Duyuru Karaman'da Maden Kazasi

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

KARAMAN'DA MADEN KAZASI

Karaman'ın Ermenek ilçesinin Güneyyurt beldesi civarında bulunan kömür madeninde su kaynağının patlaması sonucu 18 madenci kardeşimiz mahsur kalmıştır.Çok yakın zamanlarda yaşadığımız acı olayların etkisiyle yüreklerimiz hala yanmaktayken şu an kurtarılmayı bekleyen madenci kardeşlerimizin sağ salim çıkarılacağı umuduyla bekliyoruz.

Levent KAVLAK
    İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    Yön.Krl.Bşk.

maden resim.jpg

2. olcay altay

olcay altay TÜİSAG Üyesi

15 yıldır su basması olmuyormuş 100 yıldır olmasın !! Peşmergeden rica edelim kobaniden önce madencilerimizi kurtarsın

3. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Biz uzmanlara kalan umutla beklemek mi oldu!

4. berat melih

berat melih TÜİSAG Üyesi

Kan dondurucu. Kanun yönetmelikler tüzükler gene kağıt üstünde insanlar ise yer altında kalmaya devam ediyor yazık çok yazık ve çok üzücü .......

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Neslihan Burabak Koç

Neslihan Burabak Koç TÜİSAG Üyesi

Yine yıkım yine üzüntü..Değerli meslektaşlarım bu konuda siyaseten yorumlama yapmayı doğru bulmuyorum içinde bulunduğumuz sıkıntının peşmergeyle ne ilgisi var anlamadım, riskler sosyal, ekonomik, politik her alanda olabilir, her kurumun her ülkenin de her tür riske bir karşı önlem planı olmalı, bunu devletin ileri gelen kişileri görüşür tartışır aksiyon alır.Şimdi bunları bir kenara bırakırsak herhalde madencilik tarihinde ender rastlanan bir durum söz konusu ama kesinlikle katılıyorum isterse milyonda bir ihtimal olsun ihmal edilememeliydi. Yeni çıkacak torba yasada yine revize kanun maddeleri ele alınmalı, dernekler vasıtasıyla tüm uzmanlardan görüş alınmalıdır.

6. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Haberlere göre ender rastlanan bir kaza da değilmiş, daha önceden yine su sızıntısı oluyormuş. Bu tespit edilmiş, bilinen bir tehlikedir. Buna tedbir almak gerekirdi. Eğer tedbir alınmamışsa -ki şu an itibariyle öyle gözüküyor- bilinçli taksire girmez mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Deniz Devrim ve Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
  7. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Dün bir milletvekili çok güzel söyledi.Bu iş kültür işi diye.Arkadaşlar kimse kusura bakmasın ama bizim iş güvenliği uzmanları da dahil olmak üzere %95 imiz bu kültüre sahip değiliz. Dolayısıyla bu kazaları çok çok göreceğiz malesef.İş güvenliği uzmanları bence bu işin kontrol kısmında.Esas ugulama kısmında olan işverenler ve bu işletmelere ruhhsat veren devlet düzelmedikçe ağır cezalar kesmedikçe, iş güvenliği kültürü anaokulundan itibaren verilmedikçe bu kazalar daha çok yaşanır. Haaaa bu dediklerim yapılırsa eğer kültürün tam olarak oturması da sanırsam üç kuşak sürer. Allah oradaki kardeşlerime rahmet etsin inşaallah.

zeyno06 ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  8. Neslihan Burabak Koç

Kesinlikle katılıyorum, bu kültürün oturması en az 25-30 sene, acı ama gerçek.

zeyno06 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Devlet denetimini yapmazsa, kontrolleri sıkı tutmazsa, uygun olmayan durumları cezalandırmazsa, mevzuatı işine gelene göre uygularsa, işvereni ayırır ve kayırırsa, iş sağlığı güvenliği hükümlerine uygun olmayan işler yaparsa, tehlike sınıflarına bakmazsa, çalışanların olduğu işletmeleri büyük-küçük diye ayırırsa, her durumdan ticari kaygı güder ve güdülmesine müsaade ederse, daha fazla kar için gerekli tedbirleri aldırmazsa, vs... Bütün bu işler tersine dönmediği sürece ne dersek diyelim herşey boş.

Uzman Özlem, zeyno06 ve trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
  10. Deniz Devrim

Adam çıkmış diyorki 'ben daha önce de söyledim işvernler konuyu ciddiye almıyor'. Yahu sen bakansın. İşvereni bana ne şikayet ediyorsun, sen ne işe yarıyorsun? Ölen ölmüş, yok devlet tam kadro ordaymış yok yüzlerce kişi çalışıyormuş yok helikopter hazırmış bilmem ne.. Onlarda bunun işe yaramayacağını gidenin geri gelemeyeceğimi çok iyi biliyorlar. Tribüne oynuyorlar. Başarılı da oluyorlar bu konuda. Hep mağdur hep mazlum! Bana şikayet etme, git çöz!!!

zeyno06 ve Funda Gürsoy Özkocacık bu yazıya teşekkür etti.
  11. Deniz Devrim

Neslihan hanım; konu tam da bu, yani siyaset. Bakan senden benden daha iyi biliyor neyin ne olduğunu. İsterlerse bir gecede çözebileceklerini bile çok iyi biliyorlar. Ama çözmüyorlar. İşlerine gelmiyor. İstersen bunu tartışalım neden işlerine gelmediğini?

12. oykusen

oykusen TÜİSAG Üyesi

Karaman'a giden mühendisler ve uzmanlara 'o ağalar' diye seslenen gariban yöre halkının acılı masum gözyaşlarında boğulucaz hepimiz. O ağalar çevrede yedirilip içirilip gezdirilip gönderildiler ! Boğulucaz hepimiz. Artık herkes sorumludur bu ülkenin dört bir yanında meydana gelen tüm işçi kazalarından ve ölümlerden. Kimse oturduğu yerde rahat olduğunu sanmasın ! Çok büyük yanılgılar içerisindeyiz. Bu ne hırs..Bu ne celal..Bu ne şiddet....

13. oykusen

oykusen TÜİSAG Üyesi

'Oğlum yüzmeyi bilmezdi ya suyun içinde ne yaptı ? ' bu sesi hiç kimse unutmasın. Artık hükümeti bakanı sağı solu deliler gibi suçlamaktan vazgeçelim. Suçlu herkes ! Hepimiz ! Bu ülkenin insanlarını açlık yada yer altındaki ölüm tehditi arasında seçim yapmaya zorlayan bizlerde suç !

zeyno06 bu yazıya teşekkür etti.
  14. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Oyku Hanım bu kazda birinci derecede, ikinci derecede , üçüncü derecede hükümet,bakan ve sağ sol dediğiniz kişiler sorumludur.Dördüncü işveren diye gider. Esas nbunları konuşalım. Ne için bu insanlar ölüyor. Bakan kendi ağızı ile söyledi 50 kişi geliyor madeni açtırmak için diyor. Allah aşkına ne konuşalım. çok merak ediyorum. Bu kaza ile ilgili ne konuşalım.

15. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Türkiye de Japonyadan daha çok dolar milyarderi varmış. İşte esas sebep bu. Türkiye ne üretiyor ne ihraç ediyor hangi markası dünyada tanınmış da bu kadar dolar milyarderi var acaba?

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  16. omark

omark TÜİSAG Üyesi

Bu ülkede ihale kanunu yüzlerce kez revize edilmiş!Neden acaba işte bunları konuşalım.O zaman bu insanların neden öldüğünü anlarız.Suçlunun kim olduğunu anlarız

17. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

Bizler Asıl işverenin Devletin ta kendisi olduğunu gözardı ettiğimiz sürece devlet adamlarının da sözde işvereni suçlar açıklamalarına daha çok kanarız. Arkadaşlar Asıl işveren Devlettir. Neden?
    1- Özelleştirme süreçlerinde ihalelerden kazanılan paralar,
    2- işletme sürecinde işverenden, işçiden kesilen vergiler,
    3- Madencilik sektöründe kazalardan sonra duyduğumuz rödovans meselesi
    4- Harç pulları, ötv ler , Sutopajlar falanlar filanlar....
    Kendim işveren olmadığım için daha sayamadığım bir yığın kesintiler.
    Şimdi kalkmış devlet başkanımız açıklama yapıyor bilmem işverenlerin çıkartmış olduğumuz mevzuatları benimsememiş olması, kötü niyetli olmaları falan filan.. Soruyorum size tüm yaşanan bu olayların ana hedefi para kazanmak değilmi? evet tabiki para kazanmak. Devlet başta olmak üzere İşvereni işçisi herkes para kazanmak için uğraşıyor... Doğal olanda bu zaten..
    Ancak; Kazanılan paranın nasıl olması gerektiği hususunun masaya yatırılması gerekiyor. Kanlımı? , Kansızmı?
    Yani;
    1- Devlet olarak sen işverenlerin kanını emmekten vazgeçip (araştırın bakın devlet işverenin abartısız en az %50 ortağıdır.) işverenden kestiğin paraların en az yarısını İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ uygulamaları için harcanmasını sağlayacaksın.
    2- İşveren olarak sen kullandığın TEKNOLOJİLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ ve çalıştıracağın işçilerin MESLEKİ EĞİTİMLERİ (ama adam gibi sürdürülebilir eğitimler) için kazancının en az yarısını harcayacaksın.
    3- İşçilerde aldıkları eğitimler neticesinde BİLİNÇLİ ve MESLEK SAHİBİ İŞÇİ ünvanının gerektirdiği gibi işyerlerinde çalışacaklar.

SONUÇ: Tarafların hepsi hatrı sayılır ÖZVERİ lerde bulunacak.
    Daha söylenecek çok şey var ama şimdilik bu kadar.
    Saygılarımla..

18. Neslihan Burabak Koç

Ender yaşanan bir kaza türünden kastım dünyada su baskını ile gerçekleşmiş kaç tane maden kazası var, istatistiksel olarak az rastlanan türde bir kaza bunu kastediyorum. Burada tehlike geliyorum demiş tabikide, önlem alınmamış o ayrı bir mevzu.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica