Kerestecilikte Isg Anlaminda Ikilemde Kaldım

EmreCrn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
İsg uzerine staj yapmaktayım. Dün bir keresteciye gittik ve kulaklik takip takmama konusunu tartistik. Ama bir sonuca varamadık.Adam kulaklik taksam makinanın sesini duyamam diyor,terslik olur da duyamazsa cok daha fazla zarar gorecegini soyluyor. Testere icinde kirilirsa veya baska birtehlike oluşursavb seyler soyluyor,ben de kulaklik takmazsa olmayacagini soyledim ama calisani da hakli buldum. Akliniza bir cozum gelir de paylasirsaniz memnun olurum. :)

aek48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
kulaklık veya kulak tıkaçları:
Bu tip koruyucular duymamızı tamamen kaldırmayıp 20-30 desibel nispetinde ses veya gürültünün seviyesini azaltır. Kerestecide herhangi bir makinanın tüm sesini absorbe etmeyecektir bu tip koruyucular.

EmreCrn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yani?

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bazı alanlarda cidden çok sıkıntı oluyor ne yazık ki bu kulak tıkaçları. Aynı sorunu bende yaşamaktayım. Halı fabrikalarının dokuma bölümleri gürültülü ortamlar ve kulaklık takılması zorunlu alanlar. Ancak orada çalışan personellerin birbirleriyle bağrışarak anlaşmasından dolayı kulak tıkacı kullanamıyorlar. Bir ara lambalı sinyal sistemi yaptık, birbirlerine bir şey söyleyecekleri zaman lamba uyarı veriyordu ama , makinanın arızaları olduğu zaman onlarda da ışıklı uyarı sistemi olduğundan dolayı hepsi birbirine girdi. Bir de ışıklı uyarı sistemi ile işlerde aksama olduğu için hem çalışanlar hem de işveren memnun kalmadı bu durumdan. Bende dokuma bölümü için yöntemler arıyorum açıkçası.
Bu kulak tıkacı cidden sorun olabiliyor çoğu zaman :(

aek48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yani kullandırtmalısınız. Hem çalışanın ileride başına gelebilecek duyma eksikliğini engellemek, hemde sesli çalışmalarda insanda ortaya çıkan stres, sinir gibi faktörleri ortadan kaldırmak için.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bence Tabiki de kullandırmamalısınız böyle bir durumda kulak tıkacı. Tamam ses düzeyi yüksek olabilir ama sırf kulağı sıkıntı olur diye bir işçiyi daha da tehlikeli bir duruma düşürmek çok daha büyük hata olur. Kulaklar tabiki önemli ancak bazı işlerin doğası gereği kulaklık sıkıntı yaratabilir. Böyle bir durumda bence işçilere en geç 3 ayda bir odyolojik muayene ve muayene sonucuna göre rotasyonlu çalışma ve tıbbi tedavi gibi önlemler alınması daha doğru olabilir kulaklık yerine.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, uyacağımız nesnel kurallar basittir, yönetmelikte belirtilmiştir. Gürültü seviyesi 85 Db'den yukarıda olan iş yerlerinde işitme koruyucu kullanmak zorunludur. Diğer sıkıntılar baz alınarak bu zorunluluktan uzaklaşılamaz. Bunun dışındaki sıkıntıları ortadan kaldırmak üzere işveren, uzman, çalışan vb gibi herkes çalışmalıdır. Ancak ilk söylediğim zorunluluğu akıldan çıkarılması düşünülemez.

aek48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kesinlikle katılıyorum. Ancak bu yönetmeliklerin teori ve uygulama kısmı farklı olabiliyor.Kulak tıkacının veya kulaklığın sıkıntıları var, çalışma anında çıkardığı illaki zorluklar da vardır ancak bunu çalıştığınız iş yerinde en uygun şekilde kullandırtmakta sizin göreviniz. 1 hafta deneme süresi mesela, ilk gün 1 saat 2. gün 2 saat kullandırtmak gibi.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende kesinlikle size katılıyorum. Kanun da , yönetmelikte ne yazıyorsa aynen de uygulamaya çalışıyorum. Ama bir noktadan sonra sizin çok fazla demeniz ne yazık ki sadece çalışanlar üzerinde yine konuşuyor etkisi yapıyor. Ben kulaklık kullanımını zorunlu tutuyordum, ama işler yavaşladıkça bu adamlar yaptıkları palete göre para aldıkları için kulaklık takmaktan yana değiller artık. Ve bir noktadan sonra emin olun ki tutulan tutanakların bir faydası olmuyor. İşler aksadığı için hem işveren hem de çalışanlar bundan memnun değil. Çalışanlar az palet işledikleri için az para alıyorlar, işveren de üretim az olduğu için memnun olmuyor. Bir noktadan sonra da siz her şeye ne kadar çok konuşan kişi oluyorsunuz çalışanların gözünde ve söyledikleriniz önemsenmiyor. Ben o yüzden çok fazla üstelemiyorum o personelleri, neredeyse de her zaman farklı bir şeyler üretiyorum, şunu mu yapsak bunu mu yapsak diye. Yavaş yavaş bir şeyler arıyorum. Düzenli sağlık taramalarını yaptırıyorum. O şekilde takibini sağlıyorum. Onun dışında da ne kadar çabalarsanız çabalayın bazen masa başında yazılan kanun, yönetmelik ile işletme içerisindeki pratik hiç uyuşmuyor. Keşke her iş pratiğine uygun şekilde kanunlaşabilse, en azından yapılabilmesi kolay olur.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Uzman Özlem, söylediklerinize katılmakla birlikte, benzer problemleri yaşamakla birlikte ikimizin ve bizim gibi bir çok uzmanın sorumluluğu iyi niyetimize rağmen devam ediyor. Seçim yapmak zorundayız, ya bu şekilde ileride pek çok kişide meslek hastalığı ile karşı karşıya kalacağız ya da...

Hüsameddin CEBRE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
hocam size katılmıyorum bence kulaklık en son çare olmalı.makinayı sessiz olanı ile değiştirin yada ortamdan izole edin oda olmuyorsa vardiyalı çalıştırın oda olmuyosa kulak koruyucusu kullandırır.Bunları söylerkende bizim kereste atölyemiz var hocam ben yıllardan beri amcamın yanına gelir giderim dediğiniz gibi yaş ağaç makinanın şeridi ile kasnak arasına talaş girince ses yapar.Sen takozları sürekli değiştirmelerini söyle ayrıca tel fırça ve bi kaç extra aparatla sesi 80 db ve altına çekebilirsin.takıldığın başka bi konu varsa yazabilirsin.teşkkürler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.