Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamuda görevli arkadaşlara bir soru; Kamuda tam zamanlı (195 saat) görevli İş Güvenliği Uzmanısınız, 9 günlük yıllık izin kullandığınızda isg görevinize yönelik ek ödemenizden kesinti yapılır mı yapılmaz mı? (Sağlık Bakanlığı)
puantaj hazırlarken 9 günlük kısmı boş bırakacaksınız ya da x koyacaksınız ama ayın diğer günlerini gün de 8 saati geçmeyecek şekilde 80 saate tamamlarsanız sorun yok. yani 80 saati bu şekilde alabilirsiniz.
ancak öğretmenseniz 80 saaat isg ücreti artı 18 saat ekders ücreti alıyorsunuz. yine 80 saati alırsınız ama 9 günlük ek ders ücretiniz kesilir

• Like
Tepkiler: C!N

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Maliye Bakanlığının görüş yazısını farkettim yeni tarihli 14.11.2016 tarihli, 01.07.2017 tarihine kadar iş güvenliği uzmanına ve işyeri hekimine ek ödeme yapılmaz yalnızca 07.09.2016 tarihine kadar ödeme yapılır diye, şimdi şöyle bir durum ortaya çıkıyor: Kurum osgb den hizmet almışsa sözleşme gereği hakkedişleri ödüyor ama kendi bünyesinden personel görevlendirip bu hizmetleri yürütüyorsa kendi personeline ödemeyecek, bu nasıl iştir? Aldığımız 07.09.2016 sonrası ücretleri geri mi ödeyeceğiz? kendi kurumunda isg hizmetlerini yürütürken aldığın ücretin adı "ek ödeme" orası tamam ancak farklı kuruma görevlendirilirsek de mi adı "ek ödeme" oluyor, çünkü ek ödeme yapılmaz diyor görüşte

mzazlg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
T.C. MALİYE BAKANLIĞI
Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü
Sayı :45516914-110.11.04-[462.1064]-9283 14/11/2016
Konu :Ek Ödeme

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMUNA (İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı)

İlgi :26.09.2016 tarihli ve66807474-918.99/46567 sayılı yazınız.

İlgi yazınız ile 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinde 20/08/2016 tarihli ve 6745 sayılı Kanunun 71 inci maddesi ile yapılan değişiklik nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında 6331 sayılı Kanunla getirilen bazı yükümlülüklerin yürürlüğe girme tarihinin 1/7/2017 tarihine ertelenmesi sonucunda yapılacak uygulamaya ilişkin Bakanlığımız görüşünün istenildiği anlaşılmaktadır.
Bilindiği üzere, 6331 sayılı Kanunun 6 ncı maddesin (a) bendinde, mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işverenin çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendireceği, çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebileceği; ancak, belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisinin de üstlenebileceği, belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekilinin ise Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebileceği şeklinde bir düzenleme yapılmıştır.
Aynı Kanunun 8 inci maddesinin yedinci fıkrasında da;
“Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
denilmektedir.
Diğer taraftan, 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin 20/8/2016 tarihli ve 6745 sayılı Kanunun 71 inci maddesi ile değişiklik yapılmadan önceki hükümlerine göre, kamu kurum ve kuruluşlarında anılan Kanunla getirilen ve işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı eliyle ifa edilmesi gereken yükümlülükler bazı kurum veya kuruluşlar açısından1/7/2016 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktaydı. Ancak, 7/9/2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve yayımı tarihinde yürürlüğe giren 6745 sayılı Kanunun 71 inci maddesi ile 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt
bendinde yer alan “1/7/2016” ibaresi, “1/7/2017” olarak değiştirilmek suretiyle söz konusu yükümlülükleri 1/7/2016 tarihinde başlayan kamu kurum ve kuruluşları açısından bu yükümlülüğe ilişkin yürürlük tarihi 1/7/2017 tarihine ertelenmiş bulunmaktadır.
Bu çerçevede, 6331 sayılı Kanunla getirilen yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğu 1/7/2016 tarihinde başlayan kurumlar bakımından bu zorunluluk 1/7/2017 tarihine ertelendiğinden ve bu kurumlar için 1/7/2017 tarihinden önce söz konusu yükümlülüklerin ifa edilmeye başlanması sorumluluğu bulunmadığından, zorunlu olmayan bu işler için işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirilerek ilgili personele ilave ödeme verilmeye başlanmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.
Öte yandan, 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin; 6745 sayılı Kanunun 71 inci maddesi ile değişiklik yapılmadan önceki hükümleri gereğince sözü edilen yükümlülükleri 1/7/2016 tarihinde başlamış ve bu tarih itibarıyla da kendi çalışanları arasında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmiş kamu kurumlarında ise uygulamanın yürürlük süresine ilişkin düzenlemede yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 7/9/2016 tarihine kadar uygulamanın devam ettiği ve bu süreye kadar görevlerini ifa eden kişilere de çalışmaları karşılığında ödeme yapılması mümkün bulunmaktadır.
Bu itibarla, bazı kamu kurum ve kuruluşları açısından 6331 sayılı Kanunla getirilen yükümlülükler 1/7/2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olmasına rağmen, 6745 sayılı Kanunun 71 inci maddesi ile yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği 7/9/2016 tarihi itibarıyla uygulama tarihi 1/7/2017 tarihi olarak yeniden belirlendiğinden, bu kapsamdaki kurumlarda çalıştırılan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarına 1/7/2016-7/9/2016 tarihleri arasında söz konusu ek ödemenin yapılması, 7/9/2016 tarihinden itibaren 1/7/2017 tarihine kadar ise ek ödeme yapılmaması gerektiği değerlendirilmektedir.
Bilgilerini rica ederim.
(e-İmzalıdır)

H.Abdullah KAYA
Bakan a. Müsteşar

mzazlg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
"Bu çerçevede, 6331 sayılı Kanunla getirilen yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğu 1/7/2016 tarihinde başlayan kurumlar bakımından bu zorunluluk 1/7/2017 tarihine ertelendiğinden ve bu kurumlar için 1/7/2017 tarihinden önce söz konusu yükümlülüklerin ifa edilmeye başlanması sorumluluğu bulunmadığından, zorunlu olmayan bu işler için işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirilerek ilgili personele ilave ödeme verilmeye başlanmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir." denilmekte olup;

yukarıda altı çizili hususa için ben takıldım;

Benim bildiğim "yerine getirilmesi gereken yükümlülükler devam etmekte" sadece iş güvenliği uzmanı ve hekim zorunluluğu 01.07.2016 ya ertelenmekte idi.
Ancak yazıda, "yerine getirilmesi gereken yükümlülükler de 01.07.2016 ya ertelendiğinden " diyor

koskoca BUMKO böyle bir konuda hata yapabilir mi yoksa bende mi yanlış yorumlama var...

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"Bu çerçevede, 6331 sayılı Kanunla getirilen yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğu 1/7/2016 tarihinde başlayan kurumlar bakımından bu zorunluluk 1/7/2017 tarihine ertelendiğinden ve bu kurumlar için 1/7/2017 tarihinden önce söz konusu yükümlülüklerin ifa edilmeye başlanması sorumluluğu bulunmadığından, zorunlu olmayan bu işler için işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirilerek ilgili personele ilave ödeme verilmeye başlanmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir." denilmekte olup;

yukarıda altı çizili hususa için ben takıldım;

Benim bildiğim "yerine getirilmesi gereken yükümlülükler devam etmekte" sadece iş güvenliği uzmanı ve hekim zorunluluğu 01.07.2016 ya ertelenmekte idi.
Ancak yazıda, "yerine getirilmesi gereken yükümlülükler de 01.07.2016 ya ertelendiğinden " diyor

koskoca BUMKO böyle bir konuda hata yapabilir mi yoksa bende mi yanlış yorumlama var...
Kesinlikle haklısınız

izmir6935

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Kesinlikle haklısınız

Bence hata olması ihtimali sıfır bu durumda gayet bilinçli yazılmış .Kesinlikle 7/9/2016 sonrası ilave ödeme yapılmayacak denmekte ve varsa ödenen geri alınacaktır
Diye düşünüyorum.Zira anlaşılan budur.
Fakat, Başka kurumlardan BUMKO görüş soran varmıdır acaba yoksa hepsi bumudur?

isg-victory

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ekteki yazılarında personelin asli görevinin yanında değil de sadece İSG faaliyetleri ile görevlendirilebileceği de belirtilmiş, Kamu Kurumlarındaki İSG için ayrı birim oluşturulmayacak personel bunu ek iş olarak yapacak önyargısını yıkmaya yarar mı acaba? Ben ek ücret almaktan çok, tek görevin iş sağlığı ve güvenliği olmasını tercih ediyorum ama herkes benim gibi düşünmüyor olabilir, çoğunluk ek ücret için görev almak istiyor sanırım.

Ekli dosyalar

• BUMKO-9195,isyeri-hekim-uzman.pdf
    257.1 KB · Görüntüleme: 51

hakanhakanfizik25

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ekteki yazılarında personelin asli görevinin yanında değil de sadece İSG faaliyetleri ile görevlendirilebileceği de belirtilmiş, Kamu Kurumlarındaki İSG için ayrı birim oluşturulmayacak personel bunu ek iş olarak yapacak önyargısını yıkmaya yarar mı acaba? Ben ek ücret almaktan çok, tek görevin iş sağlığı ve güvenliği olmasını tercih ediyorum ama herkes benim gibi düşünmüyor olabilir, çoğunluk ek ücret için görev almak istiyor sanırım.
Ekteki yazilar acilmiyor

hakanhakanfizik25

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
hocam dediğiniz yazıyı açıp okudum fakat dediğiniz kısmı göremedim yazıda.

saffet ayık

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kamuda iş güvenliği uzmanı olarak görev alıcam acaba ilk yapmamız gereken evraklar hangileridir.

isg-victory

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
evrakta 2.
hocam dediğiniz yazıyı açıp okudum fakat dediğiniz kısmı göremedim yazıda.
sayfanın 2. paragrafında, " Ayrıca belirtilen düzenleme; İlgililere gerekli niteliklere sahip olmaları halinde kendilerine verilebilecek ilave görev karşılığında ayda seksen saati geçmemek üzere ek ödeme verilmesine ilişkin olup, kurumların belirtilen durumdaki personelini bizatihi iş güvenliği veya iş yeri hekimliği hizmetlerini yürütmek üzere görevlendirmesi de her zaman mümkün olmaktadır.Dolayısıyla böyle bir durumda asli görevin yanında ilave bir işin yürütülmesi de söz konusu olamayacağından herhangi bir şekilde ek ödeme yapılmasına da imkan bulunmamaktadır."

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu görüşten şöyle bir anlam çıkar mı? Ben farklı bir kurumda görevliyim bu konuda benim aldığım ücret görevlendirildiğim kurumun personeli olmadığımdan ek ödeme olarak geçmiyor, tıpkı hizmet alımındaki gibi iş güvenliği bütçe kaleminden ödeniyor, ama aynı işi kendi kurumumda yapsam bu durumda ek ödeme oluyor. Bir çok kurum 01.07.2016 tarihinde osgb lerle sözleşme imzaladı, bu firmalara hakediş ödemesi devam edecekken sözleşme gereği, osgb den hizmet almayıp kendi personeli ile işleri yürüten kurumlarda personele verilen ödeme birden kesilecek, yani firmaya ödeme yap kendi personeline yapma oluyor

hakanhakanfizik25

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
evrakta 2.

sayfanın 2. paragrafında, " Ayrıca belirtilen düzenleme; İlgililere gerekli niteliklere sahip olmaları halinde kendilerine verilebilecek ilave görev karşılığında ayda seksen saati geçmemek üzere ek ödeme verilmesine ilişkin olup, kurumların belirtilen durumdaki personelini bizatihi iş güvenliği veya iş yeri hekimliği hizmetlerini yürütmek üzere görevlendirmesi de her zaman mümkün olmaktadır.Dolayısıyla böyle bir durumda asli görevin yanında ilave bir işin yürütülmesi de söz konusu olamayacağından herhangi bir şekilde ek ödeme yapılmasına da imkan bulunmamaktadır."
hocam sizin baktığınız yazı ta 2015 yılına ait. biz geçen haftaki yazıyı konuşuyoruz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.