Soru : Kamudaki Iş Güvenliği Uzmanlarının Özelde Çalışabilmesi

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Kamuda Öğretmenim A sınıfı İSG uzmanıyım. Öncelikle bu sertifika için yaklaşık 4000 TL masraf yaptım. Bu masrafımı ancak 2016'dan sonra çıkarabileceğim öyle mi? Bu işe girdiğimde 2014 Temmuzda ben kamuda çalışabilecektim. Ben 2016'ya kadar 2 yıl sertifikamı işletemeyeceğim. Malum 5 yıl sınıfımda çalışmam durumumda eğitimci olabileceğim. Ben de İH gibi 30 saat kadar da olsa sertifikamı işletmek istiyorum. Kimse kimsenin ekmeğine göz dikmiş değil. Ekmek aslanın ağzında alabilene helal olsun demek gerek. İşini iyi yapan tercih edilir.
Yazılanlar göre;
*Kamu'da çalışanlar özelde çalışamazlar bu kesin.
*Risk değerlendirmesi yapılabilir. Buna eğitimler de dahil. Mesleğimle ilgili zaten dışarıda kurumumun izni dahilinde haftalık 10 saate kadar çalışabiliyorum.
*Kamu, bünyesinde çalışan Uzmanı varsa öncelikle ihtiyacını buradan karşılar. İhtiyaç halinde de dışarıdan hizmet alabilir. Bence arkadaşımız bunu dilekçeyle başvurmalı.

İyi çalışmalar...

Sayın Alper,
Kamu çalışanları özel sektörde çalışamazken nasıl oluyor da risk değerlendirmesi yapıp eğitim verebiliyor?Açıklarsanız memnun olurum.

Kurumunuzun izniyle haftada 10 saat çalıştığınızı belirtmişsiniz.Onayı kimden aldınız?Okul müdüründen mi,ilçe milli eğitim müdüründen mi,il milli eğitim müdüründen mi yoksa bakandan mı?Gerçekten merak ediyorum.Aydınlatırsanız sevinirim.

ulkmklf

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kamuda Öğretmenim A sınıfı İSG uzmanıyım. Öncelikle bu sertifika için yaklaşık 4000 TL masraf yaptım. Bu masrafımı ancak 2016'dan sonra çıkarabileceğim öyle mi? Bu işe girdiğimde 2014 Temmuzda ben kamuda çalışabilecektim. Ben 2016'ya kadar 2 yıl sertifikamı işletemeyeceğim. Malum 5 yıl sınıfımda çalışmam durumumda eğitimci olabileceğim. Ben de İH gibi 30 saat kadar da olsa sertifikamı işletmek istiyorum. Kimse kimsenin ekmeğine göz dikmiş değil. Ekmek aslanın ağzında alabilene helal olsun demek gerek. İşini iyi yapan tercih edilir.
Yazılanlar göre;
*Kamu'da çalışanlar özelde çalışamazlar bu kesin.
*Risk değerlendirmesi yapılabilir. Buna eğitimler de dahil. Mesleğimle ilgili zaten dışarıda kurumumun izni dahilinde haftalık 10 saate kadar çalışabiliyorum.
*Kamu, bünyesinde çalışan Uzmanı varsa öncelikle ihtiyacını buradan karşılar. İhtiyaç halinde de dışarıdan hizmet alabilir. Bence arkadaşımız bunu dilekçeyle başvurmalı.

İyi çalışmalar...
bir kamu çalışanı olarak 4000 tl masraf yaptığınızdan bahsetmişsiniz ve bu epeyce zorunuza gitmiş peki hiç düşündünüz mü işi olmayan bir kişi anne babasının eline bakarak bu masrafı yapması ve sonrasında bir şeyler yapamayacak olması sizce nasıl bir durum sizin durumunuzdan kötü mü?

M. Alper AKAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bir kamu çalışanı olarak 4000 tl masraf yaptığınızdan bahsetmişsiniz ve bu epeyce zorunuza gitmiş peki hiç düşündünüz mü işi olmayan bir kişi anne babasının eline bakarak bu masrafı yapması ve sonrasında bir şeyler yapamayacak olması sizce nasıl bir durum sizin durumunuzdan kötü mü?

Arkadaşlar ne fark eder aylarca verilen emek, para, zaman... Ben bunları eşimden çocuğumdan aldım. Ben de sizler gibi bunları harcadım. Ben kendi kazancımı harcadım diğeri annesinin babasının parasını harcadı.

Bizler bu şekilde birbirimizle tartıştığımız sürece bundan birileri her zaman faydalanacaktır. Kamuda çalışanlarda çalışabilmelidir. Ben bu iş için 9 ayımı verdim. Karşılığını almak da hakkımdır.

Madem Kamu da çalışanlar dışarıda çalışamayacak o zaman kendi kurumumuzda çalışabilmeliyiz. Benim 1,5 sene mi heba etmemeliler. Kaldı ki 1,5 sene sonra görev verilip verilmeyeceği belli değil...

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Arkadaşım,
Biz burda ''kim daha haklı'' yı oynamıyoruz ki.Emek,zaman ve maddi kayıp hepimiz için ortaktır.Çözüm üretmeye bakalım...

M. Alper AKAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Alper,
Kamu çalışanları özel sektörde çalışamazken nasıl oluyor da risk değerlendirmesi yapıp eğitim verebiliyor?Açıklarsanız memnun olurum.

Kurumunuzun izniyle haftada 10 saat çalıştığınızı belirtmişsiniz.Onayı kimden aldınız?Okul müdüründen mi,ilçe milli eğitim müdüründen mi,il milli eğitim müdüründen mi yoksa bakandan mı?Gerçekten merak ediyorum.Aydınlatırsanız sevinirim.

Merhaba Neşe Hanım,
Öncelikle kendi kurumunuzdan aldığınız falanca kişi okulumuz öğretmenidir belgesini çalışmak istediğiniz kuruma veriyorsunuz. Ders vereceğiniz özel kurum, okul müdürlüğüne yazı yazıyor; falanca kişi kurumumuzda 10 saat ders verecektir diye. İşlem bu.

Sonrasında Özel kurumun muhasebesi kendi okulunuza aylık gelirinizi bildiriyor ki gelir vergisinde %15 lik dilimden bir an önce %20 lik dilime hatta %27 lik dilime girelim ve devlete gelir vergisi verelim.

Özel sektörde İSG uzmanı olarak çalışamıyoruz. Ama bu durum eğitim vermemize mani değil.

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
P
Merhaba Neşe Hanım,
Öncelikle kendi kurumunuzdan aldığınız falanca kişi okulumuz öğretmenidir belgesini çalışmak istediğiniz kuruma veriyorsunuz. Ders vereceğiniz özel kurum, okul müdürlüğüne yazı yazıyor; falanca kişi kurumumuzda 10 saat ders verecektir diye. İşlem bu.

Sonrasında Özel kurumun muhasebesi kendi okulunuza aylık gelirinizi bildiriyor ki gelir vergisinde %15 lik dilimden bir an önce %20 lik dilime hatta %27 lik dilime girelim ve devlete gelir vergisi verelim.

Özel sektörde İSG uzmanı olarak çalışamıyoruz. Ama bu durum eğitim vermemize mani değil.

Peki bu hakkımızın yasal dayanağı ne?Bana mail olarak ulaştırırsanız sevinirim.İnanın araştıracak vaktim yok.Sayenizde zamandan kazanacağım.Teşekkür ediyorum ilginize.İyi çalışalar.

ahmet ogul

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
80 saate kadar kamuda çalışan memurlar görevlendirilir diyor.Biz buradan yola çıkarak sözleşme yapamaz mıyız. eğitimler ve sağlık taramaları osgb ler tarafından yapılmak zorunda diye duydum.gerek osgb lerle gerek bireysel olarak (ben yarım gün çalışan öğrt. olduğumdan) haftada 20 ayda 80 saate kadar sözleşme yapabilirim diye biliyorum acaba yanlış mı?
Hocam bende öğretmenim ama herhalde kimse bu konuda bilgi sahibi değil.Büyük bir ihtimalle bu iş 2016 ya kaldı.

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hocam bende öğretmenim ama herhalde kimse bu konuda bilgi sahibi değil.Büyük bir ihtimalle bu iş 2016 ya kaldı.

Arkadaşlar,
Maalesef Meslek liseleri dışında risk değerlendirmesi yapacaklarına dair bir yazı diğer okullara ulaşmamış biliyorum.Sanırım uygulama Meslek Liselerinden başladı.Bir ortaokul müdürüne sordum '' Risk değerlendirmesi yaptırdınız mı '' diye.''O da ne hocam ''dedi.

Bakanlık bu konuda sadece Meslek Liselerine (Birçoğu tehlikeli sınıfta) Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi gönderdi.O rehber doğrultusunda Okul Sağlık ve Güvenlik Kurulları , gerekirse Alan (Bölüm) Sağlık Güvenlik Kurulları oluşturuluyor.Risk değerlendirmesini kendi çabalarıyla yapacaklar.Benim okulum Meslek Lisesi.Ödenek vs. hiçbirşey belli değil.İlçeye sordu okul müdürümüz.Yetkili şube müdürüne.O da bilmiyor.:) Güleriz ağlanacak halimize...

Moderatör tarafında düzenlendi:

M. Alper AKAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Neşe Hanım diğer arkadaşlarla da paylaşmak adına ben buradan da yayınlayayım dedim;
Kırmızı yazıyla yazılan kısım bizim dayanak noktamız. Dikkat edilmesi gereken nokta haftada 10 saati geçmemesi. Sürücü kursu, dershane gibi her türlü özel eğitim kurumunda ders verilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği' nin 41 maddesi;

MADDE 41 ? (1) Resmi okullarda görevli rehber öğretmen ve aday öğretmenler dışındaki öğretmenlere, ihtiyaç hâlinde asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulundukları haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulundukları haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir. Bu öğretmenlerin toplam ders saati sayısı haftada 30 saati geçemez.
(2) Eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer Devlet memurları ile eğitim sektörü dışındaki özel sektörde görev yapanlara özel öğretim kurumlarında haftada 10 saati geçmemek üzere ücretli ders görevi verilebilir.
(3) Özel öğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve aday eğitim personeli dışındaki eğitim personeline aylık karşılığı girebileceği ders saati sayısı kadar başka bir özel öğretim kurumunda ders saati ücretliolarak görev verilebilir. Ancak, okullar dışındaki aynı kurucuya ait diğer özel öğretim kurumlarında, rehberöğretmenlere en fazla iki kurumda görev verilebilir.
(4) Eğitim personeli olarak görev yapma nitelik ve şartlarını taşıyan ve herhangi bir kurumda çalışmayanlara yaygın eğitim kurumlarında haftada 40 saati, örgün eğitim kurumlarında haftada 30 saatini geçmemek üzere özel öğretim kurumlarında ders saati ücretli olarak görev verilebilir.
(5) Eğitim personeline, valilikten/kaymakamlıktan geçici olur veya çalışma izni alınmadan kurumlarda ders saati ücretli olarak görev verilmez.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merak ettigim konu bu işle ilgili ödenek hangi kalemden ayrıldı ?
alabilen varmı?
risk analizi acil durum ve eğitim verildiği takdirde ödeme nasıl olacak?
bimer e soran oldumu?

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu arada Sağlık Bakanlığına yapılan teklif bizim Bakanımıza da yapılmış.Sanırım gerek duymamış bakanımız ''Özel sektörde 37 saat çalışmamıza''.
Vardır bir bildiği.Ne de olsa tam gün,tam yıl eğitim.!...

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Size katılıyorum Neşe Hanım. Bence kendi odamızı kurmamız lazım. Haklarımızı aramalıyız.

Elbette ki.Bireysel mücadelelerle biryere varılmaz.Birlik olmak zorundayız.Önümüzdeki hafta İSAG üyelerinden olacağım.

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merak ettigim konu bu işle ilgili ödenek hangi kalemden ayrıldı ?
alabilen varmı?
risk analizi acil durum ve eğitim verildiği takdirde ödeme nasıl olacak?
bimer e soran oldumu?

Öğretmenim Bakanlığın bu konuda herhangi bir yazısı okullara gelmediği için BEKLİYORUZ .Kimse birşey bilmiyor.Belki henüz Bakan da bilmiyordur.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Neşe hanım ben de kurum idari amirlerimle konuştum haklı olarak kimse bilmiyor.
Neden çünkü kendi mevzuatları değil oturup da incelemek zor geliyordur. ben izah ettim durumu konuştuk. (bende idari amirim) ancak görevlendirme halinde saymanlık hangi kalemden ödeme yapacak bu muamma. Alabilen arkadaş varsa yol haritası çizse makbule geçer. Girişimde bulunan olmaması da tuhaf. TSM çalıştırıyor ancak ücret ödemiyor öğrendiğim kadarıyla.

M. Alper AKAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sertifikamızı işletebilmeliyiz... İşlemeyen sertifikanın bize faydası yok.

Bunun yanında okulumda ben ve arkadaşlarımla toplam 4 İSG uzmanıyız. Risk değerlendirmesi ekibimizi kurduk. Bunun içinde haftalık 6 saat için egzersiz planı hazırlayıp verecek arkadaşlar. (Benim başka çalışmam olduğundan ben yapamıyorum.) İl MEM'ne yollayacaklar. İl MEM inceleriz uygunsa onaylarız dedi. En azından ücret almak isteyen arkadaşlar için bir yol olabilir.

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Neşe hanım ben de kurum idari amirlerimle konuştum haklı olarak kimse bilmiyor.
Neden çünkü kendi mevzuatları değil oturup da incelemek zor geliyordur. ben izah ettim durumu konuştuk. (bende idari amirim) ancak görevlendirme halinde saymanlık hangi kalemden ödeme yapacak bu muamma. Alabilen arkadaş varsa yol haritası çizse makbule geçer. Girişimde bulunan olmaması da tuhaf. TSM çalıştırıyor ancak ücret ödemiyor öğrendiğim kadarıyla.

Bakanlık için yeni bir konu,altyapı çalışmaları tamamlanmamış.Saymanlık ne yapsın,yok ki benzer bir ibare kendilerinde.Buyurun konuşalım.Okuldayım,biliyorsunuz.:)

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Sertifikamızı işletebilmeliyiz... İşlemeyen sertifikanın bize faydası yok.

Bunun yanında okulumda ben ve arkadaşlarımla toplam 4 İSG uzmanıyız. Risk değerlendirmesi ekibimizi kurduk. Bunun içinde haftalık 6 saat için egzersiz planı hazırlayıp verecek arkadaşlar. (Benim başka çalışmam olduğundan ben yapamıyorum.) İl MEM'ne yollayacaklar. İl MEM inceleriz uygunsa onaylarız dedi. En azından ücret almak isteyen arkadaşlar için bir yol olabilir.

Ne kadar acı.Egzersiz planı üzerinden hak arayışı.Gerçekten üzülüyorum.Çalışan insanların önünü tıkamak için hazırlanmış sanki ,bazı bürokratik süreçler.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben hala işin ödenek kalemimde takıldım. Arkadaşlar idari amirleri onay verenler için saymanlık bir gider kalemi bulması lazım degilmi?

tahir çayır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
maliye bakanlığıkonu ile ilgili ödenek kalemi belirlemedi. o yüzden ödenek alamazsınız. ancak yapacağınız analiz ve eğitimler için fatura kesmek kaydı ile hizmet alımı kaleminden ödenek alırsınız.Bu arada devlet memuru isg uzmanlığını dışarıda yaparsa ne olur ? kanun yönetmelik örnek ve yorum bekliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.