az tehlikeli yerde ...
ücret almayı başarabilen varmı?

Yalova Termal Tesislerinde görevli İSG uzmanıyım. Sağlık Bakanlığı personeliyim. Şu an herhangi bir ücret alamıyorum. Umarız ileride... ;)

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
Yalova Termal Tesislerinde görevli İSG uzmanıyım. Sağlık Bakanlığı personeliyim. Şu an herhangi bir ücret alamıyorum. Umarız ileride... ;)
eğer kısmi zamanlı görevli iseniz ve görevlendirmenizi isg katip üzerinden yaptırdıysanız, kurumunuz şu an ücretinizi vermese dahi kurumunuzdan resmi yazı ile talep edip red edilmesi halinde dava açarak ücreti geçmişe dönük yasal faiziyle alabilirsiniz.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
eğer kısmi zamanlı görevli iseniz ve görevlendirmenizi isg katip üzerinden yaptırdıysanız, kurumunuz şu an ücretinizi vermese dahi kurumunuzdan resmi yazı ile talep edip red edilmesi halinde dava açarak ücreti geçmişe dönük yasal faiziyle alabilirsiniz.

Evet kısmi zamanlı çalışıyoruz asıl işimizin yanında. Zaten dediğim gibi kamuda İSG uzmanı diye bir kadro olmadığı için mecburi görevlendiriliyorsunuz. Aslında ücreti almamız gerek, bunun savaşını veriyoruz şu an. Ancak yönetmeliğin birinde geçen bir madde, ücreti almamızı engelliyor. Saçma sapan şeyler yani. Kanunu baz gösteriyoruz, norm hiyerarşisi diyoruz. Ama yok yani anlamak istemiyorlar. Bakalım nolacak ilerleyen günlerde...

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
Evet kısmi zamanlı çalışıyoruz asıl işimizin yanında. Zaten dediğim gibi kamuda İSG uzmanı diye bir kadro olmadığı için mecburi görevlendiriliyorsunuz. Aslında ücreti almamız gerek, bunun savaşını veriyoruz şu an. Ancak yönetmeliğin birinde geçen bir madde, ücreti almamızı engelliyor. Saçma sapan şeyler yani. Kanunu baz gösteriyoruz, norm hiyerarşisi diyoruz. Ama yok yani anlamak istemiyorlar. Bakalım nolacak ilerleyen günlerde...
yönetmelikteki geçici madde iş güvenliği uzmanlığı görevlendirilmesinin zorunluluğunu 2016 temmuza kadar ertelenmesi anlamı taşıyor ancak kamu kurumlarındaki bazı idareciler o geçici maddeyi iş güvenliği yönündeki tüm işlerin 2016 ya kadar ertelenmesi, bir kısmı da sadece ücret ödenmesi noktasında 2016 ya kadar ertelendiği anlamını çıkarıyor. kendi çalıştığım kurumda tüm iş güvenliği faaliyetlerinin 2016 ya kadar ertelendiği anlamını çıkardığından görevlendirmemi dahi yaptıramadım.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Kanunda madde 8 de İGU gorevlendirilmesi icin
"....niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda..."
Ben 180 saat gorevlendirildim. Arta kalan personel için baska personel 90 saat gorevlendirildi. Kendi yerinde kaldı iş guvenliği faaliyetlerinde hıc bırsey yapamıyor ama parayı alıyor bnm tek ısım İSG gobegım catlıyo hıc bir ilave odme yok!
Bu nasıl esitlik...

Bu nedenle paradan bahsetmek normal MURAT BEY

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"....niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda..."
Ben 180 saat gorevlendirildim. Arta kalan personel için baska personel 90 saat gorevlendirildi. Kendi yerinde kaldı iş guvenliği faaliyetlerinde hıc bırsey yapamıyor ama parayı alıyor bnm tek ısım İSG gobegım catlıyo hıc bir ilave odme yok!
Bu nasıl esitlik...

Tabi ki normal.Hepimiz para için çalışıyoruz haklısınız. Gerçekten sizin hakkınız yeniyor. Asli görevinize dönüp ek ödenekten yararlanmak en mantıklısı olarak gözüküyor. zamanla düzeleceğini umut ediyorum. yanlış anlaşılmadan dolayı gerçek emektarlarını gönlünü kırdıysam özür diliyorum. Saygı ve sevgiyle kalın efendim. sözüm meclisten dışarı had herkese lazım forumda amirim müdürüm olmuyor.

bugra dege

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar iyi de bazı kurumlarda zaten çatır çatır ücretler ödeniyor hemde öle "bari 40 saat ödensin" falan değil normal olarak 80 saaate kadar ödemeler yapılıyor.
mesela milli eğitim bunlardan biri.
kısmi zmaanlı görevlendirilenler ücretlerini katipteki sözleşme süresine göre alıyorlar. hatta tam zamanlı görevlendirilenlerin bile alması gündemde.

arkadaşlar ben orman işletmesinde çalışıyorum 3 aydır takır takır paramı alıyorum.benim derdim ise bulunduğum ilçeden başka ilçeyede gidip geliyorum isg için diğer ilçeye gidip geldiğim zaman almam gereken harcırahda sıkıntı çıkartıyolar. bazılarınız diceksiniz paranı aldığına dua et diye ama harcırahı vermemek istemeleri çok saçma değilmi.neymiş efendim isg parası alıyosun harcırah alamassın...

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Valla biz de alamiyoruz. Saglim Bakanligindan yine cevap geldi. Bu sefee 6331 sayili kanunun 6. maddesinin 1. fikrasina gore kamuda isg uzmani calistirma zorunluluğu yokmus. Gecende 8. madde 7. fikra demisti. Tabii onu çürütünce simdi bu maddeyi soylemis ki tamamen alakasiz. Görevlendirmek zorunlu degil ama gorevlendirmissin yani neyin kafasi anlamadim. Yani bu atiyorum sizin bir isletmeniz var ama bu isletmede atiyorum garson calistirmak zorunda degilsin. Ama bir garsonu ise aliyorsun ve seni alma zorunlulugum yok aslinda o yuzden sana para vermem demek gibi bir sey sanırım bu.. Yani napalim bilemedim. Biktirdi yani.. İlla idareye dava mi acalim anlamadim ki?

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
BENDE KAMUDA İSG UZMANIYIM BİZİM KURUMDA 657 MEMUR VE 4857 İŞÇİLER VAR EN SON MUFETTİŞ İŞÇİLERİN SAYISINI DİKKATE ALARAK İSG KATİPTEN GÖREVLENDİRME YAPMAK ZORUNDASINIZ DEMİŞTİ. HATTA ÇSGB DEN YAZ GELMİŞTİ "500'DEN FAZLA ÇALIŞANI OLAN İŞYERLERİ" EĞER KATİPE GİRİŞ YAPILMAZSA CEZA GELECEĞİ BİLDİRİLMİŞTİ....
SONUÇ KURUMDA İŞÇİ VARSA YON. SAYI HESABI DİKKATE ALINARAK GÖREVLENDİRME YAPILMASI ZORUNLU 4857'DEN DOLAYI AKSİ HALDE PARA CEZASI
MEMURLAR İÇİN ZORUNLULUK YOK

KEMANKEŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bu nasıl esitlik...

Sayın yileri;
Kanunda tam süreli görevlendirilen uzman ilave ücret alır diğerleri alamaz diye birşey yok. Kurumlar asli görevi yanlış anlıyorlar. Hiçbir kamu kurumunda iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği kadrosu yoktur. Dolayısıyla bütün görevlendirmeler "asli görevleri yanında" kapsamına girmektedir. Tam süreli görevlendirmelerin ücret alamaması söz konusu olamaz. Kamuda ayrım olamaz.

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Sayın yileri;
Kanunda tam süreli görevlendirilen uzman ilave ücret alır diğerleri alamaz diye birşey yok. Kurumlar asli görevi yanlış anlıyorlar. Hiçbir kamu kurumunda iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği kadrosu yoktur. Dolayısıyla bütün görevlendirmeler "asli görevleri yanında" kapsamına girmektedir. Tam süreli görevlendirmelerin ücret alamaması söz konusu olamaz. Kamuda ayrım olamaz.
Tamamen katiliyorum. Ama uygulayan yok. Bu isi mahkeme cozer ancak. Herkesin emsal alacagi bir karar olmali.

Seçil Yılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba..Bi sorum olacaktı..Ben MEB de çalışmakta olan biyoloji öğretmeniyim... atanmadan önce isg eğitimi almıştım...sınavlarına girememiştim..mayıs sınavına girdim..bakalım küçük bi ihtimal de olsa sınırdan geçebilirim..ACABA MEB de çalışmakta olan öğretmenlere İSG UZMANI OLARAK ÇALIŞMAYA EK OLARAK İZİN VERİLECEK Mİ? BİR DE BENİM BİR ARKADAŞIM VAR..KENDİSİ TEKNOLOJİ TASARIM ÖĞRETMENİ.. Acaba teknoloji tasarım öğretmenleri isg sertifikası alabilirler mi? isg sertifikası alabilen teknik öğretmenler içerisinde mi?

Alp giray özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
kamu kurumlarında 4857 sayılı kanuna göre çalışan sayısı kaç olursa isg uzmanı görevlendirmesi yapılacak çok tehlikeli sınıfta

Alp giray özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
sağlık bakanlığında çalışan Ahmet Burak bey isg katipten sözlesme yaptınız mı?para alma konusunda banada sağlıktan alan varsa emsal göster ona göre verelim diyorlar

arzum hamzakadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kurumda iş güvenliği uzmanı var iken kurum dışarıdan hizmet alabilir mi bunun la ilgili yasal dayanak mı konu ile ilgili bilgisi olanlar benimle paylaşabilir mi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.