Soru : Kamudaki Iş Güvenliği Uzmanlarının Özelde Çalışabilmesi

tahir çayır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
maliye bakanlığıkonu ile ilgili ödenek kalemi belirlemedi. o yüzden ödenek alamazsınız. ancak yapacağınız analiz ve eğitimler için fatura kesmek kaydı ile hizmet alımı kaleminden ödenek alırsınız.Bu arada devlet memuru isg uzmanlığını dışarıda yaparsa ne olur ? kanun yönetmelik örnek ve yorum bekliyorum.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu durumda maliye bakanlığı 6331e göre suç işlemiş olmuyormu? :)
hemen şikayet edelim:evet:

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Neşe hanım ben de kurum idari amirlerimle konuştum haklı olarak kimse bilmiyor.
Neden çünkü kendi mevzuatları değil oturup da incelemek zor geliyordur. ben izah ettim durumu konuştuk. (bende idari amirim) ancak görevlendirme halinde saymanlık hangi kalemden ödeme yapacak bu muamma. Alabilen arkadaş varsa yol haritası çizse makbule geçer. Girişimde bulunan olmaması da tuhaf. TSM çalıştırıyor ancak ücret ödemiyor öğrendiğim kadarıyla.[/QUOTE
ben hala işin ödenek kalemimde takıldım. Arkadaşlar idari amirleri onay verenler için saymanlık bir gider kalemi bulması lazım degilmi?
maliye bakanlığıkonu ile ilgili ödenek kalemi belirlemedi. o yüzden ödenek alamazsınız. ancak yapacağınız analiz ve eğitimler için fatura kesmek kaydı ile hizmet alımı kaleminden ödenek alırsınız.Bu arada devlet memuru isg uzmanlığını dışarıda yaparsa ne olur ? kanun yönetmelik örnek ve yorum bekliyorum.

İlk aklıma gelen yanıt:
657'ye aykırı davrandığı için hakları elinden alınır.Bu arada iptal edilen 28. maddeyi içeren yargı kararını okumanızı öneririm.Resmi gazetede yayınlanmıştı.İsterseniz netten arayıp bulabilirsiniz.
2013 yılına ait resmi gazetede.Tarih ve sayısı aklımda yok şu an.Aslında iptal edilen 28. madde ye dayanarak özel sektörde çalışabiliriz.Fakat kurumumuz 657'ye aykırı davrandığımız gerekçesiyle memuriyete son verilmesi yönünde harekete geçecektir.Bu durumda bize yargı yolu açılır.Dava sürecinde kurum karşımıza başka gerekçeler çıkaracaktır.Ben kazanılması kesin gözüyle bakıyorum bu tür davaya.
Ama doğrusu herşeye rağmen cesaret edemiyorum.Malum, memursunuz.Aylık ödemeler vs.Başka bir gelir de olmayınca;beklemeye karar veriyorsunuz.

xen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
herkese selam ve saygılar bende kamuda öğretmenim aynı zamanda A sınıfı uzmanım . meb bilği edindirmeye yazdım. çalışma durumu hakkında ve eğitim verme hakkında , hiçbir cevap yazmayıp beni çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına yonlendirip onlar cevap verdi. kamu kurum ve kuruluşları dışında çalışma hakkınız yok dedi. kafam karıştı. bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim saygılar

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
herkese selam ve saygılar bende kamuda öğretmenim aynı zamanda A sınıfı uzmanım . meb bilği edindirmeye yazdım. çalışma durumu hakkında ve eğitim verme hakkında , hiçbir cevap yazmayıp beni çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına yonlendirip onlar cevap verdi. kamu kurum ve kuruluşları dışında çalışma hakkınız yok dedi. kafam karıştı. bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim saygılar

Sizi üzeceğimi biliyorum ama paylaşayım.Alo 170 'ten araştırdım.Bana 3 gün sonra döndüler.Özel sektörde çalışmanıza kurumunuz izin vermiyor dediler.Çünkü onlar da Milli Eğitim Bakanlığı'na danışarak bana yanıt verdiler.Yani paslaşıp duruyorlar.İptal edilen 28. maddeye dayanarak ya bu iş yargıda çözülecek ya da Bakanımız;Sağlık Bakanı gibi hareket edip bizi bu sürüncemeden kurtaracak.Başka çözüm göremiyorum.
Bilgisi olan arkadaşların yeni gelişmelerden bizleri haberdar etmesini bekliyorum biryandan da.

asuman84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Dışarda çalışma gibi bi hakkımız yok sadece kamu kurumunda çalışabiliriz fakat yasa kamu kurumlarında uzman çalıştırma zorunluluğunu 2016 ya erteledi, kamu kurumları şu an il müdürlüklerinde isg birimi kuruyorlar buralarda belli ücret karşılığı isg uzmanı görevlendirme yapabiliyorlar.

çok özür dilerim kusura bakmayın yoğunluktan dolayı isminizi yanlış yazmışım aynı anda başka bir işlem yapıyordum ve isim hatası yapmışım tekrar özür dilerim AHMET BEY.

nazli461

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ben bir devlet universitesinde öğretim gorevlisiyim. C sinifi is guvenligi uzmani olarak ayda 4 gun sozlesme yapma sansim var mi? Bu konuda nereden bilgi alabilirim. Sonucta cumartesi gunu icin sozlesme yapmis olacagim. Universiteler 657 ye tabi olmadigindan boyle birsey yapabilir miyim. Bir fikri olan var mi acaba?

aydın çavana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
657 sayılı DMK. ya göre memurun kazanç getirici faaliyette bulunması Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezasını gerektirir.

nazli461

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Öğretim gorevlisi olup kismi sureli sozlesme yapan arkadaslar oldugunu duymustum.

Ahmet BEŞYAPRAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
çok özür dilerim kusura bakmayın yoğunluktan dolayı isminizi yanlış yazmışım aynı anda başka bir işlem yapıyordum ve isim hatası yapmışım tekrar özür dilerim AHMET BEY.
insanlık hali önemli değil, zor şartlar altında belgeyi aldık şimdi kamuda görevlendirilme stresi yaşıyoruz. ben il merkezindeyim bana görevlendirme yapacaklar fakat saat ve ücret konusunda bi muallak var bakalım ne olacak?

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Ayşe hanım benim olduğum yerin il müdürlüğü yok az tehlikeli grupta bir yer.
Ben belgemi sunarken şu kanunun şu maddesine istinaden şeklinde bir üst yazı ile sunmak durumundayım.
Bu konu hakkında bir bilginiz var mı ,
bu olay kamu da 2016 ertelenmiş olsa bile kamu kurum ve kuruluşlarıda( tehlike grubu farketmez) risk değerlendirmesi yapmak acil durum eylem planı yapmak zorunda değil mi ben öyle biliyorum yanlış değilse tabi
2016 da zorunluluk başlangıç noktası kamu için ama bulunduğunuz kurumun risk değerlendirmesi,acil eylem planı ve eğitimleri konusunda girişimde bulunmanız hem amirlerinize karşı iyi izlenim bırakmanıza neden olur.zorunluluk geldiğinde de işi size verirler bence.atak davranmak önemli asuman hnm

aydın çavana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben bu dönemde atak davranmanın iş yükü ve sorumluluğunun yanında ek hiçbir şey getirmeyeceğini düşünüyorum çünkü asli görevler aynen devam edecek ve çok cüzzi paraları almak için dahi mahkemelere başvuracaksınız.Zorunluluk geldiği zaman ise artan uzman sayısı nedeniyle idareye yakın olacak görevlendirilecek emeği olan değil. Belki fazla karamsarım ama malesef kamuda da özelde de iş güvenliği uzmanlığı bayağı sulandırıldı.

asuman84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
insanlık hali önemli değil, zor şartlar altında belgeyi aldık şimdi kamuda görevlendirilme stresi yaşıyoruz. ben il merkezindeyim bana görevlendirme yapacaklar fakat saat ve ücret konusunda bi muallak var bakalım ne olacak?
Sizin adınıza çok sevindim. İnşallah beklediğinizden daha da iyi bir ücret çıkar karşınıza. Ben yargı kurumunda olduğum için bekleme süreci biraz daha fazla olacak sanırım benim için.

asuman84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sizin adınıza çok sevindim. İnşallah beklediğinizden daha da iyi bir ücret çıkar karşınıza. Ben yargı kurumunda olduğum için bekleme süreci biraz daha fazla olacak sanırım benim için.
2016 da zorunluluk başlangıç noktası kamu için ama bulunduğunuz kurumun risk değerlendirmesi,acil eylem planı ve eğitimleri konusunda girişimde bulunmanız hem amirlerinize karşı iyi izlenim bırakmanıza neden olur.zorunluluk geldiğinde de işi size verirler bence.atak davranmak önemli asuman hnm
Çok doğru söylüyorsunuz. Şuan kendi çapında birşeyler yapmaya çalışıyorum ama bakalım. Hepimiz için hayırlısı olsun

asuman84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çok doğru söylüyorsunuz. Şuan kendi çapında birşeyler yapmaya çalışıyorum ama bakalım. Hepimiz için hayırlısı olsun

Ersin K

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Dışarda çalışma gibi bi hakkımız yok sadece kamu kurumunda çalışabiliriz fakat yasa kamu kurumlarında uzman çalıştırma zorunluluğunu 2016 ya erteledi, kamu kurumları şu an il müdürlüklerinde isg birimi kuruyorlar buralarda belli ücret karşılığı isg uzmanı görevlendirme yapabiliyorlar.
Siz işçi kadrosunda değilmisiniz.

tahir çayır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet arkadaşlar gördüğüm kadarı ile sadece yorum yapabiliyoruz 657 de meslekten men cezasını gerektirmez yapacağımız iş sadece kademe ilerlemesini durdurma cezasını gerektirir. ilerleyecek kademe yoksa maaş kesim cezası (1/4 - 1/2 ) ile cezalandırılırsınız. Bu arada ben denemeyi düşünüyorum. Ayrıca bulunduğunuz kurumda ücretsiz olarak risk analizi vermeniz sadece iş yükü getirir. Eğitim zaten veremezsiniz isg katipden sizi onaylaması gerekir idarenin ve sistem memurları çalışan olarak görmüyor şu an o yüzden size atama da yapılamaz isg katip üzerinden dolayısı ile idarenin dışarıdan hizmet alması en mantıklı yoldur.

Ahmet BEŞYAPRAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Siz işçi kadrosunda değilmisiniz.
657 yim halk sağlığı kurumunda çalışıyorum.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Neşe Hanım,
Öncelikle kendi kurumunuzdan aldığınız falanca kişi okulumuz öğretmenidir belgesini çalışmak istediğiniz kuruma veriyorsunuz. Ders vereceğiniz özel kurum, okul müdürlüğüne yazı yazıyor; falanca kişi kurumumuzda 10 saat ders verecektir diye. İşlem bu.

Sonrasında Özel kurumun muhasebesi kendi okulunuza aylık gelirinizi bildiriyor ki gelir vergisinde %15 lik dilimden bir an önce %20 lik dilime hatta %27 lik dilime girelim ve devlete gelir vergisi verelim.

Özel sektörde İSG uzmanı olarak çalışamıyoruz. Ama bu durum eğitim vermemize mani değil.
Merhaba,
"ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA
YÖNETMELİK" Madde 13 aşağıdaki gibidir;
"1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim
kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından, eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer"
Netice, bireysel bir uzman ancak o işyerinin elemanı ise eğitim verebilir. Sizin durumunuzda ise sadece bağlı olduğunuz kuruma eğitim verebilirsiniz. Yönetmelik böyle diyor.

tahir çayır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet arkadaşlar gördüğüm kadarı ile sadece yorum yapabiliyoruz 657 de meslekten men cezasını gerektirmez yapacağımız iş sadece kademe ilerlemesini durdurma cezasını gerektirir. ilerleyecek kademe yoksa maaş kesim cezası (1/4 - 1/2 ) ile cezalandırılırsınız. Bu arada ben denemeyi düşünüyorum. Ayrıca bulunduğunuz kurumda ücretsiz olarak risk analizi vermeniz sadece iş yükü getirir. Eğitim zaten veremezsiniz isg katipden sizi onaylaması gerekir idarenin ve sistem memurları çalışan olarak görmüyor şu an o yüzden size atama da yapılamaz isg katip üzerinden dolayısı ile idarenin dışarıdan hizmet alması en mantıklı yoldur.
Bu arada arkadaşlar bir okul müdürü olarak ben böyle yaptım (dışarıdan hizmet satın aldım)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.