Soru : Kamuda Iş Sağlığı Ve Güvenliği Işleri Nasıl Yürütülüyor ?

betulmaden

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar herkese merhaba;
Aylarca forum da kamuda iş güvenliği uzmanlığı nasıl atanır, ek ödemeyi nasıl alır, hangi kadrodan işe girer gibi konuları tartıştık. Bende kendimce yaşadıklarımdan yola çıkarak katkıda bulunmaya çalıştım. Bugün forumda gezinti yaparken su soruyu sordum kendime kamuya bir şekilde girdik atamamız da yapıldı iyi kötü ek ödemede alıyoruz peki bu işler nasıl yürüyor yada gerçekten yürüyor mu ? Şahsi çabalarımla güzel adımlar attım atmaya da devam ediyorum kendi kurumum için çoğu zamanda zorluklarla da karşılaştım şimdi sizleri merak ediyorum. Örneğin toplantılar gerçekten yapılabiliyor mu? toplantılara işveren katılıyor mu ? Alınan kararlar uygulanabiliyor mu ? Risk değerlendirme raporları acil durum eylem planlarınız hazırlandı mı? Tespitler yapıp nasıl bildiriyorsunuz? yapılıp yapılmadığını takip edebiliyor musunuz? Ne kadar baskı kurabiliyorsunuz? Tespit ettiğiniz bir durumun uygulanmasını da siz mi takip ediyorsunuz? Kurul kime bağlı ?
Kurulun yada birimseniz harcama bütçeniz var mı? Eğitimler verilebildiniz mi? Bugüne kadar hangi işleri yaptınız bundan sonraki rotanız nedir ? Bilgi paylaşıldıkça çoğalır benim için eminim ki sizlerde böyle düşünüyorsunuz, sorularınıza cevap arıyorsunuz ? HERKESİN paylaşacağı deneyimleri yaşadığı sıkıntılar yada iyi örnekler bir diğerimize yol olabilir.

Şimdiden herkese teşekkür eder, kazasız, kayıpsız, stressiz günler dilerim.

Güneşli günlere uyanmak dileğiyle.

omar uslu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hangi kurum da görevli siniz .hangi kurumlar isg uzmanı görevlendirme yapıyor. Bunlari da belirtirmisiniz

betulmaden

Üye
TÜİSAG Üyesi
İlçe belediyesinde çalışıyorum . Hangisi şimdiden alıyor bilmiyorum da 2016 temmuza pek bişey kalmadığı için tüm kamu kurumları ya uzman çalıştırır ya da hizmet satın alır. Her iki durumda da isg uzman alımı hızlanır.

omar uslu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hangi koşullarda nasıl bi ödenek alıyorsunuz. (Kaç çalışanı var kurumun, tehlike sınıfınız nedir, çalışan başına kaç dakika hizmet veriyorsunuz) Siz
mi başvuru yaptınız kurumunuza yoksa onlar mı talep etti

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben a sinifi is güvenliği uzmaniyim.Osgb de calisiyorum.inşaatlara bakiyorum.hep...yas 39 ...2015 de KPSS ye girsem ...disardan alim olur mu acaba...tesekkurler..

omar uslu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sn. Betül maden tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı çalışıyorsunuz. Tehlike sınıfınız nedir (yani belediyelerde çalışmak için hangi sınıf sertifika gerekmekte, ) kısacası çalışma kosullarinizi yazarsanız sevinirim

omar uslu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yahut bu konuyla ilgisi ve bilgisi olan bi arkadaşın bildikleri paylaşması iyi olur

ramses

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar herkese merhaba;
Aylarca forum da kamuda iş güvenliği uzmanlığı nasıl atanır, ek ödemeyi nasıl alır, hangi kadrodan işe girer gibi konuları tartıştık. Bende kendimce yaşadıklarımdan yola çıkarak katkıda bulunmaya çalıştım. Bugün forumda gezinti yaparken su soruyu sordum kendime kamuya bir şekilde girdik atamamız da yapıldı iyi kötü ek ödemede alıyoruz peki bu işler nasıl yürüyor yada gerçekten yürüyor mu ? Şahsi çabalarımla güzel adımlar attım atmaya da devam ediyorum kendi kurumum için çoğu zamanda zorluklarla da karşılaştım şimdi sizleri merak ediyorum. Örneğin toplantılar gerçekten yapılabiliyor mu? toplantılara işveren katılıyor mu ? Alınan kararlar uygulanabiliyor mu ? Risk değerlendirme raporları acil durum eylem planlarınız hazırlandı mı? Tespitler yapıp nasıl bildiriyorsunuz? yapılıp yapılmadığını takip edebiliyor musunuz? Ne kadar baskı kurabiliyorsunuz? Tespit ettiğiniz bir durumun uygulanmasını da siz mi takip ediyorsunuz? Kurul kime bağlı ?
Kurulun yada birimseniz harcama bütçeniz var mı? Eğitimler verilebildiniz mi? Bugüne kadar hangi işleri yaptınız bundan sonraki rotanız nedir ? Bilgi paylaşıldıkça çoğalır benim için eminim ki sizlerde böyle düşünüyorsunuz, sorularınıza cevap arıyorsunuz ? HERKESİN paylaşacağı deneyimleri yaşadığı sıkıntılar yada iyi örnekler bir diğerimize yol olabilir.

Şimdiden herkese teşekkür eder, kazasız, kayıpsız, stressiz günler dilerim.

Güneşli günlere uyanmak dileğiyle.
Sayın Betülmaden ben de bir kamu kurumunda çalışmaktayım.Kasım 2014'den bu yana kurumda isg ile ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyorum ancak takdir edersiniz ki kamu da bu işi yapmak çok zor hele de ilk yapmak daha da zor çünkü tüm idarecilerinize ayrı ayrı anlatıyorsunuz ve çoğu da muhalif oluyor benimsemiyor olan biz memurlara oluyor.Yaklaşık 5 aydır bu işle ilgileniyorum bu süre içinde kamuyla ilgili araştırma yaptım,prosedür gereği yazışmalar. yaklaşık 800 personele eğitim verdim.Kurul oluşturduk.risk değerlendirmeleri ve acil eylem planları kaldı bunları da sırayla yapabileceğimi söyleme rağmen( kamuya atanmadan önce danışmanlık geçmişim vardı) hizmet almayı düşünüyorlar şu aralar. Bildiğiniz gibi yapılması gereken çok şey var bunları söylediğiniz için sevilmeyen personel de olabiliyorsunuz.Yani anlayacağınız ilk olmak zor :( ve önünüzde örnek yok kendi çapınızda çırpınıyorsunuz.Bu aksaklıkların aşılması için idarecilerimizin gerçekten bu işi ciddiye almaları gerek yoksa tıkanıp kalıyorsunuz.Dilerim en kısa zamanda isg bilinci yerleşir bizlerde rahat etmiş oluruz.

betulmaden

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba ;
Yoğunluktan uzun zamandır forum a bakamıyorum, ama elimden geldiğince sorduklarınıza cevap vereyim. 1. si ben tam zamanlı çalışıyorum ama tek yaptığım iş değil mühendis kadrosundayım bildiğiniz üzere uzman kadrosu diye bir kadro yok. Bizim belediyemizde tüm tehlike sınıfları var, taşeronlar la beraber yaklaşık 2000 kişiyiz. Hali hazırda inşaat şantiyelerimiz de var, Yaklaşık olarak 1,5 senedir belediyede çalışıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği birimi oluşturdum. Bir müdürlüğe bağlı olarak çalışıyor ve bu sene için bir bütçede aldık. Şimdilik tek kişi olarak çalışıyorum. Risk değerlendirme raporu yaptım. Bu zamana kadar kurul kurduk her ay düzenli toplanıyoruz, itafiye den yangınla mücadele eğitim aldık 50 kişi, güvenli yaşam eğitimleri aldık ( sivil savunma ), bina ve şantiyelerde sağlık ve güvenlik işaretlemeleri yaptım, işçilerin özlük dosyalarını oluşturduk, mesleki belgesi olmayanlar için gerekli başvurularımızı yaptık 2 hafta içinde sonuçlanacak. Resmi ve ihaleyle gelen tüm araçlara yangın tüpü, ilk yardım çantası koyduk, aynı şekilde hizmet binalarında da çalışma yaptık. İşçi personelin iş elbiselerini zamanında ve doğru şekilde onlara da sorarak yapmaya başladık. Saha çalışmalarında kullanabilecekleri kişisel koruyucuları dağıttık. Şantiyelerde eğitim verdim hala da devam ediyorum. İşçilerin sıkıntıların yazabileceği anket formları dağıttık , isteklerini sorduk ve yapmaya çalışıyorum. Önümüzdeki ay içerisinde İlk yardım eğitimi alacak 50 kişi. Seyyar ama güvenli iskeleler aldık ve kullanıyoruz. Lastik şişirme kafesleri yaptık. Araçlar üzerinde sağlık güvenlik işaretlemeleri yaptık. Saha konusunda tek olduğum için denetleme sürekli yapamıyorum, ama ajanlarım var her fırsatta resimletiyorum ve müdahale etmeye çalışıyorum. Onun dışında binalar da sıkıntı olursa yada rutin olarak geziyorum herkesle konuşmaya çalışıyorum. Çoğu biliyor tanıyor zaten beni. Onun dışında ihale kazanan firmalarla ilgili isg uzmanlarını tanıyorum belirli aralıklarla toplantı yapmaya çalışıyorum. Resmi tüm evrakları taşeronlar için de istiyorum. Bazen sıkıntı olabiliyor firmalarda ama ek sözleşme imzalatıyorum isg ile ilgili. Sağlık muayenelerine başladık yavaş ilerliyor ama bir kısmında tetanoz ve hepatit aşıları da yaptık. kabaca bu şekilde çalışmalar yapmaya çalışıyorum. Sİzlerin bana ek olarak tavsiye edebileceği çalışmalar varsa da seve seve dikkate alırım.

Kazasız iş günleri bizim olsun.

Güzel günler görelim güneşli günler :)

Ozgur Hanceroğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba ;
Yoğunluktan uzun zamandır forum a bakamıyorum, ama elimden geldiğince sorduklarınıza cevap vereyim. 1. si ben tam zamanlı çalışıyorum ama tek yaptığım iş değil mühendis kadrosundayım bildiğiniz üzere uzman kadrosu diye bir kadro yok. Bizim belediyemizde tüm tehlike sınıfları var, taşeronlar la beraber yaklaşık 2000 kişiyiz. Hali hazırda inşaat şantiyelerimiz de var, Yaklaşık olarak 1,5 senedir belediyede çalışıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği birimi oluşturdum. Bir müdürlüğe bağlı olarak çalışıyor ve bu sene için bir bütçede aldık. Şimdilik tek kişi olarak çalışıyorum. Risk değerlendirme raporu yaptım. Bu zamana kadar kurul kurduk her ay düzenli toplanıyoruz, itafiye den yangınla mücadele eğitim aldık 50 kişi, güvenli yaşam eğitimleri aldık ( sivil savunma ), bina ve şantiyelerde sağlık ve güvenlik işaretlemeleri yaptım, işçilerin özlük dosyalarını oluşturduk, mesleki belgesi olmayanlar için gerekli başvurularımızı yaptık 2 hafta içinde sonuçlanacak. Resmi ve ihaleyle gelen tüm araçlara yangın tüpü, ilk yardım çantası koyduk, aynı şekilde hizmet binalarında da çalışma yaptık. İşçi personelin iş elbiselerini zamanında ve doğru şekilde onlara da sorarak yapmaya başladık. Saha çalışmalarında kullanabilecekleri kişisel koruyucuları dağıttık. Şantiyelerde eğitim verdim hala da devam ediyorum. İşçilerin sıkıntıların yazabileceği anket formları dağıttık , isteklerini sorduk ve yapmaya çalışıyorum. Önümüzdeki ay içerisinde İlk yardım eğitimi alacak 50 kişi. Seyyar ama güvenli iskeleler aldık ve kullanıyoruz. Lastik şişirme kafesleri yaptık. Araçlar üzerinde sağlık güvenlik işaretlemeleri yaptık. Saha konusunda tek olduğum için denetleme sürekli yapamıyorum, ama ajanlarım var her fırsatta resimletiyorum ve müdahale etmeye çalışıyorum. Onun dışında binalar da sıkıntı olursa yada rutin olarak geziyorum herkesle konuşmaya çalışıyorum. Çoğu biliyor tanıyor zaten beni. Onun dışında ihale kazanan firmalarla ilgili isg uzmanlarını tanıyorum belirli aralıklarla toplantı yapmaya çalışıyorum. Resmi tüm evrakları taşeronlar için de istiyorum. Bazen sıkıntı olabiliyor firmalarda ama ek sözleşme imzalatıyorum isg ile ilgili. Sağlık muayenelerine başladık yavaş ilerliyor ama bir kısmında tetanoz ve hepatit aşıları da yaptık. kabaca bu şekilde çalışmalar yapmaya çalışıyorum. Sİzlerin bana ek olarak tavsiye edebileceği çalışmalar varsa da seve seve dikkate alırım.

Kazasız iş günleri bizim olsun.

Güzel günler görelim güneşli günler :)
Merhaba Betül Hanım.İlave edebileceğim sazı şeyler var eğer yazmışsanız ve gözümden kaçmışsa affola.İlk başta yıllık çalışma planı hazırlamanız ve akabinde yıllık eğitim planı hazırlamanızı öneririm.Sanırım çok tehlikeli sınıfı, bu nedenle yılda en az bir defa çalışan başına 16 saat eğitim verin.Ayrıca KKD ları çalışanlara tutanakla teslim edin.Birde çalışma yerinde ölçümleri yaptırmanızı öneririrm.Aklıma gelenler bunlar.İyi çalışmalar...

Erdinç yurdakul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhaba, ben son atamada kamuya mühendis olarak atandım ( isg şartı ile ). Henüz resmi isg uzmanı olarak görevlendirmem / atamam olmadı. Kurumda göreve başladığımda benden daha önce hazırladıkları Acil Eylem Planı'nı incelememi, eksikler veya yanlışlar var mı bakmamı istediler. Tecrübesiz olduğum için de biraz gergin ve kılı kırk yarmaya çalışır şekilde bakınıyor belgeye, netten büro / ofis tipi planlarla kıyaslama karşılaştırma yapıyorum.
Plan genel olarak doğru ancak kafamı karıştıran, kurcalayan birtakım noktalar var. Örneğin, görevli olduğum müdürlüğe bağlı şeflikler var farklı merkezlerde ( ilçelerde ), acil durum eylem planıma onları da mı dahil etmeliyim yoksa onların binalarına/çevrelerine ayrıca bir plan mı yapmalıyım ?
Aklıma gelen şöyle bir şey oldu, bir plan hazırlamalı, bu planda her bina için ayrı ayrı krokiler, kaçış yolları ve toplanma noktaları belirlemeli; sonrasında her bina için olan kaçış yolları, toplanma yeri, ysc işaretleri... vs olan krokileri de kendi binalarına yerleştirmek.
Tabi her binada, atölyede, çevrede....vb ayrı ayrı riskler olduğu için her birine ayrı ayrı risk değerlendirmesi de yapılmalı diye düşünüyorum.
Klasörlemesinden, plan oluşturmasına, risk değerlendirmesine.... vs nasıl bir yol izlemeli biraz şaştım açıkçası.
Ayrıca C sınıfı uzman olarak, arazi işlerimiz de var. Bir nevi inşaat işleri ( bina çıkmasak da ) bunlar için de ayrıca oluşturmak gerek diye düşünüyorum ama sanıyorum tehlikeli sınıfa gireceğinden yetkimi aşıyor.

Bir de hepsinden daha mühim olduğunu düşündüğüm bir konu kafamı kurcalıyor. İşi kamuda yapacağım, yani bir işverenim yok. Vekil olarak müdürüm var. Şimdi her binayı ayrı ayrı gezip eksikleri ve tehlikeleri belirledikten sonra alınması gereken levha, ysc... gibi şeyler için ihaleye çıkılması gerekli. Bu ve benzeri şeyler için de ödenek gerekli. Eğer üst makamlar ( bölge müdürlüğü ya da genel müdürlük ) ödenek çıkarmaz ve temmuz 2016 dan sonra bile eksikler mevcut halde duruyorsa ne yapmak gerek ? Özelde olsa bir-iki kere uyarır duruma göre bakanlığa şikayet edebilirsiniz ama kamuda ne yapacağız ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.