Haber Kızıltepe'de Esnafa Hijyen Eğitimi - Mardin

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Kızıltepe de Esnafa Hijyen Eğitimi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü öncüllüğünde esnafa hijyen eğitimi veriliyor.

1.jpg

Gıda ve gıda temasında bulunan esnaf ile sağlık sektörünü ilgilendiren bütün meslek alanlarında hijyen eğitimi alma zorunluluğu nedeniyle başlatılan çalışmalar kapsamında eğitim verildiği bildirildi. Çalışmalar kapsamında hijyen eğitimine katılacak müracaatçılar için kurslar açıldı. Eğitim kurslarının 5 Temmuz 2014 tarihine kadar devam edeceği bildirildi. Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zeynettin Ayav tarafından yapılan açıklamada, “Odamıza kayıtlı 900 üyemizin hijyen eğitimine müracaat etmesi gerektiği ancak bu günkü tarih itibarı ile bize yapılan müracaat 290 kişiye ulaştığı görülmektedir. Elbette müracaatların hızlanması için gerekli çalışmalarımız devam edecektir. Ancak hijyen eğitimi süreli olduğundan dolayı 5 Temmuz 2014 tarihinden itibaren eğitime son verilecektir. Bu bağlamda esnaf ve sanatkarlarımızın bizde kayıtlı olan veya olmayan herkesin acilen müracaat etmesi gerekir. 5 Temmuz 2014 tarihinden sonra ilgili kurumlarca yapılan denetimler sonucunda para cezalarına maruz kalmalarını asla istemiyoruz. Halk Eğitim Müdürlüğü ile beraber yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde Pazar günleri meslek guruplarına göre eğitimler verilecektir. Bu çalışmamızın ilk semineri bakkal-market-büfe ve kantin işletmecilerine verildi. Seminerden sonra 20 soru ile sınava geçildi. Müracaat edip de eğitime gelmeyenler sınıfta kalacak hijyen eğitim belgesi hakkını kaybedecektir. Bu gün yapılan eğitime 70 kişi katıldı. Eğitim verildikten sonra 3 sınıf oluşturularak sınava geçildi. Bütün katılımcılara başarılar bol kazançlar diliyorum. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hadi Gökdemir'e yardımlarından dolayı esnaf ve sanatkarlar adına teşekkür ediyorum” dedi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hadi Gökdemir ise, eğitim merkezinde hijyen eğitimi ile ilgili çalışmalarının aralıksız devam edeceğini söyledi. Gökdemir, "Halkın sağlığı, tüketicinin korunması, tüketici sağlığı büyük önem arz etmektedir. Esnafın hijyen kurallarına riayet etmesi konusunda eğitim ve eğitimde verilen bilgilere uygulama alanında uyulması uygulamaya konulması gerekir. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü 5 Temmuz 2014 tarihine kadar yapılan müracaatları değerlendirmeye alacak, eğitime devam edeceğiz. İlgili bütün meslek dallarının eğitime katılmalarını bekliyoruz. Eğitim açısından gerek yer sorunumuz gerekse eğitimci sıkıntımız olmadığı için katılım oranı ne kadar yüksek olursa olsun bizim için sorun teşkil etmemektedir. Bizim için önemli olan süre bitiminden önce bütün meslek guruplarının eğitime tabi olmaları, hijyen eğitimsiz kimsenin kalmamasıdır" deyi konuştu.

Kaynak: IHA

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica