Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

polat1980

Üye
TÜİSAG Üyesi
Insallah guzel haberler gelir. Saglik bakanliginda henuz b ir hareket yok.Birlik olursak hersey hallolur

Melikeb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
milli eğitimde norm fazlası olduğum için iG uzmanı olmak için dilekçe verdim .ancak tam zamanlı ile kısmı zamanlı arasındaki fark nedir arkadaşlar. tam zamanlı lar sadece maaş karşılığı mı yapıyor bu işi . ek dersten yararlanamıyor mu ?

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar tam zamanlı demek, kadronun iş güvenliği uzmanı olarak değiştirilmesi anlamını taşıyor. zaten uzman kadrosuna atandıktan sonra gösterge ve maaş otomatik olarak artacağından, bu şekilde görevlendirildikten sonra ek 6331 sayılı yasanın 8. maddesinin 7 bendinde bahsedilen ödeme yapılamaz. ancak henüz iş güvenliği uzman kadrosu devlette henüz olmadığından dolayı bütün kamu da çalışan ve görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarına görevlendirildikleri saat üzerinden 6331 sayılı yasanın 8. maddesinin 7. bendinde tarif ediliği şekilde ödeme yapılması zorunludur.

Ramazan14

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
milli eğitimde norm fazlası olduğum için iG uzmanı olmak için dilekçe verdim .ancak tam zamanlı ile kısmı zamanlı arasındaki fark nedir arkadaşlar. tam zamanlı lar sadece maaş karşılığı mı yapıyor bu işi . ek dersten yararlanamıyor mu ?
Okulda görevlendirilmek için mi başvuru yaptınız. Yoksa milli eğitim müdürlüğünde mi

rslcglr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Resül Bey herhangi bir ödeme aldınız mı peki? Halk Sağlığında hala bir değişiklik yok..
henüz bi ödeme filan sözkonusu değil.ama bazı çalışmalar var sanırım bakanlıkta..

Moderatör tarafında düzenlendi:

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
Sevgili dostlar kamuda çalışıp para alabileceğini sananlar biraz abartılı düşünüyor. Yönetmelik bi şey yayınlandı o yazdığınız o da faso fiso yok memur katsayısının 200 gösterge falan falan...ücret yok. Sanki yangından mal kaçırıyormuş gibi herkes işe atlarsa kamuda özellikle meb bedava eleman çok bulur...tebrikler.. devam edin igu olmak için boşverin para pulu görev aşkıyla devam edin..SONUÇ; MESLEKİ İTİBARSIZLIK..Düşünün parası olmayan veya az olan işin ve o işi yapanların itibarı olurmu...

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
11.09.2013 tarihinde C sınıfı İGU olarak Amasya Halk Sağlığı Müdürlüğü ile sözleşme yaptım ve 16.01.2014'de ödeme yapılması için kuruma dilekçe verdim. 60 iş günü içerisinde dilekçeme cevap verilmemesi nedeniyle 16.03.2014 tarihinde dava açtım ve dava 11 ay sürdü. dava süresince ve dava açılış tarihinden 120 gün geriye dönük olarak toplam 19.638 TL birikmiş ücret aldım ve davadan sonra görev yaptığım 4 ay süresince aylık net 1.259 TL ödeme aldım. davayı kazandıktan sonra sözleşme iptali gibi bir durum söz konusu olmadı. 16.06.2015 tarihinde kendi isteğimle Tokat Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'ne geçiş yaptım. Saygılarımla...

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
herkes davayla uğraşacak yani..güzel risk al iş yap..davayla paranı al...buda değişik strateji

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
herkes davayla uğraşacak yani..güzel risk al iş yap..davayla paranı al...buda değişik strateji

Herkes davayla uğraşacak değil arkadaşım herkes hakkını arayacak... Ki A sınıfı uzmansın baktığım kadarıyla bizden iyi bilirsin kanunda yazanları.. Memurun İSG ücretini almamasının hiç bir nedeni yok. Sağlık Bakanlığının yaptığı yönetmelik kanunu engellemez. Kimse hakkını aramadığı için zaten bakanlık görmezlikten geliyor. Görev aşkı demişsin ama biz zaten bu mesleği yapmak istemeseydik bu sertifikayı almazdık ve görevlendirme istemezdik. Zaten halihazırda memuruz biz maaşımız yatıyor o yüzden sorun olmaz yani İSG uzmanı olmak ya da olmamak. Ancak bir görevlendirme alıyorsak eğer karşılığı verilmeli. Bazı şehirlerde kamuda İSG görevlendirmeleri kişilerin isteği dışında kamu tarafından bu sertifikayı almaya zorlanarak yapılıyor. Zorunlu görevlendirilen personele o zaman bu ücret ödenmeli arkadaşım.

11.09.2013 tarihinde C sınıfı İGU olarak Amasya Halk Sağlığı Müdürlüğü ile sözleşme yaptım ve 16.01.2014'de ödeme yapılması için kuruma dilekçe verdim. 60 iş günü içerisinde dilekçeme cevap verilmemesi nedeniyle 16.03.2014 tarihinde dava açtım ve dava 11 ay sürdü. dava süresince ve dava açılış tarihinden 120 gün geriye dönük olarak toplam 19.638 TL birikmiş ücret aldım ve davadan sonra görev yaptığım 4 ay süresince aylık net 1.259 TL ödeme aldım. davayı kazandıktan sonra sözleşme iptali gibi bir durum söz konusu olmadı. 16.06.2015 tarihinde kendi isteğimle Tokat Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'ne geçiş yaptım. Saygılarımla...

Bu sırada Mehmet arkadaşım sizin isminizi duymuştum. Amasya da dava açan uzman diye.. Ama iyi yapmışsınız sizi kutluyorum. Fakat buralarda söylenen, siz dava açıp kazandıktan sonra kurum sizin İSG görevlendirmenizi feshetmiş diye duymuştuk. Sizin anlattığınıza göre bir sorun yok demekki... Ayrıca açtığınız davanın gerekçeli karar metni elektronik olarak mevcutsa bana mail olarak göndermeniz mümkün müdür acaba? Mail adresim ***KESİLDİ*** ...Teşekkür ediyorum.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bunun yanında Bülent hocanın dediği gibi mesleki itibarsızlığın kralı kamuda yaşanıyor. Kurum hem diyorki seni gönderiyorum kursa böyle böyle sertifikayı al başla.. Personel kurum tarafından zorlandığı için mecbur gidiyor, sonra ücret alamıyor. Yani demek istediğim şu Bülent Bey, herkes atlamıyor bu işe. İsteyen de var görevlendirilende... Sıkıntı orada...

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Mehmet Emin bey ben de kuruma dilekçe verdim.60 günlük süre geçti ve dava açacağım.Mümkünse bana da davanın gerekçeli karar metnini atabilir misiniz.

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sayın Mehmet Emin bey ben de kuruma dilekçe verdim.60 günlük süre geçti ve dava açacağım.Mümkünse bana da davanın gerekçeli karar metnini atabilir misiniz.
Mehmet Bey ile irtibata geçtim, gerekçeli karari kesinlikle paylaşmıyorlar, avukat kardeşine yönlendiriyor, kardeşi de siz dava açın ben avukatiniz olayım diyor.

Fatma Güleç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Arkadaşlar, bu konuda naçizane sizlerle paylaşmak istediğim bir husus var, idari dava açarak davasını kazanan arkadaş size gerekçeli kararını gönderse bile bu sizin için hiçbirşey ifade etmez çünkü idari davalar sadece o kişiyi bağlar, bu kararlar ne olursa olsun 3. kişiler için hak doğurmaz.Yani bu tür davalar için emsal karar gösterme diye birşey yoktur.

baracuda

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki benim merak ettiğim bir şey var Mehmet beyden öğrenmek istediğim işçiler üzerindenmi bu sözleşmeyi yapmıştı yoksa işçi memur fark etmeden tüm çalışanlar üzerindenmi bu davayı kazandı şu anda çünkü görevlendirme dahi yapsalar sözleşmede imzalasalar kamu memurlar için yükümlülük süresi temmuz 2016 dan sonra başlayacağı için ödeme yapmayı reddediyor

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sevgili arkadaşlar siz siz olun bırakın meslek aşkını size verdikleri değer yaptığınız iş karşısında ödedikleri miktardır.Bence bu hiç unutulmamalı.Diğerleri boş hikaye felsefe...Özellikle kamuda yan iş olarak görev verilen arkadaşlar ücreti olmayan bir işe bu kadar yapacam diye uğraşmak itibarınızı düşürecek.Naçizane fikrim.Kimse bu sertifikaları bedava almadı..takır takır para ve emek serdik..1000-1500 tl temizlik işçisi maaşı alalım diye bu yola çıkmadık.en azından ben böyleyim. herkese bol çalışma az para yada hiç para ...mutluluklar.

Ahmet Burak DUMLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, bu konuda naçizane sizlerle paylaşmak istediğim bir husus var, idari dava açarak davasını kazanan arkadaş size gerekçeli kararını gönderse bile bu sizin için hiçbirşey ifade etmez çünkü idari davalar sadece o kişiyi bağlar, bu kararlar ne olursa olsun 3. kişiler için hak doğurmaz.Yani bu tür davalar için emsal karar gösterme diye birşey yoktur.

Fatma Hanim eger baska bir kisi daha dava acarsa onceki verilmis karar emsal niteligi tasir. Bu yuzden hem karari etkiler hem de mahkeme suresini kisaltir. İyi calismalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.