Kamuda Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Uygulaması Hakkında Bir Sorum Var

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında asutayalkın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. asutayalkın

    asutayalkın TÜİSAG Üyesi



    Bir sorum var?kamu kurumlarında 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 2016 yılına kadar ertelendi peki bugüne kadar çıkan yönetmeliklerde 6331 e dayanılarak çıkartıldığı için onlardamı uygulanmayacak örneğin kadın çalışanların gece çalışması veya gebe ve emziren kadınlar ile ilgili yönetmelik veya çalışan temsilcisi yönetmelikleri 30 gün süre tanınmış 29 eylül örneğin bu uygulanmayacakmı. Uygulanacak ise iş güvenliği uzmanı yok kim uygulayacak yönetmeliği kanunu okuyorum çelişkiler var sizin yorumlarınız nasıl olur
    iş güvenliği uzmanı var ancak çoğu uzman ek ücret ödenmediği için sorumluluk almıyor ondan yok diyorum bazılarındada gerçekten yok



     
  2. muhtesem yolac

    muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi



    Otelenen sadece kanunun 6,7,8. Maddeleri



     
    mekabe ve asutayalkın bu yazıya teşekkür etti.
  3. asutayalkın

    asutayalkın TÜİSAG Üyesi

    Sayın muhteşem bey saolun bende sizin gibi yorumluyorum ancak kamu kurumlarının benim gördüğüm kadarı ile elindeki bilgiler tamamen 2016 da uygulanması şeklinde bu yüzden benim gördüğüm ve şahit olduğum bütün çalışmalar askıya alındı 2016 ya kadar ben bu yorum farkını anlayamıyorum ben sizin gibi yorumluyorum kamuda çalışan çoğu arkadaşım bizde yazı var 2016 ya dek çalışmalar resmi olmadan yürüyecek diyorlar

     
  4. Sorgulayan Adam

    Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

    Torba Yasa 56. madde ile yapılan değişiklik aşağıdadır. 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesi (b) ve (c) bendi değişmeden kalmıştır.
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    yürürlüğe girer.

    6., 7. maddelerin dışındaki maddeler için yürürlüğe girme tarihi (b) ve (c) bendinde yazmaktadır. Görüldüğü üzere diğer tüm maddeler Kanun kapsamındaki tüm işyerleri için şu an yürürlüktedir.

    MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50′den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    asutayalkın bu yazıya teşekkür etti.
  5. asutayalkın

    asutayalkın TÜİSAG Üyesi

    Çok saolun bende aynı şeyleri düşünüyor ve biliyorum kamu kurumlarında zaten 50 den az çalışanı olan çok az yer var buna göre yorumlanıyor ve kanunun tümü askıya alınıyor sadece alt işveren için çalışmalar yaptırılıyor ben bunu sorguluyorum aynı işyerinde alt işverene uygulanıp kamu çalışanına uygulanmamasını.

     
  6. Ali Üstün

    Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

    Kamu kurumları ile ilgili maddeyhi bulamadım ama sayı ne olursa olsun kamu kurumları için erteleme var. 1 temnuz 2016.
    zira benim eski iş yerim (kamu) 600 çalışanı var, beni çağrırıyordu, şimdi çağırmıyor. sonra konuşalım dediler :)

    http://www.bugun.com.tr/is-sagligi-ve-guvenliginde-ne-degisti-yazisi-716758



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica