Toolbox Kemirgenler, Yilanlar Ve Böcekler Hakkında Iş Başı Konuşması

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
KEMİRGENLER, YILANLAR VE BÖCEKLER
Böcekler, Örümcekler ve Keneler
§​
Kendinizi ısırma ve sokmalara karşı korumak için uzun pantolon, uzun çorap ve uzun kollu elbiseler giyiniz. Paçanızdan içeri yılan ve böcek girmelerine karşı eğer mümkünse pantolonunuzun paçası lastikli olmalıdır​
§​
DEET veya Picaridin içeren böcek kovucular kullanınız​
§​
Reçetesiz satılan ürünlerle ısırma ve sokmalara müdahale ediniz, bu ürünler acıyı dindirir ve enfeksiyonu önler​
§​
Ateş karıncalarından kaçınınız; onların ısırıkları acı verir ve ısırdığı yerin kabarmasına sebep olur​
§​
Şiddetli reaksiyon gösteren ateş karıncası ısırmaları (göğüs ağrısı, mide bulantısı, terleme, nefes darlığı, ciddi şişme veya konuşma bozukluğu) acil tıbbi tedavi gerektirir.​

Kemirgenler ve Vahşi veya Sokak Hayvanları
§​
Ölü veya canlı hayvanlar hastalık saçarlar tıpkı Fare Isırığı Humması ve Kuduz gibi​
§​
Vahşi ve Sokak hayvanları ile temastan kaçınınız​
§​
Fareler veya fare ile kontamine olmuş (bulaşmış) malzemelerle temastan kaçınınız​
§​
Ölü hayvanlardan mümkün olduğu kadar hızlı şekilde kurtulunuz​
§​
Isırma ve tırmalama olduğu taktirde, hemen tıbbi yardım alınız​

Yılanlar
§​
Atıkları, yıkıntı ve molozları taşırken (çalışma sahasından uzaklaştırırken) ellerinizi ve ayaklarınızı nereye koyduğunuza dikkat ediniz. Eğer mümkünse parmaklarınızı yıkıntıların altına sokmayınız. Kalın eldivenler giyiniz​
§​
Eğer bir yılan görürseniz geri çekilin ve gitmesine izin veriniz​
§​
En az 25 cm (10 inç) uzunluğunda safety ayakkabısı giyiniz​
§​
Devrilmiş ağaçlar, kalın ağaç dalları veya diğer atık, yıkıntılar üzerinde güneşlenen yılanlara dikkat ediniz​
§​
Bir yılanın saldırı mesafesi yaklaşık olarak onun boyunun yarısı kadardır​
§​
Isırıldığınız taktirde yılanın kafasının şeklini ve rengini aklınıza not ediniz, tıbbi tedavide yardımcı olacaktır​
§​
Yılan zehirli olduğu taktirde (yada yılanın zehirli olma ihtimaline karşı) Yılan zehrinin vücuda yayılmasını yavaşlatmak için, Isırılan kişiyi hareketsiz ve sakin tutunuz. En kısa sürede tıbbi yardım isteyiniz​
§​
Isırık olan yeri kesmeyiniz veya zehri emmeye çalışmayınız. İlk yardım uygulaması: ısırık noktasının kalp seviyesinden aşağıda olması ve kan dolaşımının yavaşlaması için ısırılan kişiyi yere yatırınız. Isırığı temiz kuru bir sargı ile kapatınız​
KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/
Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.