Soru : Katip Programında Sözleşme İptalleri

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Katipte gerek işveren gerekse uzman veya hekim istediği zaman sözleşme iptaline gidebiliyor. Bu durum her iki tarafı da mağdur bırakabilecek dezavantajar içeriyor. Taraflar istedikleri zaman iptal edememeliler. Örneğin ihbar süresi denen bir olay var.

Başka bir açıdan bakarsak nasıl sözleşme girişi yaparken işveren talep ediyor uzman/hekim onaylıyorsa çıkışta da bu işlem tek taraflı olmamalı.

Bu gibi sıkıntılarınız veya önerileriniz varsa paylaşıp yetkililer iletmemiz gerekiyor.

İyi çalışmalar
Mrb, sen kimden yanasın???

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Mrb, sen kimden yanasın???
Hangi tarafta olduğumu anlayamadığınıza göre demek ki tarafsız fikir beyan etmişim, amacım da buydu... Sizin bu konudaki fikriniz nedir? (Taraf tutabilirsiniz:))

Kaan PASTIRMACI

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Çalıştığım firma OSGB den hizmet almakta. Şubat ayı itibariyle İş güvenliği uzmanlığını diğer pozisyonuma ek olarak ben yürüteceğim. Sözleşme iptali için işveren isg katip e girip, e- devlet ve T.C. si ile , OSGB ile var olan sözleşmeyi iptal edip beni atayacak, ben de sisteme girip onaylayacak mıyım? Doğru mu? Bir de Şubat başında devir olacağı için, devir işlemini ne zaman yapmalıyız? Şubatın ilk günü yapılsa hemen geçerli oluyor mu?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çalıştığım firma OSGB den hizmet almakta. Şubat ayı itibariyle İş güvenliği uzmanlığını diğer pozisyonuma ek olarak ben yürüteceğim. Sözleşme iptali için işveren isg katip e girip, e- devlet ve T.C. si ile , OSGB ile var olan sözleşmeyi iptal edip beni atayacak, ben de sisteme girip onaylayacak mıyım? Doğru mu? Bir de Şubat başında devir olacağı için, devir işlemini ne zaman yapmalıyız? Şubatın ilk günü yapılsa hemen geçerli oluyor mu?

Olur

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bir sorum olacak, bir kamu kurumunda yapılması gerekn isg hizmetleri süresi çalısan sayısı itibarıyla 15.000 dakika ise, görevlendirilen 3 iş güvenliği uzmanının görev. süresi toplamı 28.800 dk olabilir mi? (9.600+9.600+9.600dk )

yoksa görevlendirme sürelerinin toplamı 15.000 dk mı olmalıdır?

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bu kadar panik yapmayın.. işvereni bu kadar çok düşündüğünüzü bilmiyordum.. sözleşmenin feshi iptali durumunda 30 süre veriyor zaten işverene. paniklemeyin, bırakın bazı şeyleri de işveren düşünsün? neden hep biz düşünmek zorunda kalıyoruz?

SemihaY.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,
Bir konuda sizden bilgi almak istiyorum
İsg katipte silinen sözleşmelerde onaylamadığım sözleşmeler kalmış,ben tamamen silmek istiyorum zaten onaylamadımda....Tamamen silmek için ne yapmalıyım?
Teşekkür ederim

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir sorum olacak, bir kamu kurumunda yapılması gerekn isg hizmetleri süresi çalısan sayısı itibarıyla 15.000 dakika ise, görevlendirilen 3 iş güvenliği uzmanının görev. süresi toplamı 28.800 dk olabilir mi? (9.600+9.600+9.600dk )

yoksa görevlendirme sürelerinin toplamı 15.000 dk mı olmalıdır?

çalışan sayısına bağlı olarak hizmet alma süresi 15.000 dakika, alınması gereken en az süredir o, fazla görevlendirme yapıldı diye bir şey denmez.. en azından sistem buna bir şey demez.. ama fazla görevlendirme yapıldığından dolayı ücret ödemesi fazla yapılıyorsa işveren buna bir şey diyebilir..

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hangi tarafta olduğumu anlayamadığınıza göre demek ki tarafsız fikir beyan etmişim, amacım da buydu... Sizin bu konudaki fikriniz nedir? (Taraf tutabilirsiniz:))

İSG katipten sözleşmemizi tek taraflı iptal etmemizle ilgili bir sorun yok gayet iyidir.. zaten kanun işverene 30 gün gibi bir süre veriyor.. isg katipte sözleşmesi iptal edilen uzman yada hekim yerine işveren 30 gün içerisinde başka bir atama yapmak zorunda..
bir zahmet işveren de e devlet şifresiyle girip kontrol ediversin bazı şeyleri her şeyi bizlerden beklemesinler...
iptal ettiğimizde söylüyoruz zaten bizler..

bu arada tarafsız değilsin işvereni tutuyorsun.. :)

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG katipten sözleşmemizi tek taraflı iptal etmemizle ilgili bir sorun yok gayet iyidir.. zaten kanun işverene 30 gün gibi bir süre veriyor.. isg katipte sözleşmesi iptal edilen uzman yada hekim yerine işveren 30 gün içerisinde başka bir atama yapmak zorunda..
bir zahmet işveren de e devlet şifresiyle girip kontrol ediversin bazı şeyleri her şeyi bizlerden beklemesinler...
iptal ettiğimizde söylüyoruz zaten bizler..

bu arada tarafsız değilsin işvereni tutuyorsun.. :)
osgb de çalışan iş güv. uzmanı ve İşyeri Hekimi kendi isteği ile feshi isg katipten silemez. Ne zaman osgb silerse o zaman ayrılabilir. İhbar çekilerek ve yetkilendirme dairesine ulaşarak çözmek de zaman alıcıdır. Bu arada osgb maaş ve benzeri konularda gecikme vs yapabilir. Fesih kötü niyet oluştuğunda iki taraftan biri tarafından gerçekleşebilmeli. İhbar süresi var fakat hangi işveren uygulayabiliyor ki. Bir isg uzmanına uyguladığında dava sonucu bunu uygulamadığı daha önce çıkanlardan dolayı o kadar maliyenin işcinin o sürede ödeyeceği vergi ve SGK nın sigorta alacağı oluşacağından hiç bir işveren bunu uygulayamayacaktır.(istisnaları cevap hakkı doğmaması için hariç tutarım)

Yunusaa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar bir sorum olacak. Çalıştığım işyeri 1 hafta önce işyeri atamamin iptal olduğunu ve onlarında yeni haberi olduğunu söyledi. Ben en son 2 ay önce isgkatip e girmişim,kendimin yapmadigindan eminim. Sorum şu: Bu işlemin Kimin yaptığını nereden öğrenebilirim?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.