Soru : Kaynak İşlerinde Yasal Zorunluluklar

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, kaynak işlerinde uyulması gereken yasal zorunluluklar nelerdir ve bunları nereden bulabilirim. Kaynak işleri yönetmeliği diye bişey bulamadım. Bu konnular hangi yönetmelikte geçiyor. Şimdiden teşekkürler.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tüzükte geçiyordu lakin tüzük yürürlükten kaldırıldı.
Forumda bu bölümü inceleyin isterseniz. Bir de ekte yer alan dokümana bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Kaynak İşleri İle İlgili Araştırma.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 843

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu arada yürürlükten kaldırılan tüzükte geçen ilgili maddeleri de buldum.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim. Yalnız benim öğrenmek istediğim. Kaynak işleri yapılan yerlerde tavan yüksekliği ne olmalıdır. Kaynak işlerinde çalışanlar günlük çalışma saatleri nedir vb.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kaynak işlerini tek başına bir mevzuata sığdırmak zordur. Bir sürü yönetmelik ve kanuna bağlı çalışılması gerekir. Elektrik iç tesisat yönetmeliği, patlayıcı ortamdan çalışanların korunması hakkındaki yönetmelik, 4857 iş kanunu, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu vb onlarca yönetmelik ve kanun.
Burada esas olan çalışanların uygun bir ortamda çalışmasının temin edilebilmesi. Tavan yüksekliği, olması gereken hacim, termal konfor gereği oluşturulacak şartlar bile ayrı bir uzmanlık gerektirir. Ayrıca işin bir de ergonomisi var. Kullanılan iş ekipmanları, kişilerin kullandıkları KKD' ler hepsi birer araştırma konusu.
Tüm bu detaylar irdelendiğinde, tek bir kanuna ve yönetmeliğe kaynağı sığdıramazsınız. İçinde bulunulan şartlar tek tek ele alınarak var olan bir ortamın çalışabilir olduğunun ispatlanması gereklidir. Onlarca doneye bakılmalıdır. Hava hızından, ortam sıcaklığına, kullanılan KKD' ler den, havalandırmaya, şebeke uygunluğundan, kullanılacak malzemeye, kaynak çeşidinden, kişinin meslek eğitimine kadar sorgulanması gereken bir sürü detay. Tüm bunları cebe koyduktan sonra benim ortamım mevzuata uygundur diyebilirsiniz. Tüm detayların var olduğu bir kanun ya da yönetmelik aramayın. Zira yok. Alt kısımda daha evvel yapılan bir çalışmayı size rehber olsun diye ekliyorum.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• kaynak işlerinde güvenlik.pdf
    6.2 MB · Görüntüleme: 860
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.