Kasım Özer Twitterde Özel Sektörde Tam Süreli Çalışan Dışarda Isg Uzmanı Olarak Çalışamaz Dedi...

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Elif Burcu Cilingir ‏@Eburcuas 13 Mar
@kozer0606 Kasım bey ben özel bir sektörde tam süreli çalışmaktayım.Ben işyeri haricimde dışarda isg uzmanı olarak kaç saatimi kullanabilirm

00:01 - 13 Mar 2014 · Detaylar

50db3e0f15eea71aa116d604fa46cb79_bigger.jpeg
Kasım Özer ‏@kozer0606
@Eburcuas Özelde tam süreli çalışan da zaten mesaisini doldurduğundan İş Kanunu gereği çalışmaz veya İSG Katip sisteminde imkan olmaz

12:41 - 13 Mar 2014

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ahhhh bunu defalarca söyledik ama bazı arkadaşlarımız İSGkatipin açığını ve 37 saat başka bir işyerinde çalışabileceklerini söylüyorlardı. Adı üstünde zaten TAM ZAMANLI. Başka zaman yokki çalışmaya. Hem kanunen mümkün olsa bile iş sağlığı ve güvenliğine aykırı bu. Ne zaman dinleneceksin, ne zaman kendine ve ailene zaman ayıracaksın???

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlk ağızdan duyurulmasında fayda var diye düşündüm...:)

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şuanda uygulama şu şekilde olmakta. Tam zamanlı olarak bir işyerine bağlı çalışan uzman (yani ayda 30 gün sigortası yatan uzman) bağlı olduğu işyeri ile isgkatipten 180+37 saat sözleşme yapmadığı için dışarıdan da iş alıp çalışabilmekte. Bunun sakıncalarını ilerideki denetimlerde görebiliriz. Ancak şu bir gerçekki SGK sadece eksik yatan sigorta günlerini (yani ayda 30 günden az) takip ederek sorgulamakta. Fazla yatan (yani ayda 30 günden fazla) sigorta günlerini sorgulamamaktadır. Zaten uygulamadaki açıklıkta buradan kaynaklanmaktadır. Benim fikrimi soracak olursanız ileride kimse çıkıpta kardeşim sen neden 30 günden fazla prim yatırdın da demiyecektir. :) yani becerebilen çalışsın ekstra olarak bence sorun olmaz :)

Barış Şenoğul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Özel sektörde iş güvenliği uzmanlığı dışında bir görevde tam zamanlı çalışan bir kişi, başka firmalara uzmanlık hizmeti veremez. Çalıştığı iş yerinde kısmi süreli sözleşme yaparsa, kalan sürelerinde +37 saati de kullanarak uzmanlık yapabilir. Yani tam süreli çalışıp, çalıştığınız iş yerine bildirmeyip başka firmalara iş güvenliği uzmanlığı yapamazsınız.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Geçiş süresi tamamlandıktan sonra İSG Katip üzerinden bakanlık onay vereceği zaman kişinin SGK kayıtlarından farklı işyerlerinde de çalıştığını görüp onaylamayabilir.

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ahhhh bunu defalarca söyledik ama bazı arkadaşlarımız İSGkatipin açığını ve 37 saat başka bir işyerinde çalışabileceklerini söylüyorlardı. Adı üstünde zaten TAM ZAMANLI. Başka zaman yokki çalışmaya. Hem kanunen mümkün olsa bile iş sağlığı ve güvenliğine aykırı bu. Ne zaman dinleneceksin, ne zaman kendine ve ailene zaman ayıracaksın???
para para para... Bu ne açgözlülük yahu...

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
2 gün önce çalışma bakanlığında genel müdür yardımcısına bu soruyu sordum verdiği cevap 37 saatini kullanabilir dedi.
Ya ben anlamıyorum ya ben anlamıyorum... Benim kanundan anladığım, 37 saat bizim fazla mesai hakkımız, 37 saat fazla mesai yapabilmek içinde 180 saat işyerinde çalışmamız gerekir diye anlıyorum. İşyerinde hiç normal çalışma olmadan 37 saat fazla çalışma olabilir mi? Bakanlığın yönlendirmeleri ve katibin eksikleri kafa karıştırmaya başladı.
Katibe göre herkesi görevlendirebiliyorsun.. işyerinde sigortası olmayan, osgb olmayan biri bile görevlendirilebiliyor.
Tam zamanlı çalışırken dışarıya iş yapmaya kesinlikle karşıyım fakat, ayrımcılığı da karşıyım, eğer bizler çalışamıyor isek...
Memura 80 saat verilmemeli... Kurum hekimlerine dışarıda çalışma yaptırılmamalı... Helede sigorta yatırılmıyorken... İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti verecek birinin sigortasının olmaması nasıl kabul edildi, anlamadım.. İşçi olarak çalışan kaçak olurken, Hekim olarak çalışan ne oluyor.?

parlaksu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
cevabı bilen yok hasılı.İSG KATİP Problemli

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Dürüst olmak gerekirse tam zamanli nir yerde calisirken isg uzmanlığı yapmak dogru degil isg uzmani olarak bu kurali ilk once biz cigniyoruz. Su anda isg katip. Bize 217 saat vermis bunu kullanabiliyoruz ama isg katip de sgk baglantisi olmadigi icin ekstradan baska bir is de yapabiliyoruz.
Osgb kuruluş sartlarina bakin orda diyorki ayni unvanla baska bir yerde calismayan tam zamanli isg uzmani ve hekimi burda acik kapi biralmis osgb kurmak icin. Hatta bunu kullanan bir çok arkadaş var.

mesutc

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba konuya hakim arkadaşlara şunu sormak istiyorum. normalde tam zamanlı çalıştığınız bir işyerinde yasal uzmanlık süresi kaç saati gerektiriyorsa örneğin 40 saat tanımlayıp, firmanızın alt taşeron firmalarında uzmanlık yapılabiliyor mu ? Çevremde buna benzer çalışan uzmanlar var. Böyle birşey mümkün mü ?

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba konuya hakim arkadaşlara şunu sormak istiyorum. normalde tam zamanlı çalıştığınız bir işyerinde yasal uzmanlık süresi kaç saati gerektiriyorsa örneğin 40 saat tanımlayıp, firmanızın alt taşeron firmalarında uzmanlık yapılabiliyor mu ? Çevremde buna benzer çalışan uzmanlar var. Böyle birşey mümkün mü ?
Merhaba, Bir işyerinde tam süreli çalışırken başka işyerlerinde çalışma yapılamaz, eğer farklı işyerlerinde çalışacaksanız, her çalışmak istediğiniz işveren ile kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak her işyerinden sözleşme süreniz ile sigortanız eşit olmalıdır ve ücretiniz maaş gibi verilmeli fatura karşılığı olmamalıdır.

Kısmi süreli çalışma nedir?
İş kanunu: Tam süreli emsal işçiye oranla önemli ölçüde daha az çalışma şeklinde tanımlanmakta
SGK işe girişler aylık 150 saatin altındaki çalışmaları kısmi süreli saymaktadır.

İSG-Katip bunu sorgulamadığı için uzman arkadaşlar buradaki açıktan yararlanmaktadır.

İş Güvenliği uzm. yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağında direk madde koydular,
- "İş Güvenliği Uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz"

İşin doğrusu olması gereken, birden fazla işyerinde çalışılacak ise,
- Kısmi Süreli Sözleşme
- Sigortanın olması
- İsg-katip sistemine kayıt
- Maaş olarak ücret alınması

İyi Çalışmalar..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.