Kamuda Uzman Olarak Ek Gösterge

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında makman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. makman

    makman TÜİSAG Üyesi



    Forumda bazı yerlerde bu konu konuşuldu ama hala net değil.
    Kamuda uzman olarak görevlendirildiğimizde şu malum ek gösterge konusunu aşmış olanımız var mı? 2016ya kadar ödeme olmayacak gibi saçma söylemler var.2016da uzman görevlendirme zorunluluğu var,yani o zamana kadar görevlendirmesede olur,fakat çalışanlara eğitim verdirme,risk değerlendirmesi yaptırma vs. neredeyse tüm işlemleriyapacaksın gibi bir durumda var. Elinde uzman varken kamu yöneticileride görevlendirmeye ve üzerlerinden sorumluluğu atma eğilimindeler.
    Ekgösterge sorununu çözebilen var mı? 2016ya kadar ödeme olmayacak konusu doğru mu?
    Tehlikeli sınıf bir kurumda kişi başı ne kadar ücret yansıması gerekiyor?
    (Lütfen memurların özelde uzmanlık yapmalarına dair cevap yazmayınız....öyle bir niyetim yok)



     
    AllisWell bu yazıya teşekkür etti.
  2. YusufS

    YusufS TÜİSAG Üyesi



    benimde merak ettiğim husus. çok konu açılıp konuşuldu ama somut birşey yok.
    bilgisi olan arkadaşlardan katılımlarını bekliyorum.
    bulunduğumuz yerde TSM 'nin küçük işletmelere yönelik Sağlık Bakanlığına bağlı igu mühendislerine baktırdığını ama bu iş için ücret vermedikleri bilgisine ulaştım. Amir baskısı diyebilirsiniz.
    Acil durum planları, eğitim ve risk analizleri yapıp da ücret alabilen varmı?
    Varsa hangi kalemden alıyorlar?
    şimdiden teşekkür ederim.



     
  3. Mehmet Uzman

    Mehmet Uzman TÜİSAG Üyesi

    Kanunla ücret verilir denilmiş ama yapılan bir çalışma yok şuanda ama olması gerekir. TSM ler de zaten henüz hizmete başlayamadı. Birçok belirsizlik var giderilmesini bekliyorlar.

     
  4. Acemi

    Acemi TÜİSAG Üyesi

    Benim 38.maddeden anladığım kadarıyla kamuda 2016 tarihi işçi kadrosunda 50 kişiden az çalışan varsa bir anlam taşıyor.50 ve üstü için tehlike sınıfına göre İ.G.Uzmanı ve işyeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu var.Ancak ücret bilmecesi sebebiyle kurumlar OSGBirimlerine yöneliyorlar. İşyerinde yönetmeliğin mevcut iş güvenliği uzmanının kullanılacağı emri sebebiyle olası bir zimmetle karşılaşmamak içinse İSGkurulu oluşturmak şeklinde şeklen doğru bir yola yönelip mevcut uzmanı görevlendiriyor ve sonrası zaten ayrı bir çıkmaz...Kurulda İşyeri hekimi nerede...mevcut sözleşmeli OSGB de zaten hizmet aldığınız bir hekim ve uzman var vs.vs.
    Baştan OSGB ile niyet olarak zevahiri kurtarmak yerine mevcut iş güvenliği uzmanı ile önce kurul teşekkül edilmeye çalışılarak işe başlansa aslında arkası rahatlıkla yönetilebilir bir hale gelecek. İSG-KATİP te tanımlamanız olacak ve ücret bordronuz muhtemelen ödenemesede hazırlanacaktır.Kanun ve yönetmelik maddelerinin uygulama alanına aktarılmasıda zaman içinde yerine oturacaktır diye düşünüyorum.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Acemi

    Acemi TÜİSAG Üyesi

    Yanlış bilmiyorsam =200*çalışan sayısı*(Tehlike sınıfına göre çalışma süresi) sizde 8 dakika /ay*memur maaş katsayısı şeklinde olacak ama net net bilgi için araştırma yapmanız daha doğru olacağı kanısındayım.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica